De Fransche dagbladen beweren dat de Pruisen sperwers hebben laten vliegen, om jacht te maken op de van Tours komende postduiven,"zij zeggen dat die roof vogel, dien men vroeger noojt te Parijs zag,zich thans in die streken gedurig vertoont. De kamer van koophandel en fabrieken te Enschede heeft een adres van adhaesie aan de tweede kamer der staten-generaal ingediend, aan het verzoek van den heer M. H. Jansen te Delft, om uitzicht op staats-subsidie voor eene stoomvaart op Amerika. Evenzeer heeft die kamer van koophandel bij de tweede kamer aangedrongen op aanneming van het wetsvoorstel tot afschaffing der pa tentbelasting en het heffen eener belasting op de inkom sten. Egypte brengt tegenwoordig een soort van guano aan de markt, die uit het stof der in zijn rotsspelonken opgehoopte mummiën, vermengd met enorme massa's uitwerpsels der daarin nestelende vledermuizen, bestaat en f 3 per centenaar geldt. Zij wordt uitsluitend naar Engeland gezonden en daar tot vervalsching van de steeds spaarzamer wordende Peru-guano aangewend. De chemische samenstelling is onbekend. Tallooze vaartui gen verlaten, met deze nieuwe soort van mest geladen, de haven van Alexandrië. Ook in Hongarije heeft men beddingen van zoogenaamde vledermuis-guano ontdekt. Te Londen wordt moeite gedaan tot het oprichten eener „Zuid-Afrikaansche diamant- en mineraal-maat schappij", die zich tot taak zou stellen: het verkrijgen en exploiteeren van concessiën in verband met de diamant- gronden aan de Vaalrivier en elders in Zuid-Afrika. De oprichters, personen die te Londen een goeden naam heb ben, verzekeren in den prospectus, dat zij zich reeds door een overeenkomst met een inlandsch opperhoofd hebben verzekerd van het uitsluitende recht om in een landstreek van 12,000 vierkante mijlen uitgestrektheid diamanten en andere delfstoffen te zoeken. Eene Engelsche firma, die belang bij den diamanthan del heeft, de Jongh en zoon, geeft in de Daily News de verzekering dat zij, na gedaan onderzoek, verklaren kan „dat de Kaapsche diamanten noch in quantiteit noch in qualiteit de vergelijking met de Braziliaansche kun nen doorstaan. Therm ometerstand. 18 Nov. 's av. 11 ti. 37 gr. 19 'smorg.7u.36gr.'smidd ln. 43 gr. 'sav.6u.41gr. Staten-generaal. TWBEDE KAMER. Blijkens het antwoord omtrent hoofdstuk Xderstaats- begrooting (onvoorziene uitgaven) is ten vorigen jare onder anderen f 2Ö0Q subsidie gegeven voor een nieuw hospitaal te Alexandrie, onder bestuur van de Rhijn- Westphaalsche vereeniging van diakonessen van Kaiser- werth. Sedert de stichting van d?it hospitaal, 12 jaren geleden zijn daarin 81 behoeftige Nederlandsche onder danen verpleegd geworden. "Wegens meerdere levering in 1869 van Levantschen opium is de Indische begrooting voor dat dienstjaar ge wijzigd moeten worden. De meerder vereischte f 95,663 zijn gevonden door vermindering van andere posten, onder anderen met f 88,000 on beschikt wegens personeel der zeemacht, tengevolge van vertraagde aflevering van in 1869 gedane bestellingen. Wegens onvoorziene werken en andere omstandighe den is de begrooting van binnenlandsche zaken over 1870 verhoogd moeten worden met 52 577. Noodzakelijke werken wegens de inundatiën te Woudrichem en de Bak- kerskil. öuitrnlanö. Algemeen overzicht. De telegraaf vermeldde gisteren weder eene nederlaag der Fransche troepen in hunne stellingen bij Dreux. Het schijnt dat het Loire-leger, na den generaal von der Tann te hebben teruggedreven, een voorwaartsche be weging had gemaakt in de richting van Dreux, om zich te vereenigen met de in Bretagne samengetrokken strijd krachten onder bevel van den ex-prefect van politie der republiek te Parijs de Keratry, vroeger officier van het Fransche leger, vooral uit de Mexicaansche expeditie be kend. In bedoelde positie aangevallen door de Duitsche troepen, waarbij zich ook het legerkorps van den hertogvan Mecklemburg bevond, werd het Loire-leger volgens een telegram van koning Wilhelm, op alle punten terugge dreven, was bij het afzenden der rapporten naar het Pruisisch hoofdkwartier in vollen aftocht, en werd dooi de Duitsche overwinnaars vervolgd. Indien deze nieuwe overwinning de beteekenis bezit, welke daaraan schijnt te moeten worden toegeschreven, dan zal dit een krach tig argument wezen voor de thans in Frankrijk optre dende partij, welke aandringt op het sluiten van den vrede. Ook te Parijs schijnt die partij vertegenwoordigers te vinden en een orgaan in le Figaro. De artikelen der Londensche dagbladen blijven in het algemeen getuigen van de groote verbittering, welke onder het publiek der Engelsche hoofdstad tegen Rus land heerscht. Die verbittering zal niet verminderen indien het bericht uit Berlijn wordt bevestigd dat Prui sen in geval van een oorlog de zijde van Rusland kiezen zal, waaruit tevens tot op zekere hoogte de juistheid zou blijken der bewering omtrent het bestaan eener reeds vóór het uitbrekeu van den oorlog gesloten Pruisisch- Russische alliantie, welke de voor velen raadselachtige omstandigheid zou oplossen dat het gouvernement te Berlijn met zooveel gerustheid zijne oostelijke grenzen van troepen heeft ontbloot. The Morning Post betoogt reeds dat geen twijfel meer bestaan kan of Pruisen heeft eene overeenkomst gesloten met Rusland, waarbij aan die mogendheid carte blanshe werd gegeven in het Oosten, als compensatie voor de door het kabinet te St. Petersburg aangenomen hou ding in den Duitsch-Franschen oorlog. Genoemd Lon- densch orgaan verklaart zich echter overtuigd dat de heer von Bismarck geen dank zal weten aan den minister Gortchakoff, voor den zoo onverwacht genomen maatre gel, omdat de Russische circulaire eensklaps de neutrale mogendheden inlicht omtrent den nieuwen toestand, welke Pruisen's zegepralen voor Europa zullen doen gebo ren worden. Waar de Oostersche quaestie weder op den voorgrond treedt, is er zegt the Morning Po3t geen Engelschman, die niet denkt aan het verlies van een zoo machtigen bondgenoot, als Frankrijk voor Engeland was. Ook Oostenrijk zal begrijpen hoeveel belang het bij Frank rijk's redding heeft. Italië eindelijk zal vooreerst inzien dat de zaak van Frankrijk de zaak van Europa is gewor den. Zij allen zullen tot de overtuiging komen van hun belang dat Frankrijk machtig blijve, om het Europeesch evenwicht te bandhaven. Zoo erlangt het Engelsch gouvernement zullen de Franschgezinde organen betoogen de straf reeds voor zijne politiek, waardoor Frankrijk aan den rand des verderfs is gebracht. Overigens blijven gelijk wij reeds vroeger opmer- ten verschillende geruchten in omloop ten aanzien der houding van de verschillende mogendheden in het Russisch conflict, waarbij zelfs in sommige diplomatieke kringen sprake zou wezfën van eene optreding der Vcr- eenigde st;ïten van Noord-Araerika. Die toestand is trouwens vrij natuurlijk. De plotselinge uitbarsting der Oostersche quaestie, als van een voor het oogenblik ge heel vergeten granaat in een hoek van het diplomatiek kruithuis, heeft een zoo groote paniek in ons werelddeel teweeg gebracht dat er misschien nog wel eenige dagen zullen verloopen alvorens de toestand zich met eenigs- zins scherper omtrekken afteekent. Enkele dagbladen zooals de Daily News, wijzen op de omstandigheid dat een conferentie of congres over de Oostersche quaestie, of een nieuw tractaat, al zeer weinig waarde zou hebben, waar Rusland zich gerechtigd acht, om, zonder toestemming der mede-onderteekenaars van een internationale overeenkomst, deze eenvoudig vervallen te verklaren. Daardoor worden alle Euro- peesche mogendheden zegt een Oostenrijksch orgaan genoopt om het bedreigd internationaal recht te ver dedigen. Het is dan ook meer dan tijd dat men dit begint in te zien, want die toestand is niet eerst dezer dagen ontstaan. Het argument te dien aanzien door Russische organen tegenover Italië geuit, dat de regeering te Florence zelve, ten opzichte der September-confentie, gehandeld heeft als thans aan Rusland wordt verweten, cn met vervallenverklaring dier overeenkomst Rome in bezit nam, is overigens ten eenenmale onjuist. Paus Pius IX was bij het sluiten van bedoelde conventie in 1864 vol strekt geen contracteerende partij. Contracteeren de par tijen waren Frankr'jk en Italië, zoodat, met toestemming der Fransche republiek, Italië volkomen gerechtigd was om de September-overeenkomst vervallen te verklaren welke alleen door gevolmachtigden van Frankrijk en Italië was onderteekend. Laatste berichten. Berlijn. Men verzekert hier ten stelligsten dat Rusland alsnog gezind is om tot eene conferentie betrekkelijk de herzie ning van art. 14 van het tractaat van Parijs toe te treden, terwijl Pruisen genegen is zich daarbij te doen vertegen woordigen, op voorwaarde dat de tusschen de Duitsche staten en Frankrijk gevoerd wordende oorlog niet ter sprake worde gebracht. Londen. The Times beweert dat al de groote mogendheden wel licht nog vóór het einde des jaars gereed zullen zijn tot het voeren van den oorlog. Volgens telegrafisch bericht uit Weenen zou Italië bereid zijn zich daaromtrent met Engeland en Oostenrijk te verstaan. Te "Weenen is men nogtans zeer beducht omtrent de besluiteloosheid van Engeland. Genoemd blad verzekert tevens dat Enge land volstrekt ougezind is om Rusland in zijne pogingen tot het houden eener conferentie te steunen. De Daily News verzekert dat Rusland aanzienlijke strijdkrachten aan de Weichsel samentrekt en dat het bouwen van oorlogschepen voor de Zwarte zee met kracht wordt voortgezet. Brussel. Men beschouwt hier de spoedige overgave van Parijs als onvermijdelijk. Reeds zijn bevelen gegeven om voor dat geval aanzienlijke hoeveelheden levensmiddelen gereed te houden. Weenen. Volgens de Abendpost zouden de berichten omtrent door Oostenrijk reeds gemaakte krijgstoerustingen onge grond zijn. Brussel. Men beweert dat door het voorloopig bestuur uit Tours het verzoek aan Garibaldi is gericht om naar Italië terug te keeren. Russisch conflict. Niet onbelangrijk is onder de bestaande omstandig heden een artikel in het door de Russische regeering geïnspireerd Journal de St. Petersbourg. Daarin wordt gezegd dat, indien een congres ware bijeengekomen, Rusland zeker daar eene quaestie ter tafel zou hebben gebracht, waarvan eene spoedige oplossing in zijn belang zeer noodzakelijk was. Door evenwel de regeering te St. Petersburg te willen doen wachten totdat genoeg zame overeenstemming zal bestaan tusschen de Euro- peesche mogendheden, zou men Rusland voor'oubepaal den tijd willen vastketenen aan een staat van zaken, welke onhoudbaar is en nog voortdurend erger wordt. Voorts wordt de bewering tegengesproken alsof de' Russische circulaire het geheele tractaat vervallen ver klaart. Indien Engeland daar voor mocht vreezen, zou het voor Turkije hetzelfde kunnen doen wat het voor België heeft gedaan. De gevaren, welke Turkije bedreigen, komen overigens, naar de bewering van bet Journal de St. Petersbourg, niet van buiten, maar zijn een gevolg van den binnen- landschen toestand, en zoolang de verhouding tusschen Rusland en Turkije niet vriendschappelijker wordt, is de bevrediging der Christelijke bevolkingen niet te voor zien. Het artikel betoogt ten stotte dat Rusland de loyale ondersteuning van Oostenrijk in deze quaestie zal weten te waardeeren. „Oostenrijk weet dat zijne politieke moeilijkheden begonnen zijn op den dag waarop het de vriendschap van Rusland heeft verloren door eene trou- welooze staatkunde te volgen in het Oosten." The Daily Telegraph meldt dat volgens berichten uit Weenen de Russische regeering een aantal kanonnen, volgens een nieuw stelsel vervaardigd, uit Amerika heeft ontvangen. In het Hongaarsch lagerhuis is door den heer Simonse eene interpellatie tot de regeering gericht omtrent de vraag welke politiek de regeering ten opzichte van Rus land zal aannemen en of alle mogendheden, welke het tractaat van Parijs onderteekenden, zullen samenwerken. De Russische organen spreken vrij ironisch over de oorlogzuchtige taal der Engelsche dagbladpers. Zij herinneren hoe dit meermalen het geval is geweest en hoe toen bleek dat meu al zeer weinig waarde heeft te hechten aan al die bedreigingen. Men herinnere zich te dien opzichte bijvoorbeeld den oorlog van Oostenrijk en Pruisen tegen Denemarken. Uit Verdun. „Do inwoners van Verdun, zoo schrijft een Duitsch correspondent uit die stad, schijnen niet minder blijde te zijn, dat een eervolle capitulatie lien van de rampen van eene belegering heeft verlost, dan de bclegerings- troepen zich verheugen over het gelukkige einde van hun langen en moeilijken arbeid. „De citadel heeft door onze bommen en granaten zoo veel geleden, dat het grootste gedeelte van haar gebou wen een puinhoop is geworden, doch van de stad kan men gelukkig wel zeggen, dat zij er met een blauw oog is afgekomen. In de hoofdstraten zijn slechts enkele huizen die belangrijke schade hebben geleden, en alléén

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2