MIDDELBURGSCHE COURANT. l\°- 276. Maandag 1870. 21 November. Middelburg 19 November. Omtrent do ministerieele crisis deelen twee dagbbaden, op den zelfden tijd (gisteren avond) ter zelf der plaatse (de residentie) gedrukt, het volgende mede: het vaderland. «Ter wille der volledigheid deelen wij mede, dat aan de Middelburgsche courant gis teren van hier geseind is, dat de koogleeraar Opzoomer door de heeren Bock en van Bossc aangezocht is om met hen in een ministerie zitting te ne men. «Daar de formatie van een nieuw kabinet aan den lieer van Reencn en niet aan de heeren van Bosse en Bock is opgedragen, is dit bericht van de Middelburgsche cou rant niet juist." het Dagblad. «Indien wij de ontelbare berichten meestal even zoovele onjuistheden wil den relevceren, welke dage lijks in alle mogelijke orga nen der dagbladpers voorko men omtrent de ministerieele crisis, de nieuwe kabinets formatie of de namen der candidatcn wilden opnoemen, dan zouden wij over eeae ruimte moeten kunnen be schikken, die wij thans niet hebben en bovendien een voor onze lezers en de meeste ge noemde personen stellig niet aangenaam werk verrichten. "Nu evenwel van' zekere zijde met bepaalde zekerheid de naam wordt vooropgesteld van een geacht staatsman, die met de kabinets-formatie zou zijn belast geworden, achten wij ons verplicht en, naar wij gelooven, gerechtigd te verklaren dat tot op dit oogen- blik nog geene bepaalde op dracht tot samenstelling van een nieuw ministerie door Z. M. den koning heeft plaats gehad." In de gemeenteraadszitting van Alkmaar, eergiste ren gehouden, is behandeld het voorstel van den heer W. van der Kaay tot herziening van de instructie van den gemeente-aanplakker. De heer J. G. Vonk stelde na een korte herinnering aan het voorgevallene met betrek king tót het aanplakbiljet ter aanbeveling van den heer Janssens tot lid der tweede kamer voor, ora den vol genden considerans te stellen voor het besluit van den raad tot herziening der bedoelde instructie: „De raad der gemeente Alkmaar, „Overwegende dat de inlichtingen van den burge meester omtrent de geweigerde aanplakking van een biljet, houdende aanbeveling van jhr. mr. H. G. C. L. Janssens tot lid van de tweede kamer der staten-gene- raal, zijn onvoldoende, en in strijd met het beginsel nedergelegd in art. 190 der gemeentewet, volgens het welk de burgemeester, als hoofd van de politie, blijft de verantwoordelijke persoon. „Besluit, enz.'' Nadat de burgemeester tevergeefs zich daartegen had verklaard, is deze considerans met algemeene stemmen uitgezonderd die van den burgemeester aangenomen. Een der wethouders, de heer J. G. A. Verhoeff, was af wezig. In de Staats-courant van heden is opgenomen het koninklijk besluit van den 11«" dezer, houdende vaststel ling van een reglement voor de scheepvaart, ter beveili ging van de beweegbare brug over de Dieze in den staats spoorweg van Utrecht naar Boxtel. Benoemingen en besluiten. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan P. C. F. Pauwels als 2<* luitenant bij het 5e bataljon der rustende schutterij in de provincie Zeeland, en als zoo danig benoemd C. F. Wi Ammon, thans sergeant. Onderwijs. De löcn dezer is te St. Annaland het vergelijkend examen gehouden van sollicitanten naar de vaceerende hoofdonderwijzersbetrekking, zijnde daartoe opgekomen de heeren Noordegraaf, Slager en van der Waaij. De uitslag van dit examen was dat de drie genoemde heeren allen ter benoeming aan den gemeenteraad werden voorgedragen. De heer Slager, die sinds vijf maanden de school heeft waargenomen en op het examen de meeste punten had behaald, werd met algemeene stem men tot onderwijzer benoemd. De drie geëxamineerden namen des avonds met de examinatoren en leden van den raad deel aan een welvoorzienen disch. De van elders gekomenen hadden bovendien vrij verblijf, benevens tegemoetkoming in de reiskosten. Koloniën. De gouverneur-generaal van Ncderlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 27e" September.) civiel departement. Ontslagen: eervol, wegens vertrek, de buitengewoon substituut-griffier, buiten be zwaar van den lande, bij den landraad te Batang F. M,E. Pool"; eervol^wegeng vertrek, als buitengewoon sub stituut-griffier Bïj"*3eri landraad te Poerwokerto, buiten bezwaar van den lande, W. Th. P. Martens, ambtenaar ter beschikking bij de landelijke inkomsten en cultures. Benoemd: bij de landelijke inkomsten en cultures, tot controleur lft klasse, de controleur 2« klasse L. C. E. Kniphorst; tot controleur 2e klasse, de ambtenaar ter be schikking J. C. Castens. departement van oorlog. Verlengd: de nonactivi- teitstelling van den le" luitenant der artillerie jonkheer F. J. Th. van der Wijck, voor den tijd van zes maanden. Benoemd: tot adjudant van den kommandant der infanterie te Willem I, de le luitenant H. J. Prins, van het 7e bataljon infanterie; tot 2en commies op liet bureau van den chef over den geneeskundigen dienst, de militaire ambtenaar 2« klasse op nonactiviteit R. H. W. Hamer; tot hospitaalmeester bij het garnizoens-hospitaal te Padang E. M. Coelen, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot 2en commies, tevens magazijnmeester bij het groot militair hospitaal te Weltevreden, de adju dant-onderofficier der militaire administratie H. te Poel. Geplaatst: geneeskundigen dienst, bij het garnizoen te Tjilatjap, de officier van gezondheid 3" klasse J.M.W. van der Hoeven; bij den geneeskundigen dienst van Palembang, de officier van gezondheid 3« klasse A. W. J. Deije; beiden onlangs uit Nederland aangekomen, en be stemd voor den dienst hier te lande; infanterie, bij het 16e bataljon, de kapitein J. P. Haus, ter beschikking te Batavia. Overgeplaatst: geneeskundigen dienst, bij het groot militair-hospitaal te Weltevreden, de militaire apotheker 2e klasse F. W. Neuhaus, van het scheikundig laborato rium te Weltevreden; bij het scheikundig laboratorium te Weltevreden, de militaire apotheker 2e klasse C. F. Machielsen, van het groot militair-hospitaal te Weltevre den; bij den geneeskundigen dienst der derde militaire afdeeling op Java, de dirigeerend officier van gezondheid 2cklasse A. L. C.Stödtke,van den geneeskundigen dienst te Buitenzorg; bij den geneeskundigen dienst van Sumatra's Westkust en onderhoorigheden, de dirigeerend officier van gezondheid 1« klasse D. J. de Leeuw, van den genees kundigen dienst der derde militaire afdeeling op Java; infanterie, bij het 3C bataljon, de 1« luitenant H. E. Schog- gers en de 2e luitenant S. vanVuuren, respectievelijk van het 8e en 17c bataljon; bij het 6e bataljon, de 2" luitenants J. W. J. Hofman en W. E. Tenta, respec tievelijk van het ID en 7^bataljon: bij het 8C bataljon, de 2e luitenants S. Boom, T. II. A. C. Platte en J. A. T. van Beek, de eerste van het 4", de beide laatsten van het 7e bataljon; bij het 9e bataljon, de 2c luitenant J. J. L. A. Stutzer, van het 1 lc bataljon; bij het 14e bataljon de 2e luitenant G. C. J. Hemmes, van het garnizoens bataljon der Moluksche eilandenbij bet 17c bataljon, de majoor N. Volkerts, van het 8C bataljon. departement der marine. On t sla gen op verzoek eervol, uit 's lands dienst, de machinist-leerling le klasse bij den dienst der gouvernements-marine A. II. Hart- wieh. (Javasche courant van den 30" September). civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den gouvernements secretaris m". H. A. de Groot; een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den hoofd-ingenieur, chef der afdeeling mijnwezen P. H. van Diest. Ontslagen: op verzoek, eervol, nit 's lands dienst, de tijdelijke klerk ter griffie van den landraad te Sama- rang, A. F. C. J. de Seyff; op verzoek, eervol, uit's lands dienst, de klerk bij bet college van boedelmeesteren te Batavia A. J. Elliot jr. Benoemd: tot hoofd-ingenieur, chef der afdeeling mijnwezen, R. Everwijn, onlangs van verlof uit Neder land teruggekeerd tot ambtenaar ter beschikking bij de landelijke inkomsten en cultures 0. C. Eschauzier tot 2cn commies bij 's lands-drukkerij, de ambtenaar op wachtgeld H. A. Haun tot 3en commies bij het departe ment van financiën, de klerk bij dat departement J. Lucassen. departement van oorlog. Benoemd: fot chef van den staf in de le militaire afdeeling op Java, de kapitein der infanterie "W. J. Vervloet. Gemengde Berichten. In den afgeloopen nacht is weder, door middel van opschuiving van een raam, diefstal gepleegd, ditmaal bij een winkelier wonende op den Seisweg. Eenige paren voor het raam liggende wit lederen handschoenen, drie kilogrammen roggebrood met krenten en een vijftig stuks sigaren zijn ontvi-eeind. Ook van dezen diefstal zijn de dader of daders onbekend. Naar men verneemt is doorden directeur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van etaatspoorwegen order gegeven, dat de hoofdambtenaren en die, welke tot nu toe er niet van waren voorzien, zich een uniform pet moeten aanschaffen, waarvan het model is vastgesteld gelijk aan dat, bij de Nederlandsche marine thans in ge- bruik. De kleuren van donker- en licht blauw, donker rood en groen geven de verschillende takken van dienst aan, terwijl de petten voor heeren ingenieurs en inspec teurs van een insigne in zilver zijn voorzien, het sym bool der spoorwegen voorstellende, nl. een rad met twee vleugeltjes, waarboven voor de hoofdambtenaren nog een kroontje is gesteld. Deze maatregel is genomen in navolging der Belgische spoorweg-administratiën en heeft ten doel, dat ook de genoemde ambtenaren door personeel en publiek dadelijk zijn te herkennen. Eenige excentrieke dames, maar op wier zeden niets te zeggen valt, hadden te Chicago eene vereeniging tot stand gebracht, welke zich ten doel stelde jonge lie den van fatsoenlijken huize, die des nachts dronken op straat werden gevonden, op te nemen, door sodawater, ijs enz. weder te ontnuchteren en met een vriendelijke ver maning naar huis te zenden. Den eersten nacht werden zeven „ougelukkigen" op Samaritaanscko wijze behan deld, maar reeds den tweeden nacht lag de halve jonge lingschap van Chicago dronken op straat en hetschoone plan viel, wegens liet aantal patiënten, in duigen. Het gemeentebestuur van Hellevoetsluis heeft den tijdelijken maatregel, om den prijs van het brood aan de v bakkers vrij te laten, opgeheven. Daarop zijn de bakkers overeengekomen, om geen brood meer te bakkenvoors bands hadden zij althans de winkels gesloten. Het brood moest toen uit andere plaatsen ontboden worden. Het gemeentebestuur was tot dien maatregel overgegaan, omdat het meende dat de bakkers van de hun verleende vrij beid misbruik maakten. Jl. Woensdag echter heersehte te Hellevoetsluis den geheelen dag eene buitengewone levendigheid, die ernstige gevolgen deed verwachten. Om die eenigszins te voorkomen, werd 's avonds te 6 uren vanwege het gemeentebestuur op verschillende plaatsen voor den gezetten prijs brood verkocht. Niet lang daarna vormden zich echter toch samenscholingen, en voor de woningen der bakkers werden eerst toepasse lijke liedjes gezongen en daarna de glazen ingegooid. Ondertusschen doorkruiste eene patrouille mariniers de plaats, en eene wacht van 16 man posteerde zich bij het huis van bakker de Groot, terwijl elk der vijf andere bakkers door 6 mariniers werd beschermd. Omstreeks 10 uur ging het volk, op aanmaning van den commissaris van politie, uiteen. De bakkers verkoopen thans weer brood.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1