MIDDELRURGSCHE COURANT. m \'°- 275. Zaterdag 1870. 19 November. Middelburg 18 November. De Staats-courant van heden bevat het koninklijk besluit van den 11" dezer, waarbij wordt bepaald dat postzegels ten bedrage van 2\ cent en cent worden ingevoerd, niet machtiging van den minister van finan ciën om zoowel de kleur dier postzegels als het tijdstip hunner invoering te bepalen. Benoemingen en besluiten. riddekok den. Vergunning verleend aan P. II. W. von Ranzon, adsi>tent-resident van Djokdjokarta, eiland Java, tot het aannemen der versierselen van koraroandeur 2< klasse der orde van Albrecht, hem door Z. AI. den koning van Saksen geschonken. mam «luke macht. Benoemd tot griffier bij het kan tongerecht te Heiukeuszand in'. W. L. van Voor3t Vader, advocaat te Goes. marine. Bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse de adelborst G klasse J. G. Ii. van Doom. leger. Op pensioen gesteld, ten bedrage van/1050 's jaars, de kapitein C. L. Joffcoy van het 2e regiment infanterie met toekenning van den rang van mi joor. Op verzoek eervol ontslag uitZr. M». militairen dienst verleend, in t toekenn.ng van pensioen, aan dendirigee- renden officier van gezondheid 2e klasse bij den militai ren geneeskundigen dienst in Nederlandscb-Indië G. F. Charher, thans met verlof hier te lande. Bij al /.ouderlijke dagorders, zoo in Indiëals in Neder land, eervol vermeld de le luitenant der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië C. Miseroy, ter zake van zi)u in 18G5 tegen de zeeroovers gehouden gedrag als militaire ko.t raandant te Sbengi-liat (eiland Banka). Belastingen. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Helder jonkheer G. A. von Geusau, thans ontvanger der registratie en domeinen te Kaalte. Marine en leger. De luitenant ter zee 2° klasse P J. L. de Chatuleux en de officier van administratie 2e klasse W. F. E. Je Kutte, b-iiden dienende op Zr. M>. ramschip Schorpioen, worden met den 25'" dezer op nonactiviteit gesteld. Voorts worden de officieren van administratie 2e klasse L. F. C. Seclking en J. A. Kruyt met den 26™ November aanstaande requctievelijk geplaatst op Zr. M8. ramschip Schoipioeu en monitor Krokodil. Gemengde berichten. De gisteren namiddag te 3 uren van hier naar Vlissin- gen vertrokken omnibus, waarin 12 personen gezeten waren,reed ter hoogte van den Kleinen Abeele een auder rijtuig voorbij. Op dat oogenblik viel de GOjarige dijk werker J. VI. Meijers. die zich tusschen de beide rijtuigen bevoud, op d< n grond, tengevolge waarvan hij door een der achterwielen van den omnibus overreden werd, zoo danig dat zijn rechter scheenbeen verbrijzeld en bet andere licht gekneusd is. De conducteur Koole, noch de voerman Sanders hadden van het voorgevallene iets be- meikt De peisoneu die in het andere rijtuig zaten heb ben den mai. bij den landbouwer J. van den Broeke op den Kleinen Abeele ingebracht, waar hem door een ge neesheer uit Oost-Souburg een voorloopig verband werd aangelegd. Vervolgens is hij door genoemden landbou wer naar het gasthuis alhier vervoerd, waar hem de verder noocigc hulp is en wordt verleend. In den afgeloopen nacht zijn door middel van het opschuiven van een raam, in de Korte Breestraat alhier, zonder inklimming, ontvreemd een bord met eenige haringen en bokkingen, een schotel gebraden appelen, een dito met appelen, een bord met noten en een trom mel met gedroogde appelen, welk laatste voorwerp heden mot gen door cenige op het Molenwater spelende kinde ren is teruggevonden. Ook heeft men nog aan twee in de nabijheid staande panden getracht een der ramen op te schuiven, hetgeen echter niet gelukt is. De dader of daders zijn niet takend. Sommige nienschen besteden groote geldsommen om brandkasten met de kunstigste sloten te bezitten, opdat de dieven hunne gelden en papieren niet onge straft zullen ontvreemden. In Amerika heeft men echter een electrisch alarm-signaal uitgevonden om de dieven het inbreken te beletten. Dit is zoodanig ingericht dat als iemand het raam of de deur van een daarmede be veiligd kantoor poogt te openen, een hamer een aljer- krachtigsten roffel op een metaalbekken gaat slaan. Dit instrument maakt dan zooveel geweld, dat eene gekeele wijle bij elkander getrommeld wordt en men den dief vaak op heeterdaad betrapt. Eenige bankiershuizen te New-York zijn op die manier tegen inbreken bevei ligd. Volgens de Goescbe courant begint de nieuwe schut sluis aan het kauaal te Hansweert hare voltooiing te naderen, hoewel eenig oponthoud bestaat in den aanvoer van bazalt, hetgeen men aan den oorlog toeschrijft, uit hoofde de steenwerkers meestal in Pruisischen dienst zijn. In Engeland is op een klein tusscbenstation, tot groot ongerief der passagiers, een spoortrein in beslag genomen, wegens schuld der maatschappij. Dc trein van den Nederlandschen Khijnspoorweg, die eergisteren avond ten 8.05 van 's-Gravenhage naar Woerden vertrok, is nabij het kruispunt der Rotterdara- sche en Ilaagsche lijnen gedetailleerd, door eene zand- afscheiding (eeu soort verzakking) van den weg. Geen der reizigers of beambten bekwam eenig ongeval. De laatste trein alleen heeft veel vortraging gehad en kwam eerst te 12 uren aan. De lijn is in zooverre hersteld dat de treinen het punt, langzaam rijdende, passeeren. Een baanwachter aau den Luik Maast rich tschen spoorweg, Vrijdag avond der vorige week te Hengem be zig met bet weg veegen van de sneeuw, werd door een van Luik komenden trein onvergeworpen en op de plaats gedood. Een jongeling uit Pruisen, s?dert eenigen tijd in Tilburg rondzwervende, heett zich met behulp van val- sche voorgevens op het gemeente-raadhuis de noodige papieren weten te verschaften om zich als plaatsvervan ger bij de nationale militie te kunnen verbinden. Thans, na vijf maanden in dienst te zijn, is het feit aan den dag gekomen, en is de Pruis onmiddellijk in hechte nis genomen. In de jl. Maandag gehouden gewone maandelijk- sche vergadering van de Koninklijke academie van wetenschappen, afdeeling letterkunde, heeft de heer Leemans afbeeldingen ter bezichtiging gegeven van en nadere mededeelingen gedaan omtrent de nieuw ont dekte muurschilderingen in de hervormde kerk te Bath- men, bij Deventer. Het in 't Handelsblad opgenomen verslag dier vergadering bevat hieromtrent het volgende: „Ter inleiding diene, dat bedoelde muurschilderingen zijn ontdekt bij het verbouwen der kerk. De eerste ont dekking, die werd gedaan, is van minder belang; zij be stond in eene afbeelding van het laatste oordeel, waarbij de meer bekende voorstelling was gevolgd: namelijk Chris tus, zittende op den regenboog en in de eene hand een palmtak en in de andere een zwaard houdende. De schil dering was echter bijna geheel verloren, slechts enkele ruwe omtrekken (in drie kleuren) waren te onderschei den. „De tweede ontdekking was echter van meer belang dan er in de laatste jaren in ons vaderland en misschien ook daar buiten op dat gebied van oude kunst gedaan werd. Dit schilderstuk dagteekent, naar meer dan een i gegeven te oordeelen, waarschijnlijk van de 13e of 14e (1350, 1450) eeuw, en stelt voor de legende der tiendui zend martelaren, welke legende in korte trekken op het volgende nederkomt: Twee volkeren waren tegen de Romeinen in opstand gekomen, waarom de Romeiusche keizer Adriauus (of Antoninus) een ieger, negenduizend man sterk, afzond, om hen te bedwingen. Dit leger ech ter, de overmacht zijner vijanden ziende, besloot af te trekken. Op eens evenweldeed zich een visioen aan het oog op. Een engel, in de gedaante van een jongeling, verscheen in de wolken en beloofde den Romeinen de overwinning, mits zij bet Christendom omhelsden. Zij geven aan die stem gehoor, verslaan den vijand en volgen daarop hunnen leidsman (den engel) naar een berg, ten einde zich aan den dieii3t des Heer en te wijden De kei zer nu, dit vernemende, verbindt zich met vijf andere vorsten, die elk eeu millioen soldaten op de been bren gen, teneinde gezamenlijk de 9 'GO Christenen weder tot hun plicht te brengen. Aan van kei jk wordt een duizend tal afgezonden om hen te steenigen. doch de steeuen vliegen den werpers zeiven in het gezicht, teiwijl hun die de zweep tegen de nieuw bekeerden opnemen, de handen verdorren en afvallen, waarop zij insgelijks de Christelijke leer omhelzen vandaar derhalve het getal tot tien duizend aangevuld. Hierop nu worden zij over een opzettelijk met doornen beplanten weg gedreven, doch engelen dalen neder, die de doornen zorgvuldig wegnemen en op een hoop wei pen, zoodat de slachtof fers der vervolging ongedeerd blijven. Ten laatste ech ter wordt- besloten hun al de pijnigingen Ohrisri aan te doen, zoodat de legende dan ook eindigt mei hunne kruisiging. „Spreker herinnert dat vroeger ook te Maastricht, in de kerk van een klooster, dergelijke schildering ontdekt werd, die echter, wat de kleederdracüt betreft, minder historisch getrouw is. De voorstelling nu. zooals die te Bathmen gegeven wordt en die afwijkt van die, voorkomende in de „acta Sanctorum" is de volgende: Het middelgedeelte van het omvangrijk geheel wordt ingenomen door eene stad met kerken en andere gebouwen eu omgeven door een ringmuur. De martelaren, nu worden, ten aanschouwe des keizers en andere personen, van de muren dier stad geworpen op met doornen beplante hoogten, terwijl soldaten met hamers gewapend die doornen nog dieper doeu doordringen. Ter zijde ziet men ook een drietal kruizen opgericht. Boven deze stad ziet men Jezus en Maria, op een troon van wolken gezeten en met een stralenkrans omgeven, die de martelaren opnemen en hun de palm der overwinning reiken, terwijl meD ii-ts lager engelen ontwaart, die hunnen lof verkondigen. Onderaan ziet men een ridder en edel vrouw in adellijk gewaad, die waarschijnlijk als de schenkers van dit kunstwerk moe ten aangemerkt worden. „De vereering dezer martelaren is reeds vroeg ook in de YVestersche kerk doorgedrongen, terwijl zü mede in de Armenische later is overgebracht door den Christelijke strijder tijdens de middeleeuwsche oerlogen. „De stad, waarvan hier boven spiake was, is vooral belangrijk voor de juistere kenuis der bouworde vau steden in de middeleeuwen. „Eene andere schildering stelt voor twee heiligen, waarvan de naam der eene, Catharina, duidelijk leesbaar is, terwijl die der andere (misschien Gertrudis) eenigen twijfel overlaat. „Op een vierde schildering ziet men drie engelen, elk met eene rol in de hand, waarop non assumes nonen Dei tui in vanum (gij zult den naam des Heeren uwen God niet ijdellijk gebruiken)non adorabis deos anenos (gij zult geen vreemde goden voor mijn aangezicht hebben) het derde opschrift is niet geheel te on te ij teren." In een volgende vergadering zal de heer Leemans een plan met begrooting van kosten voordragen, ten einde deze schilderingen door een uitgave op breede schaal van meer algemeene bekendheid te maken, daar zij voor de oud-vaderlandscbe schilderkunst inderdaad als merkwaardige gedenkstukken kunnen gelden. Verkoophïgen en aanbestedingen. Voor de gisteren in den Haag gehouden aanbesteding van het baggeren der buitenhaven buiten den zeedijk- het bezetten van een gedeelte der havenglooiing langs den westhavendam buiten den zeedijk het verdedigen van een gedeelte der havenglooiingen binnen en buiten den zeedijk; het maken en stellen van vier dukdalven het verdedigen der boorden van het gedeelte van het kanaal door Walcheren, tusschen de binnenhaven bij Veere en de Nieuwe haven van Middelburg, waren 6 bil jetten ingeleverd, van de heeren: M. B. Terwindt, te Pannerden, en D. Volkers Iz., te Dordt, voor 215,900; K. van Wijngaarden, te Sliediecht»

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1