gen. De Engelsche staatssecretaris van buiteulandsche zaken, lord Granville, heeft dezer dagen eenc depêche gezonden aan den Engelschen vertegenwoordiger bij het Russische hot, sir A. Buchanan. Daarin wordt aan de regeeriug te St. Petersburg het recht betwist otn zich los te maken van de verplichtingen, haar bij het tractaat van 1856 opgelegd. Het Engelsch gouvernement ver klaart dan ook de mededeeling van den minister Gort- cbakoff met diep leedwezen te hebben ontvangen, omdat daardoor eene discussie wordt uitgelokt, welke de goede verstandhouding van Engeland en Rusland zal kunnen verstoren. Engeland toch kan onmogelijk zijne goed keuring verleenen aan den door het Iiussisch gouverne ment gedanen stap. Ware daarentegen voorgesteld om te onderzoekon of eenige wijziging in het tractaat van Parijs noodzakelijk was, dan zou Engeland daartoe bereid zijn geweest, eu zouden alzoo toekomstige verwikkelingen, alsmede een gevaarlijk precedent vermeden zijn ge worden. Het Londensche publiek, van wiens gevoelens the Times tot op zekere hoogte steeds als de zuivere echo wordt beschouwd, begint al minderen minder sympathie te gevoelen voor Duitschland, naarmate de houding der organen van den bondskanselier von Bismarck meer begint te getuigen van zucht naar overdreven raachts- vergrooting ten koste van Frankrijk. Zoo wijst genoemd Londensch orgaan thans in een zijner artikelen op de toekomstige verhouding der Franscheen Duitsche natiën. De haat tegen Duitschland zegt the Times neemt onder de Franschen in groote mate toe en zal van varler op zoon overgaan. Overal waar het kind opgroeit, in alle streken van zijn vaderland, ziet en verneemt het thans de ellende van den oorlog en de executiën van hen die zich „schuldig maken" aan verdediging van hunne woon steden zonder tot de geregelde troepen te behooren. Dit alles blijft diep in zijn gemoed gegrift. De volgende ge slachten zullen kunnen erkennen dat de keizer de aan valler is geweest, maarzij zuilen daarbij voegen dat hunne voorvaderen tevergeefs een volledige genoegdoening voor de door het. hoofd van den staat begane beleedigin- gen aanboden, dat zij bereid waren om zich te onder werpen en voor de toekomst die waarborgen te geven, welke door neutrale scheidslieden voldoende zonden worden geacht. Eu in de toekomst zal het den Fraosch- man moeilijk vallen om onderscheid te maken tusschen dogenen die thans het Duitsche volk als een werktuig bezigen en dat volk zelf, zoodat de blonde kinderen aan de oevers van Rijn en Elbe zullen gehaat worden door de kinderen der Seine- en Loire-boorden wegens feiten, welke werden bedreven vóór zij het levenslicht aan schouwden. The Times komt overigens na de lezing der circulaire van den heer von Bismarck omtrent zijne on derhandelingen over den wapenstilstand tot de conclusie dat hij dien wapenstilstand nooit heeft gewenscht en slechts den schijn aannam van aan het verlangen der neutrale mogendheden te voldoen. Wij meldden dezer dagen reeds dat in de Belgische kamer van afgevaardigden een wetsvoorstel is ingediend, tot invoering van het verplicht onderwijs. Volgens dit wetsvoorstel zullen alle kinderen in België van hun zevende tot hun dertiende jaar lager onderwijs ontvan gen in een openbare of bijzondere school of wel aan huis, waarvoor de ouders of voogden verantwoordelijk worden gesteld. Vanwege de gemeentebesturen zal ieder jaar een lijst worden opgemaakt van alle kinderen hunner gemeente, die in de termen vallen van bedoeld onderwijs. De kinderen die niet de openbare school bezoeken zullen een examen moeten afleggen. De ouders of voogden die zonder wettige redenen hunne kinderen van zeven tot dertien jaren niet naar school zenden of onregelmatig de school doen bezoeken, zullen gewaar schuwd worden, voorts in eene boete van een tot tien fraokes worden verwezen en bij herhaling tot hoogere boeten.of wel tot gevangenisstraf van een tot vijf dagen. Drie dergelijke vcroordeelingen hebben ten gevolge dat de ouders of voogden alle.recht op ondersteuning uit de openbare armenkassen zullen verliezen. Als wettige redenen tot tijdelijke vrijstelling van het bezoeken der school noemt het wetsvoorstel: ziekte van bet kind, afwezigheid, en het ontvangen van huisonderwijs. In het laatste geval kan het gemeentebestuur bij het einde van elk schooljaar die kinderen tot het afleggen van een examen verplichten. In geval van weigering of van on voldoend examen dier kinderen zullen de ouders de hierboven aangegeven straffen beloopen. Ten slotte wordt bij dit svetsvoorstel verboden aan alleindüstrieelen en fabrikanten om gedurende de schooluren kinderen van minder dan dertien jaren in dienst te hebben. In die plaatsen waar de industrie daarvan te veel bezwaar zou ondervinden zal het gouvernement het aantal school uren met het oog daarop regelen. Laatste l>cr!chten. V Graoenhage. Het bericht in de dagbladen dat de heer Thorbecke de samenstelliag van een reactionair ministerie beeft aangeraden is volkomen waar. Er bestaat echter eene zeer krachtige oppositie tegen dit denkbeeld, welke wijst op de vele nadeelen, die voor Nederland hieruit onder de bestaande omstanüigheden zouden kunnen voort vloeien. s-Gravenhoge De hoogleeraar Opzoomer is door de heereu Fock en van Busse aangezocht om met hen in een ministerie zit ting te nemen. Madrid 16 November. De candidatuur voor de kroon van prins Atnedaeus van Italië, tweeden zoon van koning Victor Emmanuel, is heden in de zitting der Cortes in stemming gebracht. Zij verkreeg 191 van de 311 stemmen. De stemming on der de bevolking is hier vrij levendig, doch tot dusverre hebben er geene ongeregeldheden plaats gehad. Tours. Eene afdeeling Pruisische troepen, twaalfduizend man sterk, heeft Dijon bezet. Londen. Schier alle dagbladen verklaren zich zeer ingenomen met de door den staatssecretaris van buiteulandsche zaken Granville naar St. Petersburg gezonden nota. The Times bevat daaromtrent een artikel, waarin wordt be twijfeld of Rusland thans wel een bondgenoot zal vinden in Pruisen. Weenen. Volgens deWiener Presse zal, tengevolge eener nadere gedachtenwisseling, geen collectieve nota door de mo gendheden naar St. Petersburg worden gezondeD, maar zal onze regeering aan haren vertegenwoordiger bij het bofte St. Petersburg een depêche zenden, gelijkluidend aan die van Engeland. Ook Turkije zal krachtig pro testeeren. Versailles. De Fransche bezetting van Belfort heelt een uitval gedaan, doch is met verlies teruggeslagen. Brussel. Volgens uit Parijs hier ontvangen tijdingen bedragen de geregelde troepea aldaar 650,<)00 inan. Van versch vleesch is men nog vo irziea voor ongeveer veertien dagen, van paaidenvleeseh voor ongeveer eeu maand en van graan voor ongeveer twee maanden. Eet gevecht bij Orleans. Van Duitsche zijde worden de volgende bijzonder heden medegedeeld, omtrent het gevecht bij Orleans tusschen den Beierschen generaal von der Tann en den Franachen generaal Aurelles de Paladine: „Het aan de Loire gevormde Fransche leger, onge veer 80,000 man sterk, rukte reeds gedurende eenige dagen op, om de hoofdstad te komeu ontzetten, en de generaal \on der Tann ha l daarvan uit Orleans bericht naar het hoofdkwartier gezonden. Deze voorzichtige generaal wilde met zijn 17000 of 18000 Beierschen de reeds verworven lauweren niet op het spel zetten, zon der nkuwe te kunnen behalen, en had daarom deu vijand niet gevolgd. Onverwacht kreeg hij bericht, dat de vijand een flankenmarseh had uitgevoerd, westwaarts was opgerukt, en bij Beaugeiiiy, vier kilometers beneden Orleans, met zijn hoofdmacht over de Loire was ge trokken. „Hiervan gaf generaal von der Tann terstond kennis aan het hoofdkwartier, met de opmerking dat het terrein rondom Orleans, hetwelk overal met wijnbergen was be zet, hem toescheen voor een gevecht niet gunstig te zijn. Daarom ging hij op den 8CI> November den vijand in noordwestelijke richting tegemoet en nam eene positie bij Onnes in, doch trok den volgenden dag verder naar Coulmiers. Ter bewaking van ongeveer 800 ge wonden en zieke Beierschen, had hij nog een kleine af deeling zijner troepen in Orleans achtergelaten. „In Coulmiers stiet von der .Tann op den vijand die van Beaugeniy in de richting van Parijs marcheerde en over wiens overmacht hij geen oogenblik in twijfel behoefde te verkeeren. Tusschen de beide legers ont wikkelde -zich een artillerie-gevecht dat verscheidene uren duurde en van Fransche zijde geopend werd cp eene wijze die de overtuiging schonk dat Let Loire-leger veel en goede artillerie raedevoerde. „Daar generaal von der Tann wist dat de 22e divisie onder generaal von Wittich hein van C.iartres, en de 17c divisie met drie divisien cavallerie, onder den groothertog van Mecklenburg, van Chevreux te hulp kwamen, besloot hij den eigenlijken strijd met de hem ver in sterkte overtreffenden vijand niet aan te vangen. In den avond van den 9e" trok hij, nadat hij de bezetting uit Orleans bad teruggeworpen, in goede orde naar Toury, een plaatsje aan den spoorweg Orleans Etampes, terug alwaar hij den 10cn bleef zonder van den vijand eenigen last te hebben. „Ook de vijand bleef rustig in de ingenomen stellin gen, zoodat men kan aannemen dat demarsch naar Parijs, die slechts zou kunnen gelu.eken vóórdat het leger uit Metz, onder prins Frederick Carl was aangekomen, niet met de noodige geestkracht wordt doorgezet. De eenige beweging van den vijand was eene afdeeling naar Orle-< ans te zenden, dat door de Beierschen was ontruimd. „Het zegeteeken dat de Franschen in bet gevecht van den 9en veroverden, bestond slechts uit een Beiersche kolonne met munitie, die verdwaald was en twee zooge naamde reserve kanonnen raedevoerde. „Thans staan on^e troepen nog steeds te Forny,alwaar de groothertog van Meckleraburg het opperbevel over bet Beiersche koips en de 17e en 22c divisie, benevens over de cavaleri.e-afdeelingen zal overnemen en waar schijnlijk terstond aanvalleuderwijs zal optreden, ot de Franschen nog eenige dagen zal vervolgen, teneinde de aankomst van het leger van Metz af te wachten, waar van de voorposten reeds in den omtrek van Melun en Foniainebleau zijn aangekomen. „Het is vieeind, dat de Parijzenaars, die van de nade- rin van het Loire-leg.er wel bericht zullen hebben ont vangen, niets hebben gedaan om ons belegeringsleger aan de zuid- en zuidwestzijde der stad te verontrusten. Het is vóór Parijs iu langen tijd niet zoo stil geweest als in de laatste dagen, en men kan het doel van het Loire- leger, om Parijs te ontzetten, wel als mislukt be schouwen. Duitschland. Toen generaal von der Tann Orleans moest ontrui men, zag hij zich genoodzaakt niet minder dan 800 zie ken en gewonden in die stad achter te laten, en toen het laat-te Beiersche korps de stad verliet, werd het gemeen tebestuur verantwoordelijk gesteld voor het lot der ongelnkkigen die men moest achterlaten, en dit met de vreeselijkste wraaknemingen bedreigd, ah de zieken slechts de geringste onaangename bejegening zouden ondervinden. De stad heeft met de grootste bereidwil ligheid de verantwoordelijkheid op zich genomen en schrijft de Duitsche berichtgever de Duitsche troe pen bopeu er spoedig weder binnen te rukken. De beiegeringstroepen voor Parijs worden nog voortdurend door nieuwe troepen in den rug versterkt, otn hen voor alle overvalle.i ie vrijwaren. Men klaagt te Versailles zeer over de koude, eu heeft veel last van sneeuw én rijm. Varenges is door 2000 man Duitsche troepen bezet en eene afdeeling rukt naar Bessay. De overgave van Neibreisach, „In den morgen van den ID» November, zoo schrijft een correspondent uit Altbreisach, begaf ik mij naar den buitenoever van den Rijn, om getuige te zijn der over gave van Neubreisach. Toen ik het fort Mortier voorbij was, zag ik rondom gelegeide troepen zich verzamelen, en.de veldartillerie uitrukken. Te half negen uur trók- keu de troepen naar Neubreisach op. „De Straatsburgerpoort was door eene compagnie land weer troepen bezet, die rechts en links op het glacis waren opgesteld. Vóór de Bazelerpoort werd de ge- heele reserve-divisie von Schmeling, benevens de Prui-, sische-, Beiersche- en Badensche-artillerie opgesteld Even na negen uren hoorde men in de stad de verzametingssignalen van tamboers en trompetters, eu kort daarop begon de uittocht der krijgsgevangen bezet ting met hunne wapens. Voorop kwam de artillerie, waarvan zoowel manschappen als officieren zich veel rustiger en waardiger dan van alle andere troepeuafdee- lingen gedroegen vervolgens zag men linietroepen, jagers te pa-ird, mobiele en nationale garde; het 74e regi ment van linie was het sterkst vertegenwoordigd. „Toen zij allen, pngjveer 5000 man, op de plaats bui ten de poort waren aangekomen, werden zij in een lange rij opgesteld, en zag men nog enkelen hunne wapens ver nielen. Vervolgens klouk tegen de Duitsche troepen het kommando:. „„StillgestandenGewehr auf! Achtungi Priisentirt das Gewehr! Na dit militaire eerbewijs ont vangen te hebben legde de bezetting de wapens neder, de afdeelingen die ter bewaking waren aangewezen rukten aan en de aftocht begon aan den rechtervleugel. De eene helft trok te Spoueck, de andere to Breisach over den Rijn. Eerst te half 5 uren des avonds waren alle krijgsgevangenen over de rivier gezet en konden zij naar Riegel trekken. De officiereu die eerst hier gegeten haddon vertrokken in rijtuigen die zij hadden gehuurd.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3