MJDDELRURGSCHE COURANT. N°- 274. 1870. Vrijdag 18 November. GinrtmluniX AANBESTEDING. Op Vrijdag 2 December 1870, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des koning» in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde Staten, 'en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het ll<lc district, aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Jlet driejarig onderhoud van l»et ge- houw der II ij k§ hoogere burgerschool te Middelburg, van 1 «fanuarij 18Ï1 tot en met 31 December 1873. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, per onderhoudbaar, volgens 434 der algemeene voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Njjhoff, Raamstraat ti" 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Den zesden en derden dag vóór de besteding wordt de noodige aanwijzing op do plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofdingenieur Van den waterstaat te Middelburg en bij den ingenieur van den waterstaat aldaar. 's Graven hage, 8 November 1870. Voor den minister, De Secretaris Generaal, HÜBRECHT. Middelburg 17 November. Wij vernemen uit goede bron, dat de portefeuille van justitie binnen kort door professor Opzoomerzal worden aanvaard, aan wienzij reeds geruimeu tijd vóór de minis- terieele crisis is aangeboden. (Zie „Laatste berichten".) Heden hebben te 's-Gravenhage de volgende aanbeste dingen van werken ten behoeve der staatsspoorwegen plaats gehad 1" Het baggeren der buitenhaven buiten den zeedijk het bezetten van een gedeelte der havenglooiing langs den westbavendam tyuiten den zeedijk; het verdedigen van een gedeelte der havenglooiingen binnen en buiten den zeedijk; het maken èn stellen van vier dukdalven; bet verdedigen der boorden van het gedeelte van het kanaal door Walcheren, tusschen de binnenhaven bij Yeere en de Nieuwe haven van Middelburg. Hiervoor zijn zes biljetten ingeleverd. De laagste in schrijving is van de heeren D. Vo ker, te Dordrecht, en A. Volker Lz., te Siiedrecht, voor f 189,800. De raming bedroeg slechts f 169,600. 2°. liet maken en plaatsen van een waaiertrommel met toebehooren in de schutsluis te Ylissingen; het maken en plaatsen van vier bewegingstoestellen voor de deuren der keersluis te Vlissingen; het maken en plaatsen van zestien bewegingstoestellen voor de deuren der kleine schutsluizen te Vlissingen en te Yeere; en het leveren cn plaatsen van acht bewegingstoestellen en schuiven in de sluisgebouwen te Ylissingen en te Yeere. Van de aebt inschrijvers is de laagste de heer D. A. Scbrctlen, te Leiden, voor f 20,100. Het bedrag der raming is f 29,500. De te maken werken ten behoeve der spoorweg- en kanaalwerken bij Vlissingen, waarvan de aanbesteding tegen den len December a. is aangekondigd, bestaan in lo. bet verbreed kanaal; 2°. eene binnenhaven met kade muren; 3°. de voltooiing van het stations- en het haven emplacement met bijbehoorende werken; 4". den boven bouw van een gedeelte spoorweg en van het stations- terrein; 5°. een remiuingwerk aan de binnenkeer-en schutsluis; 6°. eene inrichting tot berging van sluisdeu ren; en 7°. een dubbele brug-en sluiswaebterswoning. Het verbreed kanaal begint aan het zuidelijk talud van den sluisput der biuneukeer en schutsluis te Vlis singen en eindigt aan het westelijk talud van den sluis put der dubbele schutsluis aldaar. De binnenhaven moet met dit -verbreed kanaal in aansluiting gebracht worden. Langs en in aansluiting met de binuer.haven moet eene bazaltkade worden gemaakt. Het te maken gedeelte van het station- en van het haven-emplacement wordt gevormd door: a. het gedeelte van den ringdijk langs en iu aansluiting met den nieuw gemaakten bermwog, welKe van den Middelburg—Vlis- singschen straatweg tot den zeedijk strekt, aanvangende op 650 meter uit den zeedijk, in aansluiting met het gedeelte van den ringdijk, beschreven bij het bestek der buitenhaven binnendijks, en eindigende aan den om te leggen Middelburg - Vlissingschen straatweg; b het gedeelte van het stationsterrein, aanvangende op onge veer 300 meter uit den kop der buitenhaven,in aanslui ting a«n het buitenhaven-emplacement, aan den langs de dubbele dienstwoningstrekkenden toepangwegenaan het plateau aldaar, en eindigende op ongeveer 400 meter noordelijk van den Middelburg - Vlissingschon straat weg. De verschillende deelen van het werk moeten op de volgende tijdstippen gereed zijn: 1". de remmingwerken aan het buitensluishoofd der binnenkeer- en schuitsluis, benevens de aansluiting van den waterkeerenden dijk langs de buitenhaven, 1 J uni 1871; 2°. het stations-emplacement, ten oosten der binnenkeer- en schutsluis, met de spoorbaan fot den straatweg tus- schen Oost- en West-Souburg, benevens de ballast-leve ring en spoorlegging daarvan, 1 April 1872; 3° hctgeheele wem 1 Juli 1873. De begrooting der kosten van uitvoering badraagt f 1,639,000. Benoemingen en besluiten. leger. Benoemd bij het wapen der artillerie: bij het regiment veld-artillerie, tot 1" luitenant (naar ouderdom van rang), de 2' luitenant P. G. van Harpen ICuyper, van het korps: bij het 3C regiment vesting-artillerie, tot ka pitein 3'-' klasse (naar ouderdom van rang), de le luite nant W. Irish Stephenson, van het 2e regiment vesting artillerie. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den kapitein J. F. van Grasveld, van het 3e regiment vesting-artillerie. Onderwijs. Benoemd tot hoofdonderwijzer aan de bijzondere school voor christelijk onderwijs alhier (school in de Grarestraat) de heer van Kluijden, thans in zoodanige betrekking te Gorinchem, en zulks in de plaats van den heer G de Braai, die is overgegaan als candidaatbij de christelijk gereformeerde gemeente. Door dr. M. Snellen, leeraar aan de hoogere burger school te Delft, is ten behoeve van zijn onderwijs in de cosmograpbie, in bet koor der oude kerk een toestel ge maakt, tot waarneming der slingerproef van Foucauld (wenteling der aarde om haar as.) Het slingerkoord heeft een lengte van circa 30 meters; de daaraan opgehangen kogel is een zoogenaamde 24-ponder. Daaronder is een cirkelvlak aangebracht meteen middellijn van 2.^ meter en verdeeld van 3 tot 3 graden Door waarneming heeft de heer Snellen bevonden, dat de draaiing van het slin- gervlak voor Delft bedraagt 2° 57' in het kwartier. De toestel is met veel zorg en juistheid vervaardigd, de proefneming uitmuntend geslaagd. Behalve door de leer lingen der hoogere burgerschool werd de toestel door verscheidene belangstellenden, waaronder eenige dames bezichtigd, bij welke gelegenheid de vervaardiger een zeer duidelijke verklaring gaf. Marine en leger. De minister van oorlog heeft de chefs der verschil lende legerkorpsen uitgenoodigd om den overgang van militairen bij het wapen dtr koninklijke maréchaussée zooveel mogelijk te bevorderen. Gemengde berichten Naar1 het Nieuws van den dag verneemt, heeft de heer J. H. van Dale, hoofdonderwijzer te Sluis, voor de tweede maal de uituoodiging om aan het Nederlandsch woordenboek mede te werken, van de hand gewezen. Aan het Handelsblad wordt geschreven dat te Borne de typhus onder de paarden is uitgebroken. Reeds zouden 5 daaraan bezweken zijn. Als vermoedelijke oor zaak wordt opgegeven: de invoer van het vel van een elders aan die ziekte bezweken dier. Een der voornaamste bankiers te Berlijn, de heer Gnterboch, is in hechtenis genomen, omdat hij voor de leening ten behoeve van Frankrijk had ingeschreven. In de dezer dagen in den Haaggehouden algemeene vergadering der Vereeniging tot afschaffing van stinken drank is onder anderen besloten, om, bijaldien een volgend ministerie het voorstel tot afschaffing van het papent- recht overnam, bij de regeering aan te dringen op de in voering eener bijzondere belasting op de tapperijen en drinkhuizen, en die belasting te doen heffen door de ge. meenten, daar deze voor het politierecht op dergelijke inrichtingen moeten zorgen. De Nieuwe Kamper courant meldt het volgende: „Door den onbezoldigden rijks-veld wachter G. Voerman is de vorige week proces verbaal opgemaakt tegen den commissaris van politie ie Kampen, als zou de heer Donk 1" vóór omstreeks twee jaren een civiele zaak inderminne vereffend en een daarbij voor de politie agenten afge stane eora van f 1.50 niet verantwoord hebben 2° op wederrechtelijke wijze van J Eenschoten, destijds agent van politie te Kampen, hebben teruggehouden de som van f 2.50 „die hein volgens usance van het gemeente bestuur der stad Kampen nog van zijn nieuwjaarsgeld competeerde, ender voorgeven dat Eenschoten niet ge straft was, maar omtrent (bijna) gestraft zou zijn ge worden;" en 3° vóór ruim fwee jaren door twee politie agenten van zijn bureau naar zijne woning eene hoeveel heid hout en steenkolen zou hebben doen overbrengen die, naar klagers overtuiging, niet anders dan op het bureau van p litie mocht worden verbrand, als uitma kende een deel van de brandstoffen van gemeentewege voor dat lokaal bestemd." Een gevangene te Arnhem heeft het voornemen om zich te laten doodhongeren. Hij weigert alle voedsel. Dezer dagen zijn in tegenwoordigheid van eenige uitstekende Engelsche agronomen proeven genomen met verschillende soorten van dubbelploegen. Het land waarop de proefneming plaats had, was zeer zwaar en vochtig, zoodat het juist geschikt was om te doen zien waartoe de dubbelploeg op zwaar land in staat was. Het geleverde werk was niet alleen even goed als van en kele ploegen, doch de krachtsaanwending- van 25 pet. minder dan bij de enkele. Bij de beoordeeling kwamen in aanmerking de hoeveelheid krachtsaanwending, ge makkelijke en weinig kostbare behandeling, sterkte en eenvoudige samenstelling. De eerste prijs werd toege kend aan deu ploeg van de heeren Ransoraes, te Ipswich. De katholieke hoogleeraar Knoodt te Bonn, door den aartsbisschop van Keulen gesho: st wegens zijn on geloof in de onfeilbaarheid, is met algemeene stemmen op 5 na, herkozen als president van de vereeniging te Bonn voor de restauratie van de Munsterkerk aldaar, waaruit men opmaakt, dat de meerderheid van de leden dier vereeniging het met dien professor eens is, en niet met den aartsbisschop. Uit den tijd der belegering van Straatsburg wordt thans een waagstukje bekend, dat waard is mpdegedceld te worden. Een Bergeant der Duitsche pionniers sloop op zekeren nacht alle Fransche voorposten voorbij, tot hij aan de poort der vesting kwam. Hier stond een dubbele post; langzaam echter, zonder het minste geluid te ge ven, kroop hij op zijn buik vooruit tot aan de wacht-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1