OURANT. N°- 273. Donderdag 1870. 17 November. Middelburg 16 November. Z. M. de koning heeft aan den heer de Waal op zijn verzoek, wegens ziekte, eervol ontslag verleend als minis ter van koloniën, onder dankbetuiging voor zijne aan den lande bewezen diensten, en met de portefeuille van dat departement ad interim belast den heer Brocx, minister van marine. De nieuwe stoomboot „Zeeuwsch-Vlaanderen", bestemd voor den dienst op de Westor Schelde voor rekening dezer provincie, is gisteren in dienst gekomen. De Ameterdamsche courant deelde dezer dagen het gerucht mede dat de heer Thorbecke, over de minis- terieele crisis geraaadpleegd zijnde, zou geadviseerd hebben tot de keuze van een gematigd conservatief kabi net. Dit gerucht tot grondslag nemende, wordt in de Arnhemsche courant van heden tegen zulk een ohder- steld plan nadrukkelijk geprotesteerd. „Wij hebben tien jaren lang zegt de Arnhemsche courant gesukkeld met „gematigde" kabinetten, en tien jaar lang is er niets tót stand gekomen eenige heeren hebben ministerstrak tement getrokken en daarna ministerspensioen, maar bet algemeen belang is er geen stap mede vooruitgegaan." Benoemingen en besluiten. eereteekenen. Verleend, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille, ingesteld bij ko ninklijk besluit van 22 Septeaiber 1855, alsmede een lof felijk getuigschrift, aan den constabei G. Lap en den matroos 2e klasse A. J. van der' Leest van Z<\ Ms. schroef- stoomschip liet Lbo, wegens de redding van een op de reéde van St. George d'Elmina over boord gevallen ma troos van dat stoomschip, in September jl. schutterijen. Toegekend het eereteeken tot belooning van eervollen langdurigen werkelijken dienst bij de schutterijen, iBgesteld bij koninklijke besluiten van 5 December 1851 (Staatsblad nn. 149) cn van 30 September 1866 (Staatsblad n». 244), aan P. J. llendrikse, sergeant majoor bij de dieustdoende schutterij te Vlissingen. marine. Op verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen de officier van gezondheid 2e klasse 0. Enthoven, die nende bij de zeemacht in Oost-Indië. leger. Overgeplaatst in rang bij het regiment grena diers en jagers de kapitein C. F. Pabst, van het 4C regi ment infanterie. Benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot officier van gezondheid le klasse, Daar ouderdom van rang, de officier van gezondheid 2e klasse C. H. P. Klamberg, van gemeld personeel. Onderwijs. De uitslag van liet laatste najaars-examen in de ver schillende provinciën is als volgt: Voor de vakken van het lager onderwijs. Hoofdonder wijzers geëxamineerd 216, toegelaten 85, afgewezen 123, (teruggetrokken 8), hoofdonderwijzeressen geëxami neerd 21, toegelaten 14, afgewezen 7; huisonderwijzers geëxamineerd 1, toegelaten 1, afgewezen 0; huisonder wijzeressen geëxamineerd tl, toegelaten 11, afgewezen 0; hulponderwijzers geëxamineerd 304, toegelaten 170, afgewezen 134; hulponderwijzeressen geëxameerd 116, toegelaten 91, afgewezen 24, (teruggetrokken 1). Meer uitgebreid onderwijs. Fransch, onderwijzers geëxamineerd 117, toegelaten 44, afgewezen 73onder wijzeressen geëxamineerd 110, toegelaten 80, afgewe zen 30; Engelscb, onderwijzers geëxamineerd 23, toegelaten 11, afgewezen 12, onderwijzeressen geëxami neerd 45, toegelaten 38, afgewezen 7; Hoogduitsch, onderwijzers geëxamineerd 35, toegelaten 19, afgewe zen 16; onderwijzeressen geëxamineerd 35,toegelaten 27 afgewezen 8; wiskunde, onderwijzers geëxamineerd 124, toegelaten 52,afgewezen 67 (teruggetrokken 5)teekenen, onderwijzers geëxamineerd 44, toegelaten 27, afgewe zen 17; onderwijzeressen geëxamineerd 6, toegelaten 5, afgewezen 1; landbouwkunde, onderwijzers gexami- neerd 2, toegelaten 1, afgewezeR 1; gymnastiek, onderwijzers geëxamineerd22, toegelaten 15, afgewezen#; onderwijzeressen geëxamineerd6, toegelaten 6; handwer ken, onderwijzeressen geëxamineerd 83, toegelaten'^, afgewezen 3. Kerknieuws. De kerkeraad der Nederduitsche hervormde ge meente te Utrecht heeft eergisteren, tengevolge van het bedanken van den heer H. V. Hogerzeil, te Driebergen, voor het op hem uitgebracht beroep, het volgende drie tal van predikanten opgemaaktde heeren P. IHiët, te Veenendaal, dr. A. W. Bronsveld, te Haarlem, en E. A.G. van Iioogenhnijze, te Heino. Aanstaanden Maan dag zal het beroep geschieden. Marine en leger. De luitenant ter zee 2C klasse jonkheer P. J. Vegelin van Claerbergen, belioorende tot de rol van Zr, Ms rader- stoomsehip de Valk, is met den 15™ dezer op nonactivi teit gesteld en inet den 16™ daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 2e klasse J. J. de Bruyne. Gemengde berichten. In den avond van jl. Zaterdag werd zekere Jan Hoetman, den vorigen dag ontslagen uit de bedelaarsko lonie O mm er schans, op keeterdaad betrapt toen hij bij den schoenmaker Spitman op de Hoogstraat te Zwolle eene glasruit stuk geslagen, en door de opening zich van een voor de glasruiten hangend paar pantoffels meester gemaakt had. Hij verklaarde zulks opzettelijk te hebben gedaan, om zoodoende in de gevangenis te geraken, en zeide tot den bestolene, toen deze hem had achter haald: „als je mij niet aanbrengt, dan doe ik het straks weer." ■- Als schrijver van het bekroonde antwoord op de door directeuren van Teijler's godgeleerd genootschap uitgeschreven prijsvraag: „Over liet verband tusschen godsdienst en zedelijkheid," is bekend geworden de boogleeraar Otto Pfleiderer te Jena. Te Wijlie is bij het gemeentebestuur aanvraag gedaan tot het oprichten van eene paardenslachterij. Te Deventer levert de paardenslachterij tot dusver slechte resultaten op. Men schijnt daar vooroordeel tegen het paardenvleesch te hebben. Te Tilsit wordt een Duitsche gewonde verpleegd, die gebleken is een dame te zijn van 24 jaar. De krijgs lustige bad altijd bijzondere voorliefde voor heeren- kleeding en lieerenwerk, legde het onderofficiers examen af en trad onder den naam van von Weiss in dienst; zij is gedecoreerd met het ijzeren kruis, voor het herove ren van een Pruisische vaan, die door den vijand was venneestcrcl. Zij werd bij die gelegenheid op vier plaat sen aan den voet gewond. Een zonderlinge quaestie van erfopvolging werd in de vorige week voor het gerechtshof te Londen be handeld: Na een huwelijk van 46 jaren stierf een man, en natuurlijk dacht de weduwe toen bezit te nemen van de nalatenschap van haar echtgenoot, maar ziet, daar kwam onverwachts eene vordering van eene onbekende, die beweerde eerder met den overledene te zijn gehuwd geweest. Zij legde later voor het hof voldoende beschei den over, en bij gevolg werd het tweede huwelijk voor ongeoorloofd en de kinderen voor onwettig verklaard. Naar men verneemt, heeft de heer M. II. Jansen te Delft, na de afwijzende beschikking, door hem ont vangen op zijn adres aan den minister van financiën, waarbij hij verzocht, dat hem eenig vooruitzicht werd geopend op staats subsidie, na Mei 1872, voor een op te richten stoomvaart van Vlissingen op de Atlantische havens van Noord-Amerika, zich thans tot de tweede kamer der staten-generaal gewend, met verzoek, dat deze nu 'tinitiatief neme in die zoo gewichtige zaak. In een particulieren brief uit Parijs aan de Nieuwe Rotterdamsche courant lezen wij het volgende: „Wanneer men onze restauratiën voorbijgaat, zou men waarlijk gelooven zich bij eene sraeersmelterij of eene fabriek van chemische producten te bevinden. Welk een stank! En dan te moeten denken, dat men die prepara ten moet eten!!! Zeker, ik leg bij het eten een waren j heldenmoed aan den dag, maar ik word in den steek ge- 1 laten «door mijne maag, die mij dag en nacht verwijten doet ovfer het voedsel dat ik haar toedien, 'ilsbedroevend. En dan nog de prijzen. Aardappelen tot 8 franken per kwart mud, ezelsvleeseh 5 A 6 franken per pond, eieren, als zij te vinden zijn, 60 centimes per stuk. Honden- en katten vleesch niet genoteerd, of liever mij onbekend. Zoo laag ben ik nog niet gedaald, en ik twijfel of ik het ooit zal kunnen. „Geldgebrek is aan de orde van den dag. Aller beur zen zijn gesloten en de leveranciers geven geen krediet. Meer dan ooit wordt de spreuk: „Ieder voor zich en God voor allen" in toepassing gebracht. Ik heb een aantal personen bezocht, die mij ten aüen anderen tijde in hunne portefeuilles zouden hebben laten putten, maar thans niets. Ieder weent en klaagt over ellende. Wat zal er van ons worden'? Mijn koetsier klaagt, dat hij met vrouw en kind van honger sterft, maar ik heb mijn kamerdienaar reeds moeten wegzenden, omdat ik hem met meer kan onderhouden't Is een ware hel!„Men zou waarlijk krankzinnig worden, indien niet iederen 1 dag trommel en trompet ons uit. onze treurige mijmerin gen kwamen wekken, om ons voor den dienst der natio nale garde op te roepen. Dat is eene afleiding te midden der kwalen,' die wij doorstaan maar wolk eene afleiding, lieve hemel!Liever zou ik hout zagen. En wij mogen van geluk spreken, als men ons naar de fortificatiën leidt, om aarde te spitten, steencn met kruiwagens te vervoe ren of karren te vullen. Tengevolge van de kleine hoe veelheid ossenvleesch, die per persoon wordt toegestaan, en de onaangenaamheden die men ondervindt als men het zich zoekt te verschaffen, staat het paardenvleesch in groote gunst. Men maakt dan ook queue voor de paar- denslachterijen, en zij die aan hot hoofd daarvan staan, zullen spoedig fortuin maken. Indien het beleg nog eenige maanden duurt, zullen zij stil van hunne renten kunnen gaan leven, evenals cle heeren kruideniers en spekslagers, de meest onbeschaamde dieven waarmede de hemel, in zijn toorn, deze stad heeft verpest." Gemeenteraad ran Goes. Gisteren werd eene vergadering gehouden, waarin 8 leden tegenwoordig waren en mededeeling werd gedaan van de volgende ingekomen stukken: o. Kennisgeving van het overlijden van den heer 0. Verhagen. b. Goedkeuring door gedeputeerde staten van het raadsbesluit van 10 October jl. tot het tijdelijk in gebruik geven van het voormalig ijkkantoor aan den waarnemen- den ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Goes. c. Goedkeuring door gedeputeerde staten van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag en dat van de belasting op de honden over 1870. d. Goedkeuring door gedeputeerde staten van de be grooting der gemeente voor 1871. e. Bericht van den commissaris des konings der be noeming van den heer P. Lipjes totontvanger der directe belastingen en accijnsen te Goes. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Aanbeveling van candidaten ter vervulling der vacatures in het bestuur van het gasthuis, waaromtrent wordt bepaald dat de benoeming in een volgende ver gadering zal plaats hebben. g. Een verzoek van de heeren W. J. G. H. Lagrappe Dominicus en mr. M. J. de Witt Hamer te Goes, om grond in erfpacht tot stichting eener bergplaats voor petroleum, wordt, uithoofde van spoed, daar het tijd is om den inslag te doen, op voorstel van den voorzitter dadelijk in behandeling gebracht. Nadat is medegedeeld dat burgemeester en wethouders liet terrein hebben onder- zicht en bij hen volstrekt geen bezwaar tegen de inwil liging bestaat, wordt zonder hoofdelijke stemming be sloten: aan de verzoekers voor onbepaalden tijd in erf pacht af te staan 286 M2 gemeentegrond, gelegen aan den Westhavendijk, uit sectie A. n°. 2-1S, tegen den ge wonen erfpachtprijs, met bepaling dat vooraf oproeping i

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1