Het bestaande getal rijksscholen voor middelbaar on derwijs zal niet verder uitgebreid worden; wel bestaat het voornemen om de cursus van 3 op 5 jaren voor enkele scholen te brengen. Of er verpenigiug van een landbouw school en de veeartsenijkundige inrichting zal geschie den, is nog niet beslist. Voor een meisjesschool van middelbaar onderwijs te Goes wordt een subsidie van 3000 'sjaars voorgedragen. Bij de memorie is overgelegd een staat der gemeenten welke nog in 1871 verbruiksbelastingen wenseben te heffen. Daaronder bevinden zich in Zeeland, de gemeen ten Middelburg, belasting op het gemaal f 2.50 per 100 kilogram, Veere, idem per 100 kilogram, gedistilleerd f 6 per hektoliter, en Vlissingen, gemaal /3 per 100 kilo gram, gedistilleerd f 10 per hektoliter. üuitcnlanö. Algemeen overzicht. Uit de in ons vorig nommer opgenomen „laatste be richten" omtrent Rus,land's verlangen tot wijziging, herziening, vervallenverklaring of wat het dan ook zijn moge van het tractaat van Parijs, bleek de daar omtrent nog bestaando onzekerheid. Te Londen, Con- staniinopel en Weenen is men echter alles behalve gerust omtrent dit nieuwe point noir aan Europa's reeds zoo bewolkten horizon. DeOostenrijksche bondskanselier von Beust, die zich in Zwitserland bevond, is onmiddel lijk naar Weenen teruggekeerd, eu de president van het Hongaarsch ministerie Andrassy, heeft zich insgelijks uit Pesth naar de residentie van den koning van Hon garije begeven om aan de gedachtenwisselingen van de raadslieden der kroon deel te nemen. Uit New-York wordt overigens omtrent de houding der Russische regeering ten aanzien van den Fransch- Duitschen oorlog eene mededeeling gedaan, welke te belangrijker is omdat zij schyiit te berusten op zeer bepaalde diplomatieke kennisgevingen. De regeering te St. Petersburg zou namelijk het voornemen hebben om tegen alle vergrooting van Duitsch grondgebied te protesteeren. Indien Pruisen echter niettemin aan zijn plan tot inlijving van Fransch grondgebied gevolg mocht willen geven, zou de regeeriug van liusland een daar mede overeenkomende vergrooting van grondgebied verlangen, om het evenwicht tusschen haar en Duitsch- land te herstellen. De onderhandelingen van den Noord-Duit3chen bond met de Zuid-Duitsche staten omtrent huune vereeniging, schijnen alleen nog maar bezwaren op te leveren ten aanzien van Beieren, hetwelk nog ongenegen is om zich dermate van zijne onafhankelijkheid te laten berooven als de heer von Bismarck zou wenschen. Men beweert zells dat deze „onhandelbaarheid"' reeds ten gevolge heeft gehad dat Pruisen niet zonder reden deBeiersche troepen bij voorkeur in het vuur zendt,om de regeering te Munchen zooveel mogelijk te verzwakken. Reeds was het gerucht in omloop dat alle onderhandelingen in het Pruisisch hoofdkwartier tusschen den heer von Bismarck cn de Beiersche ministers waren afgebroken. De te Augsburg verschijnende Abendzeitung verzekert echter ten stel ligste dat dit niet het geval is, dat de onderhandelingen worden voortgezet en dat het verblijf der Beiersche ministers in het hoofdkwartier te Versailles is verlengd. De Börsen Zeitung laat zich uit Amsterdam schrijven hoe aldaar in welonderrichte kringen wordt beweerd dat de onderhandelingen over den afstand van Luxemburg aan Duitschland reeds in vollen gang zijn, en dat men de thans te 's Gravenhage bestaande miriisterieele crisis als met die onderhandelingen in verband staande be schouwt. Tegelijkertijd wet dit onzinnig bericht komt overigens een berichtgever van de Kölnische Zeitung met een waarlijk bespottelijke arrogantie beweren dat, indien Duitschland Luxemburg's inlijving ernstig ver langt. de Luxemburgers zich maar moeten onderwerpen. „Wat kunnen zij er tegen doen? Schreeuwen, leven maken, demonstratiën beproeven enzich belachelijk maken." Wij wijzen op deze en dergelijke verschijn selen ter bevestiging der vrees dat de kleine staten van Europa zich mogen voorbereiden om in meerdere of mindere mate door zulke uitingen van de verregaande onbeschaamdheid der Duitschers allerlei overlast te heb ben. De uiting van dezen berichtgever der zoogenaamd liberale Kölnische Zeitung is op dat terrein, meenen wij, dan ook al vrij curieus Volgens zijne raeening zou dus Pruisen voortaan slechts zijn wil hebben mede t§ deelen, om alle staten, welke geen voldoende zundnadel- argumenten kunnen bijbrengen, te doen zwichten. Doen zij dat niet, dan maken zij zich volgens den bericht gever der Kölnische Zeitung slechts belachelijkHet is waarlijk of de vroeger aan de Franschen zoo terecht vei weten grootspraak en verwaandheid thans geheel en al op hunne overwinnaars is overgegaan. Laatste berichten. Brussel. De stap der Russische regeering ten aanzien van het tractaat van 1856 heeft hier in diplomatieke kringen een zeer groote sensatie gemaakt. In de heden gebonden zitting der kamer van afge vaardigden heeft de aangekondigde interpellatie van den heer Brasseur plaats gehad omtrent de vertoogen, welke door de Pruisische regeering naar aanleiding van artikelen in Belgische dagbladen zouden zijn ingediend. De heer Brasseur verlangde te weten of werkelijk der gelijke nota door Pruisen was ingediend, en keurde overigens zeer af dat de Moniteur beige het artikel van l'Echo du Luxembourg had overgenomen. De heer Brasseur constateerde toch dat de dagbladpers in het algemeen en de in deze geïncrimineerde organen in 't bij zonder altijd gematigd in hun toon waren geweest, en zich daardoor verdienstelijk jegens het vaderland hadden betoond. In antwoord op deze interpellatie werd door den minister d'Anethan namens het gouver nement te kennen gegeven dat de heer von Balan geen diplomatieke nota had ingediend, maar wel in beleefde bewoordingen zich had beklaagd over sommige Belgische organen, terwijl toch de dagbladpers in een neutraal land tot groote gematigdheid verplicht is. Vandaar dan ook dat de Moniteur beige verschillende artikelen heeft opgenomen, waarin op dergelijke gematigdheid werd aangedrongen: Wat de zinsnede in het uit l'Echo du Luxembourg overgenomen artikel betreft, waarbij werd aangedrongen hij de geabonneerden op l'Etoile beige om hun abonnement op te zeggen, die woorden waren onopgemerkt gebleven en zouden anderszijn weggelaten geworden.Daarop werd het incident gesloten verklaard, nadat de heer Brasseur had te kennen gegeven dat hij later zou voorstellen om het niet-officieel gedeelte van den Moniteur beige geheel te doen vervallen. Londen. Het bericht dat Rusland het tractaat van 1856 heeft opgezegd maakt hier een groote sensatie. Het ministerie heeft om deze reden den heer Odo Russell naar Versail les gezonden om in het Pruisisch hoofdkwartier zeer bepaaldelijk en ondubbelzinnig opheldering te vragen omtrent de opvatting van de door Rusland gedane stappen. Volgens the Morning Po3t is het volstrekt niet twijfel achtig welke politieke gedragslijn de Engelsche regee ring tegenover de eischen van Rusland zal volgen. Zij zal zich tegeD eiken aanslag op Turkije tot eiken prijs verzetten. The Standard meldt dat Rusland een leger samentrekt in Bessarabië. De militaire autoriteiten in Polen hebben overigens bevel ontvangen om alle verlofgangers terug te roepen. The Daily Telegraph verzekert dat de Russische re geering zestig kanonneerbooten voor de Zwarte zee gereed heeft. Tours. Het gouvernement heeft besloten tot een gecombi neerde krijgsbeweging legen de Duitsche troepen onder de generaals von der'Tann en von Werder. Weenen. Het Oostenrijksch gouvernement heeft eene mededee- ling ontvaDgen van de Engelsche regeering, houdende verklaring dat zij zich bepaaldelijk verzet tegen de hou ding van Rusland ten opzichte van het tractaat van Parijs. Brieven uit België. Brussel13 November. Gij herinnert u, dat ik een mijner laatste brieven eindigde met de opmerking dat, indien de kreet finis Franciaz eene waarheid mocht worden, die van finis Europae niet lang zou uitblijven. Het schijnt dat ik toen, zonder het mij zelf bewust te zijn, eene profetie heb uitgesproken. La Patrie verhaalt, dat toen een vreemd diplomaat dezer dagen aan den heer von Bismarck had doen op merken, dal de buitensporige eischen van Pruisen aan bet overwonnen Frankrijk eindelijk geheel Europa in bewoging zouden brengen, de kanselier van den Noord- Duitschen bond met die meer gemaakte dan natuurlijke levendigheid welke hem kenmerkt, uitriep: Europa! Wat wilt gij, dat bet zou doen? Er bestaat geen Europa meer, er bestaat slechts een Pruisen Ik laat deze woorden geheel voor rekening van la Pa trie. Er is echter niets onwaarschijnlijks in. De heer von Bismarck is gewoon zoo te spreken. Er bestaat voor hem niet alleen eene geheele verzameling van dergelijke gezegden (de Duitschers noemen ze geflügelle Worté) maar waarheid is het ook, dat hij de meest vermetele tot waarheid beeft gemaakt. Oostenrijk is misschien niet ver van het oogenblik verwijderd, waarop het Hongarije alleen zal overhouden, Ook deheer von Bismarck heeft dit vroeger reeds gezegd: „Ziedaar de Duitsche eenheid door staal en bloed dan bijna tot stand gebracht." Nog ontbreekt slechts de toestemming .van Beieren, hetwelk men zoodanig in den tegenwoordigen veldtocht verzwakt, door zijn leger steeds overal het eerst in het vuur te zenden, dat het eindelijk nolens volens Prui- sen's Caudijnsclie bergpassen zal moeten doorgaan. Het gezegde dat la Patrie aan den heer von Bismarck toeschrijft., hoe heftig het ook moge schijnen heeft niets dat my verwondert. Wat mij meer verrast is de blindheid van het liberale Duitschland, dat,behoudens zeldzame uitzonderingen, zich geheel met den stroom laat meedrijven en opzettelijk de oogen sluit, voor de gevaren die zijne vrijheid en onafhankelijkheid bedreigen. Maar er is nog meer. Door een zonderlinge eigenaar digheid van neiging zien wij dat de geheele Duitsche dagbladpers zich strenger over de leden van het bestuur voor de nationale verdediging in Frankryk uitlaat, dan zij gedaan heeft over het gevallen en in den modder ten onder gegane keizerrijk. Dit is te onverklaarbaarder daar dit feitelijk gezag grootendeels is samengesteld uit staatslieden van 1848, namelijk uit personen die getui gen waren of handelend optraden bij de beweging waar aan Duitschland alles verplicht is. Het is mogelijk, dat men door de lauweren bedwelmd wordt, en dat deze eene uitwerking als de wateren van den Lethé-stroom hebbeD, die het verledene doet verge ten! Indien dit het geval is, is het goed dat Duitsch land wiens onmatige eerzucht met zijne overwinnin gen toeneemt, en dat zoover gekomen is dat het reeds de universeele monarchie onder de klauwen van den adelaar der Hohenzollerns voorziet het is goed, zeg ik, dat men eenigszins de herinnering van Duitschland te gemoet kome. Denkt u Duitschland terug vóór Februari 1848, en zoek in het groote Duitschland een enkel boekje, waar vrij heid woont Overal was de feodaliteit op bet punt om den invloed te herwinnen dien zij sedert de groote Fransche omwenteling had verloren. Zelfs in het zuiden, in Wur- tembergen in Beieren, was er van de constituties slechts een schaduw meer overgeblevende Duitsche bondsdag, het groote net dat over geheel Duitschland was uitge spreid, voerde onmeedoogend de weinige mannen die over vrijheid durfden spreken naar de staatsge vangenis. In Pruisen en vooral in de Rijnprovinciën had de echo der debatten van het Fransch wetgevend lichaam onder de Juli-regeering zekere oppositie doen ontstaan die schroomvallige en bescheiden éischen deed, terwijl koning Frederik Wilhelm IV* verklaarde dat een met eene constitutie beschreven papier nooit tusschen hem en zijn volk zou staan. En men berustte daarin van het het zniden tot het noorden en van het westen tot het oosten. Alzoo begroef zich een groot volk met keizer Barbarrossa op den Kijffhaüser en sliep, en sliep Bij hunne gedachtenwisselingen richtten de weinige voor het liberalisme strijdende vertegenwoordigers hunne blikken steeds naar Frankrijk, en, evenals de joden den Messias, verwachtten zij van de Fransche revolutie, waar van de voorteekenen reeds zichtbaar waren, de bevrij ding. De moedigste en vermetelste Duitsche revolutionnair van dien tijd durfde niet aan algemecnen opstand van het Duitsche volk denken. Hij zag naar Frankrijk gelijk de Turk naar Mekka. Maar de opstand kwam. De Februari-omwenteling ontstond, en dadelijk werden de gevolgen der politieke denkbeelden merkbaar; geheel Duitschland verhief zich, en wie er sidderden waren de souvereinen op hunne tronen. In dat gewichtig oogenblik toen het voorbeeld van Frankrijk bet Duitscbe volk had geëlectriseerd, beschikte dit voor de eerste maal over zijn lotgevallen, en verkoos de leden van het „7/orpurlemenC te Frankfort, weldra door een Duitsch parlement gevolgd. Men weet boe de redactie daarop het verloren terrein weder gemakkelijk heroverde, naarmate zij gebruik maakte van de zwakheden, der edelmoedigheid en der onervarenheid van een idealist als Lamartine, van een Louis Blanc, een Gamier Pages enz. Maar toch heeft de reactie, hoe hevig hare werking van 1849 tot het jaar 1870 ook was, nooit kunnen be werken dat de Duitsche vorsten hunne voorrechten terugkregen, welke de omwenteling van lS48hun had

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3