MÏDDELRURGSCIIE COURANT. i\°- 272. Woensdag 1870. 10 November. fBimtmUmïr. STOOMTUIftEN. De Burgemeester en Wethouders van VlUsingenj Gelet op eene circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie d. d. 8 October 1870, A, n°. 6225, 3e afdeeling; brengen ter kennis van belanghebbenden dat ingevolge art. 32 der wet van 28 Mei 1869 (Staats blad no. 47) op den 25 September jl. de veiligheids toe stellen van alle stoomketels behoorden te zijn ingericht overeenkomstig de bepalingen der artikelen 11 —36 van het koninklijk besluit van 24 September 1869 (Staatsblad n°. 154); terwijl is gebleken, dat onderscheidene gebrui kers van stoomtoestellen in gebreke zijn gebleven aan die bepalingen te voldoen; en: dat bij langer verzuim van bovengenoemde wettelijke voorschriften, ingevolge aanschrijving van zijne excellen tie den minister van binnenlandsche zaken, tot vervol ging zal moeten worden overgegaan. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28en October 1870. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. POORTEN. De Burgemeester en Wethouders van Vlissfngen, maken bekend: dat, te beginnen met Donderdag den 17cn November a., de passage door de Ramuiekenspoort voor het publiek zal ophouden te bestaan, en die zal plaats hebben langs den nieuw omgelegden weg in de onmiddellijke nabijheid dier poort. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den I [en November 1870. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secr taris, P. FORBES WELS. Middelburg 15 November. Tot wethouder te Wemeldinge is, in plaats van wijlen den heer C. J. van Oosten, benoemd de heer A. Domini- cus Jacz. In de Staats-conrant is geplaatst eene oproeping van den zaakgelastigde van Frankrijk, waai b.j alle Fran- schen die zich in Nederland ophoud n eu geroepen zijn deel uit te maken van het leger ot van de mobiele garde, worden uitgenoodigd zich aan te meiden b.j het kariseiiersehap der legatie, of bij het consulaat te Am sterdam of Rotteidain, teneinde daar omtrent hunne militaire verplichtingen te worden ingelicht. Jl. Vrijdag avond zijn in de Debo ling-Society der Leidsche hoogeschool door den hoogleeraar Mr J. T. Buys de volgende stellingen verdedigd „1°. Voor zoover het Vredeverbond er naar streeft om langs den weg van internationale regeling te geraken tot afschaffing van den oorlog, verdient zijn streven af keuring, omdat langs dien weg bet beoogde doel slechts te bereiken is onder voorwaarden, welke, men niet moet wenschen dat zich in Europa verwezenlijken." „2°, Zijn streven om het oorlogsgevaar te beperken, door het recht van oorlogverklaring, den koning bij artikel 56 der grondwet toegekend, aan den wetgever over te dragen, behooit eveneensj en wel als doelloos, te worden gewraakt, omdat die ovejdracht in bet wezen der zaak geen verandering kan brengen en het gevaar, zoover bet bestaat, werkelijk laat bestaan. „En 3°, Aanbeveling zou het daarentegen verdienen bij eventueele herziening van de grondwet te bepalen, dat alle vredestraetaten, ook die waarbij geen afstand van grondgebied bedongen noch wettelijke regelen ge steld worden, aan dc goedkeuripg woordiging worden onderworpen. De uitslag der stemming was dat de eerste stelling werd aangenomen met 52 tegen 6 stemmende tweede met 32 tegen 20; de derde met 50 tegen 2, terwijl de stel lingen en bloc bij acclamatie werden goedgekeurd. Leidsch dagbl.) Benoemingen en besluiten. ridderordes. Vergunning verleend aan F. H. W. von Ranzow,adsistent-residentte DjokjokarCa (NeJerlandsch- Indië), tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van - Hendrik den Leeuw, hem door Z. H. den hertog van Bronswijk eti Lnnenbuig geschonken. belastingen. Beuoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Schinnen c. a. L. G. van de Werken, thans ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Nieuw Schoonebeek (Drenthe). Opgeheven het ontvangkantoor der in- en uitgaande rechten en accijnsen, gevestigd te Nieuw Schoonebeek, zooals het thans bestaat, en ingesteld een grenskantoor der in- en uitgaande rechten te Nieuw Schoonebeek, met bepaling dat het, in verband met art. 8 van Zr. Ms. besluit van 20 Mei 1869, n°. 29, door een kommies-ont vanger zal worden waargenomen. Kerknieuws. Aangenomen het beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Oosterland door den heer J. A. de Vlieger, candidaat bij het provinciaal kerk bestuur van Utrecht. Marine en leger. De officier van gezondheid le klasse L. F. Praeger, diem nde op Zr. M*. drijvende batterij Neptunus, eu de officier van administxajie ll klasie H._F. X. Strengnaerts, laatst behoord hebbende tot bet eskader in Oost-Indië en van daar den 6cn dezer in Nederland teruggekeerd, zijn op nonactiviteit gesteld. Volgens een bij het departement van marine ont vangen telegram beeft het koloniaal stoomvaartuig Argus, ouder bevel van den luitenant ter zee Ie klasse P. J. Rosüuwaid, in den morgen van deu 13e«> dezer de haven van Lissabon verlaten, koers zettende naar Malta. Alles wel aan boord. Rechtzaken. Een niet onbelangrijk strafgeding is onlangs door de raadkamer van het provinciaal gerechtshof in Overijsel geëindigd Een dubbele moordaanslag, in den nacht van 20 op 21 Juli jl. te Ootinarsuui gepleegd, maakte daarvan het hoofdonderwerp uit. In den vroegen morgen toch van laatstgenoemden dag vond men de huisvrouw en het zevenjarig dochtertje van den schilder II. W. B. Knuif aldaar op gruwzame wijze door middel van een scheer mes van het leven beroofd, en was dezé Knuif, vroeger geheel onbesproken van gedrag, dadelijk als de vermoe delijk schuldige aan deze misdaden in hechtenis gesteld Bij zijue eerste en opvolgende verbooren bekende hij zijne chuld aan de gepleegde misdaden volkomen, daarbij opgevende, dat hij tengevolge van tegenspoed en acbteruitgaug zijner zaken op het denkbeeld was gekomen, om zich eu ook zijne vrouw en dochter (waar uit zijn gtzin bestoud) het leven te benemen, teneinde deze voor de schande van den zich bereiden zelfmoord te bewaren, en dientengevolge in den genoemden nacht met zijn scheermes, door hem voorbedachtelijk mede naar bed genomen, omstreeks twaalf uur den dubbelen moord had bedreven, terwijl het alleen daaraan dat hij tot andere gedachten was gekomen is toe te schrijven, dat hij zichzelven buiten de beraamde moordaanslagen, had gehouden. De zaak, na instructie en verwijzing, in de raadkamer van het provinciaal gerechtshof overge bracht, heeft tot een nader onderzoek geleid, en wel krachtens 's hots arrest van 9 September jl., waarbij werd gelast, dat, alvorens op het door het openbaar ministerie genomen requisitoir recht te doen, door den rechter-com- missaris, belast met de instructie van trafzaken bij de arrondissements rechtbank te Almelo, binnen den kortst mogelijken tijd informatiën zouden worden ingewonnen omtrent den zielstoestand van den beklaagde, zoo mogelijk ook vóór en tijdens het plegen der misdaad. Tengevolge van dit bevel zijn de heeren H. W. Stork, medicinae-doctor te Almelo, en E. C. C. van Lennep, eerste geneesheer in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Deventer, door den genoemden rech- ter-ccmmissaris, als deskundigen, met het bevolen onderzoek belast, die van hunne bevinding uitvoerig rapport en oordeelkundige conclusie hebben uitge bracht, waarbij stellig en bepaald als hunne meening is uitgesproken, dat de beklaagde Knuif vóór en tijdens het plegen van het misdrijf' van doodslag op zijne vrouw en dochter, in een toestand verkeerd heeft van zwaar moedigheid, gepaard met een redelooze aandrift tot zelf moord en moord, en dat die hartstocht bij hem tot zoodanige hoogte was opgevoerd, dat hij onweerstaan baar tot diens bevrediging werd gedreven, en 2°. dat ook na het plegen van den dubbelen moord bij den be klaagde deze toestand van zwaarmoedigheid aan wezig is. Nadat pok de overige stukken, tot nader gehouden onderzoek betrekkelijk, aan de kennisneming van het hof waren onderworpen geworden,, beeft het, bij arrest, ter raadkamer van 5 November jl. uitgesproken, aange nomen, dat de aan den beklaagde ten laste gelegde feiten hem uit aanmerking van zijn zielstoestand naar rechten niet zijn toe te rekenen en alzoo geene termen tot zijn terechtstelling opleveren, met last dat hij in vrijheid zal worden gesteld, tenware bij uit anderen hoofde in hechtenis behoort te blijven. Naar men verneemt, wordt aan het arrest in dier voege voldaan, dat de genoemde Knuif, als voor de openbare orde gevaarlijk, naar een krankzinnigengesticht zal worden overgebracht. Gemengde berichten. De gezondheidstoestand van Z. M. den koning isge- ruststellend. Dr. Vinkhuijzen is weder in den Haag teruggekeerd. Gisteren morgen is in den Ilaag een aanvang ge maakt met de trekking der verloting van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve van Het roode kruis. De trekking zal waarschijnlijk a. Vrijdag afloopen. Na den afloop zullen de trekkingslijsten verkrijgbaar gesteld en tijd en plaats van aflevering der prijzen bekend ge maakt worden. Volgens Het vaderland zijn 56 535 loten uitgegeven tegenover 8542 prijzen. Bij de verloting in 1861, ten behoeve van de slachtoffers van den waters nood werden 218,000 loten uitgegeven tegenover 14,000 prijzen, zoodat de verhouding nu veel gunstiger is dan toen. De heeren mr. J. van Gennep, prof. H. Kern, prof. Quack, T. J. Stieltjes en A. O. Wertheim hebben zich vereenigd tot eene commissie, welke bijdragen zal ont vangen en daaruit een fonds scheppen tot. ondersteuning van den bekenden schrijver van Max Havelaar, die in on gelukkige omstandigheden verkeert. De raad der Hollandsche ijzeren spoorweg-maat schappij heeft in den omtrek van het station Leiden een uitgestrektheid lauds aangekocht, om te strekken tot den aanleg van een haven, teneinde te water de gemeenschap met het te vergrooteü goederenstatión te vergemakke lijken. Voor de Leidsche stoominrichtingen wordt daar door de aanvoer van steenkolen bespoedigd en minder afhankelijk gernaak van weer of wind voor de groote scheepvaart van het buitenland. Uit Scheveningen wordt het volgende aan Het vadi r- land geschreven: „De schipper C. Mooyman, varende het visschersbomschip „De hoop geleidt mij", te huis be- hoorende te Scheveningen, ter hoogte van Yarmouth visschende zijnde, werd aldaar op den eersten dezer des avonds omstreeks 7 uren zonder eenige aanleidende oor zaak, op het onverwachtst door 4 Engelsche visscher- kotters aangevallen; door de bemanning van een dier schepen, sterk 16 a 17 personen, werden van zijne ruim 30 uitstaande netten 22 stuks gekapt en medegevoerd, benevens 22 speribben, 24 stuks breels en 250 vademen

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1