Meer dan vijftig dames hebben zich te Zntfen aan gemeld voor den cursus in populaire sterrekunde en natuurkunde, door de beeren dr. D. G Cramer en J. A. Snijders te geven. Slechts veertig zijn evenwel toege laten, daar de ruimte niet toelaat meer te plaatsen. Kerknieuws. Bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Zaaraslag is Donderdag tot predikant beioepen de heer Johs. Brusse, predikant bij die gemeente te 'slleer-Abts- en Siuouts- kerke (Zuid-Beveland). Gemengde berichten. Indertijd hebben wij achtereenvolgens melding ge maakt van twee diefstallen, de eene in het badhotel te Domburg, de andere bij de wed. Gardenier op de Turf- kaai alhier. Twee personen werden, als verdacht van ieder n dier diefstallen gepleegd te hebben, in hech tenis genomen en wachtten in het huis van burgerlijke en militaire verzekering 'alhier, waar zij samen in éen vertrek in voorarrest zaten, den tijd af waarop hunne zaak door den rechter zou behandeld worden. Naar wij vernemen schijnen zij echter in den afgeloopen nacht, door het maken van een gat in den muur, het middel ge- vondeu te hebben om te ontvluchten. In de plaats van de gevangenen von 1 men in h inne cel een schaaf, die in den loop djzer w<vk in het gesticht vermist was. Tot dusver zijn de vluchtelingen niet gevat. In de Gr mingsche courant wordt de aandacht gevestigd op e>m merkwaardig natuurverschijnsel, dat zich weldra weer aan den nachtelijken (In-lderen) hemel zal vertoonen, namelijk do buitengewone menigte van zoogenoemde vallende sterren, in de nachten van don 12 14™ November. Alexander von Humboldt, die dat verschijnsel op den i3,,Q November 1333 in Noord- Amerika ga lesloeg, begrootte het aant.il door hem iu een enkel uur gezien, op 240,000. 't Was, zegt hij, alsof er lichtende sn -euwvloickeu van den hmnel vie'en. Geregeld heett datzelfde verschijnsel jaarlijks, ook in de nachten van den 914" Augustus, plaats en is be kend onder de naam van Laurentinsstroom. Volkomen heeft de nieuwere wetenschap het nog niet opgehelderd, maar zij is toch, in plaats van de dwaze, soms ongerijmde begrippen van vroeger, tot de gegronde onderstelling gekomen, dat de vallende sterren voor kleine planetari- sclie lichamen te houden zijn, die zich bij raillioenen om de zon bewegen, eu wier aanzijn ons daardoor s'echts kenbaar wordt, dat zij in hun loop onze aarde ontmoeten aan de grenzen van onzen dampkring door ons nog on bekende oorzaken wellicht van electrischen aard beginnen te lichten, en smus, door de overwegende aan trekkingskracht der aar .e, als meteoorsteenen op haar nederstorten. Uit de geregelde juarl ij ksche wederkeering van dat verschijnsel in do aangeduide nachten leidt m ui de gevolg trekking af, dat zij een gesloten ring vormen, en als zoodanig langs dezelfde baan om de zon wentelen. Het door Pruisen te Mi tz buit gemaakt oorlogsma- terieel wordt g eschat op eeue waarde vau tachtig mil- liocn thalers. Staten-generaal. Volgens het antwoovd op het verslag over hoofd stuk IVö (justitie) wordt reeds de laatste hand gelegd aan eeu nieuw ontwerp; der rechterlijke organisatie. De wetsvoordrachten betreffende herziening van de wetge vingen op het notariaat, het hypotheekstelsel en do eigendomsoverdracht zijn reeds b j den raad van state aanhangig. Een ontwerp betreffende de naaralooze ge nootschappen is door dat college onderzocht en ligt gereed ter verzending aan Ie staten-generaai. Volgens de toelichting van het wetsontwerp houdende bepalingen, omtrent den accijns op bier en azijn, zijn de bestaande bepalingen na overleg met kundige fabri kanten bestendigd. Tegen afschaffing dezer accijosen blijft bezwaar bestaan, omdat, zoo van afschaffing sprake ware, de accfjnsen op zeep en geslacht het eerst in aan merking zouden moeten komen. Het thans voorgedragen ontwerp bevat een volledig samenstel vaa voorschriften voor de heffing van deze accijnsen. tfuitmlanb. Algernon orerziclit. Nu de eerste botsing tusschen het Loire-leger en de naar het zuiden oprukkende tioepen ten gunste der Franschen is afgcloop m, zal dit een krachtigen moreelen indruk maken en de hoop verlevendigen dat het Loire- leger zich tegen den vijand zal kunnen handhaven. Do door den Beierschen generaal von der Tann geleden nederlaag was toch belangrijk genoeg om door koning Wilhelm aan de koningin te Berlijn te worden getele- grapheerd. Uit deze mededeeling blijkt echter tevens dat het Loire-leger spoedig weder een aanzienlijke Duitsche toepenmacht tegenover zich zal zien, nadat de veveeniging van den generaal von der Tann zal hebben plaats gehad met de zich reeds in zijne nabijheid bevin dende Duitsche legerkorpsen, welke door de capitulatie van Metz beschikbaar zijn geworden. De dan vereenigde Duitsche troepenmacht zal waarschijnlijk de getalsterkte van het Loire-leger overtreffen, al mocht de opgave juist wezen, volgens welke de Franschen aan de Loire meer dan tachtig duizend man hebben samengetrokken, waarvan de groote meerderheid trouwens gelijk wij reeds opmerktenin geoefendheid en krijgstucht bij de Duitschers ver ten achter staat. In hoeverre dit nu ver goed zal worden door buitengewoon veel artillerie, welke het Loire-leger zou bezitten, zullen de volgende gevech ten moeten leeren, die wel niet lang zullen uitblijven. Tevens zal de juistheid moeten blijken van soramiger profetie, welke in deze „overwinning bij Orleans", even als in de dagen Jeanne d'Arc, de eerste zonnestralen ziet s'an het voor Frankrijk weder terugkeerend krijgs geluk, gelijk in 1429. Het reeds meermalen verspreid gerucht, dat de opper bevelhebber van het leger te Parijs, generaal Trochu een uitval op groote schaal organiseert, wordt uit Ber lijn bevestigd. De Pruisische Staats-Anzeiger bevat eene circulaire van den heer von Bismarck aan de vertegenwoordigers van den Noord-Duitschen bond in den vreemde, omtrent de onderhandelingen met den heer Thiers. Daarbij wordt gezegd dat de optreding van een zoo talentvol en onder- vindingrijk man als de heer Thiers had mogen doen onderstellen, dat er voorstellen zonden worden gedaan, waarvan de aanneming mogelijk was. De heer von Bis marck stelde een wapenstilstand van vier weken voor op den grondslag van het militair status quo, terwijl de afgevaardigden uit „de Duitsche departementen" zitting zouden nemen in de nationale Fransche vergadering. De heer Thiers weigerde echter den wapenstilstand aan te nemen, ten ware onder voorwaarde eener behoorlijke proviaudeering vau Parijs, waarbij van equivalent geen sprake by hem was. Koning Wilhelm zoo verbaalt steeds de circulaire was „zeer verwonderd over zulke overdreven militaire eischen en werd gedesillusioneerd in de hoop welke hij op de onderhandelingen met den heer Thiers gevestigd had." De ongehoorde eisch, dat wij afstand zouden moeten doen van alle sedert twee maanden behaalde vojrdeelen en den staat van zaken zouden moeten terugbrengen tot het oogenblik waarop wij de insluiting van Parijs aanvingen, was een nieuw blijk dat men te Parijs voorwendselen zocht om verkiezingen aan de uatie te onthouden. Een poging van dea heer von Bismarck om een kortereii wapenstilstand te sluiten, of wel tot verkiezingen over te gaan zonder formeel gesloten wapenstilstand waarbij de heer von Bismarck de verkiezingen zooveel mogelijk zou vergemakkelijken, mislukte De slotsom der overwogingen van den bondskanselier is dat de perso nen, die thans tijdelijk in Frankrijk het gezag in handen hebben, geen ernstig verlangen toonen om de natie te raadplegen, maar dat zij eene reeds vooraf als onaanne melijk te beschouwen voorwaarde hebben gesteld, om de neutrale mogendheden, op wier ondersteuning zij refce- nen, met geen weigering te bejegenen. De reeds behaalde militaire zegepralen van Duitsch- land in den tegenwoordigen oorlog hebben in Europa een indruk gemaakt welke eenigszins herinnert aan de dagen van het gevecht tnsschen den Monitor en de Mer- rimac in Amerika, wat de marine betreft. In bijna alle staten maakt de invoering van het Pruisisch militair stelsel een punt van ernstige overweging uit., en de reor ganisatie van het leger treedt in verschilleude staten bi) de gouvernementen zeer op den voorgrond. Was dit het geval reeds in Engeland en Italië, thans verneemt men dat ook in Rusland een nieuw wetsontwerp van militaire reorganisatie aan het onderzoek eener speciale commis sie is onderworpen. Volgens bedoeld ontwerp zou do dienstplichtigheid van twaalf jaren op zes worden te ruggebracht, om voorts te komen tot eenen verplichten dienst bij het leger van driejaren zonder plaatsvervan ging of retnplaceering. Uit St. Petersburg wordt heden per telegraaf een be richt overgebracht, hetwelk, zoo het bevestiging erlangt, een belangrijken indruk in Europa maken zal. Reeds dikwijls werd bij geruchte gemeld dat Rusland van de bestaande omstandigheden gebruik zou maken om eene herziening te eischen van het in 1856 gesloten tractaat, waarbij de verhouding van Rusland en Turkije werd geregeld. Bedoelde overeenkomst, van 30 Maart 1856 werd gesloten tusschen Frankrijk, Oostenrijk, Engeland, Pruisen, Rusland, Sardinië en Turkije. Heden meldt nu een telegram uit de Russische hoofdstad dat de mi nister van buitenlandsche zaken, vorst Gortschakoff, eene circulaire heeft gericht tot de onderteekenaars der overeenkomst van 1856 betrekkelijk eenige artikelen daarvan, „welke nu in Rusland's belang wijziging kun nen ondergaan." Laafsfe berichten. Tours. Twee dagen lang heeft de strijd geduurd om het bezit van Orleans tusschen het Loire-leger en de Duitsche troepen onder bevel van den generaal von der Tann. Ons leger verloor daarbij ougeveer twee duizend raau aan dooden en gewonden, doch de Pruisen een aanzien lijk aantal meer. Bijna elf honderd man Pruisen, twee stukken geschut, twintig caissons en een groot aan:al proviandwagens vielen in handen van onze troopen. De geestdrift waarmede de Fransche bataljons in hot vuur gingen was bewonderenswaardig. Versailles Gisteren is van den generaal von der Tann geenerlei rapport ingekomen omtrent het voortrukken van de'u vij and. Verdun. Bij de capitulatie der Fransche bezetting dezer ves ting zijn twee generaals, 161 officieren en 4000 man- sshappen krijgsgevangen gemaakt; 136 stukken ge schut, 23.000 geweren en eene aanzienlijke voorraad oorlogsbehoeften vielen tevens in onze handen. Berlijn 11 November. Men verneemt dat de keizer van Rusland aan den kroonprins vau Pruisen den titel van veldmaarschalk bij het Russische leger heeft geschonken. Londen. In wel onderrichte kringen wordt het uit St. Peters- burg overgebracht bericht bevestigd dat vorst Gortscha koff bij circulaire aan de raogeuilh"den, welke het trac taat van Parijs onderteekenden, eene herziening daarvan heeft gevraagd. Kantonnements-indrukken. De ijverige verslaggever Hans Waehenhusen schrijft uit Bar le Due: „Vau nacht droomde ik, dat ik op den harden vloer lag en dat mijne tanden van koude klapperden, dat ik hon ger en dorst leed, vuil water dronk en paaidenvleesch at. En inderdaad de pod van den droom had gelijk, en zicli alleen in de plaats vergist, want hij dacht dat hij nog te Metz in het hotel op mijn hoofdkussen zat, waar men mij op paardenvleesch onthaalde en het voor fazan ten liet betalen. Ik ontwaakte echter in Bar le Due op een handvol stroo; ik klappertande inderdaad van koude, en drukte toch eenige Saksische soldaten dankbaar de hand, omdat zij mij gisteren avond opnamen toen ik straat in straat uit liep, om eeu onderkomen te vinden. „Evenals de golven der zee zich in breede met schuim gekroraden lijnen naarden oever stuwen, de een de ander volgend, evenals verheven en gruotsch de een na den ander zich schuimend op het strand werpt, zoo verdringt thans de eene kolonne van het groote Duitsche leger de andere. De bewoners van Bar le Due hebben reeds zoo veel vijandelijke troepen door de stad en omstreken zien trekken en nog altijd stroomen nieuwe legers aan, om zich in twee groote deelen te splitsen, die zich naar het Zuiden en Noorden richten en zich in het westen weder met elkander vereenigen. „Tot nogtoe zeiden de inwoners: nous fles Ir op forts pour Thans, nu zij zien dat wij bijna ontelbaar zijn, zwijgen zij, en, hebben zij tot dusverre gelachen, om het bericht dat Metz gevallen is, zoo beginnen zij nu toch te begrijpen, dat geen redding meer mogelijk is en zij hebben met blijdschap de vredesgeruchten toege juicht die de faam door het land heeft verspreid. „Diezelfde geruchten hebben ook mij van plaa doen veranderen. Ik was voornemens naar de Vogeezen te gaan, om daar den guerilla-i orlog waar te nemen, doch het bericht van een op handen zijnden wapenstilstand heeft mij teruggehouden, want ik zou het mi) zelven nooit hebben vergeven als ik niet bij den intocht in Parijs tegenwoordig was. „Helaas! wij hebben ons tevergeefs verheugd over de geruchten die de genius van deu vrede door de koude winterlucht voerde. De rijm die op de weilanden ligt spreekt van stilstand, het verwelkte loof dat door den wind over wegen en paden wordt gejaagd, de vlam die knappend het natte hout in keuken en bivoualc verteert, alles roept ons stilstand toe. Op de graven der geliefde dooden zijn de dorre bladeren van de takken gewaaid die men op den grafheuvel had geplant; spoedig zal eeu sneeuwdek zich als eeu lijkwade over heu uitspreiden

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2