MIDDELBURGSCHE COURANT. \°- 270. Maandag 1870. 14 November. AANBESTEDING. Op Vrijdag 25 November 1870, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het lid® district, aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het bouwen van drie sliiiskneclitswo- itingcii en een niagixijn bij de Oost- slu s te Neuzen, en van 'vijf sluis- Unecliïswoningeii en een magazijn bij de beneden schutsluis van het kanaal te Sas van Gent, met bi j levering van alle benoodigde bouwstoffen en ar- beidsloonen, en zulks in twee percee- len van aanbesteding. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, voor ieder perceel afzonderlijk, volgens 434 der algemeene voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat n° 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Den zesden en vierden dag vóór de besteding wordt de noodige aanw jzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg en bij den ingenieur van den waterstaat te Ter Neuzen. '8 Gravenhage, 27 October 1870. s Yoor den minister, De Secretaris Generaal, HUBRECHT. ZETTERS. De Burgemeester en Wethouders van Tlisslugen, maken bekend dat door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, bij zijn besluit van den 20™ September 1870, medegedeeld bij schrijven van dezelfde dagteekening A. n°. 5920/a le afdeoling, tot zetters voor 's rijks directe belastingen, wier diensttijd ingaat met 1 Januari 1871, zijn benoemd de he eren Joan nis Cornelis Houbaer, Henry Francois Joseph Mahutte, Pieter Gerard de Vey Mestdagh, Marinus Pot, Cornelis Jacobus van Reyn en Hui bert Schoonis, terwijl de Burgemeester ingevolge art. 2 der wet van den 5iD April jl. (.Staatsblad n°. 53) van rechtswege lid en voorzitter is van het college. En is hiervan afkondiginggescbied, waar het behoort, deu 25e« October 1870. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. VERKIEZING EN. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingcn Gelet op het koninklijk besluit, van 9 November 1851 (Staatsblad n<>. 142) zooals dat is gewijzigd bij koninklijk besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad n°. 80). Maken bekend dat op Maandag den 28" November a. des middags van 12 tot des namiddags te 2 uren, in een der benedenzalen van het raadhuis zal worden gehouden eene vergadering van kiesgerechtigden, oin de plaatsen aan te vullen der leden van de kamer van koophandel en fabrieken aldaar gevestigd die met het einde dezes jaais aan de beurt van aftreding zijn, of om andere oorzaken mochten zijn uitgevallen; en dat de lijst der kiesgerechtigden ter inzage ligt ter gemeente-secretarie, terwijl zij, die tegen die lijst be zwaren vermeenen te hebben, die binnen acht dagen, te rekenen van den 29™ dezer maand, kunnen inbreugen. En is hiervan atkondiging geschied waar het behoort, den 28™ October 1870. De Burgemeester eu Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. tmmiI <y IYÏt - ,fvan jl. Donderdag opgenomen, blijkt dat op een adres van I? f Ssf.lifilfun fln unitpppn nm vprtr/tariinir Middelburg 12 November. Door een artikel in Het vaderland over „Luxemburg", heeft de heer van Bemmelen drie arti <els in dat blad uitgelokt, over „Nederland en Luxemburg", waarop hij in het laatste nominer der Nijmeegsche Nieuwsbode repliceert. De heer van Bemmelen meent de wenschen der goede Nederlanders omtrent den afstand van Luxemburg aldus te moeten formuieeren: „1°. Dat de gioothertog, on der wel geconstateerde in stemming der bevolking de kroon van Luxemburg moge afstaan aan den koning van Pinisen (welke siaat reeds een deel vau het voormalige groothertogdom omvat, langs de geheele oostelijke en langste grendijn Luxemburg begrenst en bij afstand van D litsch Lotharingen ook langs de geheele zuidelijke lijn aan Luxemburg zal gren- zen); 2°. dat hij dien afstand onverbiddelijk weigere, zoo de Luxemburgers hun vereeniging met Pruisen niet wen schen 3°. dat hij in dat geval de Luxeraburgsche kroon een voudig nederlegge, het aan de Luxemburgers over latende, of zij bij nadere overweging, in hun particula ristische afzondering willen volharden, of wel zich met Duitschland of wellicht met België wenschen te ver- eenigen 4°. dat hij in geval van afstand geen geldelijke scha deloosstelling geen koopsom van Pruisen of van den Dnitschen bond aanneme; 5°. dat Nederland uit eigen beweging aan den groot hertog een blijvende vergoeding voor het heugelijke verlies van Luxemburg aaribiéde en dat de tweede kamer der staten-geueraal te dien einde gebruik make van haar recht van initiatief; 6°. dat bij afstand van Luxemburg aan Pruisen de nieuwe Duitsche bond tevens formeel verklare af te zien van alle aanspraken op het voormalige Duitsche hertog dom Limburg." Zonder dat wij thans in beschouwingen wenschen te treden over de voorwaarden waarop de afstand van de kroon van Luxemburg door den groothertog zou behoo- ren te geschieden, willen wij er toch op wijzen dat, in overeenstemming met de meer dan eens door ons uitge- sprokene overtuiging, meer en meer stemmen opgaan tegen het voortduren van den tegen woord igen toestand, waarbij door onzen koning een kroon wordt gedragen van een rijk dat aan Nederland geheel vreemd is, een toestand die, gelijk niemand outkennen zal, bezwaren voor ons vaderland kan opleveren. Naar aanleiding van eene oproeping van het comité uit Dordrecht, werd eergisteren te Utrecht eene vergade ring gehouden tot oprichting van een Algemeen Neder- laudsch vredeverbond. Een 60tal belangstellenden, waaronder vertegenwoordigers van verschillende reeds opgerichte vredevereecigingen waren bijeen. Aan de gevoerde beraadslagingen werd onder anderen deelgeno men door de heeren Keller van Hoorn, voorzitter, de Bosch Kemper, de Quartel. Bredius, Asser, Westerman, Pantekoek, Jolles, Laurillard. Nadat de vergadering den wensch had uitgesproken naar eenheid en samenwerking tusschen de reeds bestaande vereenigingen, werd besloten dat onder den naam van Algemeenen Neder- landschen vredebond in Nederland eene vereeniging zal bestaan tot bevordering van een algemeenen en voortdurenden vrede, met een hoofdbestuur, gevestigd te 's-Giavenhage. De bespreking van de beginselen en middelen werd tot een volgende bijeenkomst aangehouden. Tot leden eener voorloopige commissie voor het ontwer pen van statuten zijn gekozen de heereu de Bosch Kem per, Asser, Jolles, Bachiene en Keiler van Hoorn. Uit het verslag der jl. Maandag gehouden zitting van den gemeenteraad van Zutfen, in de Zutfensc'h'e courant E.- J. 8c hol ten en anderen „om vergoeding schade aan hunne veldvruchten geleden tengevolge van de proeven tot inundatie, geuouien in Augustus ji., bij gelegenheid vau het in staat van verdediging bieugen van deze vesting," door den minister vau oorlog is ge- autvvoord „dat hij geen reden heeft gevonden om het veizoek toe te staan, omdat die schade zoo belangrijk niet kan zijn, en ook andere particulieren daardoor ge leden hebben." De voorzitter van den raad verklaarde dat hij dit ant woord met verbazing heeft ontvangen. Men had zijns inziens alle ïeden om eenige vrijgevigheid van het ministerie te verwachten, want iu die dagen van span ning, toen de regeering een beroep deed op de ingezete nen om tot het ulgeint-en doei mede te werken, heeft ieder vrijwillig den last van inkwartiering enz gedragen. De burgemeester heeft de klachten van adressanten op zettelijk laten onderzoeken, eu hij hield vol dat die klachten niet ongegrond zijn en de schade niet onbedui dend is. llij deed daarom bet voorstel, dat de raad zich met hetzelfde verzoek tot den minister zou wenden. Door den heer Henuy werd een onderzoek wenschelijk geacht, of het ministerie oi de militaire autoriteit al of niet het recht hebben, oiu naar goedvinden te inuudeeren^ ook dau wanneer de stad niet in staat van beleg is ver klaard. De voorzitter achtte het moeilijk, dat recht uit te pluizen, terwijl het schijnt dat tegen regeeringslic- sluiten, zoodra zij van het militaire departement uitgaan, weinig is in te brengen, getuige hetgeen ie Zwolle ig geschied. Na eenige verdere discussie is het voorstel van den voorzitter aangenomen. In het te zenden adres zal tevens, op verlangen van den beer van de Kasteele, worden aan gedrongen op bet wegnemen van de thans tot niets nut meer zijude palissaden bij de plantsoenen. Benoemingen en besluiten. polderbesturen. Benoemd tot gezworen van den Reigeibergschen polder J. J. van Gorsel, en tot gezworen van den polder Hoedekenskerke D. de "Winter. Onderwijs. Eene commissie uit deu gemeenteraad van Groningen heeft een onderzoek ingesteld naar het weuschelijke en uitvoerbare van het oprichten eener school van middel baar onderwijs voor meisjes. In baar dezer dagen uitge bracht rapport stelt zij voor, te besluitendat binnen Groningen zullen worden opgerichta eene school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, met drie jarigen cursus; L eene school voor middelbaar onderwijs voor meisjes, met vijfjarigen cursus; dat bij inwerking treding dezer inrichting de bestaande school voor jonge- jnfvrouwen zal worden opgeheven, en burgemeester en wethouders zullen worden uitgenoodigd met vie regeering in overleg te treden over de beste wijze waarop hare mede werking tot de oprichting der school voor middelbaar onderwijs voor meisjes met vijfjarigen cursus kan worden verkregen, de noodige maatregelen te «enien tot uit voering van de besluiten, en daaromtrent aan den raad de v. reischte voorstellen te doen. Volgens het plan zouden meisjes van 9jarigen leeftijd komen op de school voor meer uitgebreid lager onderwijs met driejarigen cursus en op I2jarigen leeftijd op de school voor middelbaar ouderwijs met vijfjarigen cursus. De schoolgelden zouden kunnen bepaald worden op /25 voor eerstgenoemde en ƒ50 voor laatstgenoemde school. De raad heeft, het voorstel der commissie naar de af- deelingen verzonden.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1