van Oord, die eenige dagen te voren van zijn vader, een welgesteld landbouwer aldaar, in eene opwelling van drift met een dorschvlegel een hevigen slag tegen het hoofd bekwam. De lijkschouwing heeft bewezen, dat de zoon tengevolge van dien slag is bezweken. De vader, die van zijn zoon nog al eens wat te verduren had, is niet in hechtenis genomen. Aan den Zweedschen hoogleeraar Nordenskjöld, vergezeld van dr. Berggren, is 't gelukt in een gedeelte van Groenland door te dringen, dat tot dusverre nog geheel onbekend was. Hij begaf zich daartoe in den zomer van lint vorige jaar met zijn reisgezel en twee Groenlanders, naar de Anleitsivik Fjord in het district Egedisminde, dat geheel onder het ijs ligt begraven. Nadat zij drie dagreizen ver landwaarts in waren gegaan weigerden de Groenlanders den tocht verder voort te zetten. Professor Nordenskjöld, die niet anders had ver wacht, ging toen alleen met dr. Berggren nog twee dag reizen verder; zij mochten daarna zonder bijzondere moeilijkheden bij hun booten terugkeeren. Zij waren in 't geheel 57 mijlen ver doorgedrongen, en de verkregen resultaten waren niet alleen uit een wetenschappelijk oogpunt buitengewoon belangrijk, maar vooral is van groot belang de zekerheid, door hen verkregen, dat. de groote bezwaren, die vroeger steeds tegen een dergelijke ontdekkingsreis werden opgeworpen, geheel denkbeel dig zijn. Aan den laugdurigen burgeroorlog hebben de Amerikanen de ijzeren pantsers hunner schepen, aan den daarop gevolgden vrede de ijzeren bekleeding hun ner woonhuizen te danken. Reeds sedert geruiraen tijd wordt in Amerika het ijzer gebruikt als uitsluitend ma teriaal voor het bouwen van vervoerbare huizen. Het bekleeden van den gevel van een gewoon woonhuis met ijzer is echter iets nieuws van den laatsten tijd. Zulk een gevel werd onlangs geplaatst voor een huis van C. A. Moore, in New-York. Het vrijstaande gebouw be slaat eene grondvlakte van 100 voet lengte bij 75 voet breedte. De ruwe gevel werd bedekt met ijzeren platen, die zoodanig werden geverfd, dat men geen onderscheid kan vinden met dein New York gebruikelijke steen- fagides. De ijzeren fagade bestaat uit losse gegoten pla ten, die aan in het muurwerk aangebrachte haken worden gehangen en onderling door schroeven aan elk ander worden bevestigd. Vóór de bevestiging wordt het ijzer aan binnen- en buitenkant goed geverfd. Alle ornamenten, lijsten, balustreö, consoles, enz. worden op dezelfde wijze aangebracht. De kosten voor zulk een gevel bedragen slechts de helft vau het bedrag, voor een gevel in steen te New York noodig. Men boude hierbij in het oog, dat bij deze wijze van bouwen een minder goede steen, zelfs beton kan worden gebruikt, terwijl de sierlijkheid er door bevorderd wordt, en het onderhoud eenvoudig en min kostbaar is. Door den fa brikant, John Alexander te New-York (Greenpoint) worden zulke gevels, in elke afmeting, en sierlijk als men verlangt, in kisten verpakt, naar alle doelen der wereld afgeleverd. Yerkoopingen en aanbestedingen. Heden avond zijn alhier te koop aangeboden: 1» Een hnis, erf en tuin, met vrijen uitgang, in den Langendelft, wijk B n° 147. "Verkocht voor f 6165. 2° Een hnis en erf met tuin, in de Schuitvlotstraat en uitkomende in de Pijpstraat, wijk N n°. 209. Hoogste inschrijving f 2551,50. Opgehouden. 3° Een huis en erf,in de Spanjaardstraat, wijk Fn».77. Verkocht voor f 1375. Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting yan Dinsdag 8 November. Door den heer van Foreest zijn zijne geloofsbrieven ingezonden. In den loop der zitting wordt door de daartoe benoemde commissie verslag uitgebracht, en neemt de heer van Foreest, na aflegging der bij de grondwet vereischte eeden, zitting. Ingekomen: verschillende wetsontwerpen, welke ge deeltelijk reeds gedrukt zijn rondgedeeld. De nieuw ingekomene zijn die tot wijziging van de hoofdstukken II, Vila en VIIó der staatsbegrooting 1869, alsmede eene nadere wijziging in hoofdstak V van 1869 en eene voorziening in een verschil van gevoelen met de reken kamer omtrent eene comptabiliteits-quaestie. Door den minister van marine is ingezonden een rapport van den kapitein ter zee, gewezen kommandant van het ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlander om trent den toestand en de bekwaamheid van het schip. Verder zijn eenige adressen en boekwerken ingezonden; onder de eerste zijn er acht ten voordeele en drie tegen de invoering der voorgestelde inkomsten-belasting. Voor de betrekking van commies griffier hebben zich weder aangemeld de heeren mr. T. G. H. Reitsma, commies ter provinciale griffie van Groningen, jonkheer, rar. G. de Bosch ICemper, adjunct commies ter provinciale grilfie van Noord-Holland, en jonkheer mr. J. M. Beijma thoe- Kingma. advocaat te Heerenveen. De heer vanBosse, minister van financiën, doet thans aan de kamer dezelfde mededeeling omtrent hetgeen in den boezem van het kabinet is voorgevallen. De minis ter herhaalt de verklaring, dat de tegenwoordige regee ring bereid is gebleven de aanhangige zaken te behan delen, in afwachting van 'skonings beslissing. De begrootingen wegens den arbeid der gevangenen en voor de gestichten Omraerschans en Veenhuizen, beide voor 1871, worden, na inlichtingen door de betiok- ken ministers op de eindverslagen en eene korte discus sie over ondergeschikte punten, aangenomen. De wetsontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen geven tot eenige discussie aanleiding, wat Gederland betreft, tusschen den heer Vader en den minister, over subsidiën aan gemeenten voor onderwijs kosten wat aangaat Zuid-Holland, over het toekennen van subsidie voor kunsten en wetenschappen, tusschen de heeren Bergman, Bichon, van Wassenaer en den minister. Morgen zal het wetsontwerp betreffende de provin ciale belasting in Friesland, waaraan zich ook weder de onderwijsquaestie vastknoopt worden aangevangen. öuttmianiX Algemeen oYerzicht. Sommigen keuren de verwerping der voorwaarden tot het sluiten van een wapenstilstand van Pruisische zijde zeer af, en beroepen zich op een voorbeeld in de geschie denis, waarbij het proviaadeeren gedurende een wapen stilstand door Frankrijk aan de geallieerde Pruisische en Russische troepen in 1813 werd toegestaan. Het was na de overwinning van keizer Napoleon 1 bij Baulzen namelijk, dat in het Silezisch dorp Pliisnitz een wapen stilstand van 4 tot 26 Juli werd gesloten, later tot 10 Augustus verlengd, waarbij de ingesloten garni zoenen der aldaar gelegen sterke plaatsen zich van leeftocht mochten voorzien. Billijkheidshalve vergete men intusschen niet dat de omstandigheden daarbij ge heel anders waren dan thans, nu de Dnitsche opperbe velhebbers Parijs tot overgave schijnen te willen dwin gen door uithongering en de winter meer en meer begint te naderen, zoodat de toestand der Duitsche belegeringstroepen rondom Parijs toch reeds dagelijks ongunstiger wordt. Wat daarvan zijn moge, voor het oogenblik is weder aan geen wapenstilstand te denken, en the Times heelt zijne vroegere beschouwingeu over eventueele vredes voorwaarden hervat. Dit Londensch orgaan komt we der op zijn reeds eenigen tijd geleden aaugegeven denk beeld terug om alle vestingen in Oostelijk Frankrijk te ontmantelen en Duitschland zoowel als Frankrijk door de groote mogendheden te doen waarborgen tegen alle ongerechtvaardigde aanvallen van weerszijden. Of ech ter bij de bestaande en steeds toenemende onzekerheid van dergelijke op internationale tractaten gegronde waarborgen daarvan eenig gunstig resultaat zou te wachten zijn valt zeer te betwijfelen. Uit Tours wordt gemeld dat vooral te Marseille eene heftige oppositie tegen het centraal gezag blijft be staan, zoodat er sprake is van het zenden van troepen naar die stad, om den regeerings-commissaris Gent in zijne betrekking te handhaven. Men zou zelfs willen overgaan tot de ontwapening der garde cioique. Het behoeft wel niet nader verzekerd te worden dat zulk een toestand allerverderfelijkst is voor een goede lands verdediging tegen den vijand. Indien bovendien een volk zoo gedemoraliseerd is dat een vijandelijke inval niet meer in staat is om eendracht in het leven te roe pen en ondanks alle partijtwisten te bandhaven, dan levert dit al een zeer treurig blijk van de vaderlands liefde der staatspartij, welke hare partijbelangen hooger stelt dan het heil van het vaderland. Volgens 1' Ami du Limbourg wordt het in Duitschland zich openbarend verlangen naar eene inlijving van het gioothertogdom Luxemburg ondersteund door adressen uit de Duitsche gemeenten op de Limburgsch-Duitsche grenzen. Daarbij geven adressanten echter tevens te kennen dat het belang der Rijnprovinciën ook de annexatie van Limburg bij Duitschland eischt. De on derteekenaars verzoeken koning Wilhelm om ditinover- wegingte nemen bij debehandelingderaanstaande vredes voorwaarden. Zonder nu een hooge waarde te hech ten aan betgeen eenige Duitsche grensbewoners in adres sen gelieven neer te schrijven, is het toch weder een blijk hoezeer Duitschland's bevolking reeds gedemoraliseerd begint te worden en alle gevoel van recht en wettigheid verliest, na de gewelddadigheden harer regeering tegenover de thans ingelijfde Duitsche rijken en na de trouwelooze schending van het Prager vredestractaat tegenover Denemarken. Wanneer het „belang der Rijn provinciën" voldoende is in het oog van bedoelde adres santen, om een deel van een vreemden onafhankelijken staat bij Duitschland in te lijven, dan kan men over eenige weken of maanden of jaren even gemi'Uhlich op de noodzakelijkheid eener inlijving van verschillende an deren grensstaten aandringen. Tijdingen uit Florence dragen blijk dat men in de Ttaliaansche hofstad de verkiezing van prins Arnedaeus tot koning van Spanje door de Cortes te Madrid als zeker beschouwt. De dagbladen vermelden reeds dat aan de Spaansche deputatie, welke aan koning Victor Emma nuel's tweeden zoon de kroon zal bomen aanbieden, eene plechtige ontvangst op het paleis Pitti zal ten deel val- leu en dat de verkozen koning van Spanje uit Florence naar ziju nieuw vaderland zal vertrekken. Laatste berichten. Florence. De Italiaansche troepen hebben bevel ontvangen om het Quirinaal te bezetten. Col mar. Door de Duitsche troepen zijn maatregelen geuouien om de vesting Belfort nauwer in te sluiten. Madrid. De organen van verschillende staatspartijen bestrijden de candidatuur van prins Arnedaeus van Italië voorde Spaansche kroon. Arlon. Volgens hier verspreide geruchten hebben Zaterdagen Zondag gevechten plaats gehad tusschen de Duitsche en Fransche troepen voor de muren van Thionville. Col mar. De stad Montebeillard. ten zuiden van Belfort, is door de Pruisische troepen bezet zonder dat hun tegenstand werd geboden. Versailles. Eene Pruisische troepenafdeeling ia tusschen Bou logne en Chauraont in gevecht geweest met een korps mobiele garde. Daarbij werden een zeventigtal Franschen gedood of gewond en een veertigtal krijgsgevangen ge maakt. Rijssel Deze stad wordt bedreigd met een aanval van de Duitsche troepen onder bevel van den generaal von Manteuffel. Brussel. De heer Vilain XIIII is heden benoemd tot president der kamer van afgevaardigden. Berlijn. De Provincial Correspondenz meldt dat het Noord- duitsch parlement waarschijnlijk tegen 20 November zal worden bijeengeroepen om nieuwe oorlogskredieten te verleenen en een besluit te nemen omtient de intreding der zuidelijke staten in den bond. Die intreding is, wat Baden, Hessen en Wurtemberg betreft, reeds zeker. Met Beieren worden daaromtrent nog altijd onderhandelin gen gevoerd. Brussel. In de heden gehouden zitting der kamer van afgevaar digden heeft het ministerie een wetsontwerp tot wijzi- giug der kieswet ingediend, waarbij, met opheffing der bewijzen van capaciteit, de census wordt verlaagd voor de gemeenteraads-verkiezingen tot tien franken en voor de verkiezing van leden der provinciale staten tot twintig franken. Voorts is eene interpellatie aauge- kondigd omtrent de laatste klachten van Pruisen over de dagbladpers, terwijl eindelijk door den Brusselschen afgevaardigde Funck een wetsvoorstel is ingediend tot invoering van het verplicht lager onderwijs. Frankrijk. De minister van justitie te Tours heeft de volgende circulaire aan de procureurs-generaal doen toekomen. „De zegelbewaarder, minister van justitie, heeft met leedwezen vernomen, dat men. hetzij met hetzij zonder bevel van de justitie, overheidspersonen heelt gearres teerd en in de gevangenis geworpen de arrestatie was gegrond op de handelingen dier magistraten in 1851 en 1852, toen zij deel uitmaakten van de commissiën van wier beslissing zulke treurige «poren zijn overgebleven. „Deze arrestaties zij echter onwettig en de zegelbe waarder beveeltom allen diezichondergelijke beschuldi ging in gevangenschap bevinden, onmiddellijk in vrijheid te doen stellen. Hun gedrag in dat rampzalig tijdstip eeft men hen als eene misdaad aangerekend, de ver ja-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2