MIDDELBURGSCHE COURANT. r 207. Donderdag 1870. 10 November. Middelburg 9 November. In de eerste kamer zijn de discussiën over de Indische begrooting,die breedvoerig werd bestreden, aangevangen. In de zitting der tweede kamer van heden zijn de wets ontwerpen tot bekrachtiging der provinciale belasting en tot wijziging van hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor 1869 aangenomen. De prise en consideration van het voorstel van den heer van Houten, tot wijziging der wet op de personeele be lasting, is aangenomen met 51 tegen 6 stemmen. De kamer is daarna op reces gescheiden. Als leden van een nieuw te vormen ministerie worden in den Haag, naar het schijnt niet zonder grond, ge noemd professor Vissering, als minister van financiën, en professor Asser, voor justitie. In de gisteren gehouden zitting der provinciale staten van Utrecht is tot lid voor de eerste kamer der staten- genefaal, in de plaats van den heerTaets van Amerongen, gekozen de heer rar. J. K. baron van Goltstein, oud lid der tweede kamer en oud-minister. Volgens de Staats-courant van heden is op den 5pn de zer door Z. AL den koning in een bijzonder gchcor ont vangen de heer F. von Niethaminer. ter overhandiging zijner geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Z. M. den koniug van Beieren bij het Nederlandsche hof. Het Vaderland meldt het volgende uit Delft, van den 8«n dezer: „Gisteren heeft in den gemeenteraad de heer Hartogh Heijs inlichting gevraagd omtrent de weigering door burgemeester en wethouders om de lokalen der hoogere burgerschool ten gebruike af te staan aau-sommigen der docenten, die een dames-cursus wenschten te openen. „Gelijk de burgemeester van Alkmaar onlangs zich verplicht rekende om het aanplakken van zekere biljet ten voorloopig te verbieden, dewijl de vordering niet voorschreef, dat zijn permissie tot bet aanplakken niet noodig was, zoo verklaarden burgemeester en wethou ders van Delft dat zij zich verplicht gerekend hadden het gebruik der lokalen van de hoogere burgerschool der jongens te verbieden, omdat de raad verklaard had, geen geld te willen uitgeven voor een hoogere burger school voor meisjes. Overigens schenen burgemeester en wethouders dit argument zelf toch wel wat vreemd te vinden; althans zij voegden er bij, dat voor den dames cursus juist de uren waren aangevraagd voor de prakti sche oefeningen in de wis- en natuurkunde Daar het antwoord van burgemeester en wethouders echter niet geweest was, dat op die uren de lokalen voor de prakti sche oefeningen bezet waren, of dat zij gaarne voor den dames-cursus apdere uren zagen aangevraagd, zoo was dit tweede argument niet minder scheef dan het eerste. Overigens is de zaak in den raad gelaten zooals zij was." Benoemingen en besluiten. belastingen. Eervol ontslag verleend aan A. J. van Oostveen, behoudens aanspraak op pensioen, uit zijne betrekking van controleur der directe belastingen en het kadaster te Arnhem, onder dankbetuiging voor de in die betrekking den lande bewezen diensten. Verplaatst de volgende controleurs van de directe be lastingen en het kadasterW. M. AI. Koster, van Zwolle naar Arnhem; VV. J. A. van Beusekom, van Rotterdam naar 's-Gravenbage; F. H. de Gelder, van Assen naar Zwolle; J. van der Veen, van Utrecht naar Assen en de volgende adjunct controleurs van de directe belastin gen en het kadasterE. T. Smeets, van 's Hertogenbosch naar BotterdamL. C. Blom, van Haarlem naar Amster dam; D. H. Montenberg, van Arnhem naar Zutfen^ J. H. Drielsma, van Assen naar Groningen. Benoemd tot adjunct-controleur van de directe be* lastingen en het kadaster te Eindhoven, A. R. "W ittop Koning, thans surnumerair bij voorschreven admini stratie te 's-Gravenhage. Benoemd tot inspecteur van de directe belastingen en het kadaster bij het departement van financiën, W. van Konijnenburg, thans controleur bij dat dienstvak te 's-Gravenbage. leger. Op verzoek op pensioen gesteld, ten bedrage van f 1005 'sjaars, de kapitein A. G. F. Gevers Leuven, van het regiment grenadiers en jagers. Kerknieuws. Bedankt voor bet beroep tot predikant bij de Neder- dnitsche hervormde gemeente te Dirksland door den heer G. C. Boomer, thans predikant te Ritthein. Koloniën. De hier per mail uit Oost-Indië aangebrachte berichten loopeu tot 25 September, doeli behelzen geen meldens waardig nieuws. De gouverneur-generaal heeft de volgende beschik kingen genomen ^Javasche courant van den 20«" September.) civiel departement. Ontslagen: eervol, uit zijne be trekking, wegens ziekte, onder toekenning van wacht geld, de onderschout bij de politie te Soerabaja P. Ravie. Ingetrokken: de benoeming van m'1. J.J. O. En schedé tot advocaat en procureur Dij het hooggerechtshof van Nederlandscb Indië. Benoemd: tot advocaat en procureur bij den raad van justitie te Soerabaija m«\ J. J.G. Enschedé; tot secre taris der residentie Banjoewangi, de commies op het residentiekantoor te Rembang, F. G. Koentz. departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den officier van gezondheid 2C klasse A. J. H. van der AlijII Dekker. Ontslagen: op verzoek, eervol, als chef van den stuf in de lc militaire afdeeling op Java, de kapitein der infanterie J. F. Haus. Overgeplaatst: militaire administratie, als onder- intendant 2e klasse, de kapitein-kwartiermeester A. L. Lublink Weddik; als adspirant-intendant, de 2e luitenant-kwartiermeester F. J. H. van Ilouium; als kapitein-kwartiermeester, de onder-intendant 2< klasse jonkheer P F. Coenen; infanterie bij het 8e bataljon, de 2e luitenant H. T. J. Klatt, van het 7« bataljon bij het 15« bataljon, de kapitein D. A. C. F. W. Verstege, van het 17e bataljon; bij het garnizoens-bataljon van Banka^ de lf luitenant K. H. Hardbord, van het 2« bataljon bij het garnizoens-bataljon der Moluksche eilanden, de le luitenant J. A. Schuller, van het 5« bataljon. O.p nonactiviteit gesteld: militaire administratie, de onder-intendant 2C klasse J. Hofstede, onlangs uit Nederland van verlof teruggekeerd. In activiteit hersteld: infanterie, de kapiteins H. F. W. de Bruyn en J. L. B. Grampré Molière, de D luitenant C. C. Bakhoven, benevens de 2e luitenants B. van Kakum en E. J. G. Dacommun, allen op nonacti viteit. (Javasche courant van den 23en September.) civiel departement. Ontslagen: op verzoek,eervol, uit zijne betrekking, onder toekenning van wachtgeld, de controleur 2e klasse bij het binnenlandsche bestuur in het gouvernement Celebes en onderhoorigheden M. J. van Erp Taalman Kip; eervol, uit hunne betrekking, onder toekenning van wachtgeld, de opzieners bij de koffiecul tuur in de residentie Banioemas J. H. Cloesmeijer, J. G Popje, L. Schrijner en J. F. H. Beer. Ontheven: eervol, wegens ziekte, de ambtenaar J. J. Gouyn, van de hem opgedragen functiën van 3p° commies bij de algemeene rekenkamer. Benoemd: tot controleurs 1« klasse bij het binnen- landsch bestuur in het gouvernement Sumatra's West kust, de controleur 2« klasse aldaar M. L. E. Halewijn; bij het binnenlandsch bestuur in de residentie Amboina, de controleur 2« klasse in het gouvernement Sumatra's Westkust C. W. Palm tot controleurs 2C klasse bij liet binnenlandsch bestuur in het gouvernement Sumatra's Westkust, de controleurs 3e klasse aldaar jonkheer J. C. W. D. A. van der Wijck en II. T. E. Alensinga; bij het binnenlandsch bestuur in de residentie Wester - afdeeling van Borneo, de controleur 3e klasse in de -residentie Menado C. M. E. Merens; bij het binnen landsch bestuur in het gouvernement Celebes en onder hoorigheden, de controleur 3« klasse aldaar C. Munten dam; tot controleur 3« klasse; bij het binnenlandsch bestuur in het gouvernement Sumatra's Westkust de benoemde ambtenaar ter beschikking bij het binnen landsch bestuur in de residentie Palembang J. J. Naeff, en de ambtenaar ter beschikking bij het binnenlandsch bestuur in de residentie Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo K. F. H. van Langen: bij het binnenlandsch be stuur in het gouvernement Celebes en onderhoorigheden de ambtenaar ter beschikking aldaar C. P. J. Koets-, veld; bij het binnenlandsch bestuur in de residentie Menado, de ambtenaar ter beschikking bij het binnen landsch bestuur in de residentie Amboina G. A. Wilken; tot ambtenaren ter beschikking bij het binnenlandsch bestuur in de residentie Amboina, de ambtenaar ter be schikking bij het binnenlandsch bestuur in het gouver nement Celebes en onderhoorigheden E. J. Jellesma; bij het binnenlandsch bestuur inde residentie PalembaDg, de ambtenaar ter beschikking van den directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid J. P. Th. vanNunen; bij het binnenlandsch bestuur in het gouvernement Celebes en onderhoorigheden D. W. Horst, en de 3e com mies bij het departement van financiën W. R. de Greve bij het binnenlandsch bestuur in de residentie Zuider-en Ooster-afdeeling van Borneo E. A.Taylor Weber; tot3chout te Riouw, de gepasporteerde sergeant-majoor van het Oost-Indisch leger M. Daniëls, thans klerk ter algemeene secretarie. departement van oorlog. Ingetrokken: op verzoek het aan den 1«» luitenant der infanterie B. P. P. Stevert verleend tweejarig verlof naar Nederland. Benoemd: tot adjunct-archivaris bij het departement van oorlog, de adjudant-onderofficier der infanierie voor memorie F. Bruyns, thans met de waarneming dier be trekking belast. Gemengde berichten. De leening van 20,000uitgeschreven ten be hoeve van de oprichting van een tweede kosthuis te Amsterdam door de Maatschappij voor den werkenden stand aldaar, is volgeteekend. De gemeenteraad van Zutfen heeft eergisteren be sloten tot bet doen plaatsen van naambordjes op de boe ken der straten. Het gemak van zoodanige bordjes schijnt meer en meer begrepen te worden. In Rusland nemen in de laatste jaren de diefstallen van paarden zéo sterk toe, dat de wel van rt der bevol king er door bedreigd wordt. In 1864, 1865 en 1866 hadden 17797 dergelijke diefstallen plaats, waardoor 26,159 paarden aan de eigenaars werden ontroofd. In dien tijd werden 7366 dieven gevangen en 7340 paarden weder teruggegeven. Bij 18 arrestaties gelukte het geheete benden van dieven te ontdekken en te straffen. Zooals wij dezer dagen gemeld hebben was door directeuren der Nederlandsche maatschappij tot bevor dering van nijverheid een adres aan den koning gerichtj Btrekkende om nog meer dan tot dusver de vervaardiging en prijsbepaling van de kleedingbehoefteu voor het leger aan de openbare concurrentie over te geven, eD de keu ring dier behoeften aan op elk gebied ervaren keurmees ters of deskundigen op te dragen. De minister van oorlog heeft op dit adres, volgens machtiging van den koning, geantwoorddat ook voortaan bij het voorzien in de behoefte van kleeding en uitrusting voor het leger zooveel doenlijk op de belangen van de nijverheid in Nederland zal worden gelet. De justitie uit Eindhoven heeft jl. Zaterdag te Hul sel, gemeente Hoogemierde, een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar de oorzaken van den dood van Marcelis

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1