öuitmlanö. Men leest in the Times van den 2en November een verslag der meteorologische waarnemingen, door den heer Allnatt, te Abergele in het noorden van Wales, ge durende de jongst verloopen maand October gedaan. In bet verslag.komt over het noorderlicht het volgende voor: liet evenwicht van don electro-magnetischen toe stand der aarde is gedurende deze maand grootelijks ge stoord geworden. Ons zijn uit Noord-Amerika,den Levant, verschillende gedeelten van zuidelijk Europa en vau Duitschland verslagen toegezonden van het gelijktijdig verschijnen der Auror a-hor calis. In Engeland heeft het luchtverschijnsel zich op de schoonste en afwisselendste wijze voorgedaan, en hier in de nabijhv id van dezen noor delijken oceaan, heeft het zich vertoond met cene pracht, welke voor deze gemiddelde breedte letterlijk wonderlijk is. Berekeningen van vroegere natuurkundigen omtrent de hoogte, welke de Aurora bereikte, en welke steunden op de destijds voorhanden zijnde op zich zelf staande ge gevens, zijn verschillend en blijkbaar zeer onjuist. I>. Dalton, bij voorbeeld, heeft in 1828 een noorderlicht beschreven, dat den vorm aannam van een zuiveren boog, in een rechten boek met magnetischen meridiaan. Hij schatte de schijnbare stelling van dien boog met betrek king tot de sterren, zooals deze op verschillende punten in Engeland en Schotland, die in noordelijke en zuide lijke richting 170 en in oostelijke en westelijke 45 En- gelsehe mijlen van elkander verwijderd waren, en dus over eene oppervlakte van ongeveer 7500 vierkante mij len, was waargenomen. Zijne slotsom was, dat de hoogte der Aurora ongeveer 160 mijlen bedroeg. Indien het ver schijnsel van den 241" in Engeland en gelijktijdig in Noord-Amerika zichtbaar geweest is, moet de hoogte dit cijfer zeer ver hebben overtroffen. Het noorderlicht heeft zich in deze maand schitterend vertoond op den 14«n, 20ÏO, 22c», 24en en 25««, en dat wel met al zijne ver schillende noordelijke en zuidelijke verschijnselen. In den avond van den 25,;n is de stralenluans der Aurora gezien. Eene zware donkere bank, eene wolk van dien vorm, welken de meteorologen cirroslratus noemen, met oneffen rauden, strekte zich, laag bij den horizont, van het noordwesten tot het zuidoosten uit. Te 8.30 des namiddags stegen uit den oostelijken hoek vau den uoor- der-horizont heldere veeren van licht-rood licht op, welke zich in hel zenith vereenigden met bloed- of karmijn kleurige banen, welke op hetzelfde oogenblik voortkwa men uit eene gestreepte en oneffen wolkenmassa in het westen. In den hoek van het zuidoostelijke uiteinde was eene heldere plek van zuiver smaragd-groen, en in bet verre noordwesten zond een gestreepte cirro cumulus (schaapjeswolk) eene karmijnroods vlam naar omhoog. In het noorden vertoonden zich verschillende schakee ringen van groen, geel en bloedrood en deze allen aan den meridiaan te zamen komende, vormden de corona welke in alle richtingen straalsgewijze kolommen blin kend licht uitzond, en de geheele heinel, in het noorden, zuiden, oosten en westen verlicht door eene wonderlijk schoone mengeling van veelkleuriger! glans." In het zuiden van Europa, waar zulks uiterst zeldzaam is, schijnt de Aurora zich insgelijks allerschitterendst te hebben vertoond, immers particuliere berichten uit Biarritz vermelden zulks. Tliermometerstand. 7 Nov. 'sav. 11 u. 46 gr. 8 'smorg.7 n.44gr.'smidd lu.48gr.'sav.llu.46gr. Staten-geiier aal. EERSTE KAMER. Zitting van Maandag 7 November. Tegenwoordig waren aide ministers, met uitzondering der ministers van justitie en van buitenlandsche zaken. De voorzitter deelt mede de benoeming der voorzit ters en ondervoorzitters van de afdeelingen, alsmede de benoeming der rapporteurs over de Indische begrooting. Het eindverslag over die ontwerpen gereed zijnde, worden de discussiën bepaald op "Woensdag 9 November te 11 uren des voormiddags. Van den minister van koloniën is ingekomen het bij het voorloopig verslag der kamer verlangde proces-ver baal der in 1866 gebonden bijeenkomst met de regenten in de Preangev betrekkelijk de voorgenomen hervor ming in die regentschappen. Door de commissie voor de verzoekschriften wordt rapport uitgebracht over een adres van eenige ingezete nen nit Goes, strekkende om door grondwetsherziening het verklaren van oorlog en vrede niet meer aan den vorstelijken wil over te laten. Het adres is nedergelegd ter griffie. De minister van financiën erlangt het woord en deelt mede, dat eenigen tijd geleden de minister van buiten landsche zaken zijn ontslag aan den koning had aange boden dat bijna tegelijkertijd de minister van koloniën op ernstigen raad zijner geneesheeren, wegens voortdu rende ongesteldheid, een gelijk verzoek had gedaan,terwijl eenige dagen daarna ook de ministers van justitie en van oorlog hun ontslag hadden verzocht. Dientengevolge hebben de drie overige ministers (die van financiën, binnenlandsche zaken en marine) hunne poitefeuilles mede ter beschikking des konings gesteld. Jntussehen zullen zij-, zoolang dit vereischt wordt, de zaken blijven waarnemen. De begrooting van het fonds voortspruitende uit koopprijzen van domeinen bedraagt voor 1871 in ont vangst f 495,000. De uitgaven zijn geraamd op f 465,500, waaronder /300,000 bijdrage aan's rijks middelen, ter wijl f 125,000 is bestemd voor ontmanteling van vestin gen, (waarondereen klein deel bestemd voor Vlissingen). Uit den overgelegden staat wegens de ontraantelings- werken, blijkt dat de slechting van het Fort Bath met verkoop van gronden is afgeloopen met een batig slot van f 22,022. Algemeen oTerzicht. Alle boop op het sluiten van een wapenstilstand is weder verdwenen en sommige berichten melden dat men in het Duitsch hoofdkwartier het voornemen heeft om nu tot bet bombardement over te gaan van eenige forten rondom de hoofdstad. De Berlijnsche dagbladen trachtten dan ook reeds eenige dagen geleden het ongeduld der Pruisische natie te verminderen door de bewering dat, zoo de wapen stilstand niet spoedig tot stand kwam, eene nieuwe krijgsoperatie der Duitsche troepen niet zou uitblijven. Wij deelden reeds mede dat de toestand van anarchie in de nog niet door Duitsche troepen bezette Fransche departementen op schrikbarende wijze toeneemt. Die toestand zal thans, na de terugroeping van den heer Thiers, waarschijnlijk nog verergeren. Uit Tours wordt dan ook gemeld dat een aantal huisgezinnen de vlucht nemen naar elders, om zich aan al de gevaren van den bestaanden staat van zaken te onttrekken. Behalve in de Fransche departementen zijn ook in Algerië de burgerlijke autoriteiten in ernstig conflict met het militair gezag. De=generaal Valsin Estherazy is door de'bevolking gedwongen om zijn ontslag te nemen als gouverneur-generaal ad interim. Intusschen spreekt men van nieuwe krijgsoperatiën der door de capitulatie van Metz beschikbaar geworden Duitsche troepen. Behalve de legerkorpsen, welke naar liet zuiden zijn gezonden, is een legerivan tachtig dui zend man onder bevel van den generaal von Manteuf- fel naar Rouaan en Araiëns op marscli. In mededeelingen der Kreuzzeitung en derKölnische Zeitung is sprake van koning Wilhelm's voornemen om bet Noord-Duitsch parlement te Versailles bijeen te roepen. Als reden daartoe wordt opgegeven dat koning Wilhelm het hoofdkwartier aldaar niet kan verlaten en toch de parlementsvergadering noodzakelijk moet openen. Het heeft echter wel den schijn dat dit slechts een voor wendsel is om, door eene vergadering van eene Duitsche vertegenwoordiging op Fransch grondgebied nabij Parijs, eene nieuwe vernedering voor Frankrijk te voegen bij de vele, welke daaraan reeds werden aangedaan. De maarschalk Bazaine heeft uit Kassei aan het Bel gisch dagblad Le Nord een brief gericht, waarin hij de capitulatie van Metz tracht te verdedigen, en opkomt tegen de beschuldiging als zou hij verraad hebben ge pleegd. Het Fransche leger zegt de maarschalk zou een verrader niet gevolgd zijn, maar de toestand van Metz en van de in versterkte kampen rondom die stad gelegerde troepen was van dien aard dat verdediging niet langer mogelijk was. In de tallooze stukken door bevoegde personen omtrent de capitulatie van Bazaine openbaar gemaakt, wordt echter niet het leger, maar de maarschalk zelf van verraad beschuldigd en overigens gewezen op verschillende redenen waarom de troepen zich niet tegen dat verraad van den opperbevelhebber konden verzetten. Bovendien wordt in den brief van den maarschalk Bazaine niet gesproken over de van vele zijden tegen hem aangevoerde beschuldiging, dat hij den tijd om zich door de vijandelijke liniën heen te slaan heeft laten verloopen met onderhandelingen van politieken aard, waarbij hij zich de taak wilde opgedragen zien om met zijne troepen de orde in Frankrijk te gaan herstellen en eene restauratie der Napoleontische dynastie te be werkstelligen. Dat dergelijke onderhandelingen gevoerd zijn kan thans trouwens aan geen twijfel meer onderhevig zijn. Nog dezer dagen werd dit door den divisie-generaal Bissou in een uitvoerigenbrief medegedeeld,die betoogt dat de verantwoordelijkheid van al het gebeurde slechts rust op den maarschalk Bazaine en de generaals Canro- bert, le Boeuff, Ladmirault,Froissart en Desvaux, welke laatste den generaal Rouvbaki in het opperbevel over de keizerlijke garde had vervangen. Laafsfc berichten. Tours. Een Pruisische troepenafdeeling, bestaande uit twee bataljons infanterie, vijftien honderd man cavalerie en tien si ukken geschut, heeft de Fransche voorposten van het Loire-leger aangevallen. Na een gevecht, hetwelk vier uur duurde en waarbij de Fransche troepen inmid dels versterking kregen, werden de Pruisen terugge dreven met achterlating van twee en vijftig gesneuvel den en gewonden, terwijl vier eu zestig man krijgsge vangen werden gemaakt. Florence. Koning Victor Emmanuel zal op 30 November zijn plechtigen intocht te Rome cloen. Brussel. De maarschalk Bazaine heeft aan de Pruisische regee ring verzocht om te Aken te worden geïnterneerd. Frankrijk. Uit Tours wordt gemeld dat uit Parijs aldaar tijdin gen zijn ontvangen per luchtballon, blijkenj welke 557,976 stemmen ten gunste van het gouvernement der nationale verdediging zijn uitgebracht. Er waren 62,638 stembiljetten met „neen" ingevuld. Het bericht dat heL gouvernement te Parijs den wapenstilstand beeft geweigerd wordt uit Berlijn beves tigd. De oorzaak daarvan was de weigering van Duit sche zijde dat de boofstad zich gedurende den wapen stilstand zou kunnen proviandeeren, eene voorwaarde waarin de generaal von Moltke uit een militair oogpunt niet kon toestemmen. De Fransche vloot bevindt zich weder in de nabijheid van Helgoland, zoodat weder door de Duitsche autoritei ten bevel is gegeven om de kustlichten niet te ontsteken. Twee Fransche luchtballons met vijf personen ziju door Pruisische uhlanen prijs gemaakt en naar Ver sailles opgezonden. Volgens het dagblad la Liberté zouden de Oosten- rijksche en Russische regeeringen, indien de wapenstil stand werd afgewezen door Frankrijk, eene eenigszins andere politieke bonding aannemen en hare vertegen- woordigers uit Tours terugroepen. De Beiersche ministers worden in deze week te München terugverwacht, en clan zal terstond de landdag worden bijeengeroepen die gelijktijdig met den Noovd- Duitschen rijksdag zal vergaderen. Bij de onderhan delingen over de toekomstige grondwet heeft men voor Beieren voorbehouden het zelfstandig beheer van post en spoorwezeu en van de belastingen op bier en brande wijn. Berichten uit Metz van geloofwaardige personen verzekeren dat de toestand er dagelijks beter wordt en er geen gebrek heerseht. "Niemand heeft nog honger ge leden, daar steeds paavdenvleesch en zwart brood vol' doende aanwezig was. De spoorbaan van Nancy naar Metz en van daar naar Saarbriick was reeds berijdbaar, en zoo kon men zaken waaraan de meeste en dringendste behoefte was, zooals zout, terstond aanvoeren, en levensmiddelen wachtte men nog van alle kanten. In de hospitalen liggen ongeveer 30,000 gewonde en zieke soldaten, en van de burgers waren omstreeks 5000 personen ziek, waarvan velen stierven. De zieke soldaten zullen nietnaar Duitschland worden getranspor teerd, teneinde daardoor de typhus en pokken niet ver der te verspreiden De oorlogsbuit te Metz was aanzienlijk en bestond uit 180,000 chassepotgsweren. 100 mitrailleuses,800 stukken veldgeschut, 2000 vestiugkanonnen, duizenden van allerlei wapenen en uniformen, en een krijgskas met 10 millioen franken. Er waven in Metz 25,000 paarden geslacht en 10,000 waren van gebrek en honger omgekomen. Le Nord maakt het volgende schrijven openbaar van maarschalk Bazaine: „Mijnheer de directeur van le Nord „Kastel, 2 November. „Bij mijne aankomst te Kassei, alwaar wij op bevel der Pruisische militaire autoriteiten werden geïnter neerd, heb ik uw bulletin (politiek gedeelte) gelezen, betreffende de conventie van Metz en de proclamatie van den heer Gambetta. Gij hebt gelijk, de armee zou

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2