het gouvernement te decreteeren. Flourens gat als aan voerder der bende te kennen, dat men de onmiddellijke installatie der „Commune" verlangde, die haar mandaat ontleende aan eene verkiezing welke even te voren in een andere zaal had plaats gehad. Ernest Picard ontsnapte en begaf zich terstond naar het ministerie van financiën, van waar hij orders aan den stat van generaal Trochu en dê nationale garde zond om in al de wijken der stad alarm te laten slaan. Hij zorgde voor het bezetten der landsdrukkerij, verbood aan het Journal officiel, wat ook, op bevel van anderen te druk ken en berichtte aan de ministeriën wat er gaande was. Trochu werd tegen acht uren door het 106e bataljon der nationale garde, dat het eerst voor het stadhuis ver scheen, ontzet, doch de overige leden van het bestuur werden nog door de nationale garden van het bataljon van Flourens bewaakt, d. i. gevangen gehouden. De admiraals la Roncière en de Chaillé stelden zich in- tusschen ter beschikking van den heer Picard, wiens geestkracht zeer wordt geroemd. Laatstgenoemde begaf zich tegen 10 uren naar den gouverneur van Parijs, die al bet mogelijke aanwendde om de rust te herstellen, en terwijl hij verscheidene bataljons onder zijne bevelen verzamelde kwamen anderen op de place Vendöme bijeen, zoodat tegea middernacht verscheidene bataljons tegen het stadhuis oprukten, alwaar de toegangen door de mannen van Belleville waren gebarricadeerd. Doch de mobielen hadden zich spoedig toegang verschaft, terwijl onder den kreet van „leve Trochu! leve de republiek," talrijke bataljons der nationale garde aankwamen, zoodat de oproerlingen naar de bovenverdiepingen van het stadhuis do wijk moesten nemen. Men zegt, dat enkele schoten zijn gevallen, doch de militaire macht heeft van hare wapens geen gebruik behoeven te maken en de verschijning der mobielen was voldoende, om het gepeupel uiteen te doen gaan. Toen de mobielen meester waren van het stadhuis hebben zij de volksmenners, die de arrestatie van het bestuur hadden verlangd, in de kelders gevangen gezet, doch na eenige urenj zijn zij weer losgelaten en te drie uren des nachts was de orde hersteld, werd het raadhuis gesloten en bewaakt door de nationale garden, behalve die va n Belleville. De nationale garden hebben over het algemeen eene houding aangenomen, waaruit blijkt dat het bestuur op hen kan rekenen, en de onmacht der roodenia voldoende uitgekomen. De eenige raddraaiers van het complot zijn Flourens, Felix Pyat, Millière, Blanqui en Delescluse geweest. Men heeft zich wel bediend van de namen van Victor Hugo, Louis Blanc en Dorian, doch zij waren er per soonlijk niet in betrokken. Men verzekert, dat Trochu en Jules Favre voornemens waren, om den heer Thiers naar Versailles te vergezel len, doch dat de plaats gehad hebbende ongeregeldheden 'hun dat voornemen hebben doen opgeven. Het Journal officiel bevatte des morgens o.a. deze woorden; „Het stadhuis is gisteren, in den loop van den dag, terwijl de leden van het bestuur aldaar vereenigd waren, overweldigd, doch dank zij de krachtige hulp der nationale en mobiele garden, zonder bloedvergieten in den afgeloopen nacht reeds ontzet. De regeering heeft maatregelen genomen om te waken voor de herha ling van dergelijke ongeregeldheden." Rochefort heeft ruet zijne collega's oneenigheid ge had over de municipale verkiezingen cn zich van het bestuur afgescheiden, zoodat na den 2" November geene officieele stukken meer door hem zijn geteekend. Frankrijk. Omtrent de te Marseille plaats gehacl hebbende onge regeldheden verneemt men nog, dat in een talrijke ver gadering in het Alhambra de „burger" Frain den degen van „generaal" Cluseret aan Frankrijk aanbood. Intus- schen vroeg de heer Delpech van de regeering te Tours volkomen vrijheid van handelen met machtiging om zich van de gemeente en desnoods van het arrondisse ment geld te verschaffen, en toen daarop weigerend werd geantwoord brak de beweging in volle kracht uit. Het was het plan der onruststokers om dengewenschten raad uit een te drijven, die vereenigd was, en inderdaad werd het stadhuis door de oproerlingen overweldigd, de raad ontbonden verklaard en door eene commissie ver vangen. Doch de raadsleden, die uit bet stadhuis waren verjaagd, vereenigden zich aan het hoofdkwartier van de natiouale garde en eischten van generaal Marie dat hij hun weer in het bezit van bet stadhuis zou stellen. De heer DeJpech wierp du zijn masker af, en toen de raadsleden aan het stadhuis kwamen, vernamen zij, dat de prefect de ontbinding van den raad bad goedgekeurd. Des avonds werd de staat van beleg, krachtens eene depêche van Gambettadoor generaal Marie afgekondigd, die tevens de verwachte komst van den „burger' Gent, den nieuwbenoemde prefect van Bouches-du-Rbone, ver meldde. De beer Delpech kwam tegen deze publicatie op en beweerde, dat de generaal zich een recht aanma tigde, dat hij niet bezat. Erquiros en Delpech volhardden in hunne weigering, om den heer Gent te erkennen, deden een beroep op de hulp der civiele garde en voltooiden de omwenteling, doch Delpech liet spoedig de gcheele macht aan Erquiros over. In het stadhuis nam een revolutionaire vergade ring zitting, onder voorzitterschap van den „burger" Carcassonne, en vaardigde een manifest uit, waarin zij verklaarde dat baar doel was, het welzijn der eenige en ondeelbare Fransche republiek te bevorderen. Toen de heer Gent aankwam be°;af hij zich naar de prefectunr, alwaar men eisebte, dat hij zich met Erqui ros zou vereenigen of zijn ontslag indienenhij weigerde en terstond werd een pistoolschot op hem gelost en hij licht gewond. Thans is de macht alleen in handen van Erquiros. Te Perpignan werd de plaatskommandant des avonds door een troep oproerlingen aangerand, en ont ving vier sabelhouwen op het hoofd; een sergeant kwam liem te hulp en men hoopt hem in het leven te behouden. Tegelijkertijd onderging de kommandant van een es kadron gendarmen hetzelfde lot. De heer Bordas weid voor zijn huis gesteenigd. Een ander door een razende menigte vervolgd, werd door bijl- en hamerslagen op de place de la Lave vermoord. Een troep oproermakers te Nines verlangde, dat de prefect en de maire, die aan de regeering te Tours getrouw bleven, zouden aftreden. Zij beschuldigden de regcering van zwakheid. De goede houding echter dei- nationale garden en van het ordelievend deel der bur gerij heeft aldaar ernstige onlusten voorkomen. Volgens den Staats-Anzeiger is de toestand van Parijs door de capitulatie van Metz veel ongunstiger ge worden, en zijn de voorbereidingen om de vesting te kunnen aantasten, thans geheel gereed, zoodat men slechts op een bevel van den koning wacht om het bom bardement te beginnen. Te Versailles liep een gerucht, dat men voorne mens was den rijksdag daar te laten komen, om de nieuwe grondwet te bekrachtigeu. Van de zijde der regeeiing was daaromtrent evenwel niets bevestigd. Men geloofde echter wel met zekerheid^ dat de koningen van Saksen, Beieren en Wurtemburgen de groothertogen van Oldenburg, Baden en Hessen te Versailles zouden komen zoodra de onderhandelingen over de Duitsche quaestie zouden zijn afgeloopen. Brieven uit België. Brussel6 November. Overmorgen, Dinsdag, te twee uren zullen de beide kamers elk afzonderlijk in hare vergaderzaal bijeenko men. Er zal noch eene plechtige openingszitting gehou den, noch eene troonrede uitgesproken .worden. Zonder tijd te verliezen zullen dus beide vergaderingen tot sa menstelling harer bureaux kunnen overgaan en voorts zal het legislatief worstelperk geopend wezen voor gewone en buitengewone debatten. Zullen er buitengewone debatten zijn? De liberalen hebben, naar 't schijnt, besloten om meer dan eens tegen hetministerie storm te loopen. Nu twijfel ik wel nietaan hun goeden wil noch aan de juistheid hunner wapenen, maar, zoolang de buitenlandsche gebeurtenissen de aan dacht van Europa en de geheele wereld zullen bezig houden, is er toch waarlijk geen belangstelling voor dis- cussiën omtrent de vraag of de heer Kervijn de Letten- hove slechter minister dan historieschrijver is, of omge keerd In elk geval geloof ik aan liet verlangen uwer lezers te voldoen indien ik hun zoo weinig mogelijk van Bel- gië's binnenlandsche aangelegenheden spreek, met uitzondering van die, welke direct of indirect met de buitenlandsche politiek samenhangen. En zoo sprak ik u dan ook in mijn laatsten blief over de nieuwe incar natie der flaminganten. Ik wil daarbij opmerken dat het niet de eerste is geweest en waarschijnlijk ook niet de laatste wezen zal. Reeds in 1848 hadden enkele Vlamingen zich ge schaard bij een groep personen, die het pan-germanïsme beoogden. Hun orgaan was de Neue Freie Presse, welke zich een soort van restauratie droomde van het heilige Duitsche rijk en een terugkeer van de oude provinciën van Nederland en België tot het Dnitsch gezin. Pan-ger- ganisme viel echter te dier tijde weinig in den smaak en het orgaan kon zich niet staande houden. Een tiental jaren later dachten de Vlamingen, of lieve hunne leiders, aan een nienwe vereeniging met Neder land. Gij kent de gevolgen der Orangistische incarnatie. In plaats echter van deze intriges te begunstigen, tracht ten de Nederlanders bij de laatste twee taal- en letter kundige congressen alle solidariteit van zich af te werpen en de Vlamingen tot huune burgerplichten terug te brengen. Er was dan ook sedert dien tijd een soort van wapenstilstand in het Vlaainsche kamp gesloten. Zij wisten niet recht meer op welk terrein oppositie te voeren. De oorlog van 1870 opende hun echter een nieuwen horizon. En ziedaar hen nu eensklaps geheel en al in bet pan germanisme! Toch hebben zij bet bewustzijn hunner machteloos heid. Zij weten dat hunne dagbladen, even slecht gedacht als geredigeerd, zelfs bij de Vlaainsche bevolkingen zel- vcn geen gunstig gehoor vinden. Vandaar dan ook die personaliteiten, waartoe zij afdalen, en die soort van polemiek, welke men tevergeefs in eenig in de Fransche taal geschreven Belgisch dagblad zou zoeken. Daarbij komt overigens nog dat de Vlamingen weten hoe de staat van zaken, waarover zij zich bekhigen,grootendeels te wijten is aan hunne eigene handelingen in de revolu tie van 1830. Het is een soort van erfzonde Fallait pas qu'ils y aillent, zou de Panjsche straatjongen zeggen. Maar, logisch te wezen is een te zware eisch aan die liedenzij willen alleen dit: vissclien in troebel water. Eeu Duitsch diplomaat zeide dezer dagen in een gezel schap, dat het oude Duitsche keizerrijk binnen tien jaar weder zou gerestaureerd zijn onder leiding van Pruisen. Wat Oostenrijk aangaat zoo vervolgde hij zullen wij aan alle oppositie spoedig een einde maken. Wat Rusland betreft, verklaren wij het den oorlog als het zijne Duitsche Oostzee-provinciën niet wil afstaan. Ne derland en de beide Vlaanderen zullen wij dwingen om in het Zollverein te treden, en dan komt het overige van zelf. Zijn maar eens onze tolbeambten te Vlissingen, dan zullen wij ook aan die zijde niet veel moeite meer hebben. Gij ziet het: Vappetit vienl en mangeanlAls het jfafj Franciae eenmaal bewaarheid mocht worden, zal het finis Europae niet lang meer uitblijven. 3rcti|ï>tngm. Jl. Vrijdag is het barkschip Noordster, gezagv. C. To- biassen, van Hellevoetsluis naar zee gezeild en heeft in bet Bukkengat gestooten het schip is den daarop vol genden dag te Brouwershaven binnengeloopen, zoo ver bleek is het schip dicht gebleven. Den 25^ October is het barkschip Riga, gezagv. P. Tobiassen, te Egersund met overgeslagen ballast binnengeloopen volgens brief van den gezagvoerder zou dit schip den 29" daaraanvolgende de reis naar Fredrikstadt voortzetten. Gisteren is te Cardiff gearriveerd het barkschip Stad Middelburg, gezagv. L. P. de Vries. Alles wel aan boord. tjanDdsbrvidjti-n. Graanmarkten enz. Axel, 5November. Tarwe 10.75 a 11.20; rogge 7.30 a ƒ7.55; wintergerst 6.55 a ƒ7.00; zomer dito ƒ6.05 a ƒ6.35; haver 3.55 a 4.30; paardenboonen 8.40 ƒ8.65; bruine boonen ƒ10.25 a 11.20; groene erwten /8.40 a ƒ8.85; gele dito ƒ8.20 a 8.60; boekweit f 6.55 a 7.10koolzaad a Rotterdam 7 November. Tarwe was heden middel matig aangevoerd en werd 25 cent lager verkocht; blauwe erwten met beperkten aan voer 25 cent hooger de overige artikelen bleven onveranderd. Amsterdam, 7 November. Raapolie op 6 weken ƒ50J. Lijnolie op 6 weken 33[. Prijzen Tan effecten. Amsterdam 7 November 1870. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2\ pet. 52J *dito dito dito 3 62 *dito dito dito 4 „83 *Aand. Handelmaatschappij 4$ dito exploitatie Ned. staatssp. België. *Certificaten bij Rothschild 2\ Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 93 *Certific. adra. Hamburg 5 644 *dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 76 j *Cert. ƒ1000 1864 5 „90} ♦dito f 1000 1866 5 „90^

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3