MIDDELBURGSCHE COURANT. Dinsdag 8 November. N°- 265. 1870. Bij dit nommer wordt uitgegeven het laatste gedeelte van het Verslag van het verhandelde in de openbare vergaderingen van de staten van Zeeland gedurende de najaarsbijeenkomst van 1870. Middelburg 7 November. In de zitting der eerste kamer van lieden, heeft de heer van Bosse medegedeeld, dat de heeren Roest van Limburg, de Waal, Lilaar en van Muikeu aan Z. M. den koning hun ontslag hebben ingediend, respectievelijk als ministers van buitenlandsche zaken, koloniën, justi tie en oorlog. Tengevolge daarvan hadden de urife ove rige ministers hunne portefeuilles ter beschikking van den koning gesteld. De tweede kamer der staten-generaal zal morgen ver gaderen en alsdan beraadslagen over de volgende wetsontwerpen: 1°. vaststelling der begrooting wegens den arbeid der gevangenen voor 1871; 2°. vaststelling der begrooting van uitgaven voor de rijksgestichten, Omraerschans en Veenbuizen, voor 1871; 3°. bekrachtiging van provinciale belastingen; 4°. wijziging van hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor 1869, en 5°. de prise en consideration vau bet voorstel van den lieer van Houten tot wijziging der wet op de personeele belasting. De nieuw benoemde gezant van Beieren bij bet Neder- landsche hof, de heer von Sigmund, is eergisteren namiddag door Z. M. den koning en daarna doorH.M. de koningin tea gehoore ontvangeu. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de Staats courant van Zondag en Maandag 6 en 7 dezer ter kennis van belanghebbenden, dat zij die voor eene be noeming als opzichter 1« klasse voor het stoomwezen, op eene jaarwedde van f 900, wenscben in aanmerking te komen, zich met hun verzoek vóor20 Novembera. schrif telijk moeten aanmelden bij het departement van bin nenlandsche zaken, ouder overlegging van hunne geboorte akte en zoodanige getuigschriften of verklarin gen, als noodig zijn ten blijke dat de adressant iu allen deele practisch ervaren is in de kennis van de samen stelling en het onderzoek van stoomketels. In hetzelfde nommer wordt door den minister van financien ter kennis gebracht dat in de maand Januari a. een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspi- ranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe minstens twaalf plaatsen worden opengesteld. De adspirauten moeten zich vóór den ltn Januari bij een op zegel geschreven request tot den minister wenden. De verdere bepalingen en vereischten zijn tevens in de Staats-courant opgenomen. Benoemingen en besluiten. hooger onderwijs. Emeritus verklaard, met ingang van 1 Januari 1871, w. J. de Wal, hoogleeraar in de rechtsgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Leiden en benoemd tot hoogleeraar in de rechtsgeleerde facul teit aan genoemde hoogeschool m>'. A. E. I. Modderman, thans hoogleeraaraan het athenaeum te Arasterdam. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Op- en Neder-Andel, doch aangenomen het beroep tot predikant bij die ge meente aan de Bildt, door den heer J. H. Gmvenstein, thans predikant te Serooskerke (Walcheren). Bedankt voor het beroep naar Oostkapelle door den heer C. J. G. van Hoogstraten, predikant bij de Neder - dnitsche hervormde gemeente te Veessen. Marine en leger. De luitenant ter zee le klasse H. K. Koning en de luitenant ter ze$ 2V klasse F. II. Coblijn, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 28en October jl. in Nederland teruggekeerd, worden met dien datum op nonactiviteit gesteld. Koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniën van den 5cn November jl. is de heer A. J. Klaarenbeek, geëxamineerd rijks- en gemeente-veearts te Haarlem mermeer, gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden geplaatst als veearts bij den burgerlijken dienst daar te lande. Gemengde berichten. Jl. Vrijdag is met goed gevolg de zesde spanning op de pijlers n°. 1 en 2 der spoorwegbrug over het Hol- landsch diep gesteld. Uit Enschede wordt gemeld: Eene ergerlijke bedrie gerij, sedert zes jaar met goed gevolg, op groote schaal gepleegd, kwam hier dezer dagen aan het licht. Een commissionair, of liever twee, vader en zoon, hadden zich met een klein burger verstaandeze kocht door tusschenkomst van genoemde agenten van een huis te Manchester aanzienlijke partijen katoen, enz. die echter nimmer in het bezit van den vermeenden kooper kwa men, maar door de agenten weder van de hand gedaan werden; de dekking ea betaling der wissels had geregeld plaats. De inkoopen vermeerderden echter in dezelfde inat.e, als de klinkende munt afnam, met het gevolg dat voor eenige dagen een wissel ten bedrage van 500 pond sterling niet betaald werd en nu de zaak aan het licht kwam. Men zegt dat het Engelsche huis voor eene som van p. m. 30,00'd de dupe van deze bedriegerij is. De commissionairs hebben zich, waarschijnlijk in afwachting van de dingen die komen zullen, voorloopig uit de voeten gemaakt. Eene commissie uit het departement Haarlem der Maatschappij tot bevordering van nijverheid zal pogingen aanwenden, om te Haarlem een volksgaarkeuken tot stand te brengen. Men wil bet kapitaal door middel van eene loterijleening trachten te verkrijgen. Omtrent de nasporingen, gedaan naar de slacht offers van het ongeluk dat bij de laatste bestijging van den Mont-Blanc heeft plaats gehad, wordt gemeld dat men het lijk van den Amerikaan Beau heelt terugge vonden. Men vond bij hem brieven, die later met zijn koffers uit Chamounix zijn verzonden aan den consul der Yereenigde staten te Genève. Ook wordt de inhoud medegedeeld van een papier, dat door den ongelukkige is beschreven op de plek, waar de dood hem overviel. Hij schreef toen het volgendeDinsdag, 6 September. Ik besteeg den Mont-Blanc in gezelschap van 10 andere personen, namelijk de heeren Corkendall en Randall be nevens 8 gidsen. Te half drie bereikten wij den top, dien wij terstond weder verlieten. Plotseling werden wij op een hoogte van 15000 Engelsche voeten door een sneeuw storm overvallen. Den nacht brachten wij door in een kuil, door ons in de sneeuw gegraven; deze schuilplaats was hoogst ongeriefelijk, en ik gevoelde mij zeer onwel. 7 September 's ochtends. 'tIs vinnig koud. 't Sneeuwt nog maar altijd door; de gidsen maken zich ongerust, 's Avonds. Ik heb de hoop op redding verloren. De vinder van dit geschrift wordt verzocht 't te bezorgen. (Hier volgeu eenige bijzonderheden, voor 't publiek van geen belang.) De voorraad levensmiddelen is uitgeput; mijn voeten zijn reeds verstijfd, de krachten beginnen mij te begeven. Daarop volgen eenige regels, aan zijn familie gericht, die eensklaps worden afgebroken. De dood heeft zijn hand gegrepen op 'toogenblik dat hij zijn laatste groet aan zijn betrekkingen wilde brengen. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 6<?n dezer: P. van Houten, wed". 38 j. met P. Willemse, jd. 46 j. M. A. Schuijs, jm. 30 j. met M. Nidschelm, jd. 25 j. M. Gernler, jm. 26 j. met J. A. de Broekert, jd. 23 j. J. Bergervoet, jm. 34 j. met J. Proost, jd. 30 j. (Van 29 October tot 5 November.) Vlissingen. Gehuwd: H. Stormezand, jm. 29j. met J. de Rijcke, wede. van J. Baljeu, 36 j. Bevallen: H. G. van Staedel, geb. Bonset, z. N. S.Neijt, geb. Leunis, z. M. N. Winkelman, geb. van de Plasscbe, d. Overleden: G. Rottier, man van O. H. van Enst, 69 j. P. G. de Koster, wed", van P. J. Mortier, 73 j. J. Fritz, man van H. Haarzakker, 56 j. J. Sokier, z. 4 j. C. J. de Plaa, wed", van J. M. Breemer, 67 j. J. M. D'jkgraaf, d. 20 m. Goes. Gehuwd: N. de Jonge, jm. 25 j. met I. M. L. Ver- venne, jd. 22 j. F. vau Stappen, wed", van A. Zuur veld, 44 j. met A. Otte,jd. 30 j. D. Botbijl, jm. 23 j. metN. Reije, jd. 29 j. Bevallen: P, C. Theuns, geb. Gellink, d. S. G. Siere- vogel, geb. Schijf, z, W. A. van den Broeke, geb. Ver hagen, z. A. van den Ende, geb. Bonze, d. Overleden: J. Geene, z. 2 j. Zierikzee. Gehuwd: L. van Citters, jm. 35 j. met A. E. S. van der Lek de Clercq, jd. 31 j. G. L. Schorer, jm. 34 j. met M, J. van der Lek de Clercq, jd. 25j. E. Tnijn- man,jm. 21 j. met M. L. van der Jagt, jd. 24 j. A. J. Schippers, jm. 25 j. met P. van der Weele, jd. 21 j. W. Manni, jm. 24 j. met D. C. Verlinde, jd, 23 j. J. G. Simmers, jm. 19 j. met A. C. Stoutjesdijk, jd. 21 j. BevallenM. T. Gilden, geb. Axer, z. M. Mallander, geb. Smits, z. P. van der Hucht, geb. Tromp, z. Overleden: M. Lindhout, z. 6 m. M. Speijer, jm. 75 j« A. D. Swarts, jd. 48 j. Thermometer stand. 5 Nov. 's av. 11 u. 48 gr. 6 'smorg.7 u.42 gr.'s raidd lu.50gr.'sav.ll u.47 gr. 7 's mor. 7 u. 46 gr. 'smidd. 1 u. 49 gr. 's av 6 u. 47 gr. S t a teiJL-g e n e r a a 1. Door de daartoe .benoemde commissie is een geheel nieuw ontwerp-reglement van orde voor de tweede kamer ingeleverd. Behalve de menigvuldige redactie verbeteringen in het bestaande reglement, zijn na rijp overleg door de commissie voorgesteld veranderingen in de behandeling der zaken, zoowel in de afdeelingen als in de openbare vergaderingen. Onder anderen wordt het gewone uur der bijeenkomst op half éen uur gesteld, waardoor men meeat het noodelooze oponthoud der ge wone pauze te kunnen voorkomen. Tevens wordt als regel aangenomen dat des Zaterdags geen openbare zitting zal worden gehouden. Tegen terugkeer tot het stelsel van zelfstandige rap porteurs bestond bezwaar, maar als middelweg is thans voorgesteld om in de afdeelingen de hoofdpunten eener voordracht te doen overwegen, waarna een zaakrijk ver slag kan opgemaakt worden. Daarop behoeft geen schriftelijk antwoord van de regeering gegeven te wor den, maar het kan als leiddraad bij de discussie dienen. Regeering en kamer kan zich op die wijze eerst over het beginsel verstaan. Amendementen zullen ook in de sec tiën behooren voorgesteld en onderzocht te worden. Aanhangig gebleven wetsontwerpen kunnen in een nieuwe zitting zonder noodeloos nader onderzoek in de afdeelingen behandeld worden. Omtrent de verzoek schriften wordt bepaald, dat vóór bet uitbrengen van de verslagen daaromtrent een lijst in de vergaderzaal ter visie moet liggen met aanduiding van den aard der adressen en de voor te stellen conclusiën. Volgens het voorloopig verslag nopens het onderzoek in de afdeelingen der eerste kamer van de Indische begroofcing voor 1871, werd in al de afdeelingen in de eerste plaats besproken dë uit de Javasche courant bekend geworden uitvaardiging der besluiten betrek kelijk de hervorming van het Preangerstelsel. Die uit vaardiging had schier algemeene verwondering teweeg gebracht. Velen meenden dat, in schijnbaren strijd met de verklaring door den minister in de tweede kamer gegeven, de vertegenwoordiging inderdaad op dit punt heeft gestaan voor een fait accompli. Het vertrouwen in den persoon des ministers was door den looi) dezer zaak

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1