en andere ambtenaren hunne minuten en onder hen be rustende stukken zullen behouden; dat eindelijk ook het staataarchiet in het algemeen te Metz zal blijven, en alle documenten, welke betrekking hebben op grond gebied hetwelk bij het sluiten des vredes aan Frankrijk zal worden teruggegeven, tot het Fransch gouvernement zullen terugkeeren. Na de overgave van Metz is door het gemeentebestuur eene proclamatie uitgevaardigd, waarin gezegd wordt tot de inwoners, dat de ware moed gelegen is in het dra gen van ongelukken zonder de agitatie, welke die nog slechts vermeerderen. „Laat ons zegt dit stuk niet het treurig schouwspel aanbieden van plaatselijke ongere geldheden en geen voorwendsel leveren tot geweldda digheden en nieuwe rampen. De gedachte dat onze be proeving slechts tijdelijk zal zijn en het bewustzijn dat wij, inwoners van Metz, in de plaats gehad hebbende gebeurtenissen geenerlei verantwoordelijkheid te dragen hebben voor de natie en voor do geschiedenis, moet thans onze troost zijn. Wij vertrouwen de algemeene rust toe aan het verstand der bevolking." Uit Berlijn is, volgens the Times, bevel ontvangen te Metz, om onder de krijgsgevangen troepen van den maar schalk Bazaine de militairen, die uit den Elzas en Lo tharingen afkomstig zijn, van de overige at te zonderen, „daar zij geacht moeten worden Duitschers te wezen." Laagte berichten. Niettegenstaande oproerige bewegingen, die Maandag te Parijs hebben plaats gegrepen, en waarbij het aan Flourons, Victor Hugo en Ledru-Rollin gelukt is om al de leden van het voorloopig bestuur gevangen te hou den gedurende den geheelen dag en een gedeelte van den nacht, tot zij eindelijk door de nationale garde be vrijd werden, verzekert eene depêche uit Londen, dat de wapenstilstand gisteren' te Parijs getuekend is. Tot de daarbij gemaakte bepalingen behoort deze, dat Parijs zich zoolang als de wapenstilstand duurt, van Zevensmiddelen zal kunnen voorzien. De constitueerende vergadering zal tegen 15 dezer worden bijeengeroepen. Versailles, Heden is in den toestand geenerlei verandering geko men; alleen zijn met het lort van den Mont Valérien eenige bommen gewisseld. Duitsehland. Bij het vertrek van den kommandant van Metz, generaal Coffinières, naar het Duitsch hoofdkwartier werd hem door den hoofdredacteur van 1' Indépendant de la Moselle zijne lafhartigheid verweten. De generaal beklaagde zich hierover bij de Duitsche autoriteiten, welke den hoofdredacteur in hechtenis deden brengen. Koning Wilhelm van Pruisen heeft een dagorder uitgevaardigd aan de „soldaten der vereenigde Duitsche legers," waarin hij herinnert hoe hij bij den aanvang van den veldtocht zijn vertrouwen bad geuit „dat God de rechtvaardige zaak zou beschermen. Dit vertrouwen is niet beschaamd geworden." Overigens erkent de koning de dapperheid, volhardingen zelfopoffering in ziekte en ontbering. „Wat. ons ook de toekomst moge opleveren, ik zie haar kalm tegemoet, want ik weet dat met zulke troepen de overwinning niet zal uitblijven en dat wij onze taak even roemrijk zullen volein.digen als wij baar tot dusverre hebben vervuld." Ook prins Friedrich Carl van Pruisen heeft eene dagorder uitgegeven, waarbij hij hulde breugt aan de onder zijne bevelen staande troepen en verklaart dat met de hulp vau God de macht van Frankrijk voor altijd is gebroken. De minister Gambetta heeft eene proclamatie tot bet Frausche leger gericht, waarin hij zegt: „Soldaten, gij zijt verraden, maar niet onteerd" en waarbij hij op nieuw allen opwekt om het vaderland te verdedigen. Op verzoek van het gouvernement te Washington js overeengekomen dat de Fransche en Duitsche oorlug- scbepen in de wateren van China en Japan zieh weder- keerig van aile vijandelijkheden zullen onthouden. Na eene manifestatie der bevolking te Tours, waarbij het ontslag werd geëischt van den generaal Bourbaki, heeft laatstgenoemde zijn ontslag ingediend bij het gouvernement, hetwelk is aangenomen. Volgens een te TourB verspreid gerucht, zou op officieuse wijze door Rusland aan het Fransch gouver nement zijn voorgesteld om de Fransche vloot aan te koopen tegen een of- cn defensief verbond met het oog op zekere eventualiteiten. Volgens een bericht uit Florence aan the Standard zou de koning van Pruisen, op verzoek van keizer Napo leon, hebben bevolen dat alle krijgsgevangene Fransche maarschalken en kommandanten van legerkorpsen zieh onmiddelijk naar Kassei zullen moeten begeven. Volgens berichten uit Parijs worden de meer dan strikt uoodige levensbehoeften aldaar zeer duur. Een pood boter kostte op 28 October vijf en twintig franken. Uit Berlijn wordt van 1 October gemeld, dat de onderhandelingen over de vereeniging der Zuid-Duid- sche staten ijverig worden voortgezet en dat men spoe dig de openbaarmaking van het resultaat verwacht. De kouing van Pruisen zal waarschijnlijk den titel van keizer van Duitsehland aannemen. De Fransche krijgsgevangenen. De volgende bijzonderheden worden uit Wezel mede gedeeld „Op den Römerwaard, een eiland in den Rijn bij Wezel, dat aan de eene zijde door een somtijds droogen arm der rivier wordt omgeven en in de onmiddellijke nabij heid der stad ligt, bevind zich thans eeri legerplaats van Fransche krijgsgevangenen. Da ir staan in lange rijen de vroolijke tenten, die ieder 15 man kunnen bevatten. Barakken van hout. die voor hospitaal, restauratie, slacht huis, kerken, enz. dienen, omringen het kamp. „Van de rondom liggende schansen der vesting zijn de monden van het geschut op het leger gericht, om de gevangenen steeds hun toestand te herinneren. Kamp- brand- en ftankwachten benevens de noodige posten zijn steeds, volgens vaste voorschriften, opgesteld, en om met de in Frankrijk heerschenden toestand overeenstemming te hebben, ontbreekt zelfs de zoozeer gevreesde ulilaan niet, die zich voortdurend in het gezicht der gevangenen vertoont en in wijde kringen rondom het kamp rijdt. „Als het ons gelukt is, door een gunstig toeval toegang tot het leger te verkrijgen, wat bij de strenge- bevelen, niet gemakkelijk gaat, en wij de breede wegen van het kamp doorwandelen, vertoont zich een even levendig als belangrijk schonwspel voor onze oogen. Hier en daar zijn deze wegen reeds met kleine tuintjes versierd, die de bewoners van een tent hebben aangelegd, en als waar dige nakomelingen van een le bötre, volgens den smaak van dien grooten tninbonwkundige, in allerlei figuren hebben ontworpen, waarin de hartvorm een hoofdrol speelt. Met verschillende soorten van steenen, en, waar zij die konden bekomen, met bloemen of een eenvoudige struik zijn deze kleine tuinen versierd. „Kleine, net gesnedene en met bonte kleuren geschil derde windmolens, zooals de landlieden wel in hun koren velden plaatsen, om door het geklepper de roofzieke musscben te verdrijven, zijn in sommige tuintjes als belangrijke sieraden geplaatst, en een bekwaam werk tuigkundige heeft door een kunstig weefsel van dun touw verscheidene kleinere werken daarmede weten in verbindingte brengen, die bij gunstigen wind zich vroo- Jijk bewegen en de bewondering der talrijke toeschouwers opwekken. Vóór andere tenten vinden wij allerlei „monu mentale" gehouwen in den vorm van p3-ramiden, en zuilen uit graszoden samengesteld, waarin men somtijds een kleine grot aantreft die wederom de eene of andere aardigheid verbergt. „Tusscheu deze tenten, tuintjes en „monumenten'' beweegt zich onophoudelijk eene bonte menigte van roodbroekige infanteristen, jagers, artilleristen, huzaren, enz. die hun voortdurend gesnater van de levendigste bewegingen doen vergezeld gaan. Zoodra de zon aan den hemel staat, worden de tenten gelucht en de bewoners zetten zich op do uitgespreidde dekken neder; de een om te schrijven, een ander om zijn klcederen te verstellen doch de meesten om zich aan een dolue far nienlc over te geven. „Hier vinden wij een groep die met een op een stuk doek geschilderd dambord, ginds een andere die met een niet minder eigenaardig samengevoegd lottospel zich den tijd verdrijft, terwijl verscheidene kegelbanen met eigen gemaakte kegels en ballen, velen bezig boudt. Zouaven en turco's ontbreken natuurlijk ook niet, en zelfs vindt men daarvan prachtige exemplaren, die de uit Dusseldorf hier aangekomen kunstenaars uitmuntende gelegenheid geven om schetsen te maken. Van de brons kleurige kabijlen tot de zwartste negers uit Senegambie, leveren de turco's de meest verscheidene kleurschakee- ringen. „Toch heeft zich ook bij lien de beschaving, die de gelieele wereld beheerschen moet, doen gelden, en wij zien reeds velen van deze kinderen van het zuiden, dooi den nood gedrongen, in een Noord-Duitschen soldaten broek rondwandelen, omdat hun luchtig onderkleed in treurigen toestand was geraakt en niet meer in overeen stemming was met het klimaat en de omgeving. Als hij dan de Pruisische soldatenmuts ver over het achterhoofd getrokken op zijn halfgeschoren kruin heeft gezet krijgt zoo'n echte zoon der woestijn een zeer eigendommelijk aanzien. „Onder de eigenlijke Franschen ontmoeten wij eenige pracht-exemplaren van oude troupierswier medailjes aantoonen dat zij in de Krira, in Italië, in China en in Mexico hebben gestreden. Waar zijn hun dappere aan voerders uit die dagenCanrobert, Mac-Mahon, Palikao en Bazaine? Gevangen evenals zij! Wat al gedachten moeten in de hoofden dezer soldaten omgaan, als zij den Rijn, het vurig begeerde doel, waarop zij ook thans weder waren aangetrokken, den ganschen dag voor oogen hebben en het verledene met het tegenwoordige vergelijken! Dat Straatsburg gevallen is gelooven zij thans nog ternauwernood. Het bericht dat Metz zou hebben gecapituleerd, verwekt slechts een ongeloovig schouderophalen; met bet oog op Parijs ze! mij onlangs een oud sergeant met een onbeschrijfelijke uitdrukking: „e/i I je vous donne une armee entiereet vous ne l'aurez past „Nevens deze echte soldaten zien wij echter in de bonte menigte veel ongelukkige, „vermiezelde" gestalten, voornamelijk van de infanteristen, die door onze land weermannen met een verachtenden blik worden aange zien. In eeuwige onrust bewegen zij zich nu hier- dan daarheen en kruipen bij geheele scharen over de velden om wortelen en planten te zoeken vpour la saladeter wijl een gevondene vette slak als een bijzondere lekkernij in den zak wordt bewaard. „De gunstigste indruk maken de artilleristen, die meestal zware kerels zijn, waaronder zich vele Elzassers en Lotharingers bevinden, welke tevens als tolken die nen en waarvan somenige tegen hunne gevangenschap protesteeren, omdat zij toch eigenlijk „Duitschers" zijn en thans onderdanen van den koning van Pruisen! Een zelfs-verlangde terstond bij een van onze regimenten te worden geplaatst. „Met groote bewondering spreken deze arhlleurs over de houding onzer artillerie, togen wier zekerheid in het schieten en snelheid in het manoeuvreeren zij er kennen niet të zijn opgewassen. „A peine nous étions en latterieflan! Jlan! nous ooilddémonlésf zeggen zij. „De echte Fransche flaneurs zijn door eenige jonge sergeanten vertegenwoordigd, die steeds gelaarsd en gespoord rondwandelen, met de handen in den zak. Hun geheele voorkomen toont aan dat zij op een hooger standpunt van ontwikkeling staan, dan het grootste ge deelte hunner medegevangenen, doch ook dat zij een groote mate van de persoonlijke ijdelkeid bezitten die een zoo karakteristieke eigenaardigheid van de grande nation is. „Van het grootste belang is het om op deze staalkaart van het groote Fransche leger niet alleen militaire maar ook geslachtkundige en ethnographische schreden te maken, waartoe voor den opmerkzamen waarnemer de gunstigste gelegenheid bestaat. „Onverantwoordelijke en onverbeterlijke lichtzinnig heid doet zich als de kenmerkende karaktertrek kennen en slechts enkelen schijnen de zwaarte te gevoelen van van het lot, dat hen en hun vaderland diukt. Een bewijs van hunne luchthartigheid is het verzoek onlangs door een gezelschap „kunstenaars" hetwelk zich onder de ge vangenen gevormd had, aan den kommandant van het kampgedaan, om tooneelvoorstelüngen te mogen houden, hetwelk echter niet werd toegestaan." i)anöd$bmci]tm. G r s an n: a rk 1 en en z. Gent, 4 November. Roode en witte tarwe fr. 24.50 a fr. 2550 spoedig verkocht; rogge fr. 17.00, met weinig handel; gerst fr. 15.00; haver fr. 9.00 afslag, traagzaam; boekweit fr. 17.00; paardenboonen fr. 21,00; koolzaad fr. 46.00; lijnzaad fr. 36.50; koolzaadkoeken fr. 25.75; lijnkoeken fr. 21.00; eieren fr. 3.10 per 26 stuks; boter per kilogram fr. 2.80. Amsterdam, 4 November. Raapolie op 6 weken f 48^. Lijnolie op 6 weken f 33f. Prijzen van effecten. Amsterdam 4 November 1870. Nederland. *Certifie. Werkelijke schuld 2\ pet. 52£ ♦dito dito dito 3 62j- *dito dito dito 4 83]- *Aand. Handelmaatschappij 4} dito exploitatie Ned. staatssp. 88 België. *Certificaten bij Rothschild 2J r Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 ♦Certific. adra. Hamburg 5 65 *di to Hope Co. 1855, 6e serie h 76 ♦Cert. f 1000 1864 5 „90 ♦dito f 1000 1866 5 89&

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3