öuttrnlftnïi. der verordening het aan zijnepradentic overlaat,biljetten wel of niet tc viseren, zoodat, wanneer ik commissaris van politie was, en het aan mijne prudentie was over gelaten, alsdan zonder vergunning van den burgemeester zou viseren of niet viseren, naarmate het mij voorkwam, goed of niet goed le zijn, en wanneer de burgemeester zich niet met dat visum kon vereenigen en mij daarover onderhield, dan zou ik hem zeggen, dat ik het naar mijn beste weten gedaan had en voortaan zou blijven doen, tot dat de verordening, gewijzigd zijnde, het viseeren van biljetten aan een ander opdraagt. De commissaris van politie heeft daarop geantwoord, dat liij het gedaan had omdat het met de verkiezing in verband stond, en dat het misschien beter was geweest als hij zelf even met de verordening bij mij was geko men, maar dat hij dit had nagelaten, omdat het reeds zoo laat was. Nadat ik dien ambtenaar had gezegd, dat ik er voortaan niets meer mede te maken wilde hebben en bij zich verwijderd had, heb ik den aanplakker ge zegd, dat, wanneer hij voortaan van ingezetenen biljetten liad aan te plakken, hij dan in zijne instructie moest zien of ze geviseerd moeten worden of niet: in het eerste geval ze niet moest aanplakken voordat ze geviseerd zijn door den commissaris van politie, zonder daartoe aan mij vergunning te vragen, want dat de verordening het oordeel diarover uitsluitend aan den commissaris van politie heeft opgedragen. „Ik ben jliea dag tot des namiddags half drie ure op bet raadhuis gebleven, zonder dat de heer van der Kaay zich bij mij heeft aangemeld om over deze aangelegen heid te spreken, en vernam des avonds uit de Alkmaar- sche courant het bekende bericht, door hem geteekend. „Maandag daarna is van het bovenstaande mededeeling door mij gedaan in de vergadering van burgemeester en wethouders, aangezien het betrof de uitvoering van eene gemeente verordening, zonder dat dit uanleidiag gaf tot veel discussie; hoofdzakelijk werd opgemerkt, dat men dergelijke biljetten op vele plaatsen aanplakt." Benoemingen en besluiten. huis des konings. Benoemd tot Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst de vice admiraal 0. A. Uhlenbeck. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en aecijnsen te Willemstad c. aH. Scholtens, thans ontvanger derzelfde middelen te Dinteloord. Benoemd tot surnumerair der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en aecijnsen, M. Blonker Henry, wonende te Amsterdam, ter vervanging van li. van Assum, overleden. leger. Benoemdtot officier van administratie 3e klasse, de adjunct administratier A. de Leef, met bepaling dat hij zal rang nemen tusschen de officieren van adminis tratie 3e klasse J. L. Kroeze en D. J. van Oosterzee. Benoemd tot 1" luitenant (naar ouderdom van rang), bij het regiment rijdende artillerie, de 2e luitenant M. J. E. Yiruly van Pouderoijen, van het korps. Gemengde berichten. Als een blijk welke vreeselijke denkbeelden som migen in andere provinciën nog bezitten omtrent „de Zeeuwsche koorts,'' zij het volgende geciteerd uit het gesprokene in eene zitting van den gemeenteraad te Utrecht en wel door een geneesheer: „Wanneer hij na gaat luidt het verslag dat zich hier (te Utrecht) eigenlijk geen endemische ziekten vertoonen, zooals b. v. in Zeeland, die eigenaardige tusschenpoozende koorts, onder den naam van Zeeuwsche koorts, maar al te lang en al te zeer, door geheel het vaderland bekend, eene ziekte zoo hardnekkig, wier ziekte-begiosel zóo indringt in het weefsel des lichaams, dat men die niet dan na langen tijd en niet dan na hevige bestrijding kan meester worden. Daarvan zag hij nu onlangs nog een voorbeeld. Zou men liet gelooven, vraagt spreker, als bij hier mededeelde dat hij gedurende maanden bezig is die ziekte te bestrijden bij eene familie, die haar te Zierikzee en te Middelburg in Mei 11. heeft opge daan, terwijl instorting telkens weer plaats vindt. Zoo iets is bem hier (te Utrecht) in zijne langdurige practijk nooit voorgekomen; tusschenpoozende koortsen, in Utrecht opgedaan, worden vaak door de eenvoudigste middelen, zonder recidive overwonnen." Is het wonder bij zulk eene mededeeling van een „deskundige" dat vélen in andere provinciën zich een geheel verkeerd denkbeeld maken van den gezondheidstoestand in Zee land terwijl toch uit de cijfers der zieken onder onze Zeeuwsche garnizoenen een geheel ander en op betere grondslagen rustend resultaat valt af te leiden? De groothertog van Luxemburg heeft den kapitein adjudant Hamers, van het koloniaal militair invalidenhuis Bronbeek, benoemd tot officier der orde van de Eiken kroon. De groote werkplaats tot het herstellen der wagons van de staatsspoorwegen, te Zwolle opgericht, is thans gereed en zal spoedig aan de Maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen in beheer en onderhoud worden overgegeven. Directeuren der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid hebben dezer dagen vol gens d j opdracht van het in Juli jl. te Tilburg gehouden Nijverheids-congres, waar het voordeel eener onbeperkte algemeene concurrentie werd besproken en het beginsel voorgestaan dat monopoliën op liet gebied der nijverheid de prijzen der producten verhoogen, doch vrije mede dinging daarentegen een zuivere verhouding schept tusschen de waarde en den prijs een adres aan den koning gericht, waarin de wensch vanhet congres wordt kenbaar gemaakt: 1<> om, indien mogelijk, nog meer dan tot dusver geschiedde, de vervaardigingen prijsbepaling van de kleedingbehoeften voor het leger aan de open bare concurrentie over te geven; 2» om, zooveel moge lijk, de keuring dier behoeften aan op elk gebied ervaren keurmeesters of deskundigen op te dragen. Te Warffura in Groningen is den 1« dezer de pro vinciale landbouwschool geopend. Zij is toegevoegd aan de rijlc-hoogereburgersckool en staat onder de leiding van den heer R. Rij kens. De koloniale gouverneraents-geologen Sawkins en Brown hebben in Engelsch-Guiana (Deraerary) een water val ontdekt, welke de beroemdheid van den Niagara volkomen in de schaduw stelt. Hij is in het oppergedeelte van de Potaro-rivier, drie dagreizen afstands van de koloniale strafinrichtingen, 100 mijlen van de hoofdstad gelegen. Tot nogtoe is deze 820 voet hooge waterval (die van den Niagara is 160) door geen Europeaan be zocht; althans, er is niets van gemeld. De Indianen ken den hem ook weinig. De waterval heeft twee verdiepin gen; do bovenste is 770 en de onderste 50 voet hoog. In het drooge jaargetijde heeft de waterstroom eene dikte van voet en eene breedte van 100 yards. De regeering heeft maatregelen genomen om het onderzoek van nieuwsgierigen gemakkelijk te maken. Het blad die Grensboten dringt er op aan om, ter opwekking van den Duitschen geest in den Elzas en Lotharingen, overal volksbibliotheeken op te richten. Tegenover d«\ Jacoby is de beer "Windhorst tot can- didaat gesteld bij de aanstaande verkiezingen voorleden van bet huis van afgevaardigden te Belijn. De laatste heeft echter deze candidatuur tegenover hem niet willen aannemen, „daar hij omtrent de meeste punten op poli tiek gebied met hem instemt," en overigens de herkie zing van dr. Jacoby door hem gewenscht, wordt, als een antwoord der bevolking op de pogingom de vrije uiting der gedachte door ruw geweld te onderdrukken. De feodale Kreuzzeitung leidt de ongelukken van Frankrijk af uit het bestaan aldaar van het liberalisme en constitutionalisme. Waar dit blad zelfs het tweede kei zerrijk nog te liberaal en te constitutioneel acht, daar Uan men zich een denkbee'd maken van den toestand, welke de jonkeipartij in Pruisen wel zou willen in 't leven roepen. Te Chatham heeft men een nieuw soort van licht- kogels beproefd. Het projectiel werd in de limht gescho ten en ontplofte op eene hoogte van ruim 600 voet. On middellijk na de ontploffing zag men een valscherm met een sterk magnesium-licht langzaam en statig naar be neden dalen. Hierdoor werd de omtrek een geruiraen tijd zoo helder verlicht, dat men alles goed kon verken nen. De kroonprins van Pruisen heeft last gegeven, dat de oranje-boomen, die te St. Cloud bij het verbran den van het paleis zijn gered, naar Versailles getrans porteerd en daar verzorgd zullen worden. De Pruisische militaire bevelhebber in Frankrijk heeft een dagorder uitgevaardigd aan de soldaten, dat zij de inzamelaars van den wijnoogst met rust moeten laten. Blijkens de officieele handelsstaten heeft de uit voerhandel van het Britsche koninkrijk gedurende de maand September jl. in waarde omstreeks pet. meer bedragen dan in September 1869; eene boven verwach ting gunstige uitkomst. Wel verminderde de uitvoer naar Duitschland en naar Frankrijk, doch dit verlies werd opgewoogen door eene aanmerkelijke toeneming van den uitvoer naar Amerika en naar het Oosten. De uitvoer van wapenen en amunitie bedroeg in September, alle bestemmingen te zamen genomen, eene waarde van 188,521 pond sterling, tegenover 53,890 p. st. in Septem ber 1869. Yerokopingen en aanbestedingen. Voor de gisteren in den Haag gehouden aanbesteding voor het leggen van den bovenbouw met levering van ballast, het maken van afsluitingen en van eenige ver dere werken op en nabij het station te Middelburg, waren ingekomen 11 inschnjvingsbiljetten, als van: J. W. Bijl, te Hardinxvcld voor f 158,876; II. Schram de Jong, te Sliedrecht voor f 140,000; P. S. Blanchemanche, te Maastricht en M. W. Terwindt, te Pannerden voor f 135,550; F. K. Osinga, te Middelburg voor 131,000; P van Limburgh, te Rotterdam voor f 130,000; W. Dij kerman, te Breda voor f 129,888; G. M. Sigmond, te Wer kendam voor f 129,850; I. van de Gricudt, te 's liosch voor 128.950; H.G. de Wildt teMillingen voor/127 749; F. van Wijlich, te Kessel voor f 126,758; D. Tool, te Wognum en G. H. Reijmer te Middelburg voor f 125,880. Op denzelfden dag werden drie andere aanbestedingen voor de staatsspoorwegen gehouden, als het maken van een tijdelijken aanlegplaats te Amsterdam, laagste in schrijvers J. Verwaaijen, te Arnhem en J.Kooij, te Am sterdam voor f 595,000; het leveren van waterkranen, laagste inschrijver B. Moorman, te Leeuwarden voor 1196, en het stellen en leveren van draaischijvet laagste inschijvers voor de massa, L. I. Eathoven en c®. te 's Giavenhage voor 9,556- Thcrmometerstaiid. 4 Nov. 'sav. 11 u. 38 gr. 5 'smorg. 7 u.42 gr.'smidd.l u.47gr.'sav.6 u.48gr. Algemeen overzicht. Sedert gisteren bestaat er gegronde verwachting dat spoedig een wapenstilstand tusschen Frankrijk en Duitschland zal worden gesloten. De van Duitsche zijde daarvoor aangeboden grondslagen zijn toch zoo gunstig mogelijk, en het valt. te betwijfelen of het gouvernement te Parijs zich voor Europa zou kunnen verantwoorden, indien het een wapenstilstand op den grondslag van het status quo durfde verwerpen. Daarbij toch zonden de verschillende strijdkrachten der oorlogvoerende mogend heden hare stellingen behouden, een toestand, welke,' indien de vrede van dezen wapenstilstand niet het ge volg mocht wezen, voor de Duitschers noodwendig on gunstiger zou zijn dan voor de Fransche troepen, gelijk de heer von Bismarck bij zijne conferemiën met den minister Jules Favre zeer terecht betoogde. De thans van Duitsche zijde aangeboden wapenstilstand kan dus wel zeer zeker als eene concessie aan Frankrijk worden beschouwd, welke concessie waarschijnlijk het gevolg zal wezen van de diplomatieke stappen der groote mo gendheden. Het gerucht is6in omloop dat de conterentiën op Wil- lielmshöhe tot het besluit zouden hebben geleid dat de ex-keizer van Frankrijk in het belang zijner dynastie afstand zal doen ten behoeve van zijn zoon. Dit gerucht heeft echter tot dusverre geen bevestiging erlangd, ter wijl bovendien de optreding van een regentschap in Frankrijk, ook na het herstel des vredes, door velen onmogelijk wordt geacht. Nadere berichten omtrent de capitulatie van Metz waarbij bevoegde personen den maarschalk Bazaine en den kommandant der vesting, Coffiuières, verraad blijven verwijten melden dat, behalve de militaire overeen komst, nog eene overeenkomst betrekkelijk de stad en de inwoners is gesloten. Laatstbedoelde overeenkomst "bepaalt dat de burgerlijke ambtenaren, beboerende tot bet leger of de stad Metz, zich naar elders zullen kunnen begeven met al hunne bezittiugendat niemand, deel uitmakende van de nationale garde of bohoorende tot de inwoners, zal worden verontrust wegens zijne staat kundige of godsdienstige overtuiging, alsmede wegens het doorhem genomen deel aan de verdediging der ves ting; dat de zieken en gekwetsten zullen verpleegd wor den met de zorg, welke hun toestand vereischt; dat de huisgezinnen, welke door de bezetting van Metz worden achtergelaten, zich evenzeer als de burgerlijke ambtena ren naar elders zullen kunnen begeven met al hunne bezittingen; dat de goederen der loden van het garnizoen, welke te Metz zullen achterblijven, noch geplunderd, noch in beslag genomen zullen worden, maar hun eigen dom zullen blijven, terwijl zij deze binnen zes maanden na liet sluiten van den vrede of na hunne invrijheidstel ling zullen kunnen doen vervoerendat de komman dant der Pruisische troepen zich verbindt om alle mis handeling van de bevolking te beletten; dat alle vereeni- gingen hunne archieven en alle notarissen, procureurs

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2