N* 262. Vrijdag 1870. OÜRANT. 4 November. Middelburg 3 November. Heden is te 's-Gravenhage, ter behoeve der staats spoorwegen aanbesteed: 1°. het leggen van de spoorbaan, met levering van ballast op en nabij het station Middel burg; 2°. het leggen van halve wissels; 3°. het maken van^- afsluitingen voor overwegen, van afrasteringen van deri spóqnveg en van. het station4". het maken en aanvóe- ren en stellen van tangentpalen, waarschuwingborden, halt-, mijl- afstand-, schamp- en lantaarnpalen; 5» het voltooien van bestratingen en het maken van riolen; 6°. het begrinden en het droogleggen van het stations plein; 7°. het maken van gasleidingen; 8°. het maken van de verdedigingen aan de kanaalboorden en van eenige verdere werken. Hiervoor zijn 11 biljetten ingekomen. De laagste in schrijving is van de heeren D. Tool, te Wognum, en G. H. Reimer, te Middelburg, voor f 125,880. De begrooting bedraagt f 133,260. Naar men verneemt hebben de heeren de Waal, van Lilaar, Roest van Limburg en van Muiken hun ontslag als minister aan den koning ingediend, en zouden de heeren van Bosse en Fock door den kouing met de aan vulling van het kabinet belast zijn. Aan de Arnhemsche courant ontleenen wij het vol gende: „Wij dreigen terug te keeren naar den voorvaderlijken tijd, waarin de burgemeesters autocraten waren en koningje speelden in hunne steden. Dat die van Zaan dam verbiedt om tenen een huis te leunen, kon er nog door: 'tis een onschuldige machtsuiting; wa meer ineene kleine gemeente weinig gelegenheid is kwaad te doen, dan schijnt voor sommige hoofden der gemeentepolitie de verleiding te groot, oin niet wat meer gelegenheden tot kwaad doen te scheppen, en zij maken keuren en verordeningen om dit doel te bereiken. „De burgemeester van Alkmaar gaat verder. Hij be moeit zich met zaken, die niet meer tot zijne competen tie behooren, die bij overgedragen heelt aan den com missaris van politie, en met verzaking van de gewone hiërarchie, geelt hij rechtstreeks bevelen aan den stads- aanplakker en verbiedt dezen een biljet aan te plakken, dat noch voor de rust der gemeente gevaarlijk, noch met de zedelijkheid in strijd is. Hij verbiedt het alleen, om dat bij het zóo wil; maar hij miste den moed, om er voor uit%te komen dat hij het verboden hadeen mengsel van autocratie en gebrek aan zedelijken moed. „Nu komt de burgemeester vau Delft, ea verbiedt dat de lokalen der hoogere burgerschool gebruikt worden om les te geven aan meisjes, waartoe eenige leeraren der hoogere burgerschool verlof'hadden gevraagd. „Dit is nog jammeilijker kleingeestigheid. Dat een burgemeester in zijne bekrompenheid hot onderwijs van meisjes afkeurt en er althans geen geld van d9 gemeente voor wil beschikbaar stellen, is zijne zaak; maar dat bij zelfs weigert, dat een schoollokaal voor dit doel zal worden gebruikt, waardoor niemand bena deeld wordt, schijnt plagerij, die een hoofd der gemeente beneden zijne waardigheid moest achten. Dit baasje- spelen der burgemeesters is eene miskenning van hunne roeping in plaats van de gemeeute te besturen, maken zij gebruik van hunne macht, om zich in de geschillen tusscben de burgers partij te stellen, of over klein geestige grieven zich te wreken." Benoemingen en besluiten. belastingen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan E. Maertens, uit zijne betrekking van ontvanger der registratie en domeinen te Bergen op Zoom, behoudens aanspraak op pensioen. leger. Op verzoek op pensioen gesteld, ten bedrage van f 990 'sjaars,de kapitein G. L. Bouwman, plaatselijke adjudant ie klasse te Amsterdam. Benoemd hij den plaatselijken staf: tot kapitein plaat selijken adjudant le klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant F.R. van Naerssen, plaatselijke adjudant 2e klasse te Gorinchem; tot 2«i> luitenant plaatselijken adjudant 2e klasse te Geertruideuberg, de sergeant P. J. H A. Jansen, van het 2c regiment infanterie. Op verzoek op pensioen gesteld, ten bedrage van f 1800 'sjaars, de kolonel M. W. Seelig, kommandant rv^Jrct-^koloniaal werfdepot, daarbij gedetacheerd van ^bet 1cregiment infanterie. Benoemd tot kommandant van het koloniaal werfdepot de majoor J H. Wichers, van het 8c regiment infanterie. Onderwijs. Van 31 October tot en met 2 November zijn alhier nog geëxamineerd 6 adspiranten als hoofdonderwijzer (waarvan 1 zich echter rseds vócr den aanvangvan het mondeling examen heeft teruggetrokken), toegelaten 3, t. w.de heeren J. Kasteleijn, J. P. Koppelle en K. K. Leupen; 3 adspiranten als onderwijzer in het teekenen toege laten 2, t. w.de heeren H. M. Ilubregtse en II. J. van der Weele; 2 adspiranten als onderwijzer in de Engelsche taal, toegelaten 1, t, w.: de heer A. A. Nunnink; 7 adspiranten als onderwijzer in de Fransche taal, toegelaten 3, t. w de heeren M. Bertcls, M. Walraven van de Garde en 1 Lijbaard. Marine en leger. Het koloniaal stoom vaartuig Argus, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse P. J. Rosenwald, is, na zijne jongste terugkomst uit zee ter reede van Vlissiu- geu, in den avond van den lfa dezer van daar vertrok ken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indië. (iSlaats-cour Kolom;.!. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 13« September). civiel de pakte ment. Ve rl ee n d: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den drukker tevens teekenaar bij het departement der marine C. A. Huskes. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, onder toekenning van wachtgeld, de op ziener 1* klasse bij het boschwezen F. J. L. van Maanen; op vei zoek, eervol, uit 's lands dienst, onder toekenning van pensioen, du ambtenaar op nonactiviteit G. W. Lu- cardie; eervol, uit 's lands dienst, de gewezen 1* klerk op het adsistent-reisidentie-bureau te Bondowosso W. L. van der Eb; uit 's lands dienst, de gewezen 3e hulponderwijzer aan de opeubare eerste lagere school te Batavia C. C. Bieihnys. Benoemd: bij de algemeene secretarie, tot 1«» com mies de 2c commies mr. II. A. van der Poel; tot 2tn com mies, de ambtenaar ter beschikking B. M. H. Heuveldop; tut hoofdonderwijzer aan de openbare vierde lagere school te Batavia, de le hnlpouderwijzeraan de opeubare eerste lagere school aldaar A. J. Gonka. Gesteld: ter beschikking van den algemeenetisecre taris: de ambtenaar voor den burgerlijken dienst in Nederlandsch-Indië I- H Hisgen. nepaiuement van oOklug. Bevorderd: bij den mili tairen geneeskundige i dienst, tot dirigeerend officier vau gezondheid 2c klasse D. J. de Leeuw; tot diri geerend officier van gezondheid 2c klasse de officier van gezondheid lc klasse A. L. C. Stödke; bij de militaire administratie, tot l™ luitenant-kwartiermeester,deadspi- rant-inteuilfint M. Willemstijn. Ben o emd tot 2'" luitenant-kwartiermeester, de scr- geaut li. W. A. Harmsen, van het wapen der artillerie. Geplaatst: infanterie, bij het 12c bataljon, de lc lui tenant K. A. Lignian, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; bij het garnizoens-bataljon van Sumatra's Westkust en onderhoorigheden de le luitenaut J. N. J. Ketelaar, onlangs iu activiteit hersteld. Overgeplaatst: van het marine-etablissement te Soerabaija naar dat te Onrust, de ingenieur P klasse S. Meihuisen; vau het marine-etablissement te Ourust naar dat te Soerabaija, de ingenieur le klasse W. B. Mousing. (Javasche courant van den 16cn September). civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Europa, wegens ziekte aan den hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Benkoeien N. Laseur, Ontslagen: eervol, uit zijne betrekking, de ge schorste adsistent-resident van Meester-Cornelis J. Faes; op verzoek, eervol, uit 's lands dieDsf, de commies op het adsistent-residentiekantoor te Tjilatjap (Banjoemas) J. C. Pieplenboscb; eervol, uit's lands dienst, de con troleur 2e klasse bij het binnenlandsch bestuur in de residentie Wester-afdeeling van Borneo, A. H. Ilelbach Benoemd: tot ad3istent-resident van Meester-Corne lis, de adsistent-resident van Koeningan jonkheer A. W. Cornets de Groot; tot adsistent-resident van Koeningan, de adsistent-resident van Pandeglang J. H. Koelman; tot adsistent-resident van Pandeglang, tevens vendu meester aldaar, de adsistent-resident van Tjeringiu T. J. Cantervisschertotadsislent-resident van Tjeringia tevens vendumeester aldaar, J.Faes, laatstelijk adsistent- resident vau Meester-Cornelis; tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Koepang (Timor), de hoofd onderwijzer aan de openbare lagere school te Padang- Pandjang A. J. Bieshaar; tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Padang-Pandjang, de hoofd onderwijzer aan de openbare lagere school te Koepang C. II. L. Groes; tot tolk voor de Chineesche taal te Pa- dang, de tolk voor die taal te Pontianak W. G. Groe- neveldt; tot tolk voorde Chineesche taal te Pontianak, P. Meeter, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegeus ziekte, aan den 2«n luite nant der infanterie T. J. Meis; een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den hospitaahneester bij het garnizoens-hospitaal te Padang J. M. van Zeventer. Ontslagen: eervol, uit Zr. MX militairen dienst, we gens lichamelijke ongeschiktheid, met behoud van recht op pensioen, de le Untenant der infanterie K. Schuite maker; eervol, als instructeur der cavalerie van het legi oen ya.i den pangaran adipati Ario Mangkoe Negoro te Soerakarta, de ritmeester van het regiment Oost-Iudisehe cavalerie F. L. van de Putt. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot majoor, de knpitein N. Volkers; tot kapiteins, de 1« luitenants A. J. M. van Lilh ea F. J. A. R. von Endetot 1" luite nant, de -e luitenants F. Anten, II. E. Schoggers ea M. A. J. L. Keulemans. B enoe rad: tot 2cn luitenant, de sergeant J. J. L. A. Stutzer, de sergeant-majoor G, C. J. Hemmes, de ser geanten J. W. J. Hofman, S. Boom en Th. II. A.C. Platte, de sergeant-majoor J. A. Th. van Beek en de sergean ten W. E. Tenta en L. A. Deibert; tot instructeur der cavalerie van den pagaran adipati Ario Mangkoe Negoro te Soerakarta, de ritmeester van het regiment Oost- Indische cavalerie F. H. von Boddien; met bepaling, dat hij als zoodanig bij zijn wapen zal worden gevoerd „voor memorie." Gemengde berichten. Naar men verneemt, is de heer J. II. van Dale, hoofd onderwijzer aan de openbare school te Sluis, andermaal uitgenoodigd mede redacteur te worden van het Neder- landsch Woordenboek. De hoofdredacteur van de Gewerbsverein, d>\ M. Hirsch, is dezer dagen tot eene gevangenisstraf vau twee maandeu veroordeeld wegens gebrek aan eerbied voor koning Wilhelm iu een artikel over de wijze waarop Louis Napoleon Bonaparte te Wilhelmshöhe wordt be handeld. De hoofdredacteur van een ander blad, ter zake van een dergelijk artikel vervolgd, werd vrijgespro ken omdat hij zijne afkeuring tegen het gouvernement had gericht. S taten-geueraal. Het wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de bieren, strekt tot verlenging der wer king van de bestaande wetgeving tot 1 September 1871, aangezien het niet mogelijk is vóór 31 December 1870 tijdstip waarop de wet van 7 Juli 1S67 vervalt een^ in bewerking zijnd volledig samenstel van bepalin-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1