MIDDELBURGSCHE COURANT. \°- 200. Woensdag 1870. 2 November. Middelburg 1 November. In den loop dezer maand moet de gewone tweejaarlijk- sche verkiezing plaats hebben van leden voor de kamers yan koophandel en fabrieken. f Aan de beurt van aftreding te Middelburg zijn de hee- A. H. G. Fokker, m»'. W. C. Borsius, J. Luteijn, J. Fak BTStrwer, jonkheer W. R. Boddaert en P. de Bruijne. Te Ylissingen zijn dit jaar aan de beurt van aftreding'- de heeren F. Wibaut, P. Lagaaij Jz., B. Flander, Jac.' Dommisse Cz. en P. J. Siegers. Te Zierikzee moeten aftreden de heeren J. A. van der Halen en G. Mulock Houwer. gelijk men beweert, in het voorjaar opnieuw worden hervat, dan is het te hopen dat hij met eene voor het vaarwater meer geschikte en sneller varende stoomboot zal worden uitgevoerd. Is alles zoo geregeld dat de dienst het vertrouwen van het publiek verdient, en de passagiers er alzoo ten allen tijde op kunnen rekenen, sten »rrkij v°or ons van groote waarde als de gemakke lijkste ërpgoedkoopste reisgelegenheid van deze streken ^"^^•ilolland en een gedeelte onzer provincie, daar hij ons, als het ware, nauwer aan die deelen van ons rijk verbindt." Den lcn December zal te VGravenhage ten behoeve der staatsspoorwegen worden aanbesteed: het maken ^""vihi'Tiet verbreed kanaal en de binnenhaven te Vlissin- g'ëïf,"het voltooien van het station- en havenemplacementj de leveriDg van ballast, het leggen van sporen enz. Aan een brief yan onzen correspondent te Neuzen, welke uit plaatsgebrek reeds eenige dagen is blijven liggen, ontleenen wij het volgende. „Het dempen der binnenhaven gaat niet zoo snel vooruit als velen wel zouden wenschen, en de tijd is alzoo nog vrij ver waarop men het nieuw verkregen ter rein, gedeeltelijk begrind en bestraat, in het midden met een paar rijen boomen beplant alles zeer netjes afgewerkt in werkelijkheid aanschouwen zal. Het heien der fundeeringpalen voor den bazaltmuur kost al thans veeltijd en moeite. Dat zal dan ook deze maand nog wel niet afgeloopen zijn, zoodat er vóór den winter aan geen metselen van den afsluitingsmuur meer te denken valt. Het lieve voorjaar van 1871 zal dus dit voor onze gemeeute belangrijke werk eerst zien voltooien. „Met het zinkwerk aau den Nieuwen Neuzenpolder gaat het tot dusverre beter eu gelukkiger. Het zinken van een zestal stukken slaagde uitmuntend. Als de overige zinkstukken met even goed succes mogen te water gaan, is van het eerste werk ter verdediging der zwaar aangevallen oevers van dezen schoouen polder het beste resultaat te verwachten. „Wat het werk van den spoorweg Neuzen—Mechelen betreft, dat gaat, hoewel langzaam, steeds vooruit. Van hier tot Axel wordt de baan reeds met zandwagens hereden. Van Mechelen tot St.-Nikolaas zal zij eveneens spoedig te berijden zijn, en het is te verwachten dat dit gedeelte het eerste zal worden geëxploiteerd. „Op onzen spoorweg naar Gent is het verkeer vrij druk. Het vervoer van vrachtgoederen neemt toe; zoo zelfs, dat somtijds voor deze een extra-trein moet worden ingespannen. Vóór eenige dagen zagen we een derge- lijken trein vertrekken van 52 wagens, op éen uitzonde ring na, geladen met beetwortels, welker teelt in onze streken dit jaar weer aanzienlijk is toegenomen. „Deze worden ook veel van elders per schip doorge voerd, en het is juist deze doorvoer en die van de nu voor de verschillende zeewerken noodige massa Doorniksche steenen, welke de kleine vaart op ons kanaal in de laatste weken zoo zeer heeft doen toenemen. „Sedert enkele dagen is in de groote vaart ook wat meer leven gekomen. Er vielen in onze haven van 7 tot 15 dezer een twintigtal schepen uit zee binnen, bestemd voor Gent, en op onze reede kwam er eene 60 decimeters diepgaande Eugelsche bark, geladen met rijst van Akyab, die met 54 decimeters diepgang op het kanaal is gebracht. Kwamen er meer schepen van dien diepgang, voor Gent bestemd, hier binnen, dan zou zeker de verdieping van ons kanaal en de verhooging van zijn waterspiegel zeer wenschelijk worden. „Is er nu in onze vest zoowel als in onze haven wat meer levendigheid en vertier gekomen, en dat niettegen staande den nog immer heerschenden Fransch-Duitschen oorlog; als een gevolg vandezen is echter, sedert de eerste dagen van September de dienst van hier op Hansweert, in correspondentie met de telegraafbooten, weder gestaakt, omdat er weinig meer werd gereisd. Dit is voor velen een groot ongerief. Mocht de dienst, In de Staats-couranfc van Zondag en Maandag 30 en 31 October is opgenomen het aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebracht tweede verslag der commissie, in 1870 belast met het afnemen der ge neeskundige examens, volgens art. 5 der wet van 1 Juni 1865 "(Staatsblad n». 59). Daaruit blijkt dat van de dertig candidaten, die zich voor het examen hadden aangemeld, vijf niet voor het examen zijn opgekomen. Twee trokken zich tijdens bet examen terug, acht werden afgewezen, vijftien legden een voldoend examen af, aan welke eene akte van be voegdheid werd uitgereikt. De namen van heu aan wie akten van bevoegdheid zijD uitgereikt, zijn: S. J.Halbertsraa, medicinae-doctor; J. van der Mandele, idem; G. Folmer,idem; J. van West, idem; F. Breesnee, medicinae-doctorandus; li. A. van der Sluis, idem; J. W. van Loon, idem; H. Klinkert, idem J. P. van Weezei, officier van gezondheid3e klasse, U. Hannema, II. A. Andringa, D. J. Admiraal, J. Mijs; C. J. Dingemans, plattelands-heelmeester; F. C. G. Bolte, plattelands-heel- en vroedmeester. In de Staats-courant van heden zijn opgenomen het koninklijk besluit van den 26fn October jl., waarbij, met wijziging' van het koninklijk besluit van 25 Januari 1S54 (Staatsblad n°. 8), wordt bepaald, dat het werk aan de Statenzijl, de batterijen op den Aadijk en de Ulsda, alsmede de redoute en de flêche aan de Leethe geene vestingwerken meer zullen ziju; en het koniuklijk be sluit van den 29tn October jl., houdende regeling van het port der brieven, der gedrukte stukken en der monsters van koopwaren, die tusschen het rijk en Nederlandsch- Indië, in geslotene brievenmalen langs den weg vau Brindisi, worden gewisseld. Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsente Leende c. a., W. H. G. van Santen, thans ontvanger derzelfde middelen to Veldho ven c. a.te Veldhoven c. a., H. J. van Mi erop, thans surnumerair bij de administratie der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen, werkzaam in de inspectie derzelfde middelen te Rotterdamte Rijssen c. a jonkheer C. W. Stern, thans ontvanger derzelfde midde len te Amerongen c. a.; te Amerongen c.a., G. J. A. Umbgrove, thans ontvanger derzelfde middelen te Ophemert c. a. Opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen gevestigd te Ophemert en Varikde ge meenten Ophemert en Varik gevoegd bij het ontvang kantoor der directe belastingen en accijnsen te Wadenoijen c.aonder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis, J. J. Clarion. Onderwijs. Sedert '26— 31 October zijn door de commissie alhier geëxamineerd 12 adspiranten als hulponderwijzers, toegelaten 9, te wetende heeren H. C. Bakker, G. J. Castenmiller, W. J. Dormaar, H. M. Hubregtse, H. A. Raman, J. Ph. Riemens, A. Roose, P. Voerman en S. W. Weisfeit; 3 adspiranten als hoofdonderwijzeres, toegelaten 1, t.w. mejufvrouvv J. J. Jonk; 1 adspirante als hulponderwijzeres, toegelaten, t. w,: mejuf vrouw A. H. Hessels; 2 adspiranten als huisonderwijzeres in'tschrij ven en r e k e n e d, waarvan toegelaten 1 voor 'I s c b r ij ven, zijnde mejutvrouw O. M.Ludwig,en 1 voor 'tschrijven en rekenen, zijnde mejuf vrouw E. M. vau der Biesen; 2 adspiranten voor de nuttige handwerken, beide toegelaten, t. w.: mejuf vrouwen C. M. Ludwig en T. Wanrooy; 4 adspiranten voor de nuttige en fraaie hand werken, alle toegelaten, t. w.: mejuf vrouwen C. S. Assen delft, K. M. Cramer, P. J. H. Schuilei- en D. C. Snijders; 2 adspiranten in de wiskunde, beiden afgewezen 2 adspiranten als onderwijzer in de gymnastiek, bei den toegelaten, t. w.de heeren J. Goethal3 en J. Sanders; 3 adspiranten als onderwijzeres in de gymnastiek, alle toegelaten, t. w.: mejuf vrouwen P. S. Bos, M. M. Faro en J. C. de Zeeuw. De uitslag der .examens in Noord-Holland, van 5 tot 28 October te Haarlem afgenomen, is dat zijn geëxa mineerd: 50 candidaten als hoofdonderwijzer, toegelaten 9; 49 als hulponderwijzer, toegelaten 25; 31 als onder wijzer in de Franse he taal, toegelaten 9; li als onderwij zer in de Hoogduitsche taal, toegelaten 6; 3 als onder wijzer in de Engelscbe taal, toegelaten 1; 20 voor de wiskunde, toegelaten 10; 6 voor de gymnastiek, allen toegelaten; 8 voor het teekenen, toegelaten 3. Voorts 2 als hoofdonderwijzeres, beide toegelaten 24 als hulponderwijzeres, toegelaten 21; 1 buisouder- wijzeres, toegelaten voor het rekenen eu de vorm leer; 30 als onderwijzeres in de Fransclie taal, toe gelaten 15; 11 als onderwijzeres in de Hoogduitsche taal, toegelaten 712 als onderwijzeres in de Engel scbe taal, toegelaten 7; 34 voor de handwerken voor meisjes, toegelaten 33, waarvan 15 die de beide catego- riën nuttige en fraaie handwerken gevraagd hadden, doch waarin slechts 1 is geslaagd. Marine en leger. De officier van gezondheid 1« klasse M. J. Cijfveer, dienende op Ze. Ms. fregat met stoom vermogen Admiraal van Wassenaer, wordt met den I5e« November a. op nonactivieteit gesteld, en met den ÏO™ daaraanvolgende vervangen door den officier van gezondheid ic klasse H. Evertse. Voorts wordt met laatstgemeld tijdsip de officier van gezondheid le klasse W. F. Meybooin geplaatst in de rol van het wachtschip te Hellevoetsluis en gedetacheerd te Rotterdam, teneinde den geneeskundigen dienst waar te nemen zoowel van het daar te stationeeren verdedi gingsvaartuig als van het gedeelte mariniers te dier plaatse, en zich te belasten met de keuring der aan te werven manschappen. Het examen van onderofficieren voor 2* luitenants bij de infanterie, dat gewoonlijk in de maand November plaats heeft, zal dit jaar niet worden gehouden, maar ie tot het begin van het volgeud jaar uitgesteld. Koloniën. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 6en September). civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den controleur lc klasse bij de landelijke inkomsten en cultures H. E. Aniens. Ontslagen: eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de resident van Palera bang J. A. W. van Ophuysen; eervol, uit zijne betrekking, de hoofdcommies bij de algemeeue secretarie G. A. S. de Scheemaker. Benoem d: tot resident van Palembang, de adsiste'nt- resident der Zuider-districten van Celebes (gouverne ment Celebes en onderhoorigheden), F. E. P. van den Bossche; tot hoofdcommies bij de algemeeue secretarie, de le commies H. L. Frank; tot controleur 2« klasse bij de landelijke inkomsten en cultures J. W. M. van der Palm, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot zoutverkooppakhuismeester te Palembang, de ambte naar op wachtgeld W. H. van Heerdt; tot stads-vroed- meesteres te Samarang A. Tinkhot, geboren den Toom», onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Geplaatst: te Batavia, de benoemde adspirant- ingenieur A. Mijer.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1