Brieven uit België. Brussel30 October. Wij zijn genaderd aan het laatste bedrijf van het groote drama der negentiende eeuw; nadat Metz gevallen is en de capitulatie van den maarschalk Bazaine het gcheele Fransche leger krijgsgevangen aan Duitschland heeft overgegeven, is de capitulatie van Parijs slechts eene quaestie van dagen meer. De voorts te sluiten vrede, welke de kroon zal zetten op deze in dejaarboeken der menschheid zonder voorbeeld zijnde nederlaag, zal de epilogie eener nationale tragedie wezen. Onwillekeurig denkt men, bij de herinnering aan de laatste drie maan den, aan den reuzenstrijd der titans uit de legende, en bij het zien der slagen, welke zoo voortdurend vallen op het ongelukkige en tot machteloosheid vernietigde Frankrijk, is het alsof de Scandinavische god Thor zelf de zware hamerslagen heeft toegebracht, oin de uitdruk king van den Engelschen schrijver Thomas Carlisle te bezigen. Deze bekende schrijver van Frederik de Groote's leven, wiens politieke denkbeelden aan Machiavelli en aan De Maistre herinneren, vergelijktdcn strijd tusschen Duitsch land en Frankrijk bij dien van den aartsengel Rlichael met den draak. Natuurlijk is Frankrijk het monster, wiens val hij toe juicht; en merk wel op dat hij daarbij niet het keizerlijk Frankrijk bedoelt desnoods zou de heer Thomas Car lisle nog een bloem willen toewerpen aan den Robert Macaire van Wilhelmshühe maar het liberaal, het repnblikeinscb, het revolutionair Frankrijk. Dat reactionairen, ultramoutanen, orthodox protes tanten, feodalen en voorstanders van het „goddelijk recht," juichen en een Te Beum laudamus aanheffen, kan ik begiijpen.het tegenovergestelde zou mij onverklaar baar wezen; maar juist de vroolijkheid, welke in het kamp der politieke duisternis en in dat van het staatkundig en theocratisch despotisme heerscht moestmeende ik, een eenigszins kalmeerenden indruk maken op het gemoed van de overigeD, die, zonder zich rekenschap te geven van de onvermijdelijke gevolgen van Frankrijk's vernie tiging, zich scharen aan de zijde van den sterkste en de overwinnaars toejuichen. Zij doen mij denken aan het Ace Cesar der stervende gladiatoren in den Romeinschen circus. Tenzij men toch het oog wil sluiten, kan men zich wel niet ontveinzen dat de gebeurtenissen der laatste drie maanden den politieken, socialen en moreelen toestand van Europa geheel hervormen, dat alles weder op losse schroeven wordt gezet, dat alles wat zich niet bereid be toont om de rijen der overwinnaars te vergrooten en zich voor hun zegekar te spannen, voortaan slechts leven zal onder een voortdurende bedreiging. Luister maar eens naar de Duitsche hoogleeraren Na op vindingrijke wijze de theorie te hebben onidekt dat de koning van Pruisen niet Wilhelm de veroveraar maar Wilhelm de hersteller van Duitschland is, zijn zij al zoo ver gekomen dat zij u betoogen hoede Duitsche gedeelten van Zwitserland evenals die van België en die van Nederland -slechts afgedwaalde kinderen zijn van het groot Germaanseh huisgezin, welke men weder vroeg of laat tot den schoot des gezinsmoet terugbrengen. Droomen uit de studeerkamer! zal men misschien zeggen; droomen, die door den wind worden weggevaagd Dit zou echter een dwaling wezen. Of is men vergeten dat die hoogleeraren de ontwerpers en apostelen waren der Gothaer-partij, welke zich later incarneerde in de nati- onaal-liberale partij,welke den weg heeft gebaand tot den thans gevoerden veldtocht der heeren von Bismarck, von Moltke en Cifl? Niets zon gevaarlijker zijn dan deze dwaling. Indien inen zich in een gevaarlijken toestand bevindt moet men ten minste zorgen dat men bedaard blijft en zich behoorlijk van alles rekenschap kan geven. Overigens hebben wij verschijnselen te over om op te wijzen. Reeds worden de aanwijzingspalen opgericht om in de toe komst grondgebied terug te eischen. Meen intusschen niet dat ik daarbij zoozeer brutale inlij vingen bedoel; er is thans nog slechts sprake van ver nedering tot vasallen en satellieten. Het overige zal dan wel volgen. Waartoe strekt, wat bijv. België betreft, die plotse linge teederheid van de Duitsche dagbladpers voor de beweerde onderdrukking der Vlamingen, indien het niet eene eerstepoging ware van inmenging in de binnenland- sche aangelegenheden. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung heeft zich in den strijd tegen de Belgische dagbladeu zorgvuldig beijverd om onderscheid te maken tusschen de Fransche dagbladpers in België en de Vlaamsche; en terwijl dit orgaan van den heer von Bismarck zijne bliksemschich ten slingerde tegen de Fransch-Belgische dagbladen had hij woorden van teedere aanmoediging over voor eenige Vlaamsche organen en citeerde het officieus regeeringsorgaan met ingenomenheid een artikel van een klein te Brussel verschijnend Ylaamseh weekblad De Sweep, waarvan het bestaan aan geen vijfhonderd Belgen bekend is. Zeker deel der flaminganten, namelijk ontevreden Vlamingen, heeft spoedig begrepen hoezeer het daarvan partij kon trekken. Met zekere handigheid hebben zij zich nadat gebleken was dat zij met oranje-gezind heid niet ver kwamen en de Nederlanders volstrekt niet geneigd waren om hunne avances te beantwoorden tot ijverige en vurige aanhangers gemaakt van hetpan- germanisme. Dit is het begin eener beweging waarvan men in België zelf nog het bestaan nauwelijks gist; de Belgische staatslieden zouden er misschien nog mede lachen zij zijn zoo scherpzinnig maar wees verzekerd dat die beweging een gevaar kan worden. Voor het oogenblik wil ik het bestaan daarvan slechts constateeren, waarvan men acte neme. Ik wilde dat men mij als een pessimistischen droorner te dien opzichte kon beschouwen, maar de niet al te verwijderde toekomst zal mijne voorspellingen maar al te zeer bevestigen. Bij zulk een vooruitzicht en bij dergelijken hoog ern- stigen toestand in Europa is België, vrij treurig, met een clericaal ministerie bedeeld, hetwelk, machteloos en ongeschikt, alleen met de zorg voor eigen levensbehoud is vervuld. Dit laatste gaat zoover dat wij het thans, ondanks zijn vurig verlangen om den reactionairen weg te volgen en het systeem der clericalen op het gebied van onder wijs en weldadigheid te doen zegevieren, stappen zien doen als- die van den minister van binnenlandsche za ken, die de subsidiën wilde intrekken, welke door den staat aan de kostelooze lagere armenscholen in de gemeenten worden uitgekeerd, doch op armzalige wijze van zijn plan afzag bij de algemeene afkeuring van de zijde der dagbladpers. Dergelijke stappen bewijzen, zoowel waartoe de thans aan het bestuur zijnde lieden in staat zijn, als hetgeen zij zouden doen zoodra zij zich vast genoeg in den zadel achtten. Het anderen van de opening der wetgevende verga dering boezemt hun eene heilzame vrees in, doch onder den invloed der reactie waaronder geheel Europa zucht, zullen zij meer moed erlangen en kracht ver krijgen. En zoodenken dielieden zonderpolitiek talent maar vol kleingeestigheid op den oogenblik zelf dat de staten van den tweeden rang zich op geen andere krach tige defensieve wijze kunnen wapenen dan door de ver standige vrijzinnige ontwikkeling van den vrijheid en door maatschappelijke en politieke emancipatie der be volkingen, om haar alzoo, zoo mogelijk, nog meer gehecht heid aan staatsinstellingen en vaderland in te boeze men slechts op middelen om het licht onder de koren maat te zetten en onder de natiën het zaad uitte strooien van tweedracht, dat men vervolgens wel zal weten te exploiteeren. Onder deze omstandigheden zal de wetgevende zitting worden geopend. Zij zal van het hoogste gewicht zijn, minder uithoofde van hetgeen men doen dan van het geen men zeggen zal. De oppositie heeft een schoone taak te vervullen. Moge zij daarvan de grootheid besef ten en hare taak niet bederven door ellendige partij twisten en verbittering wekkende herinneringen aan het verleden, terwijl toch het heden haar zooveel stof aan biedt tegenover het ministerie en zijne meerderheid. 3fi'tnSino;cit. Gisteren avond is te Vlissingen in het dok gekomen de Nederlandsche bark Walcheren, gezagv. van der Bor den, geladen met hout, komende van Noorwegen en be stemd naar Middelburg. Omtrent de houding der Nederlandsche regeering ten opzichte der door de Frauschen prijs gemaakte, en te Vlissingen op de reede gekomen Noord-Duitsche schooner Elise, is aldaar nog niets met zekerheid bekend. De door aanvaring bekomen schade van het schip is onbeduidend. tjanöclsbmcl)tm. Graanmarkten enz. Axel, 29 October. Tarwe 10.75 a 11.20; rogge 7.30 a ƒ7.55; wintergerst ƒ6.55 a ƒ6.90; zomer dito ƒ6.15 k ƒ6.45; haver 3.55 a 4.30; paardenboonen ƒ8.40 a ƒ8.85; bruine boonen ƒ10.25 a ƒ11.20; groene erwten 'f 8.20 a 8.75; gele dito 8.20 a 8.40; boekweit 6.70 k 7.20; koolzaad a Rotterdam 31 October. Puike tarwe 20 cent lager afwijkende soorten 20 cent hooger met middelmatigen aanvoer. Nieuwe puike 10.25 a 11.25; mindere 9 a ƒ9.50; rogge, gerst en haver bleef bij middelma tigen aanvoer onveranderd; witte boonen 25 cent hooger f 12.75 a 13; blauwe erwten 25 eent hooger 9.50 a 9.75. Overige artikelen onveranderd. Amsterdam, 31 October. Raapolie op 6 weken 47$ Lijnolie op 6 weken 33$. Prijzen van effecten. Amsterdam 31 October 1870. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 52$-$ ♦dito dito dito 3 6 li ♦dito dito dito 4 82$ ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ dito exploitatie Ned. staatssp. België. *Certificaten bij Rothschild 2$ Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 91-$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 65$ ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 75$ ♦Cert. ƒ1000 1864 5 „91 ♦dito 1000 1866 5 90-fr ♦Loten 1866 5 213 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4$ 81 ♦Certific. dito4 63 ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 ♦Obligatiën 1867 4 67 ♦Obl. 1869 4 67$- ♦Certificaten 6 41 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 216$ ♦Oblig. dito 4 163 ♦dito dito 4$ dito spoorweg Poti-Tiflis 5 84$ dito dito Jelez Orel 5 83$ dito dito Charkow Azow. 5 82 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 65 Pruisen. ♦Obligatiën...5 Oostenrijk. ♦Oblig. metall.in zilver Jan.Juli 5 53$ ♦dito dito April,/Oct. 5 53$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 46 ♦dito dito Febr./Aug. 5 45$ Italië. Leening 18615 51$ ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. *Obligatiën2J thans 3 30$ ♦dito 18673 31 ♦dito Binnenlandsche 3 27$ Portugal. *Obl. 1856—1863 J „30$ ♦dito 18673 31 Turkije. dito (binnenl.) -5 42$ Griekenl. dito (blauwe).5 9 Egypte. dito 1868 7 75$ Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 91$ ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 95 ♦dito dito dito (1885) 6 94$ ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Sp w.Ohio sec. (7p) 70 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 26 dito St.Paul Pac. Spw. le sec. 7 62$ dito dito dito 2e sec. 7 60$$ dito dito 1869 dito 7 „62$ Brazilië. *Obl. 1863 4$ 78 ♦dito 18655 „89$ Mexico. dito 18513 13/V Grenada, dito afgestempeld6 23$ Ecuador. dito1 Venezuela, dito3 Prijzen van coupons. Amsterdam, 29 October. Metall. 19.95 Dito zilver 24.27$. Dito Eng. per 11.77$; Eng. Russen per Eng. Portugal per Fransche Belg. 55$; Pruis, 34$; Hamb. Russen 28$; Russen in Z. R./29$ Pools, in Fl. Spaans, Amerik. Dollars/2.39; dito papier 2.01Spaans.-Frans. UMöaöigljeiö. Middelburg, 31 October 1870. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier, maken bij deze onder hartelijke dankzegging melding van de ontvangst eener gift groot 25, in een bankbiljet, dd. 1 October 1861, U 6440, gevat in eene enveloppe met het opschrift: van N.N., gecollecteerd inde namiddag-godsdienstoefening in de Oostkerk op gisteren. De Heer neige veler harten tot navolging van dit edel voorbeeld. Diakenen voornoemd, C. H. DE WAGEMAKER, Voorz. K. J. H. WASCH, Secretaris. JliUHTtTutirn. Q0jarig- Huwelijk van D. SCHILLEMAN en M. JANSEN. Biervliet, den 30 October 1870.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3