is, hetgeen bovendien onjuist moet geacht worden, daar de heer Carl Vogt te Giesen in Hessen is geboren, alwaar hij nog hoogleeraar is geweest. Dat de boosheid der Berlijnsche dagbladen intnsschen zeer toeneemt is niet te verwonderen, waar de heer "Vogt. zonder eerbied voor den prikkelbaren toestand waarin de bevolking te Berlijn zich bevindt, een derden brief heeftgeschreven,waarin hij zegt: „Wanneer men alle denkbare argumenten ten gunste der inlijvingstheoriën heeft uitgeput, dan blijft men niet in gebreke om als verontschuldiging althans deze groote absurditeit aan te voeren: onze tegenpartij zou hetzelfde hebben gedaan! Dit is waar; Napoleon zou misschien nog veel verder zijn gegaan, maar is dat nu een yeden om zijn voorbeeld te volgen! Zijn de Duilschers niet zooals dagelijks de rcgeeringsbulletins ons komen verklaren het meest beschaafde, het meest zedelijke, bet meest ont wikkelde volk van geheel Europa, en de Franschen integendeel de meest verdorven, de meest onzedelijke natie, welke men zich denken kan?" Welnu, zegt de heer Vogt, dan moeten wij ook aan Europa het voorbeeld geven van politieke moraliteit. Intnsschen heeft de Duitsche Staats-Anzeiger, gelijk wij reeds mededeelden, den volke verkondigd dat zelfs Metz voortaan weder aan Duitschland moet toebehooren, nu het „na eene bezetting van Frankrijk gedurende 313 jaren," hernomen is geworden. De overgave dier vesting heeft overigens in geheel Frankrijk een ontzaglijken indruk gemaakt. Alleen het gerucht der capitulatie had den minister Gambetta eene circulaire doen schrijven waarin werd gezegd „dat dergelijk feit slechts het gevolg eener misdaad zou wezen waarvan de schuldigen buiten de wet behooren gesteld te worden." Wat er ook gebeure, aldus eindigde het stuk, weest verzekerd dat wij ons niet door de vreeselijkste rampen zullen laten ontmoedigen en dat in onze dagen van schandelijke capitulatie de Fransche republiek ten minste niet kan of zal capituleeren. Na ontvangst van bet officieel bericht der capitulatie van Metz beeft de minister Gambetta eene nieuwe pro clamatie uitgevaardigd, waarin gezegd wordt dat de maar schalk Bazaine verraad heeft gepleegd, zich tot werktuig van Vhomme de Sédan heeft gemaakt en tot medeplichtige vau den vijand, daar hij, met schending der bem toever trouwde eer van het leger, zonder zelfs het uiterste te beproeven, honderd duizend strijders, twintig duizend ge kwetsten, geweren, kanonnen, vaandels en de sterkste citadel van Frankrijk heeft overgegeven. „Voor dergelijke misdaad zegt de minister heeft zelfs dejustitiegeen straf." Het stuk eindigt met eene opwekking om tot het uiterste in de verdediging der repuliek te volharden. Het begint er anders met de Fransslie republiek maar treurig uit te zien. Evenmin als in Spanje na de demo- raliseerende regeering van koningin Isabella van den re- publikeinschen staatsvorm goede resultaten waren te verwachten, was ook de plotseliage overgang van het aan Turksche toestanden herinnerend tweede keizerrijk tot eene republiek, vol gevaar. Men had echter misschien mogen verwachten dat dï steeds voortdringende Pruisi sche legers eensgezindheid" en gehoorzaamheid aan het gouvernement der nationale verdediging zouden hebben in het leven geroepen. In het zuiden van Frank rijk is men thans echter openlijk in verzet gekomen en heeft zich eene partij gevormd, welke zich van het ge meenschappelijk vaderland wil afscheiden. Te Marseille heeftdeze partijde Alhambraclub hetdooclvonnis uit gesproken tegen de „landverraders" Gambetta en Catn- briels en eene afzonderlijke republiek geproclameerd: „de republiek van het Rhöne-dal." Laatste berichten. Londen. Te Daily News meldt dat prins Friedrich Carl zijn hoofdkwartier te Lyon zal vestigen. Versailles. Vrijdag zijn de Duitsche voorposten te Bourget, bij Parijs, door de Franschen teruggedreven, waarop gisteren een hevig gevecht volgde, waarin de Fransche troepen uit hunne versterkte positiën werden terug geslagen. Tours. De echtgenoote van den maarschalk Bazaine is giste ren avond, Zondag, van hier vertrokken. Het ministerie heeft bericht ontvangen dat twaalf duizend man Prui sische troepen Dijon hebben beschoten en vervolgens, na eengevecht van zes uren in de voorsteden, die stad bemachtigden, terwijl de Fransche opperbevelhebber terugtrok. Versailles. Bij het gevecht tegen de Fransche troepen bij Bour get ten oosten van Saint-Denis, waarbij de Duitsche troepen overwonnen, doch vrij groote verliezen leden, werden dertig officieren en twaalf honderd man der Fransche troepen krijgsgevangen gemaakt. Londen. The Times meldt dat de czaar van Rusland de wet ten heeft bekrachtigd waarbij de mobilisatie van ruim 400,000 man ten spoedigste wordt bevolen, waarvan 170,000 man uit Polen. Madrid. Morgen zal de opening der zitting van de Cortes plaats hebben. De officieole voorstelling der candidatuur des hertogs van Aosta wordt zeer spoedig verwacht. Frankrijk. „Bijna alle Fransche bladen hebben bericht zoo verhaalt de Engelsehe overste Lindsay dat graaf Cha- rette, die nog onlangs het bevel voerde over de pauselijke zouaven in Rome, zijn degen ten dienste van Frankrijk aan de voorloopige regeering te Tours heeft aangeboden. Geen wonder dat een aantal politieke mannen niet wil den gelooven dat de ridderlijke verdediger der pauselijke heerschappij zich zoo spoedig ter beschikking van een republikeinsche regeering zou stellen, wier ontstaan het teelten heeft gegeven tot den val van het wereldlijk ge bied van Pius IX. „De verbazing is te grooter, nu men den overste Charette, den neef van den beroemden Vendéer-generaal wiens naam hij draagt, plotseling als wapenbroeder van Garibaldi ziet optreden, die, zooals bekend is, de pauselijke heerschappij en het catholicisme een doode- 1 ij ken haat toedraagt. „Volgens mededeelingen van den Engelschen overste Walker, de commissaris van de Engelsehe afdeeling van Het roode kruis in het Duitseh hoofdkwartier, zou de kroonprins verzekerd hebben dat requisities in de dor pen, die aan de marschroute der duitsche troepen lagen, zouden ophouden, doch men gaat er nog steeds mede voort. Alleen worden nu de te leveren koeien en paar den door de maire en de leden van den raad zelf uitge kozen, die natuurlijk de slechtste uitzoeken. „De schoone brug over de Seine in Mantes beeft de Fransche regeering, niettegenstaande het hevig protest der bevolking, in de lucht doen springen, en ik moet zeg gen dat de grootste schade op de meeste plaatsen door de Franschen zelf is aangericht. Na het vertrek der Duitsche troepen uit Vernon heeft men ook daar de beide bruggen verwoest, waarschijnlijk om de zware artillerie uit Straatsburg den weg te versperren. „Op hunne vraag hoe men voornemens was met de vrijwillige scherpschutters te handelen, antwoordde de kroonprins, dat zij, volgens zijne meening, als soldaten moeten worden behandeld, hoewel zij, zooals hij er bij voegde, aan Frankrijk geduchte schade berokkenden. Ik moet erkennen dat dit waarheid is. De bevolking, uit gezonderd deze vrijwilligers die tot de laagste volks klassen behooren en eer een vloek dan een zegen voor het land zijn, vindt het over het algemeen beter zich kalm in de omstandigheden te schikken en aan de Duit- schers geen wederstand te bieden. „Het doel van mijne reis was 20,000 pond sterling naar Parijs over te brengen tot ondersteuning van gewonden. Graaf Bismarc.k gaf mij toestemming om naar de stad te vertrekken en bezorgde mij het vereischte geleide. „In gezelschap van een officier marcheerde ik den een zamen straatweg op, vooruitgegaan door een trompetter te paard, die een witte vlag aan den sabel droeg, en gevolgd door een bediende met een banier van Het roode kruis. Aan een barricade gekomen werd halt ge houden; de trompetter blies en reed met de witte vlag voort. Daar graaf Bismarck mij gezegd had, dat men niet gaarne een parlementair zond, omdat de trompetters meestal niet terugkeerden, was ik zeer verheugd toen de onze ongedeerd terugkwam. Aan de rivier gekomen moesten wij in eene boot worden overgezet, daar men de brug had doen springen. „Dekommandantdiein het dorp Boulogne bevel voerde gaf mij een wagen, en begeleid door een hoofdofficier, ging ik naar Parijs, zonder geblinddoekt te worden, zooals men het generaal Burnside had gedaan. Ik kon het geld, dat ik moest overbrengen, niet goed in handen van een persoon geven, zooals ik aan Pruisische zijde deed, maar vormde een comité met generaal Ledö aan het hoofd, dat het geld in ontvangst nam. „Het aanzien van Parijs is zeer veranderd. Winkels en koffiehuizen worden des avonds te half elf ure geslo ten. De slagerswinkels worden letterlijk belegerd. De soldaten krijgen bij afwisseling rundvleesch en paar- denvleesch." Het aantal Fransche krijgsgevangenen, welke zich na de overgave van Metz in Duitschland zullen bevinden, bedraagt drie honderd twintig duizend. Te Formery, in Normandië, zou eene afdeeling van twee duizend man Duitsche troepen door vrijwilligers teruggedreven zijn geworden, zoodat Vesoul weder zou zijn ontruimd. Dit bericht is afkomstig van Fransche zijde. De heer Thiers heeft, volgens een telegram uit Versailles van gisteren, een vrijgeleide voor drie dagen ontvangen, krachtens welke hij zich van Versailles naar Parijs en terug kan begeven. Duitschland. De Staats-Anzeiger, sprekende over de capitulatie van Metz, die ruim twee maanden na den driedaagschen slag tegen Bazaine op den 18c Augustus en volgende dagen plaats had, merkt op dat de merkwaardige belegering van deze vesting in drie tijdvakken kan worden gesplitst. Het eerste tijdvak begint met het einde van den driedaag schen strijd die in den omtrek der stad op de beide oevers der Moezel plaats had en eindigde met de gemeenschap pelijke operatie van Mac-Mabon en Bazaine, de capitulatie van Sedan en den slag van 31 Augustus en 1 September bij Noisseville, tegeu het bij Metz ingesloten leger. Het tweede tijdvak omvat de maand September, die met het gevecht van Noisseville begon en eindigde met den dag waarop Bazaine het bericht kreeg der overgave van Straatsburg. In dit tijkvak hadden de gevechten op 22 en 23 September bij Peltre en op den 27" bij Mercy-le-haut plaats. Tot aan de overgave van Straats burg had men steeds pogingen verwacht tot een door breken in zuidelijke richting naar Thionville en waren de maatregelen daartegen genomen. In dien toestand kwam door den val van Straatsburg verandering, waardoor eene belangrijke wijziging in de stelling der troepen plaats had, en hiermede vangt het derde tijdvak aan, dat de gevechten van den len October bij St. Remy en van den 7cn bij Woypy insluit en met de capitulatie eindigde. „Toen de maarschalk Bazaine, zoo gaat de Staats- Anzeiger voort, de ondervinding had verkregen, dat het niet mogelijk was op een der beide oevers van de Moezel ten noorden of zuiden door te breken, kon hij nog slechts vragen welk voordeel een krachtig door breken in de richting van Parijs voor den toestand van Frankrijk kon hebben, en men kan nu gerust aannemen dat hij door zijne insluiting van negen weken aan de hoofdstad een belangrijken dienst heeft bewezen, door een zoo groot vijandelijk leger zoo langen tijd te hebben opgehouden. De militaire eer was gered, een doorbreken onmogelijk en zelfs, indien het gelukte, zou het leger van Bazaine tusschen twee vuren zijn geplaatst, zoodat zijne capitulatie in alle opzichten te rechtvaardigen is." Uit Wilhelmshöhe wordtgemcld: Reeds gedurende drie dagen wist Napoleon dat Metz zou capituleeren en liep hij zwijgend en treurig rond. De officieren van zijne omgeving waren stil en ternedergeslagenzij gevoelden dat de roem der Fransche wapenen voor vele jaren vernietigd is. "Wat in Parijs, Rijssel en Tours nog moge gebeuren, boezemt slechts aan de patriotten belang in, doch de rol van den Franschen soldaat is met de capi tulatie van Metz afgespeeld! Dat hebben zij begrepen. Een andere omstandigheid dreigt in het lot van den keizer geen verbetering te zullen brengen; men beeft hier n. 1. zekerheid gekregen, dat de gevangen Fransche officieren in de hun tot verblijf aangewezen steden stelselmatig door Orleanistische agenten worden bewerkt, waardoor zij nog meer tegen het keizerrijk worden inge nomen. De voormalige prefect van politie, de heer Piëtri, is alhier aangekomen. Dat de toestand der troepen voor Metz veel te wenschen overliet blijkt uit eene mededeeling in de Volks-Zeitung. Het blad verklaart, evenals andere bladen, verschillende brieven vol klachten uit het leger voor Metz te hebben ontvangen, doch daaruit slechts enkele mededeelingen te hebben gedaan om tot de dringendste maatregelen aan te sporen, en verheugt zich daarom, dat de troepen uit hun droevigen staat zul len worden verlost. De prinsen Friedrich en Friedrich Carl van Pruisen zijn door den koning tot veldmaarschalken benoemd. De generaal von Moltke heeft, bij gelegenheid van zijn een en zeventigsten verjaardag den titel van graaf ontvangen. De rertegenwoordigeryau denNoord-Duitschen bond heeft machtiging ontvangen om aan de Spaansche regee ring mede te deelen dat Duitschland bereid is om het besluit van Spanje ten opzichte der candidatuur van den hertog van Aosta te erkennen „en dat koning Wilhelm het voorbeeld van Frankrijk röor den oorlog niet zal vol gen om zich in de binnenlandsche aangelegenheden van Spanje te mengen."

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2