De koning van België heeft gisteren den vertegen woordiger van Chili ten gekoore outvangen, die nog slechts sedert twee dagen Parijs had verlaten. Jl. Maandag heeft zich te Deventer de voorloopige vredebond geconstitueerd met een getal van 161 leden, onder den naam: Vredebond te Deventer. Mr. A. van Delden, lid der tweede kamer, is tot voorzitter gekozen. Yerkoopingen en aanbestedingen. Heden is te Veere te koop aangeboden: 1". Een broodbakkerij met ruim woonhuis, tuin en annex pak huis, staande op de Kade te Veere, wijkC n\ 98 en 99. Verkocht voor f 4001.50. 2". Een daarnevens staand pak huis en erve, wijk C n°. 100. Opgehouden op f 800. Thermonieterstand. 27 Oct. 'sa-v. 11 li. 51 gr. 28 'smor. 7 u.51 gr.'stnidd.l n.51 gr. 'sar 6 u. 50 gr. Staten-generaal. TWEEDE KAMER, Avondzitting van Dinsdag 25 October. Afdoening der Indische begroeting De discussie wordt voortgezet over het aan in"1. J. J. van Angelbeek gegeven outslag als Indisch ambtenaar. De heeren 's Jacob en van de Putte achten het noodig dat de minister niet wachte met inlichtingen te geven omtrent die zaak tot na de beslissing der daarover bij den hoogen raad aanbangig gemaakte quaestie. Zijn ver lof-traktement loopt ten einde en in de gegeven omstan digheden kan die ambtenaar geen aanvraag om pensioen, doen. De minister zegt geen inlichtingen te weigeren, maar daar het op een juist exposé der feiten aankomt, zou lichtelijk eene vergissing invloed hebben op het gevoelen der kamer. Het hoogste wat de lieer van Lijnden kan verlangen in dit opzicht, is dat de minister' in staat van beschuldiging worde gesteld. Welnu, dit is het ge val, daar de hooge raad dat punt in onderzoek heeft. De heer Mirandolle zegt dat er groot onderscheid bestaat tusschen strafrechterlijke en politieke verant woordelijkheid. Men heeft hier dus niet op de uitspraak des rechters te wachten. Hij stelt dus een motie vau orde voor, luidende: „de kamer, gehoord de discussie over het aan den lieer J. J. van Angelbeek verleend ontslag uit 's lands dienst, verzoekt den minister van koloniën liaar omtrent die zaak schriftelijk in te lichten." Deze motie wordt aangenomen met 37 tegen 21 stemmen. De heer Rutgers bespreekt daarop het zijdelings, door toekenning van verhoogde vrachtprijzen, verleende sub sidie aan de stoombootmaatschappij Nederland. Hij ziet daarin een denkbeeldig voordeel voor den staat. De heer Blussé is niet tegen subsidie aan een derge lijke onderneming, maar wel tegen de wijze waarop ze nu gegeven wordt, want daardoor wordt weder het con signatiestelsel voor eenige jaren bestendigd. De heer van Yoorthuijzen becijfert de uitkomsten van het subsidie. De minister van koloniën beweert dat de dadelijke opheffing van het consignatiestelsel niet mogelijk is en zet de onderdeden uiteen die een sneller vervoer van Indische producten kan hebben. Bij de afdeeling marine heeft verder eene woordenwis seling plaats tusschen den heer de Casembroot en den mi nister; de laatste zegt toe dat geen groote schepen in Indië meer zullen gebouwd worden. Hoofdstuk I (uitgaven in Nederland) wordt aangeno men met 39 tegen 23 stemmen. Tegen stemden de heeren van Wassenacr, Storm, Begram, Heemskerk Azn., de Brauw,Hardenbroek, Heijdenrijck, van Loon,van Reenen, Hoffman, Kien, Hasselman, de Casembroot, Borret, van Lijnden, van Goltstein, van Voorthuijzen, Saayraans Vader, Nierstra3z, de Willebois, Verheijen, van Sijpe- steyn en 's Jacob. Na eene korte discussie over de opiumpacht tusschen den heer Kops en den minister, worden de wetten op de middelen in Indië en Nederland aangenomen met 46 tegen 16 en 41 legen 17 stemmen. Bij de stemming over de eerste stemden tegen de heeren Hoffman, Kien,Has selman, Borret, van Lijnden, Vader, Nierstrasz, van der Does, Verheijen, van Goltstein, van Wassenaer,Begram, de Brauw, van Hardenbroek, Heijdenrijck en van Loon bij die van de tweede de heerenHoffman, Kien, Hassel man, Borret, van Lijnden, van Sypesteyn, Vader, Nier strasz, van der Does, .Verheijen, van Goltstein, van Eek, van Kuyk, van Wassenaer, Begram, de Brauw en van Hardenbroek. De vergadering wordt daarop verdaagd tot den 8« November, tegen welken dag aan de orde gesteld zijn ver schillende wetten, als: begrooting arbeid gevangenen, -idem bedelaarsgetsichten, bekrachtiging van provinciale belastingen, wijziging van hoofdstuk VI over 1869 en het in overweging nemen van het voorstel van den heer van Houten. öititcnlanö. Algemeen overzicht. Ook van de wallen van Metz waait thans de Pruisische vlag. De maarschalk Bazaine heeft gelijk wij reeds mededeelden zoowel wat zijn leger als wat die ves ting betrof, gecapituleerd. Dit feit zal natuurlijk een belangrijken invloed uitoefenen op de hangende onder handelingen omtrent een wapenstilstand, en in elk geval weder eene sterke Duitsche legermacht beschikbaar doen worden voor operatiën in het zuiden van Frankrijk. Volgens the Times zal hetFransch gouvernement uit Tours zijn zetel naar Auvergne overbrengen en wel in de stad Clermont. Brieven uit Tours van 24 October maken reeds melding van dit plan, met mededeeling ech ter dat het van verschillende zijden oppositie ondervindt. Het feit dat de groote mogendheden thans zijn opge treden om op liet sluiten van een wapenstilstand aan te dringen kan als onbetwistbaar worden beschouwd. De vraag blijft echter bestaan of zij daarbij eenige pressie zullen willen uitoefenen op die der beide oorlogvoerende partijen, welke ten onrechte zekere eischen stelt of ten onrechte zekere eischen onaannemelijk acht. Sommigen meenen te dien aanzien dat de onzijdige mogendheden krachtiger tegenover Pruisen en zijne Zuid-Duitsche vasallen zouden behooren op te treden in het belang der beginselen van het politiek evenwicht der Europee- sche staten. Deze beginselen werden door den heer de Broglie aldus gekenschetst„Het eigenaardige van het Europeescli evenwicht is om tusschen de verschillende mogendheden een zoodanige solidariteit in het leven te roepen dat, waar de grootste zich door de gevaren der kleinere mede bedreigd zien, de machtige staten alzoo uit eigen belang tot de verdediging der zwakkere geroepen wor den. Met hun recht van veio tegenover alle buitensporige verovering zullen zij de voortzetting van een strijd beletten alvorens die leidt tot zulke ver nietigingen, waardoor eene natie van de kaart wordt wcggeschrapt. Daarin ligt volstrekt geen verdienste, want niet uit edelmoedigheid of medelijden komen zij tusschenbeide, maar door eigen belang daartoe ge dreven." Dergelijke krachtige optreding der groote mogend heden in het belang van het politiek evenwicht in Europa wordt ook gewensebt door den bekenden ex-ver tegenwoordiger van Frankrjjk te Brussel, de Laguéron- nière. In een betoog over den toestand van het oogetiblik vraagt hij zich af wat het gevolg zal wezen indien die solidariteit tusschen de verschillende groote mogend heden in het vervolg wordt gemist en alle gemeenschap pelijke belangen van Oostenrijk, Engeland, Italië, Spanje, zijn weggevallen. Er zullen dan zegt hij twee groote dictaturen zijn, de eene die, zich tot in Azië uit strekkende In Europa Donau en Middellandsche zee be- heerscht, de andere die, van de Oostzee tot ver over de Mein gebied voerende, Rijn en Maas bezit en een begeerig oog werpt op de Zuiderzee, terwijl de kleine staten in Europa nog slechts als satellieten dezer heerschappijen zullen blijven bestaan. Men moet te dezen opzichte echter niet vergeten dat hoezeer de toekomstige rampen eener Pruisisch- Russische heerschappij over Europa geenszins gering zijn te achten het getal groote mogendheden, welke op dit oogenblik „krachtig tegenover Pruisen moesten op treden," zich bepalen zou tot Engeland, Spanje, Italië en Oostenrijk, welke, zelfs alleen te zamen, bezwaarlijk voldoende strijdkrachten te velde zonden kunnen bren gen om dergelijke internationale politie-maatregelen te nemen tegen Pruisen, hetwelk in dat geval zeer waar schijnlijk. door Rusland zoo al niet krachtens het beweerd geheim tractaat, dan toch uit eigenbelang zou worden ondersteund. In elk geval zou een alge- ineene oorlog daarvan het gevolg wezen, waarvan onder de bestaande omstandigheden het resultaat voor het gccoaliseerd Europa volstrekt niet gunstig zou kun nen zijn. Omtrent de candidatuur van den hertog van Aosta voor de Spaansche kroon wordt gemeld dat Engeland, Pruisen en Italië daaromtrent gedachten wisselingen hebben gevoerd, waarbij die candidatuur op geenerlei diplomatieke bezwaren is gestuit. Uit Londen verneemt men overigens dat de meerderheid der Spaansche Cortes morgen eene officieuse bijeenkomst zal houden, om ten aanzien dezer candidatuur een besluit te nemen. JLaatste berichten. Berlijn. Metz zal morgen een Pruisische bezetting ontvangen. Het aantal Fransche krijgsgevangenen bedraagt volgens nadere opgaven 173,000 man, waaronder 6000 officieren en drie maarschalken. De Staats-Anzeiger verklaart dat Dnitschland de ves ting Metz voortaan zal moeten behouden om een be hoorlijke defensieve stelling tegen Frankrijk te kunnen innemen. Men meldt dat de ex keizer Napoleon, onder voor wendsel dat verandering van luchtstreek in het belang zijner gezondheid wensehelijk is, verzocht heeftom naar het eiland Elba te worden overgebracht. Londen. Op grond van uit China ontvangen mededeelingen vreest men dat de in Chinepsche zeeplaatsen geves tigde vreemdelingen niet veilig zijn voor de aanslagen der bevolking. ïrankiijk. Aan de beraadslagingen over de Duitsche aangelegen heden die thans te Versailles worden gehouden, nemen, behalve de afgevaardigde von Bennigsen, ook de leider der ultra-conservatieven de afgevaardigde Morits von Blauckenburgen het lid der gematigd-conservatieve partij, de landraad dr. Friedenthal deel, zoodat von Bismarck omringd is door vertegenwoordigers der verschillende partijen uit de rechterzijde en de centrums van den rijks dag. Men heeft afgezien van het voornemen om ook een leider der linkerzijde op te roepen, omdat deze partij reeds vooraf eene vefeeniging met de Zuid-Duitsche sta ten, op grond van art. 79 der grondwet, voor den Noord- duitschen bond afkeurde. Het schijnt dat de Duitschers de kracht van Frank rijk nog niet zoo heel gering achten, althans uit Berlijn wordt geschreven dat een wapenstilstand vooral gevaar - lijk is, omdat de organisatie der Fransche legers daar door zou worden begunstigd. „Frankrijk's offensieve kracht, zegt de Köluische Zeitung, is geheel verbroken, maar voor de verdediging heeft een volk als het Fran sche altijd nog een menigte hulpmiddelen, waaronder men de guerilla-benden niet al ta zeer moet verach ten de ondervindingen van Napoleon I in Spanje zijn op dat punt'onvergetelijk." Zoowel in Frankrijk als in Duitschland bespreekt de pers voordurend de quaesties van een wapenstilstand en het bijeenroepen eener constitueerende vergadering. In Frankrijk schijnt men steeds tegen een wapenstil stand te zijn en beweert inendat Duitschland er behoefte aanheeft, terwijl in het laatste land de twijfel wordt geuit of de onderhandelingen wel tot eenig resultaat zullen leiden „omdat de Fransche regeering nog niet van de gezichtspunten uitgaat die voor onderhandelingen met een goeden uitslag noodig zijn." Van den 23™ October wordt uit Tours bericht dat aldaar goede tijdingen van het Loire-lcger zijn ontvan gen, maar dat men zich wel wacht, om ze openbaar te maken, omdat de manoeuvres die worden voorbereid en het voorspel van belangrijke gebeurtenissen zijn, niet geschikt zijn voor publiciteit. Door de Frausche vloot worden voortdurend Duit sche schepen in beslag genomen en opgebracht. Een paar koopvaarders zijn volgens berichten uit Leith, ia open zee, door Fransche oorlogschepen verbrand. Uit het leger voor Parijs. „In de eerste dagen, zegt Julius von Wickede, zijn vóór Parijs geen belangrijke militaire gebeurtenissen te voorzien, en ik geloof zelfs aan de mogelijkheid, dat die volstrekt niet meer zullen plaats hebben. liet is niet waarschijnlijk dat de Parijzenaars vermetel genoeg zullen zijn, om ons met een^ groote legermacht aan te vallen. In al de in den laatsten tijd door hen ondernomen uitvallen zijn zij zóo krachtig teruggeslagen, met zoo geringe ver liezen van onze zijde, dat zij wel tot de overtuiging zul len 7Ajn gekomen, hoe onmogelijk het voor hunne mobiele garden is, om tegen onze troepen in het veld te strijden „Het is mogelijk dat nog eenige schermutselingen zullen plaats hebben, doch van groot gewich6 zullen zij wel niet meer zijn. Even onwaarschijnlijk is het, dat wij Parijs zullen bestormen, maar wij zullen er ons slechts toe bepalen, om eenige forten rondom de stad plat te schieten, zoodat de bezetting die moet verlaten en wij er ons zwaar geschut op kunnen plaatsen dat wij vervolgens tegen de muren der stad en de naastbij gelegen plaatsen zullen richten, totdat de Parijzenaars om genade zullen smeeken en den vrede aannemen. „Deze overwegingen deden mij besluiten de werkeloos heid voor Parijs te verlaten en mij bij een korps aan te sluiten dat groote expedities naar de Loire zou onder nemen. Daarbij hoopte ik meer belangrijke waarnemingen te doen dan wanneer ik het getal ledigloopers voor Parijs nog met een vermeerderde. „De morgenstond begon even door de nevelen van den nacht aan te breken, toen ik in-den zadel sprong en door de stille straten van Versailles draafde. Slechts de schildwachten, die overal verspreid zij n, stonden huive-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2