MIDDELBURGSCHE COURANT. 257. Zaterdag öinncnhinïr. 1870. 29 October. Bij deze couranl behoor! een bijvoegsel. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat de najaarsvergadering der Staten van dit gewest zal geopend worden op Dliiigsdag den 1 IVovember aanstaande, des avonds ten half acht uur, in de daartoe bestemde zaal in de Abdij te Middelburg, en dat het publiek toegang zal hebben tot die zaal, door de deur ter zijde van het gebouw der Con certzaal, op de Groenmarkt. Middelburg, den 27 October 1870. De Commissaris des Konings, voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. Middelburg 28 October. Bij de heden plaats gehad hebbende opening der jl. Dinsdag ingeleverde biljetten voor de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het kiesdistrict Alkmaar, is gebleken dat 2018 geldige stem men zijn uitgebracht. De heer van Foreest is gekozen met 1083 stemmen. De heer Janssens, te 's-Gravenhage, verkreeg 914 stemmen. De eerste kamer der staten-generaal is tot hervat ting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen a. Woens dag, 2 November. De provinciale staten van Zeeland hebben den 8en Juli jl aan de Spoorboot-maatschappij van Middelburg over 1871 eene bijdrage toegezegd, tot gelijk bedrag, op denzelfden voet en onder dezelfde voorwaarden en be palingen als haar bij besluit van 10 Juli 1869 eene bijdrage werd verleend, en tevens onder zoodanige voor waarden als gedeputeerde staten, naar aanleiding van het algemeen verslag der afdeelingen, zouden vermeenen te kunnen opleggen. Uit dat verslag bleek van het ver langen: a. dat een volledig overzicht zou worden gege ven van den geldelijken toestand der maatschappijter beoordeeling van de volstrekte noodzakelijkheid van een subsidie van het toegezegde bedrag; b. dat, bij afvaart of aankomst te Veere, de passagiers, die het verlangen, kosteloos van of naar Middelburg zouden worden ver voerd c. dat voor de aan de stoomboot te doene her stellingen jaarlijks zoodanige tijd zou worden gekozen als waarin gerekend kan worden op den geregelden dienst der overige communicatiemiddelen, opdat de spoorboot in de wintermaanden, wanneer de meeste dienst door haar kan worden bewezen, onvoorziene omstandig heden uitgezonderd, ongestoord in de vaart blijve. Wat het eerste punt betreft heeft het bestuur der Spoorbootmaatschappij aan gedeputeerde staten blij kens hunne aan de leden der provinciale staten toege zonden gedrukte mededeeling te kennen gegeven dat nog nimmer eenig dividend van het kapitaal der maat schappij ad 30,000 is kunnen verstrekt worden; dat evenmin eenig reservefonds tot dusver is kunnen ge vormd worden, en de maatschappij integendeel nog eene schuld van f 8,600 heeft, wegens geleend geld. Gedepu teerde staten meenen dat de geldelijke toestand der maatschappij en hare behoefte aan de toegezegde bijdrage hierdoor voldoende zijn toegelicht. Aangaande het tweede punt is hun gebleken, dat een kosteloos vervoer tusschen Middelburg en Veere niet wel mogelijk is. De vrachtprijzen bedragen tusschen Middelburg en Zierikzee 1,50 of 1, en tusschen Mid delburg en de plaatsen aan de Zandkreek 75 cent of 50 cent. Nam de maatschappij de kosten vanhet bedoelde vervoer die. volgens verklaring van het bestuur, met 50 cent per persoon te nauwernood kunnen worden bestreden, voor hare rekening, dan zou zij voor de overvaart slechts genieten: tusschen Middelburg en Zierikzee 1 of 50 cent, en, na aftrek van nog 10 een voor steigergeld en 10 cent voor het loon van den voer man, tusschen Middelburg en de plaatsen aan de Zand kreek, van de reizigers in de 1' klasse 5 cent en van die in de 2e klasse niets, maar integendeel een verlies van 20 cent moeten lijden. Aan een kosteloos vervoer kan alzóo niet worden gedacht, te minder daar het zich ge- reedelijk laat onderstellen, dat men algemeen gaarne daarvan gebruik zal willen maken, ook ingeval men anders de reis te voet zou afleggen. Tegen de derde bepaling bestond geen bezwaar, maar zij was integendeel alleszins aan te bevelen. Deze voor waarde is alzoo aan de maatschappij opgelegd, en het bestuur heeft zich bereid verklaard, om in 1871 den dienst te vervullen onder de toegezegde bijdrage en onder de voormelde voorwaarde, ter verzekering zooveel mogelijk van een ongestoorden dienst gedurende de wintermaanden. Het voorstel van gedeputeerde staten van Zeeland, gedrukt aan de leden der provinciale staten toegezonden, tot het doen eener nadere geldleening ad 10,000 ten behoeve van den stoombootdienst op de Wester-Schelde, gaat vergezeld van eene mededeeling, waaraan wij het volgende ontleenen. Bij besluit der staten van 5 November 1869 gemach tigd om voor rekening der provincie en ten behoeve van den stoombootdienst op de Wester-Schelde een tweede houten raderboot te doen vervaardigen van hetzelfde charter als de Wester-Schelde, doch met een stoomwerk tuig vari meerder kracht, heeft de commissie uit gedepu teerde staten voor het beheer en toezicht van genoemden stoombootdienst aan een bekwaam deskundige opgedra gen het maken van een ontwerp en bestek voor den bouw van een zoodanige boot, al&szins geschikt voor een zoo moeilijken dienst als die op de Wester-Schelde. Nadat dit bestek met de voorwaarden van aanbesteding door gedeputeerde staten waren goedgekeurd, zijn dertien der voornaamste en gunstigst bekende scheepsbouw meesters zoo hier als elders schriftelijk uitgeuoodigd, naar de aanneming van de omschreven boot met machine enz. te willen dingen en in te schrijven. Twee daarvan hebben echter slechts van hunne gezindheid doen blijken door toezending van een inschrijvings-biijet, zijnde de beeren Johannes Kloos, te Amsterdam, met eene inschrij ving ad 64,150, en Paul van Vlissingen en Dudok van Heel, mede te Amsterdam, met eene inschrijving ad 64,800. Hoewel zelfs de minste inschrijvings-som verre over treft de_ 50,000 waarop de kosten van eene boot met werktuig als waarvan bier sprake is, waren geraamd, hebben gedeputeerde staten gemeend aan de overeen komst, door de commissie voorloopig met den heer Kloos aangegaan, hunne goedkeuring te moeten schenken, om dat van een nadere opeusteiling tot deelneming en in schrijving geen beter resultaat kon worden verwacht, en de behoefte aan een nieuwe boot voor den geregelden dienst geen langer uitstel van uitvoering gedoogde. Dientengevolge is do bouw en levering voor /"ei, 150 aan den heer Kloos gegund, onder het algemeen en het dagelijksch opzicht van den ontwerper van het bestek en van een ervaren, tevens vertrouwden, scheepstim merman, in dienst bij de Coramerie-compagnie alhier. Naar gedeputeerde staten is medegedeeld, zal de aan nemer, steeds trouwen ijverig de op zich genomen ver plichtingen nakomende, de boot waaraan de naam van Zeeuwsch-Vlaanderen is gegeven inde eerste helft der volgende maand voor den dienst geschikt opleveren. Ter bestrijding der gezamenlijke kosten, zoo van bouw als van opzicht plus miuus f 65,000 zullende bedragen, is onder art. 9 van hoofdstuk VIII der provinciale be grooting van 1870, boven de 10,000 die voor de gewone kosten van instandhouding van den stoombootdienst zijn geraamd en ongeveer zullen gevorderd worden, slechts f 50,000 ter beschikking van gedeputeerde staten ge steld, en hebben zij daarenboven nog beschikbaar onge veer f 5000, als batig overschot der rekening wegens den stoombootdienst over 1869, te zaraen 55,000. Er blijft dus van de genoemde 65,000 nog ongeveer /10,000 ongedekt. Gedeputeerde staten stellen alsnu voor, hen te machtigen tot het aangaan eener nadere geldlc-ening tot een bedrag van f 10,000 en tegen eene rente van vijf ten honderd in het jaar, op den voet en de wijze als in het plan der geldleening van 50,000 voor de instandhouding van den stoombootdienst op de Wester-Schelde is omschreven, met dien verstande dat art. 10 van meergenoemd plan in dien zin moet worden opgevat, dat de geldleening van ƒ10,000 zal worden afge lost, hetzij in eens, hetzij bij gedeelten, doch telken jare met niet minder dan 2000, te rekenen van l Januari 1896, behoudens de bevg^jdheid vau reeds vóór genoemd tijdstip met de afioésint*1 o6q. begin te maken, zelfs do leening geheel af te lossen. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw J. W. Rösener Manz, te Delfshaven. Vergunning verleend aan Zr. Ms. kunstschilder op Java,Baden Saleh,tot het aannemen der versierselen van kommandeur met de ster der orde van Frans Joseph^ hem door den keizer van Oostenrijk geschonken. belastingen'. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Alblasserdam c. a. J. Neiszen, thans controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Hellevoetslnis; tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Dieren H. Bor- chelt, thans ontvanger derzelfde middelen te Valburg c. a.; tot ontvanger der directe belastingen, in- cn uit gaande rechten en accijnsen te Monnikendam o. a II. de Bossou, thans ontvanger der directe belastingen en ac cijnsen te Koudum; tot ontvanger der directe belastingen (vijfde kantoor) te Arasterdam G. Meinesz, thans ontvan ger der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Schiedam; tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Sittard c. a. J. II. Sassen, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Ven- ray c. a., en als zoodanig te Venray c. a. G. R. J. Quay, thans adjunct-controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Maastricht. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. W. Cremers als ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Schinnen e. a.behoudens aanspraak op pensioen. Onderwijs. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren met 23 tegen 15 stemmen aangenomen het voorstel van den heer van Nierop tot oprichting eener school van middel baar onderwijs voor meisjes. Marine en leger. Gisteren is te Breda de uitslag van het examen voorde stafschool bekend geworden. Alleen de heer Roozen- boom, officier der genie, is toegelaten. Gisteren raiddag zijn de officieren van gezondheid Zegers en Grisbers, te Breda in garnizoen, per telegram ontboden naar het hoofd-comité van Het roode kruis, om de noodige instructiën te ontvangen voor den him toegewezen werkkring als geneeskundigen bij de Neder- landsche ambulanee te Versailles. Gemengde berichten. De groothertog van Luxemburg heeft den kolonel in Nederlandschen dienst J. C. J. Smits, kommandanfc van het koloniaal invalidenhuis op Bronbeek, het groot kruis der orde van de Eikenkroon geschonken. Z. M. de koning heeft eergisteren een bezoek aan Nijmegen gebracht, waar hij eene inspectie over de infan terie en de mineurs heeftgehonden. Bij den burgemeester stond een collation gereed, doch Z. M. was door tijdgebrek verhinderd daarvan gebruik te maken. De oudste landschapschilder der geheele wereld, Conrad Wisgall, is den 18en dezer te Weenen, zoo men zegt in den ouderdom van 113 jaren, overleden. Tot zijn dood genoot hij een betrekkelijk goede gezondheid. Evenals de ex-keizer en keizerin van Frankrijk een bezoek brachten aan de uit baar land verdreven koningin Isabella van Spanje, zoo hebben thans de prins en prin ses van Wallis een bezoek afgelegd bij de ex-keizerin van Frankrijk.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1