MIDDELBURGSCHE COURANT. \T0- 256. Vrijdag 1870. 28 October, Middelburg 27 October. Den 17cn November a.zalte'sGravenhago, ten behoeve der staatspoorwegen worden aanbesteed het maken en plaatsen van een waaiertroramél met toebehooren in de schntsluis te Vlissingen; het maken en plaatsen van vier bewegingstoestellen voor de deuren der keer sluis te Vlissingen het maken en plaatsen van zestien be wegingstoestellen voor de deuren der kleine schutsluizen te Vlisnngen en te Veere; en het leveren en plaatsen van acht bewegingstoestellen en schuiven inde sluisge- bouwen te Vlissingen en te Veere. De werken moeten goedgekeurd en opgeleverd wor den: de waaiertrommel met hetgeen daartoe behoort en de bewegingstoestellen voor de deuren in de kleine buitensluizen te Vlissingen en te Veere vóór of op 1 Juli 1871; de bewegingstoestellen voor de deuren der keersluis te Vlissingen vóór of op 1 October 1871. Het bedrag waarop de uitvoering wordt begroot is f 29,500. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan H Jacobi, chef van het bureau van statistiek in de provincie Noord- Holland, te Haarlem, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3'! klasse der orde van St. Stanis laus, hem door Z. M. den keizer van Rusland geschonken. belastingen. Benccmd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Goes c. a. P. Lipjes, thans ont vanger derzelfde middelen te Alblasserdam c. a.tot ont vanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Veere c. a. de heer C. L. de Smet, thans ontvanger derzelfde middelen te Sluis c. a.; tot ontvanger "derzelfder middelen te Sluis c. a. H. G. Radijs Ellens, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen le Arnemuiden c, en tot ontvanger der directe belastin gen en accijnsen te Arnemuidên c. a. J. M. Burgerhoudtj thans surnumerair bij de administratie der directe belas tingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen, werkzaam in de inspectie derzelfde middelen te Rotterdam. Kerknieuws. De heer J. A. de Vlieger, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Utrecht, is tot predikant beroepen bij de Nederduitsche hervormde gemeenten te Oosterland alsmede te Westbroek en Wickmond. Marine eu leger. •Het als wachtschip voor Vlissingen bestemde schip Hector is aldaar in het dok gekomen. Zr. Ms. schroefstoomschip de Dommel, onder bevel van den luitenant ter zee der lc klasse jonkheer A.C.Haef. ten, den 21eu dezer van de reede vanTexel naar zee vertrok, ken, is in den morgen van den 26--'n daaraanvolgende ter zelfde reede uit zee teruggekomen, ter aanvulling van zijn voorraad steenkolen. Aan boord was alles wel. Gemengde berichten. Esrgisteren in den vroegen morgen is brand ontstaan in de woning van den metselaar J. van Gijsel te Hengst dijk. Toen de knecht te 4 ureu opstond en van den zolder naar beneden kwam, sloegen hem bij het openen der zolderdeur de- vlammen reeds in het aangezicht. Hij wekte onmiddellijk de nog slapende huisgenooten, be staande uit man, vrouw en kind, benevens een 80jarige moeder, die allen dadelijk ongekleed het huis uitliepen of gedragen werden. Te 5 uur stond het huis in volle vlam en ook een aangrenzend gebouw van Stevendaal dat thans onbewoond is, doch waarin de aanstaande be woner reeds aardappelen en derrink geborgen had. De brand heeft zich tot deze twee gebouwen bepaald. Een varken, benevens een groot deel van den inboedel is mede verbrand. Niets was tegen brandschade verzekerd. Volgens de Amsterdamscbe bladen heeft een weesjon gen te Amsterdam, in Artis met zijne makkers welwillend toegelaten, een der Nijlpaarden een fleschin dengeopen- den bek geworpen. De oppasser slaagde ten deele, ora de scherven van de onmiddellijk verbrijzelde flesch te verwij deren. In de uitwerpselen van het dier zijn ook reeds glasscherven gevonden, doch het heeft nog veel meer scherven binnepgekregen. Tot dusver zijn nog geen nadeelige gevolgen van de gepleegde baldadigheid be speurd. In den Iloekschen Waard zijn een aantal men- schen, Buitendijck heetende, of familieleden van dien naam hebbende, lekker gemaakt door het uitzicht op eene erfenis van 87 millioen, zijnde, met de renten, de nalaten van A. H. Buitendijck en A. de Gruijter. Alle recht hebbenden daarop werden bijeengeroepen tot eene ver gadering te Rotterdam, waarvoor elk f 3 moest storten- Er kwamen 400, deels behoeftige, raenschen bijeen. Zij die zich later aanmeldden mochten ook nog f 3 beta len. Binnen twee maanden zou het geld verdeeld wor den.... Er zijn zes raaandem verloopen, en niemand hoort nog iets van de erfenis. Alexander Dumas (de vader) ligt op een dorp hij Dieppe zwaar ziek. Hij heeft eene beroerte gehad én is geheel kindsch geworden. In eene vergadering der Maatschappij voor den werkenden stand, eergisteren te Amsterdam gehouden, is toestemming verleend tot het uitschrijven eener tweede leening ad f 20,000, ten behoeve van de oprichting van een tweede kosthuis, op grond van de gunstige finan- cieele uitkomsten welke het bestaande kosthuis heeft opgeleverd. Reeds is voor f 10,000 in de nieuwe leening deelgenomen. Uit Seraing wordt aan de te Luik uitkomende Mense gemeld dat aldaar weder eene werkstaking is uit gebroken, waarbij onlusten hebben plaats gehad. Onmid dellijk is een bataljon infanterie met een eskadron lan- ciers maar het tooneel der ongeregeldheden gezonden, terwijl reeds een aantal arrestatiën hebben plaats gehad. De oorzaak dezer werkstaking, is dat de dagloon en wa ren verlaagd. Onder de nieuwere middelen van vervoer behoort ook de wire tramway. Dit bestaat uit een op hooge pa len gespannen kabel of ijzerdraad, door stoom in bewe ging gebracht, en waaraan manden of bakken zijn bevestigd die het te vervoeren goed bevatten. Onlangs werden met dit vooral voor geaccidenteerde terreinen geschikt vervoermiddel, een proefin het groot te Brigh ton genomen. Namens bet Nederlandsch gouvernement werd die proef bijgewoond door de heeren J. A. Kool, lioofd-ingenieur bij de staatsspoorwegen, en P J. Sie- denberg, ingenieur 2C klasse van den waterstaat in Nederlandsch-Indië, met verlof in Nederland aanwezig. Uit het door die heeren uitgebracht verslag blijkt, dat de proef allezins aan de gunstige verwachtingen heeft voldaan. Tli erm ometer stand. 26 Oct. 's av. 11 u. 50 gr. 27 'smor. 7 u.48 gr.'smidd.l n.53 gr.'sav 6 u. 49 gr. S taten-gciieraal. tweede kamer. Bij de stemming over de Indische begrooting in de zitting van Dinsdag avond is hoofdstuk I (uitgaven in Nederland) met 39 tegen 23 stemmen aangenomen. Van de wet op de middelen in Nederlandsch-Indië werd hoofdstuk I aangenomen met 46 tegen 16 stemmen, en hoofdstuk II met 44 tegen 17 stemmen. Het verslag der zitting doelen wij morgen mede, daar in heden door plaatsgebrek verhinderd. Uit het afdeelings-verslag der tweede kamer, betref fende het in overweging nemen van het voorstel van den heer van Houten tot wijziging der wet op de peïso- neele belasting, blijkt dat in twee der afdeelingen de meerderheid zich niet gunstig voor een toestemmende beantwoording gestemd verklaarde. Van de zijde der meerderheid werd het voorstel ontijdig gekeurd, vooral met het oog op de aanhangige wet op de inkomstenbe lasting, waarvan de aanneming tot een algemeene her ziening der directe belastingen zal moeten leiden en waarbij de vraag zal moeten beslist worden of het perso neel al dan niet eene rijks-belasting zal blijven. Men gaf dus den voorsteller ia overweging zijn voorstel aan te houden. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Woensdag 2G Oqtobcr. Adres mr. W. O. Borsius c. s.aanbeveling benoeming lid plaatselijke schoolcommissie; behandeling gem kent k b kg root i ng besluit met betrekking lot leening- en conversieplan. Voorzitter de heer de Jonge, wethouder. Afwezig de heer Bijleveld van Serooskerke, uitlandig. De notulen van het verhandelde in de zitting van 22 dezer worden na voorlezing goedgekeurd. Geschiedt voorlezing van een ingekomen adres van den heer m>' W. C. Borsius en eenigë andere ingezetenen, die te kennen geven dat zij het door een lid der finan- cieele commissie, blijkens het rapport omtrent de ge- meentebegrooting voor 1871, geopperde denkbeeld tot heffing eener belasting op de honden toejuichen, als een maatregel ter bevordemïg vtftfde reinheid van straten en stoepen, en mitsdien verzoeken dat tot heffing dier belasting worde besloten. Op dit adres zal straks bij de bekaüdeiing der gemeentebegrootingworden gelet. Van de plaatselijke schojlcommissie is eene aanbeve lingslijst ingekomen voor de vervulling der vacature in baar midden, ontstaan door het aan den heer C. D. Roëll opzijn verzoek verleend eervol ontslag. Op die lijst zijn in alphabetische orde geplaatst de heeren jonkheer mr. C. de Jonge, raadsheer in het provinciaal gerechtshof van Zeeland, en uw. P.R ne,ijn, directeur der rijks-hoogere burgerschool alhier. De benoeming wordt tot een volgende zitting'aangebonden. Alsnu is aan deordede behandeling der ïjegroofing- van inkomsten en uitgaven «Icxcb-gemeente voor den dienst 1851. De voorzitter vraagt, of een der leden algemeene be schouwingen wenscht te leveren. De heer Siffié geeft te kennen dat hij alleen tegen de begrooting zal stemmen, op grond van het jl. Zaterdag genomen besluit tot beffing der op de begrootiag uitge trokken gemaalbelasting. De voorzitter merkt op, dat de heer Siffié daartoe na tuurlijk de vrijheid heeft, maar dat, indien alle leden tegen de begrooting stemden omdat zij tegen de gemaal belasting zijn, tot welker heffing het besluit is genomen, alsdan stagnatie in den dienst zou ontstaan. Hierop wordt overgegaan tot de artikolsgewijze be- behandeling der begrooting, beginnende met de Uitgaven. Hoofdstuk I. Afd. 2 art 1jaarwedden ambtenaren en bedienden gemeente-secretarie /5500. De heer Snijders zegt dat het hem spijt dat de door hem gemaakte opmerkingen omtrent dit artikel, tijdens de behandeling der begrooting ten vorigen jare, door burgemeester en wethouders geheel in den wind zijn geslagen. Hij gelooft dat de wijze waarop in vacatures op de gemeente-secretarie wordt voorzien niet is in het belang der ambtenaren en eveumin in dat der gemeente, zoodat hij tegen dit artikel stemmen zal. Het artikel wordt daarop in stemming gebracht en aangenomen met algemeene stemmen op éen na: die van den heer Snijders. Afd.2 art. 5: jaarwedden opzichters bij gemeentewegen en werken /"2162. De heer Dronkers wenschteenoogenblikbij dit artikel stil te staan, teneinde een paar inlichtingen te vragen. Vooreerst vraagt hij, of niet meer opzichters in dienst der gemeente zijn dan in dit artikel der begrooting zijn opgenoemd, onder anderen over de leidijkeu van het havenkanaal en over de bagger werken. De voorzitter antwoordt dat de man die aan het eind der haven woont, Jansens, belast is met het opzicht over de lei- dijken. en een opzichter bij de rioohverken is geplaatst. De heer Dronkers zegt, dat hij meent dat behalve een opzichter over het baggerwerknogeen buitengewoon opzichter over de rioolwerken is aangesteld. Dit laatste wordt door den voorzitter bevestigd, onder opmerking dat de rioolwerken voortdurend toezicht vereischen. De heer Dronkers repliceert, dat hij bet personeel der opzichters nog al uitgebreid acht. Dit jaar is voor plt/s minus f 95,000 uitgevoerd. Op deze begrooting is dit

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1