Laatste berichten. Berlijn.. Volgens de Kreuz Zeitung heeft Schlettstadt gecapi tuleerd. Brussel. Volgens hier ontvangen berichten uit Metz is de el lende aldaar ten toppunt gestegen. De Fransche soldaten deserteeren bij honderden ten gevolge van gebrek aan levensmiddelen. Aanhoudend melden zich deputation uit de bevolking bij maarschalk Bazaine aan om hem te sraeeken tot overgave der vesting te besluiten. Men ver- wicht dat dit thans spoedig zal geschieden. Londen The Daily News meldt dat de ex-keizerin van Frank rijk heeft geweigerd om deel te nemen aan de thans plaats hebbende intriges tot herstel van haar regentschap. Berlijn Schlettstadt heeft gecapituleerd. 24C0 gevangenen en 120 kanonnen zijn in handen der Duitschers gevallen. Stuttgart, Het gerucht is hier in omloop dat bij een eergisteren opnieuw door do Parijsche bezetting van de zijde van Joinvilleondernomen uitval, deze dooreen Wurtembergs legerkorps is teruggeslagen. 3 bataljons met artillerie en mitrailleuses werden binnen de vesting gedreven. Frankrijk. Uit Rijssel wordt bericht dat het beleg van la Fère is opgebroken. Generaal Bourbaki heeft last gegeven om alle hui zen, hoornen en heggen, die binnen den eersten ring dei- verdedigingswerken van Rijssel liggen, te slechten. De heggen die binnen de tweede en derde ringen staan moe ten een halven meter boven den grond worden afgekapt. Bij een besluit van den prefect is bepaald dat de om Rijssel liggende landen onder water moeten worden gezet. Volgens een besluit uit Tours hadden de Duitsche troepen op den 23cn de Fransche stellingen te Chatillon- le-Duc aangevallen, maar waren afgeslagen, bij welke gelegenheid de Franscben eenige krijgsgevangenen had den gemaakt en weinig verliezen geleden. Tusschen de krijgsgevangen genomen bezetting van Soissons en het vijandelijk geleide heeft volgens tijding uit Douai eene schermutseling plaats gehad, waarbij tien mobiele garden werden gedood. De verlie zen der linietroepen waren nog onbekend. In de bosschen en over de velden dwaalde een menigte vluchtelingen. De verdediging van Verdun wordt met kracht vol gehouden en de artillerie zou het belegeringskorps veel schade toebrengen. Uit Hamburg wordt verzekerd dat zich in vier da gen aan den mond van de Elbe geen vijandelijke of verdachte vaartuigen hebben vertoond. In Londen loopt het gerucht dat iemand uit Ver sailles in Engeland is aangekomen, om zekere voorstellen betreffende den terugkeer der ex-keizerin Eugenie in Frankrijk, te bespreken. Buitscliland. De Vossische Zeitung verklaart hare inbeslagneming van Woensdag niet om zich zelfs wil te betreuren, om dat zij overtuigd is in het bewuste hoofdartikel tegen geen enkel artikel uit het wetboek van strafrecht te hebben gezondigd, maar wel omdat het publiek tot het denkbeeld komtdat iedere oppositie tegen de machtheb benden strijd is met vaderlandsliefde en strafbaar is. net blad wil echter niet onderzoeken of eene dergelijke beschouwing op den duur voor de regeering wel gun stig zal zijn. De Volkzeitung ziet in de eigendommelijke op vatting door von Bismarck van den rechtstoestand, ten opzichte der gevangenneming van dr. Jacoby, een ern stige aanspoiing- voor ieder burger om slechts mannen voor de volksvertegenwoordiging te kiezen die vastheid van karakter bezitten om de rechten en vrijheden van het Pruisische volk te bewaren, en die slechts in de vol making van zijn wetgeving op vrijzinnige grondslagen en in de hervorming van zijn staatsinrichting op de be ginselen der zelf-regeering, de hoogste roeping van Pruisen in de Duitsche aangelegenheden zien. In de zitting van den gemeenteraad van Köuigs- bergenopden 19«-n dezer heeft dr. Koch de stukken over gelegd die betreffende de gevangenneming van dr. Jacoby en den koopman Herbig zijn gewisseld. Hij heeft daarbij te kennen gegeven, dat evenals de maatregel zelf, ook de verklaring van den bondskanselier hem met verbazing cn verwondering had vervuld, en dat hij het thans slechts diep kan betreuren dat de invrijheidstelling nog niet was gevolgd. Dr. Koch deed aan het slot van zijn nog al uit voerige rede het voorstel, dat de raad aan de overheid zou verzoeken door eene commissie een bezwaarschrift aan de kamer van afgevaardigden, betreffende de ge vangenneming te doen ontwerpen teneinde bij tijds aan den landdag tc kunnen zenden. Met algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen. Uit Nancy wordt bericht dat de stemming der be volking iederen dag ernstiger en bitterder wordt, vooral ten platte lande, waarde landbouwers deels uit vertwijfe ling, omdat hun alles ontroofd wordt, deels uit haat en fanatisme, bij iedere gelegenheid wederstand bieden en vooral bij requisities tot geweld overslaan. „Meer en meer krijgt Versailles, zoo wordt van daar gemeld, een minder krijgszuchtig aanzien. De prefect van het departement Seine en Oise, de heer von Brauch- tisch, heeft al het mogelijke gedaan om alles althans den schijn der gewone omstandigheden te doen hernemen. „Door zijne zorg zijn dan ook de gewone weekmarkten te Versailles weder hervat, en men staat verbaasd over de menigte groenten die hier te koop worden aangebo den en anders voor Parijs bestemd zouden zijn. „Toen de inwoners in het eerste noramer van Le nou- velliste de Versailles de slechte berichten uit Orleans, Toul en Straatsburg lazen, hebben zij de drukkers en verkoopers de uitgave zoo moeilijk gemaakt dat men deze menschen slechts met groote moeite voor de woede hunner medeburgers heeft kunnen beschermen. „Daar het meermalen is voorgekomen dat in de her bergen tusschen soldaten en burgers strijd over den prijs van het middageten was ontstaan, heeft de prefect bevo len dat voortaan in dergelijke inrichtingen een vaste prijskaart aanwezig moet zijn waaraan iedereen zich moet houden. „Men heeft tot den maire van Versailles het verzoek ge richt om voor alle zaken die gerequireerd kuunen wor den een vasten prijs te bepalen en als dat wordt toegestaan zal alles terstond moeten worden betaald. De voor Ver sailles vastgestelde prijzen zullen dan ook tot maatstaf voor andere plaatsen kunnen dienen." De kommandant van Metz heeft den prijs van het paaidenvleesch aldaar vastgesteld op 5 cent per kilo voor de minste en 25 cent voor de beste soort. Uit Berlijn verzekert men dat het aantal deserteurs uit Metz voortdurend toeneemt eu zoo groot wordt dat men reeds is begonnen ze terug te zenden. Zij werpen zich echter op de knieën en smeeken om tc mogen blij ven, omdat zij in Metz honger lijden. De uitval uit Parijs op den 2fcn October aan de zijde van Joinville had plaats door drie bataljons infan terie met artillerie en mitrailleuses, tegen de Wurtem- bergscbe voorposten hij Champignac. De Franscben wer den door het tweede bataljon jagers en door eenige afdeelingen van het 7C regiment teruggedreven. De Duitsche troepen verloren 5 dooden en 30 gewonden. Een telegram uit Petersburg bericht het vertrek van generaal Werder, militair attaché bij de Pruisische legatie, met een brief van den keizer van Rusland aan koning Wilhelm. Uit den Elzas. „Twee dingen worden ons in den tegenwoordigen oorlog meer en meer duidelijk - zoo schrijft een Elzasser nl. dat de Elzas weder tot Duitsehland zal terugkeeren en dat de Elzassers ongaarne van Frankrijk scheiden. In deze omstandigheden is een juiste beoordeeling en een billijke behandeling van het volk in den Elzas dooi de annexeerende mogendheid slechts door een volko men e kennis van den staat van zaken mogelijk; wel licht kunnen-de mededeelingen van een Elzasser daartoe iets bijdragen. „Zooals reeds meermalen werd aangemerkt, is ons volk naar zijn aard en wezen nog Duitseh. Het Fransch patriotisme is slechts een nieuw aangetrokken kleed, waarin de Elzasser met kinderlijke blijdschap rondwan delt. Gedurende twintig jaren is van verschillende zijden alles aangewend om de Fransche-gezindheid in ons vleesch en bloed te doen opnemen. Wie zijn de schuldigen Het keizerrijk en de ultramontaansche geeste lijkheid. De Duitsche troepen hebben het ondervonden dat hevige vijandschap en aanhitsing tot wederstand slechts van deze zijde uitgingen, van waar reeds langen tijd van den kansel de tegenwoordige oorlog in een kruistocht is herdoopt, en waarom? Omdat zij in de Duitsche ontwikkeling en vrijzinnigheid een voor hare almacht gevaarlijke klip meent te zien. „Als een onmisbaar werktuig dat bij de verkiezingen goede diensten kon bewijzen heeft men het ultramon- tanisme duchtig geëxploiteerd, en doorzijn invloed op het volk heeft het grootendeels schuld aan het ziekelijk dwepen der Elzassers met Frankrijk. Met hetzelfde doel heeft de keizerlijke regeering met de slechte ele menten in de lagere volksklassen gecoquetteerd en hun strijd tegen het kapitaal boosaardig ondersteund. Dit alles is zeer natuurlijkMen moest zich aansluiten' aan lien die over de meeste stemmen konden gebieden, en tevens kon men met groote woorden over vrijheid en gelijkheid indruk maken. Aan den oenvoudigen burger en den landbouwer werd het voldoende ingeprent dat men niet patriottisch kon zijn, als men niet voor den keizer stemde en dat die beide zaken de eerste plicht van den onderdaan waren. „Er bestaan echter ook een aantal zeer ontwikkelde oude Elzasehe familicn, die noch in de netten der gees telijkheid gevangen zijn, noch door de voorspiegelingen der regeering verblind werden. Waaraan is hunne liefde voor Frankrijk toe te schrijven? Zij is grootendeels eene gewoonte, en de oppositie tegen Duitsehland ontstaat voor een groot gedeelte uit de vrees voor verandering voor een breken met prettige oude gewoonten. Men heeft zich tot nogtoe bij het volgen der Parijsche zeden wèl bevonden, en nu zou men op eenmaal de vroolijke ijdele levenswijze met degelijkheid verwisselen „Een andere oorzaak dat zij liever tot de rgrande nation" dan tot het verbrokkelde Duitsehland wilden behooren, vervalt nu geheel en laat alleen nog den wenscb na, om liever bij Pruisen dan bij een der Zuid-Duitsche staten te worden gevoegd. Maar,zeggen deze menschen. Pruisen is een geheel militaire staat, niets dan een groote kazerne, het vaderland van despotisme en reactie; Bis. marek voltooit voor hen het tafereel, dat niets dan bloed en staal voor hun geest vertoont. „Frankrijk heeft in schijn vrijheden toegestaan en met ijdele woorden gespeeld; laat Pruisen tooneu dat het, zonder woorden te gebruiken, werkelijk en diep ingrijpende vrijheden wil verleenen. Een ander belang rijk punt zou zijn de materieele belangen van handel en nijverheid zooveel mogelijk te sparen, door b. v. de tollen aan Fransche zijde laag te stellen, opdat ook cle Fransche markt niet voor de producten van den Elzas worde afge sloten. Dergelijke maatregelen zouden bij de bevolking spoedig de Duitsehgeziudheid opwekken cn doen toe nemen." Uit Petersburg. „De in tranen wegsmeltende circulaire van den heer von Bismarck zoo schrijf t een correspondent uit Peters- burg over de rampen, die, volgens den eersten minister van Pruisen, binnen kort de uitgehongerde Par ij zenaars wachten, herinnert mij de geschiedenis van den man die, zijn vijand niet durvende aanranden, riep: „„help mij, help mij, of ik bega een ongeluk!"" „Na den moord van Flavigny, d'Ablis, enz. is het me morandum van den heer von Bismarck inderdaad niets anders dan eene comédie die ten doel heeft de teergevoe ligheid van zijne lezers te treffen, terwijl de bondskanse lier naïef genoeg onderstelt dat deze het bombardement van Straatsburg en het verbranden van Bazeille reeds heb. ben vergeten. De waarheid is dat de heer von Bismarck zich met geheel andere zaken bezig houdt dan het lot hetwelk de Parijzenaars wacht, en dat hij er ernstig voor begint te vreezen, dat hij bet Pruisisch leger, zoo verme tel op Franscben bodem in de waagschaal gesteld, voor Parijs van honger zal zien stervenwant indien het inderdaad het lot der Parijzenaars ware, wat de zeer bekwame diplomaat verontrust, waarom verhindert hij dan het Duitsche leger terug te keeren en de vredesvoor waarden aannemelijk te maken, in plaats van krokodil lentranen over de ongelukken van Frankrijk te storten? „Het verdient opmerking dat dit memorandum, hetwelk zijn doel geheel mist, juist is aangekomen op het oogenblik, waarin de ontvangst van berichten recht streeks uit Frankrijk, dankzij de beschikkingen der Prui sische posterij, heeft opgehouden. Daardoor was de bonds kanselier, bijgestaan door het agentschap Wolf van Ber lijn, in de gelegenheid om ons in dwaling te brengen en ons het Fransche leger van Parijs als zóo onmachtig voor te stellen dat het zelfs de Pruisische voorposten niet kon verslaan, terwijl inderdaad een zeer klein gedeelte van dat leger de redoute Villejuif op de Pruisische troepen heroverde, eene zaak waarover koning Wilhelm, de kroon - prins van Pruisen, de hertog van Coburg, de herto°- van Mecklenburg, enz. enz., die anders zoo gaarne per tele graaf met hunne echtgenooten converseerden, zich wel gewacht hebben aan deze laatsten openlijk te schrijven. „De tranen die de heer von Bismarck over het lot van Frankrijk stort, moeten nog bitterder zijn dan de berich ten die hij ontvangt over den toestand der Duitsche troepen voor Metz, die volgens de laatste brieven van

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3