De minister van financiën heeft bepaald dat het rijles- telegraafkantoor te Middelburg, te rekenen van den 3ea December a., zal worden beheerd door den tegenwoor- digen directeur van het rijks-telegraafkantoor te Bommel J. W. Klappert. De minister van binnenlandsche zaken heeft de ter mijn voor het in werking treden van den schroefstoom- bootdienst tusschen Breskens en Rotterdam, waarvoor on langs vergunning is verleend aan H. Gr. Hammaeher jr.te Groede en P. H. Kousmaker jr. te Breskens, verlengd tot 12 April 1871. Bij koninklijk besluit van den 19cn dezer is het besluit van den 24C|> Juli 1870 (Staatsblad n°. 143) houdende verbod van uit- en doorvoer van paarden, opgeheven. Blijkens de Staats-courant van heden kan te 'sGraven- hage een opziener op het stoomwezen worden geplaatst, op de in die courant vermelde voorwaarden. Onderwijs. De gemeenteraad van Arnhem heeft Vrijdag benoemd tot directrice der middelbare school voor meisjes mej. M. R. Westerman Holsteijn, hoofdonderwijzeres te Alk maar, en tot mede-directeur dier school den heer dr. J. M. van Bemmelen, directeur der hoogere burgerschool te Arnhem. Kerknieuws. In de verschillende gisteren alhier gehouden godsdienst oefeningen van de Protestantsche kerken is mededeeling gedaan van het overlijden, in den avond van jl. Zaterdag, van den heer P. A. van der Scheer, sinds 1856 predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente alhier. Bedankt voor het beroep bij de 'Nederduitsche her vormde gemeente te Nieuwerkerk aan den IJsel door de heer J. H. Gravenstein, predikant bij die gemeente te Serooskerke, die echter weder een beroep heeft ontvan gen naar dezelfde gemeente aan de Bildt. Marine en leger. De luitenant ter zee 2e klasse W. A. Ariëns, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 17" dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. Gemengde berichten. Gisteren morgen is uit de kade alhier opgehaald het lijk van iemand, die behoorde tot de bemanning van het schip De vrouw Agnes, varende tusschen Middelburg en Antwer pen v.v. Hij is vermoedelijk bij het des nachts aan boord komen in het water gevallen, en gestikt. Het lijk is ten minste gevonden, met het gelaat in den modder, tusschen den muur der kade en het genoemde schip. Zij die zich aan boord bevonden hadden van het ongeval niets bemerkt. De man schijnt ook geen pogingen tot redding meer te hebben kunnen aanwenden, daar hij gevonden is met de handen in zijne broekzakken, en geen sporen van door hem gemaakte bewegingen in den modder aanwezig waren. Heden namiddag had in een huisje achter de Teer- pakhuizen alhier een schoorsteenbrand plaats, die spoe dig de brandweer met verschillende spuiten deed aan rukken. De brand bleek echter gelukkig van weinig be- teekenis te zijn en was weldra gebluscht, nadat een paar spuiten een oogenblik water hadden gegeven. Uit Haarlem wordt medegedeeld dat de heer G. S. Wiersma aldaar, bekend uit het onlangs gevoerde proces tegen d<*. Elders, thans is aangeklaagd wegens mishan deling van zijne vrouw. De aanklacht houdt in, dat de heer Wiersma zijne vrouw op den 3cn October plotseling heeft aangevallen, hare kleederen verscheurd, haar bij de keel gegrepen en zoo vastgehouden heeft, terwijl hij haar tegen de gesloten kamerdeur aandrukte, zoodat deze niet kon geopend worden door de te hulp toegeschoten dienstboden, die daarop in den tuin zijn gegaan en door het openschuiven van een raam in het vertrek kwamen, waar het hun ge lukte, mevrouw Wiersma te ontzetten. Deze laatste kon geen geluid meer geven en was bijna bewusteloos. Een oogenblik later hadden de dienstboden misschien een lijk gevonden. De dienstboden Anna de Roos, wed. Yen- nema, en Jansje Suyk, hebben de aanklacht ondertee kend. Op den 13en dezer zijn. genoemde dienstboden door den rechter-commissaris gehoord en is de eisch tot vervolging volgehouden. Ditmaal is men „minder vlug" met de toepassing der preventieve gevangenis. De heer Wiersma is op vrije voeten gebleven, 'tgeen, indien er geen vrees voor her haling bestaat, zeker toejuiching verdient. Nieuws v. d. dag.) De koning heeft zijne goedkeuring verleend aan de akte tot oprichting van de naamlooze vennootschap: Leidsche volkskeuken, te vestigen te Leiden. Prinses Mathilde Bonaparte heeft te Brussel het hotel van den heer d'Hane Steenhuize gehuurd op de Place de l'industrie tegen een huurprijs van vijftig dui zend franken naar men verneemt. Van de brug over den Moerdijk is thans de 6de spanning voltooid en op de noodpijlers gebracht, om zoo dra mogelijk op de pijlers te worden gesteld. De Russische harddravers door Alexander aan Napoleon III ten geschenke gegeven, zijn verkocht voor 400 franken per stuk. Zij werden geschat op 25,000 franken elk. De aan rivieren gelegen districten van Yirginië heb ben door overstroomingen een schade geleden die in geen jaren te herstellen is; de bevolking is tot het toppunt van ellende gebracht. Nooit nog was de vloed zoo hoog. Richmond stond geheel onder water, en ook de toestand van Washington was uiterst gevaarlijk; tal van menschen zijn omgekomen. De laatste spoortrein van Roosendaal naar Moerdijk heeft jl. Donderdag avond een spoorwegwachter overre den. Men denkt dat de man over den weg wilde loopen om de barrière te sluiten, en hij door de duisternis niet bemerkt heeft dat de trein reels in zijne nabijheid was< Te Venlo heeft de echtgenoote van den heer v. M., rijksontvanger, in eene vlaag van woede haar eenig zoontje, èen kind van éen jaar, zoo hevig met het hoofd tegen den grond geslagen, dat het onmiddellijk dood was. Daarop sloeg zij haar eenig dochtertje van vier jaren evenzoo; dat kind is echter gelukkig nog niet overleden- De moeder is in hechtenis genomen. Huiselijke oneenig- heden zijn vermoedelijk de aanleiding tot deze wan daden. ProoZmlsche en Ooerijselscke cour.) Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 23e° dezer: J.C. Krijger, jm. 24 j. met J.A. Hendrikse, jd. 25 j. J. Moorman, jm. 19 j. met E. Holthuijzen, jd. 25 j. (Van 15 tot 22 October.) Vlissingen. Bevallen: M. F.Guillaume,geb. Geervliet, d. J. Baart, geb. Bostelaar, d. M. J. van der Staal, geb. Lau wereins, z."A. P. M van Opbergen, geb Ilarmse, d. L. Pierse, geb. Engels, d N. J. J. Dommisse, geb. Bilheimer, d. Overleden: A. Schout, wed", van J. Minderhout, 66 j. F. W. Hofman, jm. 33 j. M. A. H. de Basel, wede. Van J. J. SterzeBbach, 78 j. A. van der Kuijl, z. 5 m. Goes Bevallen: S.de Waard, geb. Meesen, d. A.John, geb. Wessels, z. I. Schmidt, geb. Romein, z. C. Brouwer, geb. Schouwenburg, z. Overleden: I. Kopmels, d. 21 j. C. Filius, z. 9 d. C. Ka- relse, z. 14 w. Zierikzee. BevallenM. J. Wiersma, geb. Dercksen, d. M. Eijke, geb. van Schelven, d. C. Kaan, geb. Brouwers, z. J. Peute, geb. Bakker, z. P. van der Velde, geb. Trom mel, z. (doodgeb.) Overleden: H. van de Yate, z. 2 d. J. M. van de Vate, d. 3 d. In de maand September 1870 zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven: te middelburg: Huwelijken 7geboorten 42 (zoons 21, dochters 21) sterfgevallen 19 (van het mannelijk geslacht 8, van het vrouwelijk 11); levenloos aangegeven 4. Elders overleden 1. te vlissingen: Huwelijken 6; geboorten 29 (zoons 17, dochters 12); sterfgevallen 25 (van het mannelijk geslacht 11, van het vrouwelijk 14)levenlooze geboorten 5. (Onder de overledenen zijn begrepen 6 elders overle den, doch alhier ingeschreven.) te zierikzee: Huwelijken 4; geboorten 31 (zoons 15, dochters 16) sterfgevallen 30 (van het mannelijk geslacht 15, van het vrouwelijk 15)levenlooze geboorten 1» Yerkoopingen eu aanbestedingen. Te Brouwershaven is op 20 dezer het op „Dwars in den weg" aan den grond zittende barkschip Maria Adriana publiek geveild, en is daarvan hoogste bieder gebleven en kooper geworden de heer A. van der Linde van Ouddorp, voor de som van f 713. Tliermoineterstand. 22 Oct. 's av. 11 n. 53 gr. 23 's mor. 7 u. 53 gr. 'smidd. 1 n. 52 gr. 'sav. 11 u 50 gr. 24 'smorg. 7 u.47 gr. 'smidd. 1 u. 52 gr. 'sav. 6 u. 54 gr. Gemeenteraad van Middelburg. verbetering. Twee drukfouten, voorkomende in hec verslag der zitting van jl. Zaterdag, in het vorig nornmer opgenomen, eischen verbetering. In het gesprokene door den heer Dobbelaerde Wind staat: „dat ook hij het een gelukkig verschijnsel zou genoemd hebben als het voorstel totkeffing van geraaalbe- lastingopde begrooting geweest ware, dit moestzijn: gemist ware. Voorts moet in de plaats van het woord gemeente- begroot i n g in de door den voorzitter in stemming ge brachte vraag gelezen wordengemaalbelasting. Gemeenteraad yau Goes. Vrijdag 20 October werd eene vergadering gehouden welke door 10 leden werd bijgewoond. Daarin werd overgegaan tot de verdere behandeling der gemeentebegrooting voor 1871. Bij deartikelsge- wijze voorlezing werden, na discussie, eenige voorge stelde wijzigingen met meerderheid van stemmen aange nomen. Daaronder behoort voornamelijk het verhoogen van het tractement van den gemeente apotheker, thans uitgetrokken op f 600, met f 200 en alzoo te brengen op f 800. Vervolgens stelt de voorzitter voor de begrooting voor 1871 in haar geheel goed te keuren en vast te stel len, in ontvang eu uitgaaf op f 81,522.601,waartoe wordt besloten. Öuitmlanö. Algemeen overzicht. Uit verschillende hoofdsteden van Europa en zelfs uit Tours werden gisteren en heden voor het eerst meer stellige berichten omtrent gemeenschappelijke me- diatie-pogingen van verschillende gouvernementen aan gebracht. De Russische regeering zou echter afzonderlijk optreden. De groote vraag zal daarbij wezen of de onder handelaars van Fransche zijde hetzij dan het gouver nement te Parijs, hetzij de delegatie te Tours, hetzij de maarschalk Bazaine een afstand van grondgebied in beginsel zullen willen aannemen. Van Duitsche zijde wordt toch beweerd dat dit als hoofd voor vvaaarde voor een wapenstiltaud en als grondslag voor een vredestrac- taat gehandhaafd blijft. Intusschen wordt het bericht bevestigd dat de generaal Boyer door maarschalk Bazaine naar de ex keizerin van Frankrijk is gezonden met last om de resultaten der ge voerde onderhandelingen met het Pruisische hoofdkwar tier te Versailles aan hare goedkeuring te onderwerpen. De generaal Boyer is eergisteren bij de ex-keizerin toe gelaten. Wij merkten intusschen reeds op dat deze reis van den generaal Boyer bij al de verwarring, welke in de onderlinge verhouding der machthebbenden van het oogenblik in Frankrijk schijnt te bestaan nog altijd eenige officieele toelichting vereischt. Dezer dagen wezen eenige Duitsche dagbladen op de inconsequentie, waaraan sommige dagbladen in België zich schuldig maken, welke aanvankelijk sympathie voor Pruisen aan den dag legden en thans geheel veranderd zijn. Ditzelfde verschijnsel zouden die Duitsche dag bladen ook bij de dagbladpers in andere landen kunnen opmerken en geen inconsequentie van die dagbladpers, maar inconsequentie van Duitsehland zelf is daarvan de oorzaak. Zeer juist is dit gisteren geformuleerd in eene motie, voorgesteld door een der leden der kamer van afgevaardigden te Pesth. Het niet-onbekende lid der liberale partij in die vergadering, de heer Simoneyi, wenschte, ook namens verschillende zijner politieke vrienden, door de kamer te doen verklaren dut zij, even als zij hare volle sympathie had geschonken aan de Duitsche natie in den strijd voor hare onathankelijkheid, thans hare sympathie schénke aan het Fransche volk, hetwelk zich verdedigt tegen een vijand, welke verove ring van grondgebied beoogt. Tevens drong de voor steller aan dat het gouvernement pogingen in het werk

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2