MIDDELBURGSCHE COURANT. i\°- 253. Dinsdag '1870. 25 October. Bij (leze courant belioorl een bijvoegsel. Middelburg 24 October. In de zitting der tweede kamer van heden werd bij de voortgezette behandeling der Indische begrooting,na breedvoerige beraadslagingen, een amendement van den heer Mirandolle tot verhooging van het koffieloon in de Preanger, waartegen de minister van koloniën zjch ver zette, met 37 tegen 29 stemmen verworpen. De discussiën over deafdeelingeeredienat en onderwijs werden daarna aangevangen. In eene op a. "Woensdag, des namiddags te éen anr, te houden zitting van den gemeenteraad van Middelburg zal, behalve de gemeentebegrooting voor 1871, behandeld worden de conclusie van het door de financieele commis sie, in overleg met burgemeester en wethouders, aange boden leening- en conversieplan. De geneeskundige raad in Zeeland hield eergisteren avond zijne gewone najaarsvergadering. Uit de gedane mededeeliugen bleek, onder meer, dat de met den minister van binnenlandsche zaken gevoerde correspondentie betreffende het dienstbaar maken van het ondersvijs aan do hoogere burgerschool alhier tot het opleiden van jongelingen tot hulp-en leerling apothekers, tot geen resultaat heeft geleid, zoodat deze zaak als vervallen moet svorden beschouwd. Door gedeputeerde staten van Zeeland is het advies van den. raad gevraagd op een adres van den heer J. J. Massée, genees- en heelkundige te Kruiningen, vroeger te Schore, houdende verzoek,om verlof tot het leveren van geneesmiddelen, zijnde in de gemeente Kruiningen een apotheker gevestigd, zoodat hij zonder dat verlof tot die levering niet bevoegd is. De heer Massée verklaart dat een geneesheer aldaar geen voldoend bestaan heeft indien hij geen geneesmiddelen mag afleveren, terwijl daaren tegen door de inwilliging van zijn verzoek de apotheker niet in zijne rechten zal worden verkort. Het verzoek van den heer Massée is door den inspec teur voor het geneeskundig staatstoezicht tot preadvies gesteld in handen van de heeren Sr. de Man, dr. Keyzer en Verhuist. Deze heeren hebben een voor den adres sant ongunstig rapport uitgebracht, op grond dat het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is als men de wet niet illusoir en de uitzondering niet tot regel wil maken. De heer Massée is vrijwillig vertrokken naar Kruiningen, zijnde eene welvarende gemeente van ruim 2000 zielen, die in geen exceptioneel geval verkeert. Alvorens de beraadslaging wordt geopend, werd ook mededeeling gedaan van een verzoek van den heer P. A. leClercq, apotheker to Kruiningen, die te kennen geeft dat hij zich in 1867 als apotheker aldaar gevestigd heeft, in de vaste overtuiging, met het oog op de wet, dat hij do geneesmiddelen zou mogen leveren. De heer Massée heeft een drukke praktijk te Schore en te Krui ningen, zoodat, wordt dien heer vergunning gegeven tot bet leveren van geneesmiddelen, voor hem, apothe ker, geen voldoend bestaan overblijft en hij alzoo vreest de gemeente te zullen moqten verlaten. Om deze redenen uit de heer ld".-Clercq de ootmoedige bede, om hem in zijne rechten als apotheker te handhaven. Ook van d<\ Janssen,geneesheer te Kruiningen, en lid van den raaddoor ziekte verhinderd tegenwoordig te zijn is een briet te dezer zake ingekomen, waarin het verzoek van den heer Massée en de door dezen aangevoerde argu menten worden ondersteund, en tevens te kennen wordt gegeven dat de aldaar gevestigde apotheker tijdens zijne vestiging het uitzicht niet heeft kunnen hebben op een spoedig monopolie voor de levering van geneesmiddelen, en hij door de te verleenen dispensatie niet veel lijden zal. Nadat verschillende leden hun gevoelen over het adres van den heer Massée hadden te kennen gegeven, is diens verzoek met ll tegen 2 stemmen afgewezen. De heer de Visser en de voorzitter stemden voor. Gedeputeerde staten zullen mitsdien worden geadviseerd om de ge vraagde dispensatie niet toe te staan. Uit de gewone mededeelingeu van de handelingen van het geneeskundig staatstoezicht bleek, dat de sterfte- verhouding in de maanden Juni, Juli, Augustus en Sep tember gunstig, is geweest, zijnde in het geheel geen sterftegeyall^ttvoorgekomen in Juni in 15, in Juli in 18, in Augustus in 15 en in September in 17 gemeenten. Ten aanzien van de epidemische ziekteu bleek dat sedert de vorige mededeeling de kinderziekte zich, be halve in de 16 toen genoemde gemeenten, nog heeft vertoond te Grauw, Hengstdijk en Biervliet. In 11 van de 19 gemeenten waar zij zich heeft voorgedaan zijn te zamen slechts 32 personen daaraan in den loop van dit jaarygestorveru. De ziekte had nergens een ernstig karak ter. iBene in den aanvang belangrijke epidemie van kinderziekte heeft zich vertoond te Vlissingen onder de bemanning van het Amerikaansche schip Franklin, waar van de bijzonderheden onzen lezers reeds bekend zijn Van de 55 aangetasten zijn 5 overleden. Epidemiën van andere ziekten zijn niet voorgekomen. Bij het lokaal onderzoek der gemeenten zijn ook een aantal begraafplaatsen onderzocht en verschillende daar van, op grond der nieuwe wet op de begraafplaatsen, voorgedragen om gesloten te worden. Door den inspecteur zijn weder verschillende gevraagde en spontane raadgevingen verstrekt met betrekking tot de volksgezondheid. Onder anderen heeft hij den com missaris des koning aangeschreven tot het nemen van maatregelen ter voorziening in het door de droogte be staande watergebrek door aanvoer van zuiver drinkwa ter, alsmede tot het doen houden van streng toezicht in verband met de onder de varkens heerschende ziekte. Aan beide adviezen is gevolg gegeven. Evenzeer is, door burgemeester en wethouders van Zierikzee voldaan aan de tot hen gerichte uitnoodiging, om de ingezetenen tot voorzichtigheid aan te manen omtrent het gebruik der als onschadelijk aangepiezen zoogenaamde „rnuizen- tarwe." Door de gezondheidscommissie alhier zijn na ingesteld onderzoek omtrent vergiftigd anijszaad een viertal adressen opgegeven van groothandelaren te Rot terdam, die dit hadden afgeleverd, waarmede de inspec teur voor het geneeskundig staatstoezicht in Zuid-Holland in kennis is gesteld. Uiteen latere mededeeling van dr. de Wind bleek dat de bij deze zaak betrokken inge zetenen door de gezondheidscommissie alhier onder ge heimhouding zijn aangeschreven, om het bedoelde anijs zaad niet meer te verkoopen, onder voorbehoud om hen bij eene herhaling daarvan openlijk aan de kaak te stellen. Onder de rubriek: handhaving van wettenen veror deningen, werden door den voorzitter verschillende me- dedeelingen gedaan; onder anderen, dat de heer W. J. Janson, te Renesse, door de rechtbank te Zierikzee van alle rechtsvervolging is ontslagen ten'aanzien van de tegen hem ingebrachte klacht dat hij meer geneesmid delen voorhanden heeft dan op zijne lijst voorkomen. Van dit vonnis is door den officier van justitie cassatie aangeteekend. Bij de gevoerde beraadslaging bleek dat de heer Jansen opzettelijk een vonnis heeft willen uit lokken, teneinde daarna door den hoogen raad de quaes- tie te zien uitgemaakt, of iemand, die meer geneesmid delen heeft dan op de lijst voorkomen, verplicht is deze daarop te plaatsen. Nog bleek dat een apotheker alhier ernstig door den inspecteur is aangeschreven wegens het op een raiddag gesloten houden van zijn apotheek, zoodat een genees middel niet,is kuunen besteld worden. Het verslag van de gecommitteerden voor de winkel- visiiatiën is weder niet in de openbare zitting behandeld, daar II leden zich daartegen verklaarden. Alleen dr. Ver schoor en de voorzitter steraden voor openbare behande ling. Overeenkomstig het advies van gecommitteerden voor de herziening van het reglement zyn in dit laatste eenige wijzigingen gebracht. Ouder anderen is bepaald dat de gewone vergaderingen van den raad worden gehouden in de tweede helft der maanden Mei en October, met weglating der bepaling van dag en uur. Tot leden van commissiën zijn aangewezentot het nazien der rekeningen, de heeren van der Grijp, dr. Vogelvanger en mr. Snouck Hurgronje tot het geven van adviezen aan den inspecteur in spoedeischende ge vallen, de heeren dr. de Man, Winkelman en de Visser; en tot het resumeeren der notulen dr. de Man en dr. de Wind. Tot lid van het bureau van vaccinatie is, ter vervul ling der vacature ontstaan door het vertrek van dr. Damme, benoemd dr. de Man, die zich deze benoeming heeft laten welgevallen. De bespreking met betrekking tot de herbenoeming van de aftredende correspondeerende leden zou na de openbare zitting in eene zitting met gesloten deuren behandeld worden. Het eenige in de openbare zitting behandelde voorstel ging uit van den voorzitter, die herinnerde aan de in zijn verslag gedane mededeeling, dat slechts éen kweekelinge uit deze provincie zien heeft aangemeld ter plaatsing, en ook is geplaatst, aan de kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam, en naar aanleiding daarvan, en in verband met de behoefte aan vrouwelyke verloskundige hulp vooral ten platten lande, voorstelde eene commissie van drie leden te benoemen, ter overweging der vraag: of het niet wenschelijk is de vorming van vroedvrouwen dezerzijds te bevorderen, en zoo ja de middelen aan te geven die daartoe naar haar oordeel zouden kunnen leiden. Dit voorstel aangenomen zijnde, werden tot leden dezer commissie benoemd de heeren Cornelis, dr. Hazen berg en de Visser. Daarna werd overgegaan tot eene zitting met gesloten deuren, na afloop waarvan door den voorzitter werd medegedeeld dat tot correspondeerende leden door den raad zijn herbenoemd de aftredende heeren: dr. J.N. Boom, te Zierikzee; dr. J. M. Boom, te TholenH. B. Maal Henry, te Oostburg; H. P. W. Steenkamp, te Neu zen A. Walraven, te Hoekdr. Q. J. M. Jansen, te Wisse- kerke; K. Was, te St.-Maartensdijk; W. J. Jansen, te Renesse; G. J. Bertel, te Koudekerke R. J. Dirksen, te Middelburg; dr. F. Seelheim, te Middelburg; G. J. W. Berghuys, te Middelburg, en M. Luteyn Mazure, te Oost burg. De werken ten behoeve der staatsspoorwegen, welke den 17en November a. te 's Gravenhage zullen worden aanbesteed, bestaan in a. het baggeren der buitenhaven buiten den zeedijk; b. het bezetten yan een gedeelte der havenglooiing langs den westhavendam buiten deu zee dijk; c. het verdedigen van een gedeelte der haven glooiingen binnen en buiten den zeedijkd. het maken en stellen van vier dukdalvenhet verdedigen der boor den van het gedeelte van het kanaal door Walcheren, tusschen de binnenhaven bij Veere en de Nieuwe haven "Van Middelburg. De bodem der buitenhaven buiten den zeedijk moet eene diepte verkrijgen van minstens 6.50 meter -r A. P. en worden begrensd door de havendarameu, deu zeedijk en de dieptelijn van minstens 6.50 meter r A. P. op den onderzeeschen oever. Een gedeelte van de glooiing van den westhavendam buiten den zeedijk moet bedekt worden met 1320 M2 kraagstuk van 0.30 M. rijsvulling, volgens bestek be- ballast. De havenglooiingen binnen en een gedeelte van die buiten den zeedijk van 1 M. -r A. P. tot 3.20 M. -|- A. P. moet worden bezet met 11,600 M'2 steenglooiing en 15,075 eiken perkoenpalen. De glooiing en bermen van het gedeelte van het ka naal door Walcheren, tusschen de binnenhaven bij Veere en de Middelburgsche haven, moet van A. P. tot 1.70 meter -j- A. P. volgens aanwijzing voorzien worden met 19,800 M'2 steenglooiing. Het werk moet geheel voltooid worden opgeleverd vóór of op 1 Juni 1S72. Het bedrag der begrooting is 169,600.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1