MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Maandag 1870. 24 October. i\°- 202. Middelburg 22 October. In de zitting der tweede kamer van heden hebben breedvoerige discusiën plaats gehad over het Preanger- stelsel. Een amendement van den heer van Goltstein, strekkende tot afkeuring van de hervorming van dat stelsel, werd met 34 tegen 31 stemmen verworpen. Van zijn deartikelenl2tot33aange- In eene gisteren avond alhier gehouden vergadering der afdeeling Middelburg van de Vereeniging ter bevor dering van fabriek- en handwerks-nijverheid in Neder land is tot lid van het bestuur benoemd de heer B. A. Verheij. Ook heeft eene uitreiking van eereblijken voor lang sgingen dienst plaats gehad, ingevolge de bepalingen van het reglement, aan de volgende personen P. J. Kouion, die 32 jaren, T. Wijtman en P. L. Zooraers, die beiden 28 jafen in dienst zijn geweest, allen bij de firma Wed. Doesburg zoon; A. L. Al laar t, die 46 jaren, P.de With, die 43 jaren, C. Haraelink, die 38, J. Hamelink, die 37 en L. J. Dorraaar, die 36 jaren in dienst zijn geweest, allen bij de firma M. K. Jcras en zonen; alsmede aan den zoon van den inmiddels overleden H. Hulster, die 27 jaren bij den heer J. J. F. Grauss was werkzaam geweest. Deze uitreiking ging vergezeld van eene toepasselijke toe spraak van den voorzitter. Door eene vroeger daartoe benoemde commissie is rap port uitgebracht omtrent een voorstel om door Zeeuwsche werklieden, uit Walcheren, eenige voorwerpen te doen vervaardigen en aan de beste daarvan prijzen toe te ken nen, namelijk door timmerlieden, meubelmakers, stof feerders, lood- en zinkwerkers, schilders en glazenma kers, en smeden. Overeenkomstig het uitgebracht advies is daartoe thans besloten en een programma daarvoor vastgesteld. Door den heer van den Toorn, broodbakker te Dord recht, is een brood vertoond, hetwelk alhier is gebakken zonder gist, en er even goed uitziet als met gist ge bakken brood. Dergelijk brood is ook in handen van scheikundigen gesteld ter beoordeeling; De stof, die door den heer van den Toorn wordt gebezigd, ter vervanging van de gist, kost, volgens zijne bewering, niets. Het ge heim is evenwel het eigendom van genoemden heer. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan mt M. M. von Baumhauer, referendaris bij het departement van bin. nenlandsche zaken, tot het aannemen en dragen der ver sierselen van commandeur der orde van St. Anna, hem door den keizer van Rusland geschonken. Onderwijs. De gepensioneerde hoofdonderwijzer A. van Velsen te Aagtekerke werd in de zitting van den gemeenteraad aldaar, den 15en dezer, bij de nederlegging zijner betrek king verrast door gul onthaal, hartelijke toespraken, en een geschenk in zilver met inscriptie. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Gapinge E. J. van de Roemer,thans predikant bij die gemeente te Krabbeudijko. Tot predikant bij de Nederduitsch-hervorrade ge meente te Iieusden is beroepen I. Kromsigt, thans te Cortgene. Marine en leger. De kapitein-luitenant ter zee I. A. H. Hugenholtz wordt met den laatsten October a. eervol ontheven van bet bevel over Zr. Ms. monitor de Krokodil en op nonac tiviteit gebracht, en dat bevel met den eersten Novem ber a .opgedragen aan den luitenant ter zee lc klasse W. I. Scholten van Aschot. Zr. Ms. schroefstoomschip de Dommel, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse jonkheer A. C. van Haeften, is in den voormiddag van den 21«i dezer van de reede van Texel naar zee vertrokken, met bestemming naar Suriname. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof van Zeeland heeft in zijne zitting van gisteren uitspraak gedaan in de zaak van: 1°. Marinus Huissoon, oud 48 jaren, koopman, wonende te Colijnsplaat, thans gedetineerd te Middelburg; 2°. Adriaan Koole, oud 67 jaren, winkelier, wonende te Colijn^l^r^^So. Marcus Heerman, oud 52 jaren, kleer- mafifr 4,ldaat,en 4°. Leonardus de Vos, oud 34 jaren, koopman en onbezoldigd rijksveldwachter, wonende te Cats, en schuldig verklaard de eerste aan: bedriegelijke bankbreuk, door als gefailleerd koopman te verduisteren waren of roerende goederen tot zijnen boedel behoorende; de tweede aan medeplichtigheid daaraan, door tot dat einde met den bankbreukigete hebben samengespannen, de vierde aan gelijke medeplichtigheid, gepleegd terwijl hij tteshgtrekking van onbezoldigd rijksveldwachter ver vulde, en veroordeeld onder aanneming van verzach tende omstandigheden ieder tot een correctioneele ge vangenisstraf de eerste van achtien maanden, de tweede en vierde van zes maanden, door den laatste in eenzame opsluiting te ondergaan, met bevel dat het arrest, zoo verre deze drie veroordeelden betreft, zal worden ge drukt en aangeplakt aan het hofgebouw, en voorts in de Goesche courant zal worden bekend gemaakt, en met verwijzing van hen solidair in de kosten der proce dure; terwijl de derde beschuldigde is vrijgesproken, als zijnde het hem te laste gelegde feit niet bewezen, de kosten ten zijnen aanzien gevallen te dragen door den staat. De van brandstichting beschuldigde Johannes JosephusBuysis daarvan vrijgesproken, op grond, dat het hem ten laste gelegde feit niet was bewezen, met bevel dat hij in vrijheid zal worden gesteld, ten ware dat hij om andere redenen behoort in .hechtenis te blijven, de kosten te dragen door den staat. De arrondissements rechtbank alhier heeft eergisteren de volgende vonnissen uitgesproken. Bonaventura Vlieger, geboren te Middelburg, was be klaagd dat hij in den nacht van 25 op 26 September jl. en vorige nachten heeft rondgezworven zonder vaste woonplaats of middel van bestaan te hebben, en zonde!' eenig beroep of ambacht uit te oefenen. Hij is gevonden in de muziektent op het Molenwater, waar hij zeven nachten van 's avonds 10 tot 's morgens 5 uren heeft doorgebracht, terwijl hij des daags bedelde. Hij is schul dig verklaard aan landlooperij en veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en in de kosten, met bevel dat hij na het einde dier straf naar een bedelaarsgesticht of werkhuis zal worden overgebracht. Johanna Wilhelmina Malgo, oud 45 jaren, wonende alhier, was beklaagd dat zij den 13e» Augustus jl. uit de woning en ten nadeele van den heer J. J. Worrell in de St. Geertruidstraat alhier arglistig een spior.spiegel weggenomen en ten haren bate verkocht heeft. Zij is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en, met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroor deeld tot een maaud gevangenisstraf en in de kosten, Jacobus ten Hacken, oud 14 jaren, PhilippusLacor, oud 13 jaren en Jacobus Willemse, oud 15 jaren, allen alhier wonende, waren beklaagd dat zij den 19en Septem ber jl. te zamen en in vereeniging op de buitenplaats van mejufvrouw Ackermans appelen en peren gestolen hebben. Zij zijn schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, gepleegd met oordeel des onderscheids, en on der aanneming van verzachtende omstandigheden ver oordeeld tot zes dagen gevangenisstraf, benevens in de kosten Josephus Marinus Blok, polderwerker, was beklaagd dat hij den 4e" September jl. G. Brand op den openbaren weg onder Oost-en West-Souburg moedwillig mishandeld heeft. Hij is schuldig verklaard aan het moedwillig toe brengen van slagen en stooten zonder dat daardoor ziekte of; beletsel om te werken is ontstaan, en, onder aanne ming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf en in de kosten. Wordt vervolgd.) Gemengde berichten. Verleden Woensdag werden bonderde Berlijners bedrogen door een troep jongens die door de drukste straten liepen, onder het luid geroep van: „Laatste dé pêches! Parijs ingenomen! Intocht van den koning te Parijs!" In een oogenblik waren een menigte exemplaren verkocht. En wat las men „Parijs heeft zich over geven. Gisteren hield de koning van Pruisen zijn intocht aan de zijde van HH.MM. den keizer van Rusland en den keizer van Oostenrijk, aan den spits der vereenigde legers. Berlijn 13 Mei 1813." De beruchte baby-farming-zaak heeft te Londen aanleiding gegeven tot het oprichten van een genoot schap ter bescherming van zuigelingen onder den naam van Infant Life Protection Society. Op een der muren te New-Castle on Tyne heefteen ontzettend ongeluk plaats gehad. Een in aanbouw zijnd ijzeren vaartuig sloeg plotseling om en verpletterde eenige arbeiders die beneden werkzaam waren. Men weet nog niet hoe groot het aantal dooden is, doch reeds zijn zes lijken te voorschijn gebracht, zes andere kan men zien liggen, en men vreest dat er wel 20 tot 30 zwaar ver wond zijn. In de Nationale Bank van Denver (Colorado) is op het oogenblik een staaf goud ter bezichtiging gesteld, die 30 duimen lang, 14 duimen breed en 10 duimen dik is. Ze bestaat uit 792 deelen goud en 190 deel en zilver en wordt op f 125000 waarde geschat. Naar men verneemt is het plan gevormd en zijn reeds stappen gedaan om te Nieuwediep een entrepot voor de Nederlandsche stoomvaartmaatschappij te vesti gen, wier booten een geregelde dienst tusschen Nederland enlndië, langs het kanaal van Suez zullen onderhouden {H. en N. D. et.) Gemeenteraad ran Middelburg. Zitting van lieden, 22 October. Beslissing voorstel gemaal- belasting ontslag lid schoolcommissie adres C. B. van de Krekc; beslissing adres Kompenkanscommissie armwezen verzoek Commercie-compagnie aankondiging dag behande ling gemeentebegrooting. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Tegenwoordig al de leden. Na goedkeuring der notulen van het verhandelde in de zitting van 19 dezer, stelt de voorzitter aan de orde de beslissing over het al of niet vragen van vergunning tot heffing der gemaalbelasting over de laatste acht maanden van het jaar 1871, waaromtrent in de vorige zitting de stemmen hebben gestaakt. De heer Dobbelaer de Wind vraagt en verkrijgt als nog het woord. Hij betuigt zijn leedwezen dat hij door ongesteldheid verhinderd is geweest in de vorige zitting tegenwoordig te zijn, te meer omdat toen de stemmen over het voorstel betreffende de gemaalbelasting hebben gestaakt, waardoor men verplicht is geweest de vergade ring andermaal bijeen te roepen. Ziende dat nu al de leden tegenwoordig zijn, cd daar het niet te verwachten is dat zij die Woensdag vóór of tegen stemden, thans van zienswijze zullen veranderd zijn, ligt het in den aard der zaak dat de stem die hij zal uitbrengen vermoe delijk een beslissenden invloed zal hebben. Hij zal stem men zooals hij jl. Woensdag zou hebben gestemd indien hij tegenwoordig ware geweest. Die stem motiveerende, verklaard hij dat ook hij het een gelukkig verschijnsel zou genoemd hebben als het voorstel tot heffing van gemaalbelasting op de begrooting geweest ware. Maar hij heeft zich afgevraagd, of dit wel kon ia verband met de aanhangige financiëele plannen, die nog niet tot uitvoering zijn gekomen en waarvan het nog onzeker is of zij wel uitgevoerd zullen worden. Hij meent dus dat dit niet kon, omdat voor het verlies der gemaalbe lasting geen equivalent bestaat. Ook heeft hij nog gele genheid gehad het rapport der financiëele commissie te lezen en daaruit gezien dat de meerderheid der leden dier commissie de gemaalbelasting ook voor de laatste acht maanden van 1871 innen wil. Overeenkomstig haar advies zal ook hij stemmen.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1