Veemarkt te Oostlmrg, Een Duitsch oordeel over den toestand van Frankrijk. „Sedert het ontstaan van het tweede keizerrijk zegt Hans Waehenhusenwaren leugen en bedrog, schelmerij en verdeeldheid, zedeloosheid en de treurigste achteruit gang aan de orde van den dag. Zij verstoorden en ver woestten de banden van bet huisgezin, verwijdeiden bloedverwauten van elkander en vernietigden de be trekkingen die de eenheid der natie moeten bevorderen. Het huisgezin bestond bijna niet meer," de beurs rukte ieder die nog eerlijk leefde en door arbeid in zijn onder houd trachtte te voorzien in den maalstroom mede-, in de scholen en universiteiten was het onderwijs opper vlakkig; de letterkunde bevorderde de zedeloosheid; de dagbladpers verkocht zich aan de regeering of aan ge lukkige speculanten, en in de kunsten sloeg het groote talent der Franschen tot platheid over. De keizerlijke familie en de met allerlei avonturen vertrouwde aristo cratische farailiën, gingen de natie voor, die zij met zich naar den rand van een afgrond voerden. „Men zou onderstellen dat een ramp, welke het nieuwe Babel evenals het oude overviel, het volle ten minste zoover zou hebben gebracht, dat het den val die het dreigde, zou hebben gezien en zou hebben getracht zich daarvan te redden. Doch niets daarvan. Men kan met de Franschen even zoo min logisch redeneeren als met kinderen. Zij weten zelf dat zij verloren zijn: zij ge voelen het en troosten zich met de gedachte, die een stellige overtuiging wordt, om binnen een vijftal jaren de smadelijke vernedering te wreken. „In hetzelfde oogenblik waarin zij zweren, dat zij zich niet laten overwinnen, verklaren zij tevens, dat zij overwonnen zijn Zij begrijpen niet hoe do Duit se hers voor Parijs zijn gekomen en bedriegen zich ter elfder ure nog over huu toestand, door de dwaaste be richten van overwinningen. „De zwetsers en dweepers zijn thans aan het bestuur eu aau het woord. Het is niet genoeg, dat het Fransche leger vernietigd is, ook de burgerij moet in het vuur en een zekeren dood tegemoet worden gevoerd. Gambetta heeft „de genius der straatgevechten" opgeroepen. Een patriot, die tevens een gek is, kan zich voorstellen met barricaden een leger van een millioen geoefende en zege vierende Soldaten te kunnen tegenhouden en met mobiele garden eu vrijwillige scherpschutters den vijand in de provinciën te kunnen vernietigen. De zwetsers en dweepcr8 drijven alzoo de burgers en boeren, bij hun beweegelijk karakter, tot heldendaden, die in de bosschen worden bedreven, en door den dood van enkele Duitsche soldaten halen zij zich groote oorlogslasten en de verbranding hunner dorpen op den hals. „Alles wat door het comité voor de verdediging wordt ondernomen, is even gebrekkig. De barricaden, verhak- kingen, wallen eu loopgraven, die op de straatwegen zijn aaugelegd, worden niet verdedigd; achter de kostbare bruggen en tunnels, die men heeft laten springen, stond geen enkel soldaat, en wat is er van de wallen en barri caden te verwachten, waarachrer men ons in Parijs wil ontvangen? Zullen niet de weelderige en verwijfde Parij- zenaars het geweer wegwerpen, zoodra de eerste bommen in de stad vallen „Te willen sterven voor het vaderland en zich onderdo puinhoopen van Parijs te willen laten begraven zijn groote woorden, en is inderdaad niets anders dan al het gezwets dat Frankrijk reeds in het verderf heeft gestort. Volgens de Par ij ach e schreeuwers zijn de Duitschers door verraad, overrompeling en bespieding zóóver gekomen,en zij kla gen nu hunne vorige aan voerders allen als verraders aan. „Er zijn ook verstandige lieden in Frankrijk, doch hunne redeneering gaat niet verder dan de erkentenis; Duitschland is veel sterker dan wij, daarom moesfen wij overwonnen worden." Doch wie zal het Fransche volk in zijn kinderlijke onuoozelheid veroordeelen, als Napoleon zelf zijn volk daarin voorgaat! De man, toch, die eenoorlogscoraraentaaropeea Latijnsch geschrift maakte, lie't zichzelf bedriegen. Napoleon 1 was althans een held; bet rijk van Napoleen III kende slechts lichtzinnigheid, zedeloosheid en onwetendheid, en het is onbegrijpelijk, dat Europa zich zoolang door hem om den tuin heeft laten leiden. „Als ik op het terras van Meudon sta en opdestad zie, dan denk ik aan de verwoestingen die ons zwaar geschut zullen teweegbrengen, doch een bombardement kan niet van langen duur zijn. Vestingen als Metz belegert men, maar, evenals de ketel uit de heksen-traditiën overloopt zoodra er iets wordt ingeworpen, zal ook Parijs overloopen bij de eerste zware kogels die er invallen, en de verdedi ging zal worden opgegeven. „De lieden die thans aan de regeering zijn, worden niet door schade wijs, zij gelijken op de veroordeelden die zich op het schavot nog verweren. En toch zal de verwarring en de ellende nog toenemen als de vrede gesloten is, want de oorlog heeft alle slechte elementen in Frankrijk op gewekt. De eerzucht, de eigenliefde, de hebzucht en de honger zullen er vrij spel hebben. Duizenden en nogmaals duizenden zijn door de verwoestingen van den oorlogtot den bedelstaf gebracht; hunne huizen zijn verwoest of verbrand, hunne velden en tuinen vertrapt. Er is gebrek aan zaadkoren, landbouwgereedschappen en arbeiders. Het aantal werklieden in de provinciesteden wier huisraad, werkplaatsen en gereedschap vernield is, zal niet in staat zijn het werk te hervatten. De fabrieken zijn verwoest, evenals de daarin aanwezige werktuigen. De arbeider zelf, die,bij zijn haastige vlucht, zijne weiuige bezittingen heeft achtergelaten, zal het niet der moeite waard ach ten binnen de vier naakte muren, waar alles verwoest is, terug te keeren. Vrouw en kinderen zullen met hem om brood roepen; wat te beginnen? „Hoe zullen zij den arbeid hervatten De een zal geen gereedschap hebben, en evenmin geld om het te koopen anderen zullen moedeloos de vuisten ballen, op de puin hoopen van hun welvaart staren en de Duitschers ver vloeken, doch ten laatste hun woede tegen hun eigen land keeren. Parijs, zal de toevlucht van alle armen zijn, omdat men daar kan stelen, als er geen ander middel meer overblijft om zich te voeden. Ook naar de provin ciesteden zal zich een groot gedeelte begeven en zoo zal er een klasse van proletariërs ontstaan die de herstel ling van de burgerlijke verhoudingen en vooral van een goede regeeringsvorm langen tijd onmogelijk zal maken. „Men zegt wel, Frankrijk heeft aanzienlijke hulpmid delen, maar zullen zij voldoende zijnora.de verwoestingen die de oorlog over dit arme, schoone land heeft gebracht, te herstellen ■drcttfömtjm. Heden is te Vlissingen met eenige averij in de haven gekomen, de Nederlandsche brik Geertrui, in ballast, komende van Antwerpen en bestemd naar New-Castle. Uit de haven aldaar is vertrokken, de Eugelsche sloep Violet, kapt. Tasver, met harst, bestemd naar Hamburg. Heden is van Vlissingen naar zee gezeild het barkschip Stad Middelburg, gezagv. L. P. de Vries, met bestemming naar Cardiff. Eergisteren is ter reede van Veere gearriveerd de Engelsche schooner Tnry, gezagv. II. Thome, van New castle, met kolen voor die plaats bestemd. fcjftnöclsbericljtfn. Graanmarkten enz. Gent, 21 October. Roode en witte tarwe fr. 24.50 met weinig aanvoer, opslag; rogge fr. 14.50 a fr. 15.50, afslag; gerst fr.haver fr. 9.25; boekweit fr. 16.15; paar- denboonen fr. 19.00; koolzaad fr. lijnzaad fr. 36.00; koolzaadkoeken fr. 25.00; lijnkoeken fr. 20.25; eieren fr. 3.00 per 26 stuks, veel aftrek; boter per kilogram fr. 2.40, Vlissingen, 21 October. Boter 1.15 a /T.20 per kilo gram. Amsterdam, 21 October. Raapolie op 6 weken 46}, Lijnolie op 6 weken ƒ33}. Prijzen van effecten. Amsterdam 21 October 1870. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 21 pet. 52 ♦dito dito dito 3 62] ♦dito dito dito 4 03 ♦Aand. Handelmaatschappij 41 dito exploitatie Ned. staatssp. 90 België. ♦Certificaten bij Rothschild 21 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 92 ♦Certific. adm. Hamburg 5 65} ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 75 J J ♦Cert. ƒ1000 1864 5 „91} ♦dito ƒ1000 1866 5 9L} ♦Loten 1866 5 208} ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4} 801 ♦Certific. dito4 62 ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 ♦Obligatiën 1867 4 66} ♦Obl. 1869 4 66}} ♦Certificaten 6 411 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 „215 ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito 41 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez Orel 5 „84 dito dito Charkow Azow. 5 821 Polen. *Schatkistobligatiën.4 65 Pruisen. *Obligatiën...5 Oostenrijk. ♦Oblig. metall.in zilver Jan.Juli 5 52{-£ ♦dito dito April/Oct 5 53 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 „441 ♦dito dito Febr./Aug. 5 441 Italië. Leening 18615 511 ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligatiën2} thans 3 23ft ♦dito 18673 2>} ♦dito Binnenlandsehe 3 251 Portugal. ♦Obl. 1S561863 3 29 ft ♦dito 18673 29 Tnrkije. dito (binnenl.) 5 42 ft Griekenl. dito (blauwe)5 Egypte. dito 1868 7 75$ Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 J2 ♦dito dito dito (1904) 5 921 ♦dito dito dito (1«82) 6 95ft ♦dito dito dito (1885) 6 94 ft ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Sp w.Ohio sec.(7p) 71} dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 361 dito St.Paul Pac. ripw. 1* sec. 7 62 dito dito dito *2C sec. 7 61£ dito dito 1869 dito 7 63} Brazilië. ♦Ohl. 1863 4[ 77$ ♦dito 18655 88} Mexico. dito 18513 13} Grenada, dito afgestempeld6 23ft Ecuador. ditoI Venezuela, dito3 Prijzen van coupons. Amsterdam, 20 October. Metall. 19.85; Dito zilver '.4.22}. Dito Eng. per t f 11-77}: Eng. Russen per Eng. Portugal per t/Fransche Belg. 55jd Pruis. 34}; Hatnb Russen /28}; Russen in R./29(: Pools, in Fl. f-Spaans Auierik. Dollars ƒ2.40; dito papier ƒ2; Spaaus.-Frans. Üïracrtrnticn. Gehuwd: Sluis, 20 October 1870. I. C. M. BLANKE RT en M. C. P. HENNEQUIN. Voorspoedig bevallen van eeneDocuiER J. BIJBAU— VAN DER MEER. Zonneraaire, 19 October 1870. Algemeene en bijzondere kennisgeving. Bevallen van een Zoon C. P. L. V1RULY, geboren B00GAERT. Vuren. 21 October. Voorspoedig bevallen van eene Dochter N. J. J. BIL- BE1MRR, geliefde echtgenoote van Vlissingen, J. T. DOMMISSE. 21 October 1870. Te Middelburg overleed den 18 October 1870, tot diepe droefheid van mij en zijne verdere betrekkingen, mijn veel geliefde broeder DANIEL FHEDER1K TDVlSf in den jeugdigen leeftijd van 25 jaren. M. M. B. TEVIS. Eenige kennisgeving. Gevoelig voor de buitengewone deelneming, ond er- vonden bij het ziekbed en overlijden mijner geliefde echtgenoot HENDRLNA ADR1ANA QUAKKELAAR, betuig ik mijnen iunigeu dank aan familie, vrienden en bekeuden. Vlissingen, C. V. R1EMENS. 21 October 1870. De heer en mevrouw BIJBAU, betuigen hunnen dank voor de talrijke bewijzen van deelneming bij gelegen heid hunner 25jarige echt vereeaiging, zoo hier als van elders ondervonden. Colijnsplaat, 20 October 1870. BEKENDMAKING. Uit een vonnis docr de Arrondissements-Rcchtbank te Middelburg, op den 12 October 1870 uitgesproken, behoorlijk op expeditie geregistreerd, en volgens het voorschrift der wet beteekend, blijkt, dat daarbij op de door JOHANNA HENDRIK A GE Rif IJ\JE PAIJ, werk ster, wonende te Vlissingen, thans verblijf houdende te Helder, ingestelde rechtsvordeiing is verklaard: dat er rechtsvermoeden bestaat van het overlijden van haren echtgenoot GEERT BERGHUIS, laatst gewoond heb bende te Vlissingen, eu zulk sedert den 26 Juli 1859 met vergunning een ander huwelijk aan te gaan. Voor uittreksel deugdelijk verklaard doov mij ondergeteekeude, procureur bij de Arrondis- sements-Rechtbank te Midddelburg en als zoodanig voor genoemde JOHANNA HEN- DR1KA GERUIT JE PAIJ geoccupeerd hebbende. P. DE MARET TAK. Ten dezen is kosteloos geprocedeerd. op Maandag den 31 October i&70.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3