Zaterdag 22 October. i\°- 251. Rij deze courant behoort een bijvoegsel. Middelburg 21 October. In de zitting der tweede kamer van héden heeft de heer m'. I. P R. Tak, na aflegging van de in art. 83 der grondwet voorgeschreven eeden, zitting genomen. Bijx de voortgezette behandeling der Indische begroo ting werd het vooistel tot voorbereiding der departemen ten voor de buitenbezittingen en diverse middelen aangenomen met 34 tegen 33 stemmen. Over de voorgestelde wijzigingen in het Preangerstel- sel zijn breedvoerige discusdën aangevangen. De heer Knoop heelt de candidatuur voor het lid- maa^fty^g^Jer tweede kamer, hem door de liberale kiesvereéhiging te Alkmaar aangeboden, niet aangeno men, om dat hij, volgens zijne verklaring, thans niet in staat is de taak te aau vaarden, die men hem wil opdragen. Benoemingen e n besluiten. leger. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den 2en luitenant W. B. Slotboom van het 4e regiment huzaien. Kerknieuws. De beer G. de Braai, hoofdonderwijzer te Middelburg, die onlangs door de classis Middelburg der christelijk gereformeerde gemeente tot de predikdienst is toege laten, is tot predikant bij die gemeenten te Meliskerke en te Serooskerke beroepen. Marine en leger. De luitenant ter zee le klasse D. I. A. D. van der Steen, thans op het wachtschip te Hellevoetsluis wordt met den 21en October op nouactiviteit gesteld en ver vangen door den luitenant ter zee le klasse I. P. Mercier. Aan de te Breda plaats hebbende examens voor de stafschool, waarbij vierplaatsen open zijn, wordt door vijf officieren deelgenomen, n. 1. de heeren Brouwer, Rooze- boom en Scholten van de genie en te Wiechel en van Pelt van de artillerie. De officiers van gezondheid 2« klasse I. Banm en G. A. I. Baum van het 5f regiment infanterie te 'sHerto- genbosch, hebben een buitenlandsch verlof gekregen, teneinde op het tooneel van den oorlug, dienst te doen tot verpleging van gewonden. Koloniën. De minister van koloniën heeft bekend gemaakt, dat voor de dienstin Nederlandsch Indië vijftien onderwijzers, die in het bezit zijn eener akte van bekwaamheidals hoofd- of als hulponderwijzeres, en van eene aanteekening voor eene vreemde taal, bij voorkeur de Franscke, benoemd kunnen worden onder voorwaarden vermeld in de Staats courant van heden. Belanghebbenden kunnen zich tot en met 20 November 1870, bij een op zegel geschreven verzoekschrift aanmelden aan het departement van koloniën en aan den heer dr. M. P. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Holland. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indie heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasehe courant van den 30e" Augustus.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den klerk op het residentie-kantoor te Magelang J. A. Oudorp Kortebrant. Ingetrokken: op verzoek, de aan den civielen ge neesheer J. Wolff verleende toelating tot uitoefening der penees- en heelkundige praktijk te Meester-Cornelis; op verzoek de aan den civielen geneesheer H. A. ter Meu'en verleende toelating tot uitoefening der genees- en heelkundige praktijk te Pamakassan en Sampang. Benoemd: tot 3e<» commies bij het departement van binnenlandsch bestuur, de klerk G H. A Mathey. Machtiging v er leen d: tot de uitreiking aan den civielen geneesheer J. Wolff van eene akte van toelating tot uitoefening der genees- en heelkundige praktijk op de Pamanoekan- en Tjiassemlanden; tot de uitreiking aan den civielen geneesheer II. A. ter Meulen van eene akte van toelating tot uitoefeniug der genees- en heel kundige praktijk te Pasoeroean. Benoemd: tot opziener 8e klasse bij het boschwe zen op Java en Madura M. A. van Kervel, ambtenaar op wachtgeld. departement van oorlog. On tslagen: op verzoek, eervol, uit Zr. M». militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de majoor der infanterie L. de Krooneervol uit's lands dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de directeur van het groot militair hospitaal te Willem I, J. L. de Leeuw Geplaatst: geneeskundigen dienst, bij het groot militair hospitaal te Weltevreden, de militaire apotheker 3clthts's'e J. van Selras; bij het groot militair hospitaal te Sóerabaija, de militaire apotheker 3e klasse J G. Milius 5 beiden onlangs uit Nederland aangekomen en bestemd voor den dienst hier te lande. Overgeplaatst: militaire administratie, als adspi- rant-intendant, de 2e luitenant-kwartiermeester J. Bom- berg; infanterie, bij het 3e bataljon, de majoor J. van Leyden, van het garnizoens-batallon der Zuider- en Oostei-afdeeling van Borneo; bij het 4e bataljon,de luite nant-kolonel W. E. F. van Heemskerck, van het 8* bataljon bij het 8« bataljon, de kapitein N. Volketts, van het 4C bataljon; bij het 15e bataljon, de le luitenant P. J. Vos van het 16e bataljon; bij het 16e bataljon, de 2e luitenant P. M. E. Soeters, van het 15e bataljon; bij het 17ebataljon, de kapitein A. A. F. Lanzing, van het 15e bataljoubij het garnizoeus-bataljon der Moluksche eilanden, de 2e luitenants J D. Rolandu^Jagedoom en B. C. van de Sande, respectivelijk van het 6C en 13e bataljon directie der genie, bij de militaire verkenningen, de 2e luitenant V. H. Götz, van het garnizoens-bataljon van Sumatra's Westkust en onderhoorigheden. Gesteld: op nonactiviteit, artillerie, de magazijn meester le klasse E. Mathijsen, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. departement der marine. Ontheven: op verzoek, eervol, van de waarneming der betrekking van 2e" machinist bij den dienst der gouvernements-marine J. L. Huysdens. (Javasehe courant van den 2en September.) civiel departement. Ver leen d: een tweejarig verlof naar Nederland wegens ziekte aan den hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school teAmboina W. Beerekamp, en aan den schout der politie te Riouw J. B. B. Bertels een tweejarig verlof naar Nederland, aan den 1«>commies bij het postkantoor te Weltevreden H. L. Weiter. Benoemd: bij het postkantoor te Weltevreden tot le commies, de 2« commies C. Loos; tot 2" commies, de posteommies, chef van het postkantoor te Macassar, J. N. van der Halen. departement van oorlog. B e n o e m dtot2«" commies bij de directie der genie, de le klerk bij die directie J. F. Wijsman. departement der marine. O n t s I a g eneervol, uit 's lands dienst, de benoemde 3e commies bij het departe ment der marine C. IJlstra. Benoemd: tot 3cn commies bij het departement der marine, de klerk bij het departement van binnenlandsch bestuur L. A. Scheffer. Gemengde berichten. Uit bet derde verslag der Rotterdamsche volksgaar keukens blijkt, dat het debiet dier inrichting in het derde jaar van haar bestaan bijna verdrievoudigd is. De por- tiën spijzen die van drie September 1869 tot 3 Septem ber 1870 werden verkocht, bedroegen 317,915. Van het kosthuis n° 1 te Amsterdam is, inde week van 9 tot 16 October, het volgende gebruik gemaakt: ontbijt door 19, middagmaal 944, avondeten 157 en logement door 119 personen. De aanvoer van haring blijft te Scheveningen steeds voortdurend. De vangst is dit jaar zoo aanzienlijk dat men 1870. OÜRANT. berekend, dat door ieder der 138 schuiten die tusschen den len en 17eü October zijn binnen gekomen ongeveer 80,000 stuks steurharing is aangebracht. Eergisteren ontstond in het stationsgebouw te Deventer brand, waardoor de wachtkamers der le en 2e klasse veel schade hebben geleden. De maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is, naar verzekerd wordt, voornemens een gerechtelijk onderzoek naar het ontstaan van den brand, dat aan een gasontploffing wordt toegescheven, in te stellen. Uit Vlaardingen meldt men, dat, tengevolge van het uitbreken der gele koorts in Spanje, het grootste gedeelte der koopvaardijvloot uit die plaats, varende op Spaansche en Portugesche havens, door het houden van quarantaine veel schadelijdt. Zelfs schepen, uit onbesmette havens komende, worden daaraan onderworpen. Als een bewijs van de treurige wijze waarop door sommige gemeentebesturen voor de bewaring van het archief wordt gezorgd, kan dienen, dat de nieuwe burge meester van Achtkarspelen te Buitenpost een viertal kasten, die bij menschen geheugeuis niet waren ontsloten geweest, heelt geopend en geïnspecteerd. Daarin vondt men de archieven der gemeente die geheel verstikt en bedorven waren en voor de geschiedenis van Friesland nog al belangrijk hadden kunnen zijn. In de Chesapeakebaai in Noord-Amerika is, op een punt waar de beide staten Maryland en Virginia over de grensregeling twisten, een zeeslag tusschen de oester- visschers van die twee staten geleverd. Die van Virginia hebben hunne concurrenten uit Marylandterwijl deze aan het visschen waren, met een flottille van gewa pende stoombootjes overvallen, een twintigtal oester schuiten prijs gemaakt en opgebracht, en de bemanning wegens schending van vischrecht gevangen gezet. De heer Henry Bessemer bepleit het gebruik van stoomgeschuten berekent dat de kracht eener stoomspuit toereikend is om 2540 Enfield-kogels per minuut éen mijl (17 min) lijnrecht in de hoogte te zen- deD, en dat hiertoe vijf pond steenkolen en drie gallons water vereischt worden. Hij wenscht kleine stoomwerk tuigen van 150 pond drukking per vierk. duim te ver vaardigen. De stoom zou met eene drukking van 1900 voet per seconde ontsnappen en aan de kogel eene snel heid van 1600 voet per seconde geven. Uit Reims meldt men, dat aldaar is uitgekomen het eerste nummer van den Moniteur officiel du gouverne ment géneral a Reims. De uitgever A. Lagrande had verscheidene malen de uitgaven van zoodanig blad ge weigerd, doch men heeft hem genoodzaakt door hem met in beslagneming zijner drukkerij te bedreigen. Berichten uit Altbreisach melden dat het bombar dement van Neubreisach reeds sedert verscheidene da gen is gestaakt, doch dat een gevecht had plaats gehad, waarbij de Duitschers 200 gevangenen hadden gemaakt. Volgenseene correspondentie uit Wilhelmshöhe in de Kölnische Zeitung moet de stemming van Napoleon in de laatste dagen droefgeestig zijn. De geruchten over de aankomst von een officier uit Metz in het Duitsch hoofd kwartier en over het onderzoek, hoeveel gevangenen de Duitsche vestingen nog kunnen opnemen, zouden die stemming hebben veroorzaakt, omdat eene capitulatie van Metz wordt voorzien. Tiiermometerstaiid. 20 Oct. 'sav. 11 u. 50 gr. 21 'smor. 7 u.47 gr.'smidd. 1 n. 57 gr. 'sav. 6 u 50 gr. Staten-genera.al. tweede kamer. Zitting van Donderdag 20 October. Behandeling der Indische begrooting. Bij afwezigheid van den heer Dullert wordt het presi dium waargenomen door den heer Storm. Ingekomen zijnexemplaren van het verslag der com missie van staatswege belast met de herziening der wetgevingen op den eigendomsovergang, het notariaat enz. en adressen van sbllicitanten naar de betrekking van commies-griffier bij de tweede kamer, als van mr. G*

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1