rioolstelsel ƒ7000*, vernieuwing riool achter huizen Londensche kaai en Nieuwstraat 2000 5 rente koopsom schoolgebouw Wal ƒ130; toelage bestrijding kosten schutterij 834.25; kosten middelbaar en lager onderwijs ƒ100; subsidie aan burgerlijk armbestuur 2750; pen sioen ambtenaren en bedienden 500; nadeelig slot der rekening over 1868 ƒ2866.08; kosten aankoop school gebouw Wal 166.31 >1 j hutir stal voor paarden der huzaren ƒ267; alkoop erfpachten, huren enz. spoorweg en kanaalgronden 8762.91, verhooging van uitgaven dus ƒ28,596.221. D. Te verminderen de volgende posten in uitgaaf voor gewoon onderhoud ƒ5000; verplegingskosten in koloniën van weldadigheid /6C0, alzco vermindering van uitgaven ƒ5600, blijvende mitsdien meer uit te geven dan de raming 22,996.221. Het verschil tusschen de verhooging der uitgaven en die der ontvangsten is alzoo 197.051 meer in uitgaaf, waarmede het hoofdstuk onvoorziene uitgaven wordt verminderd. Het advies der financiëele commissie strekt tot goed keuring dezer suppletoire begrooting, doch om den post van ƒ2750 voor verhoogd subsidie aan het burgerlijk armbestuur voorloopig slechts als kredietpost uit te trekken. Dienovereenkomstig wordt bes'oten. Vervolg in een volgend notnmer ÖuitrnUinïi. Algemeen overzicht. Uit het in omloop blijven van geruchten omtrent vre desonderhandelingen mag worden afgeleid dat er voort durend pogingen in het werk worden gesteld om de grondslagen vast te stellen voor een vredestractaat. Eene bevestiging dezer meening vinden wij in eene nieuwe circulaire van den heer Chaudordy, directeur van het kabinet des ministers van buitenlandsche zaken en tot het schrijven dezer depêche gemachtigd door den minister Favre. In deze circulaire wordt de bewering van den heer von Bismarck verworpen als zoude het te genwoordig gouvernement van Frankrijk de verantwoor delijkheid dragen van de voortzetting des ooriogs. Het wenscht integendeel naar het herstel des vredes, maar verlangt een duurzamen vrede in het leven te zien ge roepen. Men ziet dat dit een geheel andere taal is dan eenigen tijd geleden van de zijde der leden van het Fransch bestuur werd vernomen, toen zij steeds het denkbeeld bleven handhaven dat er geene onderhande lingen konden geopend worden met Pruisen, alvorens de Duitsche troepen van het Fransch grondgebied zouden .zijn verdreven. Zoo begint Frankrijk dusbij gemis aan overwinningen op de Duitschers ten minste over winningen te behalen op eigen teergevoeligheid en na- tionalen trots, een eerste schrede tot de overtuiging dat het zich moet onderwerpen aan de noodzakelijkheid. Intusschen heeft er, blijkens borichtenjuit Tours, weder een langdurig gevecht plaats gehad tusschen de Fran- sche en Duitsche troepen om het bezit van Chateaudnn, eene stad ten zuidwesten van Arthenay gelegen, alwaar eenige dagen geleden gelijk men zich herinneren zal de beide vijandelijke troepen slaags zijn geweest. De uitslag van dit gevecht was wederom nadeelig voor de Fransche troepen en Chateaudun werd door de Duit schers in bezit genomen. Waar de Duitsche troepen zich thans alzoo te Orleans en te Chateaudun bevinden wordt de toestand voor Tours dagelijks dreigender. Het ongunstige najaarsweder schijnt vooral ouder de Duitsche troepen voor Metz vele manschappen naar het hospitaal te zenden. Zoo schrijft een berichtgever van the Daily News uit dit Duitsch legerkamp dat eeu en- 'kele dag met regenbuien en windvlagen de typhns-ge- ▼allen zeer vermeerderd heeft. In een nabij zijne woning gelegen hospitaal, waarin zich slechts zeven koortslijders bevonden, waren den volgenden dag, na eenige uren guur weder, twee eu zestig typhus-lijders opgenomen. The Times bevat een artikel waarin de schrijver zich geheel volgens de reeds van vele zijden verdedigde mee ning weinig goeds voorspelt van Duitschland's zege praal voor de vrijheid in Duitsehland. „Wanneer eene natie zegt dit Londensch orgaan eenmaal be dwelmd is door militaire suprematie en er toe gebracht om bij anderen de vrijheid onder den voet te treden, dan wordt zij geneigd om ook hare eigene vrijheid ten offer tebrengen aan het opperhoofd, hetwelk haar in staat heeft gesteld om eene hartstochtelijke.begeerte naar macht te voldoen." Deze opmerking is, meenen wij, vooral •waar ter opzichte van Duitsehland, hetwelk een volks karakter bezit, waarin het politiek ins Blaue hinein rede neeren, in het algemeen, meer op den voorgrond treedt dan het tot handelen aansporend practisch politiek ge zond verstand. "Waar de laatste conflicten tusschen kroon en volksvertegenwoordiging overigens hetmeest onderdanig geduld jegens de leden van het staatsbe stuur bij de Pruisische natie' deden ontwaren, daar kan men wel niet verwachten dat de vrijheid krachtig genoeg door haar zal worden opgeëischt, al moge de nationaal- liberale partij, na de verwezenlijking der eenheid van Duitsehland, nu in de tweede plaats zich gaan wijden aan de vrijheid van Duitsehland, volgens haar pro gramma: „eerst eenheid en dan vrijheid." Volgens een bericht uit Florence worden er voortdu- durend onderhandelingen gevoerd over de candidatuur van den hertog van Aosta voor de Spaansche kroon tusschen de Italiaansche en Spaansche gouvernementen. Laatste foetlchten. Berlijn. Eene depêche uit het hoofdkwartier van den kroon prins van Pruisen meldt dat zijn leger bij Chateaudun veel krijgsgevangenen heeft gemaakt, terwijl het daaren tegen zeer weinig verliezen heeft te betreuren. MüneJien. Bijna al de Beiersche ministers zijn naar het hoofd kwartier te Versailles vertrokken. Florence. Bij koninklijk besluit is het aantal afgevaardigden voor de Romeinsche provincie op 14 bepaald. Men verzekert dat de meeste mogendheden aan den paus den raadbebbengegeven, om Rome niet te verlaten. Londen. Volgens de Daily News kan de overgave van Metz elk oogenblik worden te gemoet gezien. Frankrijk. De Duitsche troepen te Orleans hebben allerwege nieuwe ambtenaren aangesteld op het postkantoor, in de bank enz. De prefect, de heer Pereira, is gevangen in j zijne woning. Dit is ook het geval met den bisschop Dupanloup, voor wiens huis een schildwacht is geplaatst. De aan Orleans opgelegde oorlogsschatting bedraagt twee millioen franken. In mededeelingen, per luchtballon uit Parijs ont vangen,wordtgemeld dat het verbranden van het kasteel te Saint-Cloud een allertreurigst gezicht opleverde. Uitliet fort van den Mont Valóriën hebben de Fransche troepen dit kasteel in brand geschoten, om de Pruische militairen, die zich in grooten getale daar bevonden, te verdrijven. In de overwegingen van het door den prefect te Marseille genomen besluit, waarbij aan de leden der jezuïe tenorde het verblijf in Frankrijk wordt ontzegd, leest men dat de te Marseille bestaande congregratie der jezuïe ten in den laatsten tijd eeu brandpunt is geweest van politieke intriges. Men weet overigens dat het verblijf van leden der jezuïeten-orde altijd, ook onder het keizer rijk, slechts oogluikend werd toegestaan, daar dit in strijd was met de nooit afgeschafte wetten van 1817. De minister Gambetta is gisteren te Tours terug gekeerd, waarop onmiddelijk eene vergadering is gehou den door de verschillende gedelegeerden van het Fransch gouvernement. De geruchten van een nieuwe mediatie-poging in het belang van den vrede, moeten, volgens mededee lingen uit Berlijn, niet al te gereedelijk geloof vinden. Die pogingen zouden overigens vooral ten doel moeten hebben om de Fransche natie te doen erkennen, dat. zij aan den vrede behoefte heeft en haar den noodzakelijken grondslag voor dergelijken vrede te doen aannemen. In verschillende Fransche zeeplaatsen heeft de volksmenigte zich verzet tegen den uitvoer door Engel- sche schepen van levensbehoeften. Dit was zelfs te Sainte-Malo het geval ten aanzien eener hoeveelheid koper. Er heeft eene botsing met de troepen plaatst gehad, waarbij verschillende personen werden gekwetst. De inlading is verder geschied onder bescherming der troepen. Volgens the Daily News is onder de papieren van den ex-keizer Napoleon ook een van hem afkomstige schets voor een roman gevonden. Deze roman zou eene tendenz-roman tot verheerlijking van het keizerrijk moeten wezen. De held daarvan begeeft zich in 1849 naar Amerika en komt, na een negentienjarig verblijf in den vreemde, in zijn vaderland terug. Gedurende zijne afwezigheid had hij gehoord dat Frankrijk zuchtte onder het despotisme en hij meende dan ook zijn land verarmd en vernederd te zullen terugvinden. De keizerlijke ro manschrijver Iaat zijn held echter overal het tegendeel ontmoeten, gepantserde fregatten „uitvindingen van den keizer," het algemeen stemrecht, de algemeene vrijheid de overal welvaart biengende spoorweglijnen, de ver fraaiing van Parijs enz. enz. bewonderen, en tot de con clusio komen dat het tweede keizerrijk een soort van paradijs op aarde is. Volgens den te Parijs aanwezigen berichtgever van the Times worden aldaar pogingen aangewend om een korps amazonen op te richten. Bij een daartoe gehou den vergadering ging het echter zeer weinig vriendschap pelijk toe, daar eenige adspirant-amazonen een der spre kers, welke het denkbeeld in een bespottelijk daglicht had durven stellen, te lijf gingen, en de vergadering daarop onder een vreesdijk tumult uiteenging. iSfetijömtjcn. Gisteren is te Vlissingen in de haven gekomen de Engelsche brik Caroline, gezagv. M. Neil, geladen met steenkolen, komende van New Castle, bestemd naar Vlissingen. tjanïiflsl)cnd)trn. In de op gisteren door de Nederlandsehe handelmaat schappij te Rotterdam gehoudehe veiling van specerijen is voor noot n°. 1 131 cent, dus 5 cent boven taxatie» betaald. Graanmarkten enz. Oostburg 19 October Bij kleinen aanvoer van granen bestond heden goede vraag voor tarwe en gerst, en wer den deze artikelen tot vorige prijzen verhandeld, en de puike monsters zelf hooger betaald. Van haver, erwten en paardenboonen was weder weinig aan, en bleef meest alles door hooge vraagprijzen onverkocht. De volgende prijzen zijn besteed: voor tarwe 10, ƒ10.50, 11 a 11.25 en voor de zaai nog 11.50. Rogge 7 a 7.40. Wintergerst 6.40, 6.70 a 6.90. Zomer dito 6 a, 6.30. Haver ƒ2.75, 3 a 4. Paardenboonen 7.50 a 8. Erwten 8, ƒ8.25 a 8.50. Groote 10 a 10.50; Zaden niet ter veil. St. Ni colaas, 20 October. Tarwe fr. 24.80; rogge fr. 14.90 boekweit fr. 16.80; haver fr. 9.00; gerst fr. 14.50; boonen fr. 22.40 lijnzaad fr. 24.00. Middelburg, 20 October. Raapolie 46h- Patentolio ƒ481Lijnolie 36 j-. Raapkoeken fper 1040 stuks Middelburg, 20 October Puike jarige Walchersche tarwe van f 11.75 tot 11 85 betaald. Puike nieuwe Wal chersche tarwe werd tot 11.50 a 11.75 gekocht. Zceuw- scbe dito 11.50 gehouden. Jarige rogge 8 voor con- sumtie. Nieuwe dito 7.90 a 8 ter zaaiing. Wintergerst ƒ7. Walchersche zomergerst tot 6:50 betaald. Zeeuw- sche dito heeft ƒ6 opgebracht. Walchersche wittebooneu 12.50 a 12.75 algemeen hield men op 13 zonder te kunnen verkoopen. Dito bruine boonen 13 50. Dito paardenboonen 8.50. Dito groene erwten op de kook 9, 9.10 a 9.25 gekocht. Puik winterkoolzaad 14.40 a 14.50. Mindere soort van 12 tot 13 betaald. Raap olie 43.50. Patentolie ƒ48.50. Lijnolie 38 per vat op zes weken a comptant 1 lager. Harde lijnkoeken 13 per 104 stuks. Zachte dito 15 per 104 stuks. gemiddelde marktprijzen. Middelprijzen van bakbare tarwe 11.70 en rogge ƒ7.90. Aardappelen 2.20 a ƒ2.40 per hektoliter. Ver- sclie boter 1.10 a 1.20 per kilogram. Prijzen van effecten. Amsterdam 20 October 1870. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2* pet. 52}-* ♦dito dito dito 3 62j ♦dito dito dito 4 84* *Aand. Handelmaatschappij 4$ dito exploitatie Ned. staatssp. 89$ België. ♦Certificaten bij Rothschild 2 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 9L* ♦Certific. adm. Hamburg 5 65$ ♦dito Hope 8c Co. 1855, 6e serie 5 76* ♦Cert. ƒ1000 1864 5 ♦dito 1000 1866 5 91* ♦Loten 1886 5 208 ♦Obüg. Hope Co. Leening 1860 4* 80$ ♦Certific. dito4 62$ *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 ♦Obligatiën 1867 4 661 ♦Obl. 1869 4 66,9ff ♦Certificaten 6 41* *Aand. spoorweg Gr. Maatscb. 5 „213 ♦Oblig. dito 4 164 ♦dito dito 4* dito spoorweg Poti-Tiflis 5 83* dito dito Jelez Orel 5 84 dito" dito Gharkow Azow. 5 82 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 65 Pruisen. ♦Obligation...5 Oostenrijk. ♦Oblig. metall.in zilver Jan.Juli 5 52}-* ♦dito dito April/Oct. 5 52* ♦dito in papier Mei/Nov. 5 44* ♦dito dito Febr./Aug. 5 45 Italië. Leening 18615 50* ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3