■Groningen worden pogingen aangewend tot oprichting van een volksgaarkeuken. De graaf Gruau de la Barre, die geprotesteerd heeft tegen het manifest van den graaf de Chamhord, een ge trouw aanhangpr van den ouderen tak der Bourbons, woont te Breda in hetzelfde huis, waarin de kindereu van Naundorff verblijf houden. In tegenwoordigheid van den koning, prin9 Hen drik en vele autoriteiten had eergisteren te Delfshaven de onthulling plaats van het standbeeld van Piet Hein. Als een bewijs van de ontzettende sommen die sommige Engelsche en Amerikaansche dagbladen voor oorlogsberichten uitgeven, deelt de Neue freie Presse mede, dat na den slag van Sedan te Bouillon aan het bureau van den telegraaf correspondenten kwamen om 620 en 2000 woorden over te seinen. Toen zij dit niet konden gedaan krijgen, vertrokken zij per extra trein naar Brussel om van daar hunne berichten over te seinen. Russell, de corre:pondent van the Times, ging met zijn rijtuig met vier paarden van Sedan naar Libremont, nam daar een extra trein naar Ostende, vertrok van die plaats met een extra stoomboot naar Dover en nam vervolgens weereen extra trein naar Londen, alwaar hij opdie wijze veel spoediger dan de post aankwam eu persoonlijk het verhaal van het gebeurde aan zijn blad overbracht. The Economist meldt dat onder de geheime papieren van den ex-keizer van Frankrijk, door den nieuwen pre fect van politie publiek gemaakt, gevonden is de vol gende memorandum van December 1866, waaruit blijkt dat de ex-keizer toen aan geldswaardige papieren enz. een vermogen bezat van 933.000 pond sterling. Het memorandum luidt aldus: p. st. Rursen 5 pet. (1822)50.0C0 Russen 5 pet50.000 Russen 3 pet50.000 Tnrken 6 pet. (1858)100.000 Peruanen 4 V pet. (oude) 80.000 Peruanen 4j pet. (nieuwe)52.000 Canada 6 pet50 000 Brazilianen 4J pet50.0CQ Egypte 7 pet50 000 Amerikanen 8 pet100.000 Missisippi 6 pet26 000 Diamanten200.000 Uniformen16.000 874.000 Beaujon60.0C0 Totaal 934.000 Tiiermometerstand. 18 Oct. 'sav. 11 u. 52 gr. 19 's mor. 7 u. 52 gr. 'smidd. 1 n. 59 gr. 'sav. 6 u 58 gr. Gemeenteraad ran Zierikzee. VERBETERIKG. In het verslag van den gemeenteraad van Zierikzee, opgenomen in ens nommer van gisteren, staat dat de brief van den commissaris des konings betrekkelijk de voordracht ter vervulling der vacature in het bestuur der vissclierijen enz. voor kennisgeving is aangenomen. Dit moet zijn „dat deze ter visie van de leden is gelegd om in een volgende vergadering behandeld te worden." ÖuitenUinï». Algemeen oyerziclit. Het feitelijk oorlogsnieuws is in de laatste dagen schaarsch. Meer en meer begint men zich echter bezig te houden met geruchten omtrent officieuse gedachten- wisselingen over de voorwaarden waarop, hetzij een wa penstilstand, betzij een vredestractaat, zou kunnen geslo ten worden. Zonder daaraan voor het oogenblik nog al te veel waarde te hechten, zijn dit gunstige verschijnse len, welke als de lichtpunten van den bestaanden toe stand de aandacht verdienen. Wellicht dat de veldslag, welke tusschen het Loire-leger en de naar die zijde oprukkende Duitsche troepen verwacht wordt, hoe ook de uitslag zij, op die gedachtenwisselingen een belang rijken invloed zal hebben. Omtrent deze gedachtenwisselingen lezen wij in de, in den afgeloopen nacht gedrukte, editie vau l'Indépendauce van heden een brief uit Londen, waarin verschillende ge ruchten daaromtrent worden megedeeld. Zoo wil men dat er vredesvoorwaarden zouden besproken worden tusschen den maarschalk Bazaine en den heer von Bis marck, waarbij van geen afstand van Fransch. grondgebied sprake zou zijn, maar slechts van ontmanteling der ves tingen. De maarschalk Bazaine zou voorts als dictator de Assemblée constituante bijeenroepen. Ook het ver trek uit Tours van den heer Gambetta wordt met de vredesonderhandelingen in verband gebracht. Uit Berlijn wordt gemeld dat de Pruisische regeering geen bepaalde klacht tegen Belgische dagbladen te Brussel he?ft ingediend. Zij heeft slechts te kennen doen geven aan de Belgische regeering dat de artikelen der Belgische dagblad >ers de sympathie van Dnitsch- land voor België, welke vóór den oorlog zeer levendig was, zou kunnen verminderen. In afwachting van dergelijke vreeselijke ramp, verde digt intnschen de Moniteur beige zijne houding tegen over r Etoile beLe en neemt gelijk wij reeds mede deelden het antwoord van dit dagblad op het artikel in l'Echo du Luxembourg over. „Wij hebben zoo luidt het betoog van het officieel orgaanverschillende artikelen, welke over de neutraliteit en zijne plichten handelden, overgenomen uit Bejgische dagbladen. Wij dede t dit omdat zij ons in het algemeen voorkwamen nuttige wenken te bevatten. Dit is ook de reden, de eenige reden, welke ons eene plaats deed inruimen in onze kolommen voor een artikel van l'Echo du Luxem bourg, waarin tegen 1'Etoile beige werd opgetreden. Wij hebben overigens natuurlijk evenmin roeping om aan te dringen dat men het abonnement van VEtoile opzegge, als dat wij er aan denken ora het publiek aan te mameu om zich op het Journal de tTuxelles of op l'Echo du par lement te abonneeren. Daar l'Etoile heeft geantwoord op het artikel van l'Echo du Luxembourg laten wij het gedeelte, op dat blad betrekkelijk, hier volgen: „De Belgische regeering heeft alzoo amende honorable en geen poging gedaan om, voorzoover daartoe in België mogelijkheid bestaat., het Russisch gouverne ment na tc volgen. Dit gouvernement heeft den direc teur van het departement der drukpers afgezet omdat hij de opneming van agressieve artikilen tegen den koning van Pruisen had veroorloofd." liet bericht daarvan is nit 8t. Petersburg onmiddellijk naar Berlijn getelegrapheerd en van daar aan the Times. Wat de reeds gemelde vervolging van een te Brussel verschijnend geïllustreerd blad l'Indiscret betreft, dit geschiedt van de zijde der Belgische regeering, krach tens een Belgische wet van 12 Maart 1853, houdende strafbepalingen, naar het schijnt, tegen aanvallen en aanhitsingen tegen vreemde regeeringen, welke inbreuk maken op de internationale plichten van het neutraal België. Laatste berichten. Brussel. L'Ètoile beige meldt dat de door den Amerikaanschen generaal Burnside uit het Pruisisch hoofdkwartier te Versailles aan het Fransch gouvernement overgebrachte vredesvoorwaarden hierin bestonden: betaling van twee milliards oorlogskosten en neutraal verklaring van den Elzas en Lotharingen. De minister Gambetta dringt vooral aan op het voortzetteu van den oorlog tot het uiterste. - In de diplomatieke en financiëele kringen alhier, begint men meer en meer te gelooven dat de oorlogvoe rende mogendheden het omtrent de vredesvoorwaarden spoedig eens zullen worden. De beurs was heden vast. yersadles. Een uitval van een aantal Fransche batalj tns uit Parijs is door de Duitsche troepen afgeslagen. Londen. Uit Versailles wordt aan het dagblad the Standard ge meld dat het bombardement van Parijs eerst over een tiental dagen zal aanvangen. The Times meldt dat volgens gerucht de grondsla gen voor de vredesonderhandelingen tiisschen Frankrijk en Pruisen reeds zouden zijn vastgesteld, zoo al niet om trent de definitieve vredesvoorwaarden zou zijn overeen komen. Dit gerucht is echter nog niet bevestigd. Frankrijk. Het dagblad van St. Petersburg, hetwelk van verschil lende zijden als officieus orgaan van het Russische gou vernement wordt beschouwd, bevat een aitikel over de zending van den heer Thiers, hetwelk de aandacht ver dient. Uitgaande van de stelling dat na de bijeenroe ping eener Assemblée constituante inlichtingen zouden moeten gegeven worden omtrent de zending van den heer Thiers en hare resultaten, vraagt de schrijver waar om die inlichtingen thans zouden uitblijven. Frankrijk moet de resultaten dier zending kennen om deze te knn- nenbeoordeelen. Die zending heeft den heer Thiers bekend gemaakt met de gevoelens der verschillende gouverne menten van Europa, welke gevoelens kunnen beschouwd worden, niet als de uitspraak, maar als het advies van eene officieuse arbitrale rechtbank. Zou nu vraagt de schrijver hieruit door Frankrijk niet eene con clusie te trekken zijn Wat omtrent die zending werd pu bliek gemaakt, en niet wedersproken, is dit in geene der door den heer Thiers bezochte hoofdsteden aan Frank rijk het recht is betwist om vrij omtrent zijne toekomst te beslissen, dat de pogingen der mogendheden in het belang des vretles vruchteloos zijn gebleven en dat zij het noch als plicht noch in Europa's belang en zelfs niet in het belang van een der oorlogvoerende partijen be schouwen, om vreemde strijdkrachten te voegen bij de legers van een der beide oorlogvoerende machten en alzoo de verwikkelingen, door het Fransch keizerrijk aileron voorzichtigst in hot leven geroepen, tot de geheele wereld uit te bereiden. De heer Thiers kan wellicht zeggen welken indruk hij ontvangen heeft van de ge voelens der Europeesche staatslieden' omtrent de moge lijke voorwaarden voor een vredestracUat en de ver plichtingen welke Frankrijk's eer aan het Fransche gou vernement oplegt, alsmede tot hoever deze zich uit strekken, om eindelijk zijn eigen meeningomtrent dit alles te uiten. „Wanneer wij de eer haddenaldus eindigt de schrijver om in een dagblad te schrijven hetwelk op Fransch grondgebied overal gelezen werd, zouden wij rondborstig het volgende tot Frankrijk en zjn gouvernement zeggen „Laat de heer Thiers spreken en luister naar hem met het eerbiedig ontzag, hetwelk zijn naam en het gezag van zijne tcgenwoordigde positie afdwingen. Hij verte- woordigd thans alleen geheel uwe diplomatie en indien g'y u de heillooze vergadering van het wetgevend lichaam van 15 Juli nog herinneren mocht moet gij erkennen dat hij uw beste raadsman wezen kan,daar hij het op dien dag was; toen toch was hij profeet, ondanks de terughou ding welke zijne vaderlandsliefde hem oplegde, welke met smart het votum der meerderheid voorzag." Ten slotte vraagt, het dagblad van St. Petersburg ot de heer Thiers ook niet moet verzoeken om bij koning Wilhelm ten gehoore te worden toegelaten. De koning van Italië heeft zich in den heer Thiers niet den afge vaardigde willen herinneren die een hardnekkige tegenstander was van de Italiaansche eenheid. Koning Wilhelm zou zich even weinig het verleden ten zijnen opzichte willen herinneren. „Frankrijk moet thans de volledige waarheid weten en niemand is beter in staat die te zeggen Man de heer Thiers, die thans persoonlijk zulk eene positie inneemt, dat de toekomst van oorlog of vrede kan afhangen van hetgeen hij zal doen, zeggen eu aanraden." Evenals vanwege den heer von Bismarck aan Zwitserland een stuk van Frankrijk schijnt te zijn aan geboden, hetwelk drarvoor zeer beleefdelijk bedankte, zou ook aan het Italiaansch gouvernement in overwe ging zijn gegeven ora den na tin van Nice weder in Nizza te veranderen en by Italië in te lijven. Ook het gouver- ne nent te Florence sch jut daarvoor te hebben bedankt. Zelfs Garibaldi, die vroeger zijne geboorteplaats met met zooveel leedwezen onder het bestuur van Frankrijk zag gebracht, schijnt nu liever Nizza tot do Fransche republiek te zien behooren dan tot de Italiaansch monar chie. De heer von Bismarck schijnt dergelijke opinie al zeer zonderling te vinden en had veel liever gehad dat Garibaldi door een coup de main Nizza bemachtigde dan dat hij than3 in de Vogeezen de Duitsche troepen af breuk doet In het officieel regeeringsorgaan wordt gelijk wij reeds meldden door het Fransch gouvernement het gevecht beschreven, hetwelk op 12 October voor Parijs tegen de Duitsche belegeringstroepen zou hebben plaats gehad. De Duitsche berichten spraken deze tijding, gelijk men weet, tegen, zoodot daaromtrent steeds de meestmogelijke onzekerheid blijft bestaan. Uit een door een Wurtembergsch militair geschre ven brief uit de Duitsche kantonnementen voor Parijs bl'jkt dat er in vele mijlen in den omtrek geen brood of wijn meer te bekomen is. De hoofdschotel bestaat steeds uit aardappelen; van vet, suiker of melk is geen sprake meer. De schrijver meent dat hieraan misschien wel de heerschcnde ziekten zijn toe te schrijven. Te Marseille had de prefect Esquiros eigenmachtig een besluit genomcn; houdende schorsing der uitgave van het dagblad la Gazette du Midi, ten gevolge van eenige heftige artikelen. De minister Gambetta, per telegraaf van het voorgevallene onderricht, heeft onmiddellijk dit besluit vernietigd. Op zijn verzoek is voorts aan den den prefect ontslag verleend. Wij vermeldden reeds dat le Nord eene Euro peesche inschrijving heeft voorgesteld, ora de noodige levensbehoeften gereed te houden tot verzending naar Parijs bij overgave dier stad door uithongering. De Norddeutsche Allgemeinc Zeitung wil de practische mogelijkheid van dergelijk plan daarlaten, waartegen het Pruisisch gouvernement geen bezwaar zou hebben, maar

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2