MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°' 249. Donderdag 1870. 20 October. Middelburg 19 October. Bij de tweede kamer zijn beden ingekomen de geloofs brieven van den heer mr. J. P. R. Tak. het nienw be noemde lid voor het kiesdistrict Middelburg, benevens zijn verzoek om eervol ontslag uit zijn tegenwoordige betrekking van commies-griffier bij de tweede kamer der Btaten-generaal. De algemeene beraadslagingen over de Indische be grooting zijn geopend. Daarbij werd het woord gevoerd door de heeren Bertrmann, Moens, Nierstrasz, van Sijpe- steyn. 's Jacob en van Naamen. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg zijn onder anderen de volgende zaken behandeld. Aan den heer J. FI. Schutters is op verzoek eervol ontslag verleend als agent van inkwartiering. Ter ver- vnlling der hierdoor ontstane vacature zijn door burge meester en wethouders aanbevolen de heeren G. W. Vroone, commies ter gemeente-secretarie en F. W. He- ring, adjudant-onderofficier bij het depot-bataljon van het 3* regiment intanterie. Een adres vau den heer K. Meertens houdende verzoek om, hetzij in erfpacht hetzij in koop, 10 meters gemeente grond op den Konsteenschendijk naast het pakhuis tegenover den oliemolen aan hem af te staan, om daarop een gebouw met stalling voor paarden te stellen, is voor alsnog buiten aanmerking gelaten, in afwachting van de voltooiing der groote werken. Op een adres van den heer M S. Kompenhans, hou dende verzoek om afstand in koop van een erf op den Kinderdijk, waarvan hij het erfpachtsrecbt heeft overge nomen, is de beslissing aangehouden. Het advies van den gemeentebouwraeester strekt tot inwilliging tegen 316; zijnde f 4 per vierk. roeter. Evenzeer is de beslissing aangehouden op een adres van de gemeente vroedvrouwen E. Colijn, wed VV. J. Zwalp en J. Otto, vrouw \an W Schwarten, houdende verzoek om eenige tegemoetkoming in het door haar ge leden verlies van inkomsten, zoowel door de opheffing der vroegere klinische school als door de wijziging der armenwet. Het advies van het burgerlijk armbestuur luidt gunstig en strekt om aan ieder der vroedvrouwen niet minder dan f 30 verhooging van jaarwedde toe te staan. Daar de hier bestaande Kleine werf, uithoofde van het vertrek van den heer van der Staal, naar Veere, wordt opgeheven, is besloten eenige aan d£ze gemeente behoo- rende voorwerpen, bestaande in twee hellingen, twee sleden en twee blokken, tegen taxatie aan dien h.eer over te laten. Ter vervulling der bestaande vacature voor debetrek king van adsistent-waag- en kraanmeester zijn door burgemeester en wethouders aanbevolen de heeren; C. E. J. E. van der Pluijm, W. II. van Heuven en D. A. van de Kreke. De benoeming is aangehouden. Op het in een vorige zitting ingekomen verzoek der cellebroers om eene gratificatie, is, overeenkomstig het advies van burgemeester en wethouders, afwijzend be schikt. De conclusie van het in de zitting van 21 September uitgebracht rapport, strekkende om in rechten te vorde ren het ter verpleging van Jannetje den Boer en van P. M. Borré en vrouw bij voorschot ten koste gelegde voor rekening van het onderstands-domicili te Goes, is aangenomen. Tot hulponderwijzer op school E, voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens, op eene jaarwedde van f 3CO, is met algemeene stemmen benoemd de heer D. W. Louis. Het in der tijd door burgemeester en wethouders ge dane voorstel tot wijziging en aanvulling van de begroo ting der inkomsten en uitgaven van de gemeente Mid delburg voor den dienst 1870, is aangenomen. De daarop voorkomende post van 2750 als veihoogd subsidie aan het burgerlijk armbestuur is voorloopig slecht3 als kre- dietpost goedgekeurd. De begrooting der dienstdoende schutterij is goedge keurd. Het door de gemeente te betalen cijfer bedraagt f 2.730. Bij de algemeene beschouwingen over de voorgedragen gemeentebegrooting voor 1871, maakte het een punt van beraadslaging uit, of al of niet aan de regeering vmy^Hwjigzal worden gevraagd tot heffing der geinaal- ^laèVipf'i^n 1 Mei tot 3t December 1871. Ten slotte werd-'dezevv>aag in stemming gebracht, doch zij bleef onbeslist wegens het staken der stemmen. Tegen stem den de heeren Dronkers, Snijders, de Jonge, Luteijn, Mathon, Siffié, Fokker en van Eekelen. (De heer Dobbe- laer de Wind was afwezig) Op grond hiervan is de behandeling der gemeentebegrooting aangehouden tot dat in de volgende zitting over de gemaalbelasting zal zijn beslist. De conclusie van het in de zitting vau 21 September uitgebracht rechtskundig advies over de vraag in hoe ver de eigenaren van perceelen, waarvan de uitloozing op eenig stads-water wordt belemmerd, recht hebben te vorderen dat daarin ten koste der gemeente worde voorzien? is aangenomen. De conclusie strekt om te verklaren dat de adressanten geen recht hebben op uitloozing hunner sekreeten op de stads waterleidingen, maar wel gronden bestaau voor een gedeeltelijke tege moetkoming in overleg met adressanten, wanneer het geval zich zal voordoen. Benoemingen en besluiten. polderbesturen. Benoemd in het polderbestuur van Walcheren tot voorzitter H. D. von Brucken Fock en tot raden J. J. I. Sprenger, mr. N. O. Lambrechtsen van Rit- them, J. Louwc-rse Az. en P. "elie. leger. Benoemd tot kapitein 3e klasse, bij het 3e regiment vesting-artillerie den leB luitenant P. I. In de Betou van het 1regiment vesting-artillerie. Op zijn verzoek op pensioen gesteld de officier van ge zondheid 2e klasse I Dijkgraaf, wegen» ongeschiktheid voor den militairen dienst, en de officier van gezondheid lc klasse I. I. W. de la Cour, beiden thaos nonactief. koloniën. Op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den procureur-generaal in de kolonie Curaijau mr. I. H. de Beauson, met ingang van 1 November 1870. Koloniën. In 1869 beliep het getal brieven in Nederlandsch-Indië ontvangen 146,506; verzonden van daar 164,461; aantal vellen druks, ontvangen 613.919, verzonden 133,164; zijnde aanzienlijk meer dan in 1868. In 1869 telde men op Java en Madura 49, in de buiten bezittingen 19 gonvernements-scholen, te zameu 68, daarbij waren in dienst: 68 hoofdonderwijzers, 64 hulp onderwijzers, 11 kweekelingen, te zamen 143; het aantal leerlingen was: betalende 2029, niet-betalende 2001, te zamen 4030, waarvan 724 in de hoogste klasse, 2024 in de laagste klasse, 193 inlanders en vreemde Oosterlingen. In den loop des jaars verlieten de school174 na voldoend onderwijs en 1213 zonder voldoend onderwijs genoten te hebben. Van het gezamenlijk getal leerlingen telde men er op Java en Madura 3001, waarvan 1435 die gratis onderricht erlaDgden. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 23e" Augustus). civiel departement. Ontslagen: eervol,uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de vendumees ter te Macassar C. Verdoorn. Benoemd: tot ingenieur le klasse bij den waterstaat en 'a lands burgerlijke openbare werken J. F. F. Moet, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerdtot ven dumeester te Macassar, de ambtenaar op nonactiviteit H. van Santwijk; tot commies-ontvanger der in- en uit voerrechten te Mud tok J. Diepenhorstonlangs van Nederland teruggekeerd. departement van oorlog. Bevotderdbij de mili taire administratie, tot l«n luitenant-kwartiermeester, de adspirant intendant J. Blankwaardt. Benoemd: tot 2fn luitenant kwartiermeester, de fourriers W. K. Toutlemonde en HC. W. Kogenscbot, beiden van het wapen der infanterie; tot hospitaalmeester bij het garnizoens-hospitaal te Amboina, de gepaspor- teerde adjudant-onderofficier J. Hubert; tot 2CD commies bij het groot militair-hospitaal te Soerabaij», de gepas- porteerde adjudant onderofficier W. H. Lux tot P" com mies bij het groot militair hospitaal te Samarang, de gepasporteerde adjudant onderofficier hospitaalmeester, F. G. Krabbe; tut lcn commies bij het groot militair-hos pitaal te Soerabaija, de gepasporteerde adjudant onderofficier hospitaalmeester, P. L. F. Vrijdag; tot expediteur en archivaris bij het hoofdbureau der militaire administratie, de gepasporteerde adjudant-onderofficier J. van der Eist. Geplaatst: infanterie bij het le bataljon, de2e lui tenant H. W. Vroesora de Haan. onlangs uit Nederland aangekomen, als bestemd voor den dienst hier te lande. Gesteld op nonacti v i tei t: infanterie,de luite nant kolonel J. van der Haas, onlangs van verlof uit Nedenand teruggekeerd; cavalerie, de le luitenant A. P. T. Boelen, onlaugs van verlof uit Nederland terug- departement der marine. Belast: met de waarne ming der betrekking van opziener, chef van den repara tie-winkel bij het marine-etablissement te Onrust, de ambtenaar op nonactiviteit B. N. Reuvekamp Gille. (Javasche courant van den 26®° Augustus.) civiel deparmement'. Ontslagen: eervol, uit's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de controleur le klasse bij het binnenlandsch bestuur in het gouverne ment Sumatra's Westkust H. M. Botter. Benoemd: tot veearts bij den burgerlijken dienst, ter beschikking van den directeur van onderwijs, eerediensfr en nijverheid, Th. van Aerde, daartoe door den minister van koloniën ter beschikking gesteld van den gouver neur-generaal. departement van oorlog. Bevorderd: bij den mili tairen geneeskundigen dienst, tot paardenarts 2e klassa (1« luitenant), de paardenarts 3e klasse (2e luitenant) J. J. Postraa. Benoemd: tot spijsverzorger bij het groot militair hospitaal te Samarang, de gepasporteerde adj udant-onder- officier kwartiermeester J. B. Veltman. departement van Marin e. O u t s 1 a g e neervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, onder toekenning van wachtgeld, de lichtopzichter 2« klasse bij den dienst der kustverlichting in Nederlandscb Indië C. C. Jasper. Gemengde berichten. Dezer dagen had een talrijke vergadering van com manditaire vennooten der koninklijke fabriek van stoom- en and ere werktuigen, onder de firma Paul van Ylissingen eu Dudok van Heel, onder voorzitterschap van mr. Messchert van Vollenhoven, plaats, waarop door de beide bebeerende vennooten, bij monde van den beer van Vlissingen werd verklaard, dat zij zich schuldig erkenden aan vele misslagen, die de maatschappij in den tegenwoordigen treurigen toestand had gebracht, en bereid waren met opoffering hunner positie, mede te werken tot de hervorming der bestaande maatschappij in een naamlooze vennootschap. Door commissarissen werd te kennen gegeven dat zij het voorgevallene betreurden, omdat zij, evenals de later benoemde commissie, op de gegevens van directeuren waren afgegaan. Het bleek ten slotte, dat eene som van f 250,000 tijdelijk tot bijzondere bestemming was gebezigd, en dat de niet volledig opgegeven schulden eenige tonnen gouds be droegen. Er is eene commissie van reorganisatie benoemd, die nog vóór den termijn van het verschijnen voor den hoogen raad, verslag van hare bevinding en voorstellen tot reorganisatie in een naamlooze vennootschap zal doen. Door het departement der Maatschappij totnut^an 't algemeen en dat der Maatschappij van nijverheid te

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1