Eene circulaire van den te Tours resideerenden gedelegeerde van het departement van buitenlandsche zaken, gericht aan de diplomatieke agenten van Frank rijk in den vreemde, betoogt dat Frankrijk nooit de een heid van Duitschland heeft bestreden. Eene andere cir culaire tracht te bewijzen dat Pruisen werkelijk het voornemen heeft om Frankrijk tot eene mogendheid van den tweeden rang te vernederen. Ter vervanging van den prefect van politie de Ke- ■ratry te Parijs is de heer Edmond Adam benoemd. 1-Iet journal d'Amiens bevat een brief van maar schalk Bazaine's broeder, waarin hij zegt dat alle geruch ten als zou de maarschalk het voorloopig bestuur der republiek niet erkend hebben, geheel en al ongegrondzijn. Duitschland. Als een bewijs van de ontzettende militaire kracht van Duitschland merkt de Sclilesische Zeitung op, dat de koning heeft bevolen geen man naar het leger te zenden, die niet minstens drie maanden achtereen bij de bezet tingstroepen geoefend was. De Fransche officieren geven er dan ook hunne verbazing over te kennen, dat in de vestingen nog voltallige bataljons van jonge soldaten aanwezig zijn die reeds zulk eene mate van militaire ont wikkeling hebben ontvangen, dat men ze voor volkomen geoefende linictroepen zou aanzien. Uit Straatsburg wordt aan de Allgemeine Zeitung geschreven, dat in die stad de verbittering der inwoners tegen Duitschland zeer hevig is en zich dagelijks op ver schillende wijzen openbaart. Zij kunnen zich niet ver- oenigen met het denkbeeld om van Frankrijk te worden afgescheurd en bij Duitschland te worden gevoegd, ter wijl ook godsdiensthaat bij ben een groote rol speelt. Men verzekert uit Berlijn, dat de heer Delbruck uit het hoofdkwartier eerst naar MUncheu zal vertrek ken, om daar te trachten de bezwaren, die nog voor de aansluiting van Beieren bij den Noord-Duitschen bond bestaan, weg te ruimen. Uit Berlijn wordt gemeld dat het beschieten van enkele forten ten zuiden van Parijs op 1L October is aan gevangen en den volgenden dag werd voortgezet. Uit het leger tooi' Metz. Omtrent het gevecht op den 7™ October schrijft men het volgende: „Bazaine schijnt het voornamelijk op de divisie Kum- mer te hebben gemunt. Hij greep haar telkens aan toeu zij nog op den rechteroever der Moezel stond, en vervolgt haar ook thans, nu zij eene stelling op den linkeroever heeft ingenomen. „Den 7en October des namiddags tegen een uur kwa men onverwacht twee zeer sterke Fransche legers (van ODgeveer 30,000 en 40,000 man) uit hunne stellingen en grepen de voorpostenstelling der divisie Kummer in de dorpen en gehuchten Grande- en Petite Tapes, Remy en Bellevue aan. Een belegeringsleger kan natuurlijk niet zóo sierkzijn, datketaltijd eengeconcentreerden aanval van den vijand op alle punten kan wederstaan; de sterkte dor troepen in de enkele positiën kan slechts voldoende zijn om den vijand zoolang op te houden totdat de ach terliggende hoofdtroep en, naar omstandigheden, ook de flankkorpsen zijn aangerukt, om op die wijze een volko men doorbreken der stelling te beletten. „Zoo trokken dan ook, na een hardnekkig gevecht, de bezettingen der genoemde plaatsjes, daar zij niet sterk ge noeg waren, op Meziëres terug, en leden zij daarbij nog al eeuige verliezen, terwijl de Franschen die plaatsen, bene vens het links van Bellevue, tegen de helling van een berg gelegen kreupelhout, bezetten. „Tegen drie uren begon van onze zijde de aanvallende beweging, die tegelijk met een nieuwen aanval der Fran schen plaats had. Behalve de divisie Kummer rukten ook nog afdeelingen van het 10C legerkorps op den rechter- en linkeroever der Moezel en de brigade Conta van het 3C korps tegen den vijand op. Na een hevig artillerie- en inianteriegevecht werd Grande- en Petite Tapes stormenderhand weder ingenomen en spoedig daarop ook Bellevue. Het in brand geschoten St. Catherine werd met de bajonet geDomen. „Onze batterijen stonden op den rechteroever der Moezel bij Olgy en op de hellingen van de hoogte Hou- mont bij Semëcourt. Bij het bestormen der plaatsen be wezen zij belangrijke diensten cn brachten den aftrek kenden vijand aanzienlijke verliezen toe. De Fransche artillerie nam slechts een gering aandeel aan den strijd. De bespanning der batterijen die voor den uitval ge bruikt werden, was zeer in verval en daardoor kon men er moeilijk mede manoeuvreeren. „Van de forten nam slechts S1. Julien aan het gevecht deel, zonder echter veel uit te werken, vooral omdat bij den eigenlijken strijd om het bezit der dorpen alle bat terijen, zoowel van vriendals van vijand, moesten zwijgen, om niet hun eigen volk te treffen. Op den rechteroever der Moezel vielen de Franschen slechts met artillerie aan, doch deze werd spoedig tot zwijgen gebracht, en hun doel was ook blijkbaar om daar slechts eene aflei ding te maken teneinde aan onze zijde een krachtige ondersteuning der divisie Kummer te beletten. „Nadat onze troepen, waaronder ook de landweer-di visie Sen den in het vuur was geweest, de voorposten stelling die des morgens was verloren, weder hadden bezet, wilde men des avonds te zeven uren nog beproeven het sterke slot Ladonchamps, waarin zich de Franschen genesteld hadden, te veroveren, daar deze stelling zoo nabij onze voorposten ligt. Ladonchamps is van een eigenaardige bouworde. De boomen van zijn park en vooral de breede en diepe grachten, die de geheele bezitting omgeven, verschaffen het zooveel natuurlijke voordeelen, dat het, in vereeniging met de werken die de Franschen er rondom hebben aangelegd, wel een kleine vesting gelijkt, waaraan ook onze artillerie, zoo lang de boomen niet geveld zijn, weinig nadeel kan toe brengen. Trots de dapperheid onzer troepen had de aan val op Ladonchamps ook geen gevolgen, en de koude nevelachtige nacht maakte een einde aan den strijd. „De verliezen zijn van beide zijden zeer aanzienlijk, maar knnnen nog niet zeker worden opgegeven. Wat is nu wel liet doei van deze aanvallen, die zich naar het schijnt, volgens een vast plan herhalen? Wil Bazaine slechts zijne soldaten bezighouden en tevens, zooals hij zich zou hebben uitgedrukt, onnoodige opeters kwijt raken? Dan zou hij toch wel niet zijn beste troepen, zoo als op 7 October, de garde, vooruit zenden. Houdt hij het wellicht als kommandant van een zoo sterke bezetting voor zijn plicht zooveel mogelijk uitvallen te ondernemen om het belegeringsleger afbreuk te doen Daarmede behoudt hij voor Frankrijk geen leger, maar vermindert het inte gendeel door de groote verliezen die hij steeds lijdt. „Wil hij fourageeren? In de omliggende plaatsen is niets meer te krijgen en de in allerijl uitgerooide aard appelen zijn in ieder geval te duur gekocht. Zou hij mis schien willen beproeven door te breken Indien hem dit al gelukte, waar zou hij dan met zijn leger heengaan, dat in het gunstigste geval geen twee dagmarschen ver kan gaan, zonder opnieuw te worden aangevallen en tevens te worden vernietigd, waartoe een leger dat geen cava lerie noch trein heeft, en slechte veldartillerie mede- voert, stellig veroordeeld is. „Ter nauweruood kan men gelooven dat Bazaine zijn uitvallen herhaalt met het denkbeeld om Da den val van Parijs met eere te kunnen capituleeren. Dan zou hij een landverrader zijn, daar Metz te belangrijk is dat hij niet alles zou moeten doen om het tot het laatste oogenblik te houden. „Voor onze troepen is dit echter alles hetzelfde. Zij hebben slechts te zorgen dat zij iederen uitval met kracht afslaan." Omtrent de houding der Duitsche troepen in het gevecht van den 7e« dezer, deelt de correspondent van tbe Daily News nog de volgende bijzonderheden mede: „Het was ongeveer 4 uren des namiddags geworden toen het bevel kwam om de dorpen stormenderhand in te nemen. Vier brigades landweer en twee brigades der linie zouden deze taak volvoeren. Met dien snellen vas ten pas, zoo eigen aan de Duitsche troepen, marcheerden zij op. De granaten der batterij te Grandes Tapes vielen tusschen de troepenmitrailleuses en chassepots be groetten hen met een hagel van lood, maar de landweer drong zwijgend en onwederstaanbaar verder. „Ik ben dikwijls in den strijd geweest, maar nooit heb ik een heviger vuur bijgewoond dan bier op de troepen werd gericht. Onder den kreet„voorwaarts, altijd voor waarts rukten zij steeds verder, en de standvastige Fransche kanonniers hadden ter nauweruood tijd te wenden, toen de landweer hun al op het lijf viel. De landweer geeft niet zoo licht pardon als de linie en menig Franschman viel door hun bajonet. Zelfs in de nauwe dorpstraten vochten de Franschen woedend en bedienden zij de mitrailleuses met bewonderenswaardige juistheid cn vlugheid, doch diiar weerklonk de vaste, onweerstaanbare pas der landweer, wier sterke armen en schouders aan de bajonet kracht bijzetten en weldra waren in het dorp nog slechts doodeof gewonde vijanden. „Aan de landweer komt de eer van deu strijd toe. Zij was het die de Franschen ophield tot er geen man meer stond die een zundnadelgeweer kou vasthouden, en zij leverde den algemeeneu slag, die de Franschen uit de dorpen joeg. Ik heb de Pruisische linietroepen de hoog ten van Spiekeren zien veroverenik zag ze bij Colom- byeen Moutoyindea slag op 14 Augustus hunne kracht ontwikkelen; ik zag ze bij Gravelotte stand houden voor het vuur der mitrailleuses, en ik heb ze op den lcn September de Franschen binnen Sédan zien drijven. Ik ben tot de erkentenis gekomen, dat de Pruisische linietroepen vermogen wat slechts voor een leger moge lijk is, maar nu heb ik de landweer leeren kennen. Rus tig in de verschansingen te midden der vijandelijke kogels, vastbesloten en steeds voortgaande in het stor men, onwederstaanbaar in den aanval met de bajonet, vormen zij een leger dat een soldatenhart van bewonde ring doet kloppen. „Niets was opmerkenswaardiger als de kalmte waar mede de gewonden, indien zij nog slechts konden gaan zich achter het front begaven, zonder ondersteuning te verlangen en het pijnigt het hart dubbel als men die dapperen ziet sneuvelen, die zooveel weduwen en wezen in het vaderland nalaten." Een geladen Belgisch vaartuig, circa 40 lasten groot en met tuig over boord bij den Hoek van Ouwerkerk op de Oos ter-Schel de drijvende, is gisteren door de stoom boot Middelburg n°. 1, gezagv. Cornelissen, veilig in de Zandkreek ten anker gebracht. Zaterdag avond is het barkschip Stad Middelburg, gezagv. L. P. de Vries, wegens contrarie wind, uit zee ter reede van Vlissingen teruggekomen. ij anti cis bmcljtm. Graanmarkten enz. Axel, 15 October. Tarwe 10.50 a /ll; rogge/7.45 a 7.55wintergerst /6.55 a/6.80; zomer dito /6.25 a 6.35; haver 3.75 a 4.30; paardenboonen /7.45 a 7.95; bruine boonen /10.25 a /1120; groene erwten /8.15 a /8.70; gele dito 8.10 a 8.40; boekweit 6.55 a 7koolzaad af Rotterdam, 17 October. Tarwe was heden ruimer aan gevoerd, doch werd tot vorige prijzen slepend verhan deld. Rogge 10 cent lager met ruimeren aanvoer. Zeeuwsehe en Vlaamsche /7a/7.80; Noord-Brabant- sche /7a/ 7.40. Al de andere artikelen bleven bij mid delmatige aanvoer prijshoudend. Amsterdam, 17 October. Raapolie op 6 weken 45$. Lijnolie op 6 weken 33$. Prijzen van effecten. Amsterdam 17 October 1870. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2\ pet. 524 *dito dito dito 3 62j ♦dito dito dito 4 82$ *Aand. Handelmaatschappij 4] dito exploitatie Ned. staatssp. België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 91$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 05$- ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 ♦Cert. 1000 1864 5 911 ♦dito f 1000 1866 5 91* ♦Loten 1866 5 2064 ♦Oblig. Hope&Oo. Leening 1860 4J 80}-$- ♦Certific. dito4 ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 *Obligatiën 1867 4 664 ♦Obl. 1869 4 664 ♦Certificaten 6 414 *Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 2114 ♦Oblig. dito 4 163-4 ♦dito dito 44 dito spoorweg Pot-i-Tiflis 5 84$ dito dito Jelez Orel 5 «84 dito dito Oharkow Azow. 5 82$ Polen. ♦Scbatkistobligatiën4 Pruisen, ♦Obligatiën...5 Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilver Jan.Juli 5 52,^- ♦dito dito April/Oct, 5 52$ *dito in papier Mei/Nov. 5 44{-$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 44$ Italië. Leening 18615 51 ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligation.2$ thans 3 26$ ♦dito 18673 28$- ♦dito Binnenlandsche3 241 Portugal. ♦Obl. 1856—1863 3 2814 ♦dito 18673 «29$ Turkije. dito (binnenl.) 5 41^ Griekenl. dito (blauwe).5 Egypte. dito 1868 7 74$ Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 95$ ♦dito dito dito (1885) 6 94$ ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) 72] dito dito geconsolideerde 7 29| dito dito debentures 8 37$ dito St.Paul Pac. Spw. 1* sec. 7 63] dito dito dito 2e sec. 7 62$ dito dito 1869 dito 7 64

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3