Ouitrnlanö. omtrent het verzoek van den gemeenteraad van Yerseke om een renteloos voorschot voor eene nieuwe liaven, es'eneens met een voorstel; omtrent aanvragen om rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen, met een daarbij behoorend voorstel. Verder wordt ter behandeling voorgesteld: het ont- werpreglement voor de calamiteuze waterschappen in deze provincie, met memorie van toelichting; drie voorstellen van gedeputeerde staten,1 n.l.: tot ver koop van boomen op den weg tusschen Schoondijke en Yzendijke; tot het verhoogen der geldleening, te sluiten ter bestrijding van de aannemingsom voor de in aanbouw zijnde stoomboot; tot wijziging der begrooting van enkel provinciale ontvangsten en uitgaven, voor het dienst jaar 1870. Nog komt op de agenda ter behandeling voor een brief van de hoofddirectie van het instituut voor doofstommen te Groningen, ten geleide van een exemplaar van het laatst gedaan verslag, betreffende die inrichting; een adres van den koornmolenaar W. van Strien Cz. met ver zoek tot wijziging van het provinciaal reglement op de buurtwegen; en eindelijk een schrijven van mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet met toezending van een exemplaar van het „Museum Catsianum" ter plaatsing in de provin ciale bibliotheek. De gemeenteraad alhier zal op Woensdag a. des voor middags te half elf uren eene openbare zitting houden ter behandeling der volgende zaken: missive gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbesluiten; adres J.H. Schutters, eervol ontslag agent van inkwartiering; rapport mis sive gedeputeerde staten, gemaalbelasting 1871; supple- toire gemeente-bcgrooting 1870; gemeente-begrooting 187L, en daarbij behoorende stukken; aangehouden stukken. Het hoofdcomité tot het verleeneu van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden heeft goedkeuring verleend aan het reglement, ingezonden door de beeren M. van der Eist en J. Hoogenboom Bz., en 20 andere leden van een comité te Renesse, en mitsdien dit comité erkend als afdeeling der Nederlandsche vereeniging, ingesteld bij 'skonings besluit van 19 Juli 1867, n°. 60, en 29 Decem ber 1869, n°. 210. Kerknieuws. De heer Kuijsch van Duchteren, predikant bij de hervormde gemeente te St. Annaland, heeft voor het beroep naar Oosterland bedankt. Door het kiescollege der Nederduitsch-hervormde gemeente te Nieuwerkerk in Duiveland, is op 14 dezer het volgende twaalftal predikanten samengesteld: de heeren Boomer te Ritthem, Fortuijn Droogleever te Kerk- werve, Gravesteijn te Serooskerke, Gunning te Nunspeet» Hage te Wolphaarsdijk, de Later te Nieuwpoort, MuhriDg te St. Philipsland, van Nouhuijs te Nieuw-Vosseraeer, Ramaker te Baarland, Timmers te Knollendam, Tours te Santpoort en de Wilde te Poortvliet. Marine en leger. Het koloniaal stoomvaartuig Argus, onder bevel van den luitenant ter zee lc klasse P. J. Rosenwald, is in den namiddag van den 15en dezer van de reede van llelle- voetslnis naar zee vertrokken, ter opvolging zijner be stemming naar Oost-lndië. De luitenant ter zee 2e klasse J. F. Hoffman, de officier van administratie 2e klasse K. J. Adams, de adjunct-administrateur A. de Leef en de officier van ge zondheid 2e klasse G. A. M. van Ewijk, allen behoord hebbende tot het eskader in Oost-lndië, en van daar, de drie eerstgenoemden den 8e» en de laatste den 7e» dezer in Nederland teruggekeerd, worden met die tijdstippen op nonactiviteit gesteld. Aan den luitenant ter zee le klasse H. D. Guyot worden opgedragen de functiën van adjudant van den vice-admiraal O. A. Uhlenbeck, benoemd kommandant der zeemacht en chef van het departement der marine in Nederlandsch Indië. Staals-cour Gemengde berichten. Gisteren werd te Zierikzee eene inspectie gehouden over de dienstdoende schutterij. Yoor het front van het korps werd door den kommandant voorlezing gedaan van een order, waarbij door de ministers van binnen- landsche zaken en van oorlog, namens den koning, de tevredenheid van dezen werd betuigd voor den ij ver en den geest, door de schutterij in het algemeen en den 1"» ban in het bijzonder, gedurende de laatste twee maanden aan den dag gelegd. De Nederlandsche handelsvloot bestond op ultimo December 1869 uit 2,059 zeeschepen, gezamelijk een inhoud hebbende van 264,098 lasten, zijnde 58 schepen cn 8,498 lasten minder dan op ultimo December 1868. Naar het charter der schepen was genoemde vloot ver deeld als volgt: 16 clippers, 121 fregatten, 266 barken, 227 brikken, 379 schooners, 274 galjassen en galjooten, 352 koffen, 22 hoekers, 46 stoomschepen en 356 schepen, welker inhoud, gemiddeld, meer dan 50 lasten bedraagt Dagblv. 's Graoenhage.) Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging van den 16cn dezer: C. Jonasse, jm. 27 j. met C. J. Poerstamper, jd. 27 j. A. J. Burghardt, wed". 41 j. met N.Timmer mans, jd. 38 j. L. P. Lairet, jm. 32 j. met C. J. M. C. Del- vauxjjd. 29 j. (Yan 8 tot 15 October.) Vlissingen. Gehuwd: H. H. van Dierendonck, jm. 26 j. met M. C. Naerebout, jd. 24 j. Bevallen: J. Scheybeler, geb. Boeije, z. J. van der Vlies, geb. Visser, z. J. Raamsdonk, geb. Henke, d. A. B. Demoor, geb. Thienpoud, z. M. Damen, geb. van Loij z. Overleden: W. H. Luijmes, wed». van 8. Kaland, 64 j. E. Evertsen, z. 2 d. H. de Beer, vrouw van H. Hamme,31j. Goes. Gehuwd: J. B. A. G. Dalleu, jm. 31 j. met P. Al- mekinders, jd. 23 j. A. Engelse, wed», van A. Otte, 32 j. met P. J. den Herder, jd. 26 j. Bevallen: M. Filius, z. A. de Graaf, geb. Nijs, z. J. K. van der Linde, geb. Schrijver, z. B. Bliek, geb. Schrij ver, z. Levenloos geboren: een kind van M. Roeckling. Overleden: A. de Jonge, z. 6 m. K. P. Almekinders, d. 23 j. C. A. I. van der YYeel, z. 9 m. (overl. te Nieuw en St. Joosland.) Ch. G. van Fraassen, d. 7 m. P. J. Goos- sen, d. 1 m. J. van der Baars, d. 10 vv. Zielukzee. Gehuwd: J. Manni, jm. 25j. met H. C. van der Jagt, jd. 24j. C. Berkhoudt, jm. 23 j. met A. L. We- vels, jd. 30 j. L. Gheuuis, jm. 23 j. met M. Op den Brouw, jd. 32 j. P. J. van Tilburg den Boer, jm. 30 j. met B. E. Ochtman, jd. 30 j. Bevallen: M. C. E. Specht, geb. Willems, d. P. de Graaf, geb. Keieman, d. N. van der Weele, geb. van dei- Have, z. M. W. Ezerman, geb. Pasman, d. K. Bakker, geb. de Vos, z. G. H. van de Vate, geb. Minders, z. en d. (tweelgeb. L. Boot, geb. van Rloppoel, z. Overleden: A. Hoogenboom, wedL'. van A Tr ij zeiaar, 64 j. P. F. den Boer, wede. vaü F, c. Cats, 68 j. D. van Schelven, d. 3 m. C. J. Meerse, z. 3 m. J. Laven, jm. 23 j TJienuometerstand. 15 Oct. 'sav. 11 u. 45 gr. 16 'smorg. 7 u.46gv.'smidd. 1 u. 52 gr.'sav. 11 u. 56 gr. 17 's mor. 7 u. 56 gr. 'smidd. 1 u. 56 gr. 'sav. 6 u 50 gr. Algemeen overzicht. Onze reeds dikwijls uitgesproken vrees dat de arro gantie van het machtige Duitschland in dezelfde mate zou klimmen in Europa als het krijgsgeluk aan zijne op Fransch grondgebied voortdringende legers gunstiger werd, wordt meer en meer bewaarheid. De regeeriug te Berlijn heeft thans reeds een veldtocht geopend tegen l'Indépendance beige, een dagblad hetwelk wij dagelijks lezen en alzoo in zijne verschillende uitingen kunnen beoordeelen. Die uitingen waren in het algemeen zeer onpartijdig en zoowel aan Duitschland gunstige als on gunstige berichten werden daarin opgenomen. De schrij ver van het politiek overzicht liet echter vrij duidelijk zijne sympathie voor Frankrijk doorstralen en ditschijut de grief te zijn, welke de regeering te Berlijn eene diplo matieke nota heeft doen schrijven, houdende eene klacht tegen dit dagblad. Of hierbij sprake is van een wensch dat l'Indépendance gerechtelijk vervolgd zal worden, blijkt nog niet, maar reeds het feit der klacht op zichzelf is tamelijk curieus. Sedert wanneer zou het in een vreemd land aan een daar verschijnend dagblad niet meer geoorloofd zijn om zyne sympathie te betuigen voor de tegenpartij van Duitsch land bij den thans gevoerden oorlog De heer von Bis marck en koning Wilhelm kunnen een d?. Jacoby in de gevangenis doen zetten, zoolang de Pruisische natie zulke handelingen gelieft te dulden, maar wanneer zij in een vreemd land om dergelijke redenen klachten willen in dienen tegen vreemde dagbladen, dan maken zij zich een voudig belachelijk. Het Belgisch gouvernement had dan ook wel gedaan, indien het dergelijke aanmatigende diplo matieke nota als thans uit Berlijn schijnt te zijn afgezon den, beantwoordde met te wijzen op de houding van som mige officieuse regeeringsorganen in Duitschland tegen over België. Bovenal had het Belgisch ministerie zich tegenover Pruisen slechts te beroepen op de constitutie en ha:'e bepalingen omtrent de vrijheid van drukpers. Volgens onzen Brusselschen correspondent echter wiens brief wegens plaatsgebrek in dit nommer niet kan worden opgenomen zou het Belgisch ministerie excuses hebben gemaakt aan Pruisen, terwijl voorts op bevel der regeering een artikel tegen de Franschgezinde brieven van „een oud liberaal" in l'Ètoile beige werd overgenomen uit l'Echo du Luxembourg. Zoo neemt de Belgische regeering thans tegenover Duitschland dezelfde treurige ondergeschikte houding aan, als vroeger aan het ministerie Frère Orban ten aan zien van het tweede keizerryk, in drukpers-aangelegen heden en uitzetting van Fransche ballingen, werd ver weten. Volgens te Brussel in omloop zijnde geruchten zou het ministerie d'Anethan het voornemen hebben om van zijne bevoegdheid tot uitzetting van vreemdelingen, „die voor de rust des lands gevaarlijk zijn", gebruik te maken tegen de niet als Belgen genaturaliseerde redacteurs der Franschgezinde dagbladen. Een eerste slachtoffer van dit plan zou wezen de hoofdredacteur van l'Indépendance beige, tevens schrijver der politieke overzichten in dat dagblad. Is dit gerucht waar, dan zou België op die wijze weder een deel van zijne onafhankelijkheid verliezen ten behoeve van Pruisen. De proclamatie van denFranschen minister Gambetta, volgens welke de Pruisische belegeringstroepen rondom Parijs op alle punten zouden zijn teruggedreven, werd tot dusverre niet bevestigd. Thans spreekt een bericht uit Versailles de daarin gerelateerde feiten ten stelligste tegen, onder mededeeling dat de belegeringstroepen nog dezelfde positiën bezet houden, welke zij op 19 September innamen. Intusschen heeft de vesting Soissons zich na een drie- daagsch bombardement aan de Duitsche troepen overge geven en is een adjudant van den maarschalk Bazaine in het koninklijk Pruisisch hoofdkwartier te Versailles aangekonen, omgelijk een Belgisch orgaan, l'Echo du parlement beweert over de capitulatie van Metz te onderhandelen. Uit Tours wordt gemeld dat de heer Thiers eerstdaags, van zijne laatste diplomatieke zending naar het Itali- aansche hof, wordt terugverwacht. Waarschijnlijk zeggen deze mededeelingen uit Tours zal hem dan de portefeuille van buitenlandsche zaken worden opge dragen. JLaatste berichten. Brussel. Le Bien public en le Journal de Bruxelles protesteeren tegen de houding van het ministerie tegenover l'Ètoile beige. Le Bien public meldt dat de leden van het corps diplomatique te Rome hebben te kennen gegeven dat zij van hunne regeeringen instruction hebben ontvangen welke hen voorschrijven om bij het pauselijk bestuur ge accrediteerd te blijven. Tours. Het bericht der capitulatie van Soissons wordt beves tigd. Daarbij werden vier duizend man Fransche troepen krijgsgevangen gemaakt. Het DuiLckc legerkorps voor Soissons zal thans eenige andere Fransche vestingen in het noorden des lands gaan belegeren. Berlijn. De candidatuur voor de Spaansche kroon van Victor Emmanuel's tweeden zoon, den hertog van Aosta, heeft nog tot geeno officieele onderhandelingen aanleidi ng ge geven, Londen. The Times bevestigt het bericht dat een parlementair uit Metz naar het Duitsch hoofdkwartier is vertrokken om over de capitulatie te onderhandelen. Volgens dat blad neemt de veepest in de omstre ken van Parijs steeds toe. Florence. De Italiaansche regeering heeft Mazzini in vrijheid doen stellen. Frankrijk. De zelfmoord van den vroegerenpresident der beruchte zesde kamer van de Seine-rechtbank wordt bevestigd Nadengeheelen nacht te hebben geschreven hoorde zijn bediende des morgens een schot en vond, de kamer bin nensnellende, den heer Delesvaux in zijn bloed badende. Met een pistoolschot had hij een einde aan zijn leven gemaakt. De luchtreizigers Duruof, Mangin, Godard en Tis- sa.jdier hebben te Tours eene bijeenkomst gehouden om te beslissen omtrent de mogelijkheid van hunnen terugkeer naar Parijs per luchtballon. Daartoe is besloten, en een nieuwe ballon wordt thans gemaakt in de schouwburg zaal te Tours. Drie duizend ellen zijde zijn daartoe te Lyon aangekocht. Een honderdtal naaisters zijn reeds aan het werk, terwijl het schuitje reeds in de maak is bij mandemakers en het netwerk bij touwslagers. In de Vogeezen hebben voortdurend kleine gevech ten plaats tusschen de Pruisische troepen en kleine af- deelingen scherpschutters.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2