Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 14 October. Mededeelingen; eindver slag begrooting van Nederiandsch-Indiö. Blijkens gedane mededeeiing zijn ingekomen: a Het wetsontwerp houdende regeling van de bevor dering, het ontslag en het op pensioen stellen der mili taire officieren'bij de zeemacht, en het wetsontwerp tot het toestaan van kredieten ten "behoeve van tot liet dienstjaar 1867 behoorende onverevende vorderingen ten laste van de begrooting van Nederlandsch Indië. b Het verslag van de bevindingen en handelingen van het geneeskundig staatstoezicht in 1869. c Inlichtingen op het adres van S. E. W. Roorda van van Eysinga, ontslagen ingenieur bij de sedert ontbon den commissie voor de vervoermiddelen ia Nederlandsch Indië, omtrent zijne uitzetting uit Nederlandsch Indië. De commissie van rapporteurs voor de begroot ing van Nederlandsch Indië voor 1871 heeft haar eindverslag uitgebracht. De kamer heett bepaald dat de beraadsla gingen daarover zullen aanvangen op Woensdag 19 Oc tober, des voormiddags te 11 uren. ihtitffllanti. Algemeen overzicht. Terecht werd dezer dagen door de Arnhemsehe cou rantgewezen op de omstandigheid dat, waar de republï- keinsche regeeringsvorm eene zeer hooge mate vau politieke ontwikkeling vereiseht, de meeste natiën daar voor nog niet rijp geacht kunnen worden. De meeste bevolkingen hebben behoefte trouwens niet alleen op politiek gebied aan een zichtbaar, door een persoon vertegenwoordigd gezag. Zoo vertegenwoordigen de vorsten, iu veler nog niet genoeg verhelderden blik, te zeer het abstract begrip van het vaderland en het zicht bare altijd eenigszins militair gekleurd zinnebeeld van de eenheid der natie, hetwelk overwinningen behaalt en de eer daarvan geniet. Voor den koning en voor het vaderland het laatste eerst in de tweede plaats laten de legers zich tegen den vijand aanvoeren, en voor koning en vaderland sneuvelt de soldaat op het veld van eer. In eene republiek ontbreekt dat voor velen nog onmisbaar middelpunt, en eene groote menigte in Frankrijk zegt de Arnhemsehe courant ziet vol strekt niet in, waarom zij haar leven ten offer zou bren gen voor een naam, waarvan zij ter nauwernood de be- teekeuis begrijpt, zoo zij hem al niet geheel verkeerd opvat.Dit is volkomen juist en de reden daarvan is dat onder het woord republiek zooveel verschillende soorten van bestuur te verstaan zijn, alsmede vooral dat naar sommige;' wonderbaarlijke voorstelling zoo zeer geschikt om door de monarchale partij-fractiën in haar belang te worden geëxploiteerd het eigenaardig ken merk eener republiek is dat ieder „burger" kan doen wat hij goedvindt, eene absurde voorstelling welke zoover gaat dat in Frankrijk zelfs de krijgstucht bij het leger daaronder lijdt. Deze opvatting is echter zoo in strijd met de waarheid dat wij nog onlangs de regeering der Zwitsersche republiek in eene proclamatie aan hare tot bezetting der Franschen grenzen afraarcheerende troepen juist een beroep hoorden doen op hunne repu- biikeinsche beginselen „welke de strengste onderge schiktheid van den militair aan zijn meerdere mede brengen." Een gevolg van deze bij velen bestaande verkeerde voor stelling eener republiek is ook de weinige gehoorzaam heid, welke ten deel valt aan de decreten van het repn- blikeinsch bestuur in Frankrijk ten aanzien der levée en masse. Er staat geen koningsnaam onder die besluiten, maar men vindt daaronder slechts namen van eenige personen, welke weinige weken geleden nog deel uit maakten van een klein machteloos groepje in de groote vergadering van het keizerlijk, wetgevend lichaam en bovendien men vergete dit ter verklaring van den toestand vooral niet hun recht van bestaan als bestuur tier republiek niet ontleenen aan den uitgedrukten wil der natie. Boven en behalve dit en afgescheiden daarvan kan de weinige ingenomenheid met de uitgeschreven léoee en masse nog het gevolg wezen van het resultaat eener zeer gezonde redeneering. Op dien maatregel is thans de laatste hoop gevestigdop militair gebied van den heer Gambetta en zijne ambtgenooten. Is die hoop ech ter wel gegrond? Men gaat daarbij uit van het denkbeeld onjuist in den tegenwoordigen tijd dat een met geweer gewa pend burger soldaat is en geschikt om in het veld te komen tegen geregelde troepen, welke volgens strategi sche regelen ageeren. De levée en masse is wel in Frank rijk eene gunstig bekende traditie van 1792, maar de tijden en de wijze van oorlogvoeren zijn sedert geheel veranderd. De oorlog is, in de laatste jaren, eene wetenschap ge worden en de artillerie in al hare ondcrdeelen speelt in de hedendaagsche gevechten een hoofdrol. Persoonlijke moed is, enkele bijzondere gevallen uitgezonderd, mach teloos tegen, in behoorlijk gecombineerde manoeuvres doorstralende, kennis en beleid van den vijand. Goede artillerie, goede strategische combinatiën en de strengst mogelijke krijgstucht zijn de hoofdelementen der heden daagsche strijdkrachten. Niet onverklaarbaar is het dan ook dat vele plattelandsbevolkingen in Frankrijk, overtuigd van het wanhopig nuttelooze om in breede rijen door het Pruisisch kanonvuur te worden wegge maaid, weinig ingenomenheid met de bevolen levée en masse aan den dag leggen. Kr ijgstucht bovendien en ontvankelijkheid om binnen korten tijd deze te waar- deeren en uit te oefenen, alsmede eenige militaire ge schiktheid te erlangen, kan men van de groote massa in Frankrijkniet verwachten. De Keltische eigenschappen, door de Napoleons gebezigd en geëxploiteerd als mid delen om te regeeren, terwijl de geestelijkheid de ver beelding prikkelde en het volk dom hield, werken daar toe thans mede. „Waar een man - zegt de hoogleeraar Harting, die in eene redevoering bij de opening zijner colleges, insgelijks de laatste wereldgebeurtenissen be handelde waar een man, die zijne regeering met een bloedbad, een meineed en een leugen begon, het bestuur vermeesterde; opvoeding en onderwijs in handen was vau hen, wier geheele leven een strijd is met de waarheid en de wetenschap daar moest de leugen wel op den troon zitten en de Fransche natie diep dalen." Dat dit laatste dan ook in Frankrijk gevoeld wordt, blijkt uit den aanhef van een concept-adres aan den koning van Pruisen, hetwelk de heer Emile de Girardin door al de gemeenten van Frankrijk wil doen opzenden om den vrede tot stand te brengen: Dit concept-adres vangt aldus aaD „De door uwe majesteit en hare legers behaalde zege pralen, vóór en na de capitulatie van Sédan, zijn de wet tige overwinningen der ontwikkeling op de onwetend- li eid." Hoe allertreurigst en gedemoraliseerd de toestand van het tweede keizerrijk was, blijkt overigeus nog ten overvloede dagelijks uit betgeen uit den Napoleontischen modderpoel wordt opgevischt. Zoo is thans ook onbe twistbaar gebleken welk een lage rol een deel van poli tie en magistratuur hebben- gespeeld en hoe de beweerde complotten uitvindingen waren van het keizerlijk be stuur met hare medewerking. Zoo is thans ontdekt dat bijv. bij het bekende complot van 1853 de als schuldig tot altijddurende ballingschap veroordeelde Grecco een keizerlijk agent was, die in Amerika onder den naam van Kubotti steeds eene jaarlijksche toelage van zes duizend franken ontving door tusschenkomst van het keizerlijk gouvernement, laatstelijk weder naar Parijs terugkeerde en in dienst werd gesteld bij de Parij- sche politie. Hij bevindt zich nu in hechtenis en heeft alles bekend. Het officieel dagblad deelt al deze bijzon derheden thans mede. De instructie dezer zaak, evenals tegen verschillende andere keizerlijke agenten, die de complotten van 1869 en 1870 organiseerden, is reeds sedert eenigen tijd aangevangen. De oorlogsberichten bepalen zich heden tot de tijding uit Berlijn dat de belegering van Soissons eergisteren en die van Verdun gisteren is aangevangen. Beide ves tingen schijnen overvloedig geproviandeerd en van het noodige geschut voorzien te zijn. JLaatste berichten. Berlijn. Blijkens rapporten van den generaal von Werder heeft het veertiende Duitsche legerkorps Epinal bereikt en zich in verbinding gesteld met de overige legerafdeelin gen aan de overzijde der Seine. Colmar. Bij het bombardement van Breisach zijn tot dusverre een tiental huizen verbrand. De vesting is goed gepro viandeerd en zal zich tot het uiterste verdedigen. ■Besanon. Garibaldi is hier aangekomen en ontvangen door de burgerlijke en militaire autoriteiten. Eene groote me nigte was bij zijne aankomst tegenwoordig. Londen. The times bevat een artikel waarin in overweging wordt gegeven om als vredesvoorwaarden tusschen Frankrijk en Duitschland testellen de ontmanteling van alle vestingen in den Elzas en Lotharingen, terwijl Enge land zich daarbij zou verbinden om zich in het vervolg te scharen aan de zijde van die der beide oorlogvoerende mogendheden, welke door de andere mocht worden aan gevallen zonder dat de daartoe leidende redenen zullen zijn goedgekeurd door eene arbitrale uitspraak. The Standard meldt dat de ambassadeur van den Noord-duitscheü bond te Brussel, de heer von B alan een formeele klacht heeft ingediend tegen h»t dagbiad 1 'Indépendance beige. Rovaan. De Pruisische troepen schijnen op deze stad aan te rukken. De nationale garde trekt tegen hen op. Hier ontvangen brieven uit Parijs melden dat men zich aldaar ongerust maakt over de werkeloosheid der Pruisische belegeringstroepen en een algemeenen aanval van hunne zijde ducht. Rome. Prins Amedaeus, tweede zoon van Victor Emmanuel van Italië, heeft de Spaan sche kroon aangenomen. Ventimiglila en Anconazijn in staat van verdedi ging gebracht. Een Engelsch oorlogschip heeft voor Civita Vecchia de aldaar geheschen Italiaansche vlag gesalueerd. Brussel. L'Indépendance beige doet een beroep op de Engel- sche dagbladpers om baar te ondersteunen in den door de Pruisische regeering tegen haar gerichten strijd. Brussel. Het officieel regeeringsorgaan le Moniteur beige neemt heden een allerheftigst artikel over tegen l'Etoile beige. Frankrijk. De heer Granier de Cassagnac erkent in een b'ief aan lTndépendance beige de juistheid der uitkeering van 16,000 franken op rekening eener som van 160,000 franken. Hij beweert echter dat deze som moest strekken om door hem te worden uitgekeerd aan verschillende ofiicieuse regeeriugsorganen. LTudépendance verleent hem akte van die verklaring onder opmerking dat zij niet in de gelegenheid is om de waarheid daarvan te controleeren. Volgens 1' Echo du Luxembourg heeft de bezetting vanMontmédy in den nacht van Dingsdag op Woensdag een uitval gedaan in de lichting van Stenay, de zich aldaar bevindende Pruisen krijgsgevangen gemaakt en de militaire kas bemachtigd, waarin zich tachtig dui zend franken bevonden. Uit wraak hierover zouden de later aangerukte Pruisische troepen de stad Stenay in brand hebben gestoken. De minister Gambetta heeft gisteren te Tours bij proclamatie bekend gemaakt dat de gewapende bevol king van Parijs een uitval heeft gedaan en de Pruisische belegeringstroepen overal uit de nu reeds drie weken be zet gehouden stellingen heeft teruggedreven. Aan de zijde van Saint-Denis werden zij teruggeslagen tot ach ter Stain, Pierrefittes en Dugny. Ten zuiden hebben de Fransche troepen Joinviüe, Créteil, Bobigny en het pla teau van Avron hernomen. Uit Bas Meudon en St.Cloud werden de Pruisen tot Versailles teruggeworpen. De vijand weet nu zegt de proclamatie waartoe een vastberaden bevolking in staat is, welke hare staatsin stellingen en hare eer wil redden. Uit Tönningen wordt gemeld dat een Engelsch stoomschip, City, door Fransche oorlogsschepen is gevi- Biteerd in de nabijheid van Helgoland. Dc Fransche officier die aan boord der City kwam, verklaarde dat men het Engelsche schip, tengevolge van zijn zwarten wit gekleurden schoorsteen, als een Duitsche stoomboot had beschouwd. Uit Marseille wordt gemeld dat de prefect Esquiros een "besluit heeft gepubliceerd, krachtens hetwelk allejezuïeten-genootschappen worden ontbonden en de leden binnen drie dageu het grondgebied moeten verlaten. Volgens een telegram aan het Engelsch dagblad the Sun heerscht de typhus in het Pruisische leger te Versailles. Blijkens de in hetzelfde dagblad opgenomen berichten zou de geheele streek van Frankrijk achter de Vogeezen door Fransche scherpschutters zijn bezet, die een scherp toezicht honden op alle bergpassen en geen kwartier geven. Elke koerier, elke uhlaan die zich ver toont wordt gefusilleerd, en de toestand van 1798 is in de Vogeezen teruggekeerd. Uit Tours wordt aan the Times gemeld dat de gene raal Bourbaki het bevel over een legerkorps op zich neemt. De opperbevelhebber over het Loire-leger is door een ander generaal vervangen. Een decreet van het gouvernement te Tours ver biedt den doorvoer van vee om het proviandeeren der Duitsche legers te bemoeilijken. Te Tours ingekomen berichten stellen de laatste uitvallen van den maarschalk Bazaine te Metz als zeer belangrijk voor wat de verkregen resultaten betreft.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2