MÖDELRURGSCHE COURANT. N°- 245. J 1870. Zaterdag 15 October. Middelburg li October. De algemeene conservatieve lciesvereeniging in het district Alkmaar heeft weder jonkheer m1*. C.yan Foreest tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen. Het Centraal kiescomité te Schagen heeft den heer W. J. Knoop candidaat gesteld. De Staats-courant van heden bevat het koninklijk besluit van den 29™ September jl. tot aanvulling van het koninklijk besluit van den 2™ Mei 1863 (Staatsblad no. 51), houdende bepalingen tot het voorkomen van aanvaringen op zee. In de Staats-courant van heden is opgenomen het tweede verslag van den minister van binnenenlandsche zaken van de commissie in 1870 belast met het afnemen der natuurkundige examens, volgens art. 4 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n°. 59). Benoemingen en besluiten. leger. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den i™ luitenant C. G. S. baron van Heemstra, van het regiment rijdende artillerie. koloniën. Op verzoek eervol ontslag uit 'slands dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den Oost-ÏDdiscben hoofdambtenaar D. W. Rost van Ton ningen, laatstelijk inspecteur, belast met de leiding der statistieke opname van Java, thans met verlofhier te lande. Onderwijs. Volgens het Algemeen dagblad van Nederland bestaat bij de regeering het voornemen, om bij de nieuwe rege ling van het hooger onderwijs aan de Leidsche hooge- school een leerstoel voor de ethnographic op te richten. Eergisteren zijn te Utrecht geëxamineerd 4 can- didaten voor onderwijzer in de gymnastiek, die allen zijn toegelaten, en 18 voor eene akte als hulponderwijzer, waarvan 13 zijn geslaagd. Van de gisteren in Zuid-Holland geëxamineerde 16 candidaten voor de akte van hoofdonderwijzer zijn slechts 2 toegelaten. Kerknieuws. Te Wissenkerke is het algemeen reglement op het beheer der kerkelijke goederen van de hervormde ge meenten in Nederland aangenomen door 30 van de 57 aanwezige stemhebbende manslidmaten. Aangenomen het beroep tot predikant bij de Ne- 'derduitsche hervormde gemeente te Schiedam door den heer de Wilde, thans predikant te Poortvliet. Marine en leger. Tegen den 18™ dezer zijn 84 jongelingen tot dienstne ming bij het instructiebataljon te Kampen opgeroepen. De luitenant ter zee le klasse jonkheer C. II. 0. van Heemskerck van Beest en de luitenants ter zee 2* klasse H. J. J. Kempe, F. W. C. Ledeboer, L. A. Walaardt Sacré, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, de drie eerstgenoemden den i™ dezer en de beide laatst genoemden respectievelijk den 2™ en den 3" dezer van daar in Nederland teruggekeerd, worden met die datums op nonactiviteit gesteld. {Siaats-cour.) Rechtzaken. Do arrondisseraents-rechtbank alhier heeft gisteren de volgende vonnissen uitgesproken: Abraham Wattel, oud 16 jaren, arbeider te Aagtekerke, was beklaagd dat hij den 19<™ Augustus jl, uit den boom gaard van den landbouwer Kodde onder Aagtekerke eenige peren van geringe waarde heeft ontvreemd. Of schoon hij tijdens het plegen van het feit den vollen ouderdom van 16 jaren nog niet had bereikt, heeft de rechtbank aangenomen dat hij met oordeel des onder scheids heeft gehandeld, hem schuldig verklaard aan een- ivoudigen diefstal en, met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot zes dagen gevangenis straf, alsmede in de kosten. ^^-^orrjejis Kramer, oud 22 jaren, van beroep sjouwer, fe Xrnemuiden, was beklaagd dat hij den 18c" Augustus ^ïit den tuin en ten nadeele van Johanna van der Weele aldaar zich eenige peren van geringe waarde toegeëigend heeft. Flij is schuldig verklaard aan een voudigen diefstal en, met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf, benevens in de kosten. Adriann Bokx, oud 29 jaren, arbeider alhier, was bmaayiLeéktt hij in den avond van den 27cn Augustus jl. in de St.-Geertruidstraat alhier D. Muller, na eene woor denwisseling, /net een mes moedwillig heeft verwond, tengevolge waarvan deze twintig dagen in het gasthuis heeft gelegen. De beklaagde is vrijgesproken van het hem mede ten laste gelegde, dat hij Muller voorbedach- telijk zou hebben opgewacht, doch schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van kwetsuren, zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan, en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee maanden en eene geldboete van f 8, alsmede in de kosten. Jacobus Keulenare, landbouwer onderde gemeente Aarden burg, was beklaagd dat hij den 26™ Augustus jl. den rijksveldwachter en opziener der jachten visscherij C. Mouton, toen deze hem over al of niet bevoegdheid om in zeker vischwater in den Isabellapolder te visschen kwam spreken, beleedigend heeft toegevoegd: „ikverd.. het om jou een schriftelijk bew ijs te vertoonen ge zijt een smeerlap!" Hij is te dier zake bij verstek schuldig verklaard aan het beleedigen met woorden van een be dienend beambte in de waarneming zijner bediening, en veroordeeld tot eene geldboete van f 16 en in de kosten. Jan Blaas, oud 19 jaren, arbeider te Koudekerke, was beklaagd dat hij in den avond van den li™ Augus tus jl. zijnde de avond van den dag waarop de burge meester dier gemeente was geïnstalleerd, betgeen onder anderen gevierd werd door het afschieten van pistolen met I. Luteyn, diens zuster Pietemella en Centina Kodde naar huis gaande, onverwacht eene pistool heeft afgeschoten en met dat schot onvoorzichtig Centina Kodde in het aangezicht heeft verwond. De rechtbank heeft hem schuldig verklaard aan het uit gebrek aan voorzorg of door onvoorzichtigheid toebrengen van kwetsuren, en veroordeeld tot veertien dagen gevange nisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, eene geld boete van f 8 en in de kosten. Roelof Fokken, polderwerker te Arnemuiden, was beklaagd dat hij den 21™ Augustus jl. ten nadeele van den aannemer Lienders een paardedeken heeft ont vreemd uit een stal te Arnemuiden, waartoe hij zich den toegang heeft verschaft door te klimmen door een luik. Hij is bij verstek schuldig verklaard aan diefstal met inklimming op plaatseu die niet als bewoond worden aangemerkt of daarmede gelijkgesteld, en, met aanne ming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, beuevens in de kosten. Jan Johannes Ritter, ond 22 jaren, koewachter te Sint-Kruis, was beklaagd dat hij den 13™ Augustus jl. ten nadeele van L. Bonnomie arglistig een dezen toe- behoorend zakmes uit een in de schuur hangend vest weggenomen en zich toegeëigend heeft. Hij is schuldig verklaard aan diefstal door een loonbediende ten nadeele van iemand wien hij niet diende, maar die zich in het huis zijns meesters bevond, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Jacobus de Lange, werkman, wonende in België, was beklaagd dat hij den 31™ Juli jl. in het vischwater onder Eede met een palingschaar heeft gevischt en toen de brigadier der raaréchausseë te Aardenburg H. Hul- mer en de maréchaussfé I. du Mez hem wegeus het vis schen met verboden vischtuig bekeurden, aan dezen een valschen naam heeft opgegeven en zich feitelijk en ge welddadig tegen hen heeft verzet. Hij is bij verstek aan de verschillende hem ten laste gelegde feiten schuldig verklaard en veroordeeld tot eene geldboete van f 80 en veertien dagen gevangenisstraf, benevens in de kosten? de boete bij wanbetaling te vervangen door acht dagen gevangenisstraf, en met verbeurdverklaring van het in beslag genomen vischtuig. Gemengde berichten. De Nederlandsche kunstschilder G. Hein Burgers heeft, naar men meldt, den Duitschen veldtocht voor een deel meegemaakt en een aantal belangrijke schetsen ge nomen. Een Duitscher, die dezer dagen, wegens diefstal hij een landbouwer, in het bovengedeelte van het huis van arrest te Amersfoort gevangen gezet was, wist zich in den nacht van 11 dezer toegang tot den zolder te ver schaften, aldaar eenige dakpannen uit te lichten en is langs dezen weg, door middel van een daaruit gestolen zolderstok, waaraan hij een in repen gesneden wit laken, had geknoopt, tot op de straat gegleden. Daarna voor zichtigheidshalve zijne geïmproviseerde veiligheidslijn in een nabijstaanden boom geslingerd hebbende, is hij verder gemarcheerd; men heeft hem nog niet terugge vonden. De opgewondenheid der diamantzoekers aan de Kaap de Goede Hoop is niet weinig vermeerderd door het vinden van een diamant van 291 karaat door den heer Innes. De Aliwal Observer echter spreekt van een dia mant, die dezen geheel in de schaduw stelt, en gevonden zon zijn door kapitein Edwards. Dat kostbaar gesteente zou van 180 karaat zijn en wordt getaxeerd op 100,000 pond sterling. Een Woensdag morgen te Parijs opgestegen luchtrei ziger, die voor het eerst een luchtreis deed, is gisteren middag bij Doornik met zijn ballon nedergedaald. Hij had 120 kilogram brieven en depêches bij zich. Dat de oorlog ook in Indië, zelfs buiten de kazerne, het nationaliteitsgevoel van Franschen en Duitschers in beweging brengt, leert de ondervinding der laatste dagen. Sterker voorbeeld daarvan echter dan een onzer Fransche stadgenooten gaf, zal wel niet licht worden aangetroffen. Deze schijnt bij het lezen van een gisteren in den Locomotief opgenomen stuk uit de Kölnischo Zeitung zoodanig in woede te zijn ontstoken, dat hij het blad aan stukken scheurde en heden aan het bureau der Locomotief terugzond, met bijvoeging dat hij verder voor zijn abonnement bedankte. {Sconarangsche cour.) Yerkoopingen en aanbestedingen. De 15 in3chrijvingsbiljetten voor de gisteren te 's-Gravenhage gehouden aanbesteding van het maken van den spoorwegdara door het Sloe, het voltooien van het gedeelte spoorweg tusschen den oostelijken berm van den westelijken dijk vaiijden Nienwenkraaiert-pol- der en bet Sloe, alsmede het onderbond van den spoor weg van Goes tot het Sloe, zijn van de volgende heeren: J. van de Griendt,te's-lIertogenboscb, voor 1,470,000; J. M. van der Made, te Dordrecht, voor l.,415r000: D. R. van Dintelen, W. D. Maurik en G. H. Karapscbreur, te Vlissingen, voor f 1,349,000; J. van de Velde en A. Vis ser Pz te Sliedrecht, voor f 1,269,000; J. J. Bekker te Lent, voor f 1,250,000; P. Kalis Wz. en J. van Haaften, te Sliedrecht, voor f 1,237,500; L. van Haaften, te Slie drecht, en L. J. de Bos, te Aiueide, voor f 1,237,000: L. Kalis Kz, P. Langeveld Pz., en J. Blokland, te Hardinx- veld, voor f 1,225,983; A. G. fluijskes, te Hedel, en W. P. de Vries, te Rossura, voor f 1,213,609; P. van Lim- bnrgh, te Rotterdam, voor f 1,210 000; II. Schram do Jong en H. van Hattum, te Sliedrecht, voor f 1,178,000; K. van Wijngaarden Yz., en W. M. Schram, te Sliedrecht, voor f 1,100,000: D. Volleer, te Dordrecht, en A. Vol- ker Cz., te Sliedrecht, voor f 1.084,000; G. Al bos en Zn. te Veere, \oor f 1,076,000 en G. M. Sigmond, te Werken dam, voor f 1,002,500. Het werk was begrootop f 1,364,000.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1