handwerklieden door de regeering der stad gerequireerd om alleen voor het burgerlijk en militair bestuur te ar beiden, en zij mogen zich niet in dienst van particulieren begeven. „Onbegrijpelijk is het,zoo schrijft men uithetDuitsch kamp voor Metz, welk eene aantrekkingskracht het pro zaïsch en schelle gefluit van den locomotief heeft, voor hem die het evenals wij in langen tijd niet had gehoord. Niet alleen heelt uien van het Oosten naar het Zuiden oen spoorbaan om Metz aangelegd, maar ook op den weg MetzThionvillezien wij het stoomros zijn dikken adem in de blauwe lucht blazen. De baan is geheel in orde gebracht en wordt bediend door de 3e compagnie van het Hannoversche bataljon pionniers n°. 10. Deze compag nie heeft eene, bij Richemont over de Arne voerende en gesprongen spoorwegbrug door een houten vervangen, en de baan tusschen Mezieres (8 kilometers N. van Metz) en Uckange (7 kilometers Z. van Thionville) berijdbaar gemaakt. Een locomotief, die meu gevonden had en waarvan de Ffanschen opzettelijk eenige stukken had den afgenomen hebben de pionniers zelf hersteld." Uit het leger voor Parijs bericht Hans Wachenhu- sen van den 5on October, dat het geknal der ckassepots en het doffe dreunen der kanonnen van de wallen geen einde neemt. De Fransche artilleristen schieten op iede- ren kever die over den weg kruipt en menige kogel vliegt in de daken en gevels der huizen van Sceaux, dat binnen het bereik der Fransche kanonnen ligt. De Beieren hebben zich daar echter zoo goed mogelijk inge richt en de troepen zijn welgemoed, niettegenstaande den zwaren voorpostendienst en het gebrek aan voedsel. Somtijds is er niets als aardappelen, maar wanneer er dan ook weer nieuwe voorraad van andere levensmid delen komt, smaakt het zooveel te beter, en voortdurend weet men nog, als bij instinkt, goed gevulde wijnkelders te ontdekken. De stelling van het leger voor Metz is, volgens eene correspondentie van daar, bijna dezelfde als bij den aan vang van het beleg: alleen worclt de insluiting steeds enger en naderen de vijanden elkander hoe langer zoo meer, zoodat de voorposten de knoopen van elkanders uniform kunnen tellen. Het gevecht op den Dn October begon met een aanval der Franschen op de Duitsche troepen tusschen Plenois en Woippy en tusschen Soulny, Plenois, Bellevue en Woippy. In het begin werden de Duitsche voorposten op den straatweg naar St.-Privat. la Montagne terugge drongen tot onder het bereik van het geschut eener batterij vau l2ponders, waardoor de vijand tot staan werd gebracht en daarna door de infanterie afgeslagen. Den 2e" October grepen de Franschen in bet bolle van den nacht de Duitsche voorposten weder op dezelfde plaats aan en verdrongen den vijand uit Bellevue, Ladon, Champs en Sl. Remy. De Duitschers verklaren dat nog in geen enkel gevecht een zoo regelmatig geweer vuur door de Franschen werd onderhouden als in dezen strijd, doch de richting van hunne schoten was nog even slecht, zoodat zij weinig schade toebrachten. Er is bij die geledenheid zoo hevig geschoten, dat vol gens eene berekening, drie compagniën Duitsche infan terie, die in het midden van den strijd zijn geweest alle patronen hadden verschoten, dat is voor ieder man 80 stuks. Als men nu na aftrek van de buiten gevecht gestelde, iedere compagnie op 200 man rekent, dan bevindt men dat door 600 man 48,000 schoten zijn gedaan. Hieruit kan men afleiden welk een aantal schoten in een grooten slag worden gelost. Ook in het gevecht op den 2»" werden de Duitsche voorposten aanvankelijk teruggeworpen en geraakten eenige manschappen in gevangenschap, terwijl de Fran schen er in-slaagden de plaatsen Ladon, Champs en St. Reray te bezetten. Het dorpje Bellevue konden zij niet aanvallen, omdat het werd gedekt door eene battery van de atrleeling Klimmer. Zonder zicb te veel aan bet klein geweervuur van den vijand bloot te geven kon echter de daar aanwezige compagnie van de Duitsche troepen evenmin vooruittrekken of zich verder uitbreiden, zoo dat de strijd geen resultaten kon opleveren, maar de com pagnie handhaafde zich in hare positie. Tegen den avond werd door het Duitsche geschut hevig op de aanvallers gevuurd, zoodat zij weder uit de genomen dorpen, die daarop verbrand werden, verdreven werden en genoodzaakt waren af te trekken. Kort daarop werd ook het dorp Maxe verbrand en Bellevne verwacht men dat spoedig hetzelfde lot zal ondergaan, daar bet evenals de andere plaatsen voor de operaties hinder lijk is. In den morgen van den 5™ had, noordelijk van Metz, een krachtig artillerievuur plaats, doch zonder verdere gevolgen op te leveren. Op den volgenden dag echter ont wikkelde zich bij Mezi.ères een hevig artillerie-gevecht. De kanonnade duurde eenige uren, waarna het geschut van beide zijden langzaam begon te zwijgen, daar het doel bereikt was, nl. den vijand te toonen, dat door de laatste gevechten de posities der Duitschers niet waren veranderd. De belegering van Verdun. Van den D" October worden de volgende bijzonder heden van Duitsche zijde medegedeeld „De eerste dagen der maand October waren zóo schoon dat wij zelfs in Augustus met de toen heerschende re genachtige koude menigeu dag in het bivouak hebben doorgebracht, die ons meer dan nu aan den winter deed denken. Het is een genot in het heerlijke eikenbosch, waarin ik mijne veldwacht heb opgesteld, te liggen. „Kortbij den zoom van het bosch is een cirkelvormige ruimte gemaakt, waar de boomen zijn omgehakt, en tot geraak heeft men voor een half dozijn stoelen gezorgd, die mijn-voorgangers uit het nabijgelegen slot Billemont hebben gehaald. Tafel en banken waren in het bosch, dat tot het park van het slot behoorde, reeds voorhanden. De bezitter, die thans als kapitein van de mobiele garde tegen ons over in de vesting staat, heeft stellig niet ver moed, dat deze luxe den vijand zou hebben gediend. „Zoo zitten en legeren wij hier te midden der natuur. Reeds kleurt het loof zich geel en bruin; reeds ritselen de afvallende dorre bladen om mij heen, als ik langs de smalle boschpaden, door het kreupelhout, mij naar de uit gestelde posten begeef, en menige overrijpe eikel valt kletterend op den helm neder. Als de koele avondwind zicb ten voorbode van den ondergang der zon verheft en de gezichtseinder een koude violetachtige tiut aan neemt, dan dbnkt men toch aan den naderenden tijd waarin het met alle heerlijkheden van het leven in een bivouak gedaan zal zijn. „Daarom is het dan ook zeer begrijpelijk dat wij in de eerste plaats denken aan ons voornaamste doel: de inname van Verdun. De omsingeling is sedert een week geheel tot stand gekomen; als met ijzeren armen houden wij de vesting omklemd. Rondom staan dubbele rijen voorposten en veldwachten, die elkander onophou delijk aanroepen. Behalve de Silezische huzaren zijn bet zonen van het Rijnland aan wie de belegering van Ver dun is opgedragen. „Het belegeringskorps staat onder hevel van den luite nant generaal von Bothmer, terwijl binnen de vesting het bevel wordt gevoerd door generaal Marmier, die eene bezetting van 7000 tot 10 000 man onder zich heeft, uit geregelde troepen, nationale en mobiele garde bestaande. „Na het gevecht van den 241-" September was de belang rijkste gebeurtenis, die bij ons plaats had, het bombarde ment, dat onze artillerie twee dagen later tegen de stad opende. De werkzaamste batterij was aan de westzijde geplaatst en de oprichting er van had tot de levendigste tooneelen aanleiding gegeven. In Fromorévillc en om liggende plaatsen werden ongeveer zestig boeren opge- eischt om aan de batterijen voor onze kanonnen te wer ken. Dat gaf een geklaag en vertwijfeling onder de bevol king, die in hare onwetendheid en wantrouwen geloofde dat de „méchants Prussiens" haar mannen en vaders mede in den strijd zouden voeren en voor zich uit in het vuur zouden jagen. De mannen zelfs huilden als in koor en schreeuwden„Je suis pêre de familie, j'ai six enfans" of: „c'est beau travailler, mais nous avous faim!" „Zoodanige arbeid was voor de Fransche boeren in den volsten zin werken npour le roi de Prusse." Op ge lijke wijze ging het aan de oostzijde met de opstel ling der kanonnen. Alles werd gedurende de nachtelijke stilte in orde gebracht, en met den eersten zonnestraal begroette ook de eerste kanonkogel de tinnen van Ver dun. In het zuidoosten werkte een deel der 7« brigade artillerie met twee kanonnen. Noordoostelijk waren zes, te Sedan buitgemaakte, Fransche stukken, opgesteld die reeds bij den laatsten strijd den vijand genoodzaakt hebben zich binnen de vesting te werpen. „De zware reserve-batterij van de 8c artillerie-brigade wierp op 4000 passen 174 kogels tegen de vesting. Het doel onzer batterijen was voornamelijk de citadel en de waarnemingspost op den toren der kathedraal, die de gevaarlijkste spion voor ons is. De vijand beantwoordde ons vuur levendig, doch in het begin schoot hij niet ver genoeg; later echter richtte hij juister en trof onze borst wering zonder echter veel schade te veroorzaken. Wij konden moeilijk waarnemen wat onze kogels uitrichtten. Te^en tien uur verstomde het kanongedonderwant men zag in dat voor de geweldige sterke muren dei- citadel de hulp van zwaar belegeringsgeschut nood zakelijk was. Wij verwachten het nu met brandend ver langen; het is van Toul in aantocht, en zal, naar wij hopen, spoedig aankomen, zoodat dan aan het getalm een einde kan worden gemaakt." Srctijhingm. Gisteren morgen geraakte het beurtschip van Middel burg op Breskens, schipper de Zeeuw, tegenover de Zuid- Kraaiert, nabij den Bijleveld-polder, omhoog. Volgens het oordeel van deskundigen zit het schip zeer gevaarlijk vast en moet bet als de wind blijft aanhouden spoedig uit elkander slaan. De lading bestaat grooten dee ls uit graan en huiden. t)nnïTflsbmcl)trn. Graanmarkten enz. Oostburg, den 12 October. Tengevolge van den uiterst kleinen aanvoer en de hooge vraagprijzen, hebben be- noodigden heden ruim vorige prijzen moeten besteden doch werd voor verzending weinig gedaan, daar voor die bestemming de meesten slechts vorigen weekprijs konden uitloven. Intnsschen waren zoowel wintergerst als tarwe zeer begeerd, doch waren haver en erwten met weinig koopers; en werd alleen geboden voor de puike monsters van deze artikelen. Voor de zaai werden eenige klusjes tarwe verkocht 11 a fl 1.25. Voorts f 10,/ 10.50 a f 11 na deugd. Rogge f 7.25, f 7.50 a f 7 75. Winter gerst 6.40, f 6.70, f 6.80 h f 6 90. Zomer-dito f 5.75, f 6 a f 6.25 Haver /3, 3,5.0 a /4, Paardenboonen, (waar van slechts 2 monsters getoond) f 7.50 a f 8. Erwten, Groene op de kook f 8.25 a f 8.50. Groote f 9.50 a f 10.25. Witte 7.75 a f 8. Bruineboonen /8a/T0. Grauwe erw- ten f 8 a f 9. Van varkens waren aan 140 stuks, die tot goede prij zen zijn afgezet geworden. St. Nicolaas, 13 October. Tarwe fr. 24.80; rogge f r. 15.40; boekweit fr. 16.80; haver fr. 9.00; gerst 15.00; boonen fr. 22.00 lijnzaad fr. 23.70. Middelburg, 13 October. Puike jarige Walehersehe tarwe bij partij van den zolder tot f 11 gekocht. Voor enkele partijtjes der landlieden is f 11.25 betaald. Puike nieuwe Walehersehe tarwe 11.25 a f 11.50. Jarige rogge/8; nieuwe puike tot f 1.1b k f 7.80 afgedaan. Wintergerst flWalehersehe zomergerst f 6.50 gekocht. Walehersehe witteboonen f 12.15 a f 12.25 betaald, alge meen hield men op f 12.50 a f 12.75 vast; dito bruine boonen [13 25- dito paardenboonen f 8 a f 8.50; dito groene kookerwten f 9 betaald. Puik winterkoolzaad f 14 gekocht; afwijkend van 12 tot 13 genomen. Raapolie f 45; patentolie ƒ47; lijnolie f 38 per vat op zes weken, a contant f 1 lager. Harde lijnkoeken f 13 per 104 stukszachte dito f 15 per 104 stuks. gemiddelde marktprijzen. Middelprijzen van bakbare tarwe 11.55 en rogge f 7.85. Aardappelen f 2.00 a 2.25 per hektoliter. Ver- sche boter f 1.10 a 1.30 per kilogram. Prijzen van effecten. Bij het afdrukken van dit nommer was het beursbe richt van heden nog niet ontvangen; wij herhalen daarom de noteering van gisteren; Amsterdam 12 October 1870. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2j pet. 52^ ♦dito dito dito 3 61 jj- *dito dito dito 4 83^ *Aand. Handelmaatschappij 4J dito exploitatie Ned. staatssp. 90 België. ♦Certificaten bij Rothschild 21 Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 91& ♦Certifie. adm. Hamburg 5 65J ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 7.ó| ♦Cert. f 1000 1864 5 90* *dito f 1000 1866 5 „901 ♦Loten 1866 5 „206 ♦Oblig. Hope&Oo. Leening 1860 41 801 ♦Certific. dito4 62 *Inscript.Stieglit.z&Co.2ea4eL. 4 62J ♦Obligatiën 1867 4 66^- ♦Obl. 1869 4 66f ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 „210 ♦Oblig. dito 4 170 ♦dito dito 41 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 831 dito dito Jelez Orel 5 831 dito dito üharkow Azow. 5 821 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 64.V Pruisen. ♦Obligatiën...5 Oostenrijk. *Obhg. metall.in zilver Jan.Juli 5 52-^ ♦dito dito April/Oct. 5 n 52} ♦dito in papier Mei/Nov. 5 44|- ♦dito dito Febr./Aug. 5 441 Italië. Leening 18615 ♦Certifie. bij Lamaison c. s. 5 Spanje, *Obligatiën2J thans 3 26& ♦dito 18673 27f ♦dito Binnenlandsehe3 23| Portugal. -♦Obl. 1S561863 3 28 ♦dito 18673 28j£ Turkije. dito (binnenl.) 5 41^ Griekenl. dito (blauwe). 5 Egypte. dito 1868 .7 Amerika. *Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (19U4) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 95 ♦dito dito dito (1885) 6 941^ ♦Obl. Illinois7 ♦dito 'dito Redemtion 6

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3