Een telegram uit Chartres meldt dat eergisteren de Pruisen opnieuw een aanval hebben gedaan op Che- risy, bij Dreux. De straten waren echter gebarrikadeerd en de gansche bevolking had zich gewapend om den beftigsten tegenstand te bieden. Isa een gevecht van eenige uren werden de aanvallers teruggedreven. Hun artillerie kon zich echter in hare stelling handhaven. Een deel van Cherisy was in brand geschoten, evenals eenige omliggende dorpen. Bij het in brand steken van het dorp Ablis door de Pruisen zijn door hen tevens eenige leden van deu gemeenteraad gevangen genomen onder bedreiging van te zullen worden gefusilleerd. Van Fransche zijde schijnt daarop te l;ennan te zijn gegeven dat men in dit geval een gelijk getal Pruisische krijgsgevangenen zaï laten doodschieten. Een eskader der Fransche vloot, uit twaalf gepant- aerde schepen bestaande, is gisteren Dover gepasseerd in oostelijke richting. Duitschland. Te Berlijn verlangt men naar de spoedige inneming van Parijs. Reeds worden belangrijke toebereidselen gemaakt voor de illuminatie van het nieuwe stadhuis en andere openbare gebouwen, terwijl ook reeds de burgerij zich gereed maakt om de inneming van Frankrijk's hoofdstad luisterrijk te vieren. Naar aanleiding van den gisteren door ons medege- deelden brief van de koningin der Nederlanden aan keizer Napoleon van 13 Juli 1866, zegt de Kölnische Zeitung dat deze brief in zeer vijandelijken en uitdagen- den zin tegeu Pruisen geschreven is. „De verhouding der koningin van Nederland, zegt het blad, tot dequaes- tiën van den dag gedurende de laatste jaren was bekend, maar zij is ook nu nog, naar men verneemt, ultra-Fransch- gezind, ziet niet gaarne dat iemand aan haar hof Duitsch spreekt en drukt bij iedere gelegenheid de hoop uit dat Frankrijk in het eind nog zal overwinnen en ongedeerd uit den strijd zal geraken. Zou misschien ook de Köl nische Zeitung haar dit recht willen betwisten?! Men meent te Berlijn dat Bazaine zijn leger wil bewaren om later zelf eene rol in de toekomstige regee- jring van Frankrijk te kunnen spelen. Hij zou zijn Mexi- kaausch verleden willen uitwisschen en is daarom in de eerste plaats op eene zelfverheffing bedacht. Daar hij wel volkomen overtuigd zal zijn van de onmogelijkheid eener herstelling van Napoleon, acht men zijn voorge wende ingenomenheid met den ex-keizer voor onwaar schijnlijk. De Frankforter Zeitung van den 8CD dezer is in be- slag genomen, tengevolge van een beschouwing over het gebeurde met dr. Jacoby, in het politiek overzicht. Uit Karlsruhe wordt bericht dat het aantal bezoe kers aan Straatsburg zoo groot is, dat men somtijds aan oene volksverhuizing zou denken. In de naastbijgelegen plaatsen zijn alle logementen en huizen vol en de reizi gers bivoualckeeren soms in groote zalen, daar ze geen bedden kunnen krijgen. Uit Versailles wordt gemeld dat in bet oosten van Frankrijk, voor zooverre het door Duitsehe troepen is bezet, de boeren bijna geen vee meer over hebben, daar alles voor de legers is gerequireerd. Haver, hooi en stroo beeft men in de magazijnen te Versailles in zoo grooten voorraad gevonden, dat daaraan vooreerst geen gebrek is, en de Duitsehe legerhoofden kunnen zich de nalatigheid van het comité voor de verdediging in Frankrijk niet begrijpen om dat alles aan den vijaud over te laten en niet te zorgen dat het beter bewaard was. Engelsch-Duitsch geschil. Gelijk het meer gaat heeft de telegraaf den inhoud der depêche van den Noord-Duitschen ambassadeur von Bernstorff aan lord Granville in zooverre onjuist geresu meerd, dat het stuk veel minder scherp is dan uit dit re sumé moest worden afgeleid. De depêche van den heer von Bernstorff neemt hare plaats in in een diplomatieke correspondentie tusschen het Engelsch en Noordduitsch gouvernement omtrent de veelbesproken vraag of Engeland wel de strengste onzijdigheid in den tegenwoordigen oorlog in acht neemt, door den uitvoer van wapenen ten behoeve van Frank rijk niet meer tegen te gaan. Tot dusverre had lord Granville op de vertoogen van Duitschland slechts ge zegd dat Duitschland de namen der schepen behoorde op te geven, welke wapenen zouden hebben uitgevoerd voor Fransche rekening, daar anders eene enquête te be zwaarlijk zou zijn. In antwoord hierop herinnerde de heer von Bernstorff dat hij een aantal feiten ter kennisse van ketEngelsche gouvernement had gebracht, welke Duitschland onveree- nigbaar acht met de plichten eener neutrale mogendheid, doch dat Engeland hierop te kennen had gegeven dat het dergelijke feiten krachtens de bestaande wetten niet kon tegengaan. Hierover beklaagt Duitschland zich, onder opmerking dat toen de ©uitsche consulaire agen ten bij de ambtenaren der douane protesteerden tegen het vertrek uit Engelsche havens van kisten met gewe ren met bestemming naar Frankrijk, die ambtenaren steeds hebben te kennen gegeven dat zij geen instructiën hadden om dit verlrek te beletten. De depêche citeert voorts verschillende Engelsche wetsbepalingen om te bewijzen dat het Engelsche gouvernement tusschenbeide kan komen in dien wapenhandel. De Duitsehe ambassadeur herinnert te dezen opzichte a&u de houding van bet Engelsche gouvernement in den oorlog met Denemarken, terwijl hij voorts den tegenwoor digen staat van zak~n vergelijkt met dien gedurende den oorlog in de Krim. Engeland beklaagde zich toen over de schending der neutraliteit door Bruisen. Thans zijn de rollen omgekeerd. Pruisen had toen nog wel zijne strenge verplichtingen als onzijdige mogendheid over schreden en aan Engeland en zijne bondgeuooten eene concessie gedaan, terwijl thans Duitschland's grieven als ongegrond worden beschouwd omdat Engeland geen en kele concessie heeft gedaan boven zijne eenvoudige rech ten als neutrale staat. Het terrein waarop Duitschland zich plaatst is over eenkomstig de beginselen van het volkenrecht, krachtens welke wapenen en krijgsbehoefte in de allereerste plaats oorlogscontrabande is en de handel daarin tea behoeve der oorlogvoerende partijen veel bijdraagt tot verlenging van den oorlog. Is het dus eenerzijds buiten allen twijfel dat de nieuwe Engelsche wet in de tegenwoordige omstandigheden slechts aan Frankrijk voordeel ople/ert, daar zij het aan Duitschland onmogelijk maakt o.n zich schepen te ver schaffen, waaraan het zooveel behoefte heeft, zoo maakt aan den anderen kant de weigering van tiet Engelsch gouvernement om de oude wetten toe te passéu, welke den uitvoer van wapenen en krijgsbehoefte voor Frank rijk verbieden, van hetj koninkrijk Groot-Britannië en Ierland een groot arsenaal voor den vijand van Pruisen, en draagt de nieuwe wet alzoo een, zoo al niet vijandig, dan toch onwelwillend karakter ten aanzien van Duitsch land. Ik weet echter zegt de heer von Bernstorff tot mijn genoegen dat dit niet de oedoeliug is geweest der wetgevende macht, waarvan het bewijs in de parle mentaire debatten is te vinden. „Zelfs in de gegeven omstandigheden aldus eindigt dit stuk, hetwelk eene aau Duitsehe staatslieden in 'talgemeen eigenaardige lengte bezit zou het Duit sehe volk zich bezwaarlijk laten overtuigen dat het geen ridderlijk gevoel bezit omdat het zich beklaagt dat, ten gevolge van den niet verboden uitvoer van wapenen, de vijand, die slechts met groote opofferingen is kunnen overwonnen worden, zich, van de middelen ziet voorzien om den strijd voort te zetten. „Wat de hoop betreft, door uwe excellentie geuit, dat het Duitsehe volk in kalmer tijden minder gestreng de houding van het gouvernement van Groot-Britannië zal beoordeelen, moetik tot inijn leed wezen betuigen dat ik tengevolge der nota van uwe exellentie vau 15 Septem ber en van den ons bekenden dagehjkschen aanvoer van wapenen voor onze vijanden die niet kan toegeven. „Indien deze staat van zaken mocht voortduren zou mij sleehts overblijven om mijne hoop te stelleu in den heilzamen invloed, welken de talrijke blijken van sym pathie der Engelsche natie en de herhaal.te getuigenis sen der publieke opinie ten gunste van Duitschland en zijn goed recht kunnen uitoefenen op de gevoelens der Duitsehe natie." 3rrti)ïnnijm. Gisteren is te Brouwershaven gearriveerd het bark schip Noordster, gezagv. C. Tobiassen, van Soderham» Alles wel aan boord. Door de Nederlandsche loodskotter n°. '2 is in zee drijvende gevonden een (vermoedelijk Engelsche) schoo ner met hout, die voorloopig naar Rammekens is gebracht om daarna in de haven van Vlissingen te worden ge- Naar wij vernemen is Maandag een sloep, van een Belgisch loodsvaartuig, in zee achteraanslepen le, omge slagen, met het gevolg dat een van de zich daarin bevin dende matrozen verdronk. De drie overigen werden ge red door de equipage vaneen driemastschip dat zoojuist door hen bemand was. Het schip Maria Adriana, gezagvoerder Rushaak, komende van Batavia, is ji. Zaterdag bij het binnenko men te Brouwershaven tegen een Amerikaanschen schooner gedreven en verloor daarbij den kluiverboom; van daar dreef het tegen de punt van het ramtorenschip Schorpioen, waardoor het lek werd. Onmiddellijk zijn manschappen van de Schorpioen overgegaan om te hel pen pompen, terwijl de sleepbooten Onrust en Sliedrecht het schip tegen Dwars-in-den-weg aan den grond zetten. Zondag bracht men veel natte koffie en suiker, alsmede tin uit het schip, dat echter gebroken is en met hoog water onder stond, zoodat alle vaartuigen het hebben moeten verlaten. Van gisteren wordt gemeld dat het schip geheel wrak is. tjanöelsbcricl)trn. Graanmarkten enz. Amsterdam, 12 October. Raapolie op 6 weken 44£ Lijnolie op 6 weken 33.L Prijzen van effecten. Amsterdam 12 October 1870. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2^ pet. 52^- ♦dito dito dito 3 *>1$ ♦dito dito dito 4 ♦Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. staatssp. 7 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 9H ♦Certific. adm. Hamburg 5 "5| ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 J®* ♦Cert. ƒ1000 1864 5 W ♦dito 1000 1866 5 W* ♦Loten 1866 5 „20b ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4i ♦Certific. dito4 °2 ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 "21 ♦Obligatiën 1867 4 J*tT ♦Obl. 1869 4 tot ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatseh. 5 2lO ♦Oblig. dito 4 1*0 ♦dito dito 4i dito spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Oharkow Azow. 5 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 Pruisen. ♦Obligatiën5 aöjL Oostenrijk. ♦Oblig. metall.in zilver Jan.Juli 5 ♦dito dito April Oct. 5 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 tt? ♦dito dito Febr./Aug. 5 Itaüë. Lee.ning 18615 ♦Certific. bij Lamaisonc. s. 5 ♦Obligatiën2J thans 3 f®» ♦dito 18673 f]* ♦dito Binnenlandsehe3 Portugal. ♦Obl. 1856—1863 3 ♦dito 18673 Turkije. dito (binnenl.) 5 Griekenl. dito (blauwe). 5 Egypte. dito 1868 7 Amerika. *Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 TT '♦dito dito dito (1882) 6 ♦dito dito dito (1885) 6 ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redenjtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 dito St.Paul Pac. Spw. le sec. 7 dito dito dito 2e sec. 7 dito dito 1869 dito 7 Brazilië. ♦Obl. 1863 4J ♦dito 1865 5 Mexico. dito 1851 3 Grenada, dito afgestempeld6 Ecuador. dito1 Venezuela dito3 Prijzen van coupons. -Amsterdam, 11 October. Metall. ƒ19.65; Dito zilver 24.22j. Dito Eng. per 11.771; Eng. Russen per f—-—i Eng. Portugal per Fransche 5 Belg. /ö5|; Pruis. 34^; Kamb. Russen Russen in Z. R. 28 Pools, in Fl. Spaans, Amerik. Dollars ƒ2.40; dito papier f2: Spaans.-Frans. 2lïmertcritien. Getrouwd J. A. WIJNANDS Middelburg, en 12 October 1870. M. J. ROELSE. Eenige kennisgeving. Heden overleed ons geliefd jongste kindje ADRIANUS LODEWIJK MARIA, bijna drie maanden oud. Middelburg, G- L. INKMAN. 11 October 1870, J. E. INKMAN -Kunst.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3