O R A IV T. N°' 243. Donderdag 1870. 13 October. Middelburg 12 October. De gisteren reeds medegedeelde aankondiging der op 17 November a. ten behoeve der staatsspoorwegen te houden aanbesteding wordt in de Staats courant van he den aldus omschreven: het voltooien van de buitenhaven te Veere en van het gedeelte van het kanaal door Wal cheren tu8schen de binnenhavens bij Veere en de Nieuwe- haven van Middelburg. Aanwijzing op het terrein zal den 2" en 4en Novem ber a. worden gedaan. Aan de verkiezing van een lid voorden gemeenteraad te Nieuw- en St.-Joosland hebban 22 kiezers deelgenomen. De uitslag is dat eene oveistemming moet plaats hebben tussehen de heeren Ant. Timmerman, P. van Eenennaam en Jan de Vogel. De opbrengst van den Nederlandschen centraal-spoor- weg heeft van 1 Januari tot 30 September jl. bedragen f 353.237.15, zijnde f 28,765.741 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1839. Per dag en per kilometer bedroeg de opbrengst f 12.81 tegen f 11.77 in 1869. In de Staats-courantvan heden wordt door den minister van financiën ter kennis gebracht, dat het in de Staats courant medegedeelde bericht volgens hetwelk het ver trek der Fransche pakketboot van de Indo Chineesche lijn op den 16c" dezer maand geen voortgang zou hebben, door een telegram van de Fransche postadministratie van den lOm dezer nader bevestigd is geworden, onder bijvoe ging voorts dat het eerstvolgende vertrek zal plaats heb ben op Zondag den 30cn October a., en verder van vier tot vier weken. In verband daarmede vallen dus de eerst volgende vertrekdagen van de Indische post met de Fransche pakketbooten over Marseille op Dinsdag 25 October, 22 November en 20 December. Volgens een bij genoemd departement ontvangen tele gram uit Marseille is de Indische brievenmaal aldaar den 9en dezer aangekomen. Het is echter te verwachten dat de bedoelde post eerst vier a vijf dagen na de verzending uit Marseille alhier te -lande zal kunnen ontvangen worden, in verband met den omweg waarlangs de verzending onder de tegenwoordige omstandigheden over Frandsch grondgebied plaats vindt. De minister van financiën heeft met ingang van den 1« November a. benoemd tot klerken bij de rijks telegraaf D. van Eekeren, te Kampen; C. J. de Witte, te Araster dam R. C. A. Briels, te Amsterdam L. W. Vollers jr., te WeespH. Cornelissen, te Hedel, en tot tijdelijk klerk C. J. de Breuk, te Nieuwediep. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den met rang van majoor gepensioneerden kapitein van het korps ingenieurs, mineurs en sapeurs W. F. del Campo, ge naamd Camp, tot het aannemen en drageu der versier selen van ridder 3e klasse der orde van St. Stanislaus, hem door Z. M. den keizer aller Russen geschonken. Onderwijs. Naar aanleiding van de tegenspraak in het Leidsch dagblad dat de hoogleeraar de Wal zou belast zijn met et aan prins Alexander te geven onderwijs in het staats- echt, zegt Het Noorden dat tot genoemden hoogleeraar et verzoek is gericht om zich met dat onderwijs te ela8tcn en hij, om het in zijn oog zeer moeilijke van ene weigering te ontgaan, zijn ontslag als hoogleeraar eeft verzocht, een besluit waartoe hij te eerder overging aar zijne gezondheid reeds sedert jaren te wenschea verlaat en het te ontwerpen wetboek van strafrecht hem en aangename en nuttige levenstaak aanbiedt. Te Utrecht zijn eergisteren 7 candidaten voor eene akte in de wiskunde geëxamineerd, waarvan 2 zijn ge slaagd, en 4 candidaten voor eene akte in teekenkunst, waarvan 2 zijn toegelaten. Marine en leger. Naar men verneemt, zal bij de aanstaande garnizoens verandering in het volgend jaar ook in de bezetting voor de verschille.ide legerkorpsen het beginsel worden toe gepast, dat bij de laatste verzameling van troepenafdee- lingen is gevolgd, waardoor de depots worden gevestigd aóhter de ^erdedigiugsliniën ea de regimenten in de nabijheid gelegerd. De provincie Zeeland zal getrokken worden bij de linie der Schelde en tot verdediging wor de n o ve rge 1 at e n a;in^de,marine. Verschillend^U^erKorpsen zullen telkens achtereen volgend voor éene maand in kampementen worden ge oefend. (4-lg. daqblad v. Nederl.) Gemengde berichten. Gisteren is te Vlissingen een jongen die op een ge laden wagen zat, voorover daaraf gevallen, waarna het voorwiel over hem heenging. Spoedig toeschietende hulp voorkwam erger ongeluk. De jongen is nogtans belang rijk verwond. Te Groningen is een milicienals leerlinggedur ende den wintercursus op de burgeravondschool ingeschreven. Z. M. de koning heeft jl. Maandag een bezoek aan Deventer gebracht en a'daar liet garnizoen geïnspecteerd. Ilij is des avonds weder naar het Loo teruggekeerd. Het bericht dat de arrondissemeuts-rechtbank te Amsterdam de vooiloopige surséance heeft verleend, aangevraagd door de commanditaire sociëteit ouder de firma P. van Vlissingcn en Dudok van Heel, deelt het Amsterdamsch Effectenblad de „verbeterde opga >f van waardering der goederen en bateu van de sociëteit" mede, zooals deze aan genoemde rechtbank was over gelegd. Daaruit blijktdat het totaal der baten bedraagt 5.769,237.70.1- en het passief 3 867,047.09, zoodat er een batig saldo is van 1,902,190.70. Dikwijls wordt geklaagd over geringe opkomst van leden bij vergaderingen. Rotterdam heeft daarvan weder een staaltje opgeleverd, toen Woensdag jl bij de jaar- lijksche vergadering der afdeeling Rotterdam van de Maatschappij tot, bevordering der toonkunst, welke atdveliug zeshonderd leden telt, slechts twee leden op kwamen, zoodat de vergadering bestond uit zeven leden, de vijf bestuursleden daaronder gerekend. Duy blad o.\s Oraoenh.) Thermometer stand. 11 Oct. 'sav. 11 u. 48 gr. 12 'stnorg. 7 u.45 gr. 's midd. I u. 48 gr. 'sav. 6 ti. 53 gr. Gemeenteraad vau Viissiugeu. Zitting van Maandag 10 October. (fcroolg.) Hoofdstuk II. Afdeeling 1 art. 1: onderhoud en schoonhouden der gebouwen, f 585. De commissie acht het billijken wenschelijk, den be woner van de waag eene vergoeding voor schuurmate- rialen toe te kennen, omdat thans, iu tegenstelling van vroeger, in de waag gevestigd zijn het ijkkantoor en een kantoor van den marktmeester der dagelijksche markt, terwijl er wekelijks zitting wordt gehouden voor bedee lingen aan verzorgden door het algemeen armbestuur, waardoor aan bet schoonhouden der lokalen nog al kos ten zijn verbonden, die bezwaarlijk kunnen gelaten worden ten laste van den liunrbetalenden bewoner. De commissie wenscht die vergoeding' gesteld te zien op f 26 per jaar. Dienovereenkomstig wordt besloten, waardoor het artikel wordt verhoogd tot /"Gil. Overigens hebben in dit hoofdstuk geeue wijzigingen plaats, zoodat liet totaal thans f 4435 bedraagt. Hoofdstuk III. Afdeeling l art. 1gewoon onder houd, f 13.940.70. Daaronder komt sub b voorhaven- en kanaalwerken f 4975.70. Door den heer van der Hijden is voorgesteld, om het uitbaggeren der havens voorlaan te gunnen aan Jan Verhoeff, op de volgende voorwaarden de slijk te doen wegruimen tot eene hoeveelheid van 5000 kub. meter tegen 44 cent per kub. meter; de beschoeiingen te doen afschuren en afschrappen en eenmaal te teeren, de kaaimuren te doen afschuren en afschrappendekeibank tweemaal per maand te doen schoonvegen de schuiten te dien einde aan hem in gebruik af te staan, waardoor hij een wekelijksche huur zou betalen van f 1.50, terwijl hij het houtwerk voor zijn rekening moet nemenen eindelijk, bij geregelden voortgang van het werk, aan Yerhoeff wekelijks bij wijze van afrekening uit te beta len f 28, en hem het resteerende in de laatste week van het jaar uit te keeren. De commissie acht het onnoodig in herinnering te brengen, hoe sedert de invoering der gemeentewet op 1 December 1851 in den raad jaarlijks is gestreden over het systeem van al of niet openbare aanbesteding der gemeente-onderhoudswerken. Eindelijk werd die dik wijls vrij hevige strijd beslecht en met meerderheid van stemmen besloten, in den geest der gemeentewet, te han delen door algemeene openbare aanbesteding. De com missie adviseert mitsdien ongunstig op het gedane voor stel, overtuigd zelfs dat, ook zonder haar advies, de raad den gevoerden strijd niet wenscht te hervatten en het voorstel bij de meerderheid der leden geen ingang zal vinden. De heer van der Hijden betoogt het aannemelijke van zijn voorstel, waarvan het eerste voordeel is eene bespa ring van ruim ƒ500 's jaars en het tweede dat de ge- gemeente het geld, voor de schuiten uitgegeven, terug krijgt. De heer van Uije Pieterse vraagt, of de heer van der Hijden zoo zeker is dat eene openbare aanbesteding niet voordeeliger uitkomst zal hebben dan zijne bereke ning. Hoe dit echter zij, men behoort zijns inziens te blijven bij het thans aangenomen systeem van publieke aanbesteding. De heer van der Hijden antwoordt, dat hij buitenom een speciaal onderzoek heeft ingesteld, waarbij hem ge bleken is dat bij openbare aanbesteding zeker geen grooter voordeel zal worden behaald dan eene besparing van f 500 op de f 3000, gelijk zijn voorstel beoogt; integendeel, hij gelooft veeleer dat de prijs stijgen in plaats van verminderen zal. De heer Schraver wil niet treden in de quaestie of liet voorstel van den heer van der Hijden al of niet goedkooper is, maar wijst er op dat de commissie terecht heeft opgemerkt dat het niet wenschelijk is terug te komen vau het na zulk een langen strijd aangenomen stelsel van openbare aanbestedingen. De ondervinding leert dat dit stelsel zeer goed werkt. Als nu een lid daarvan wil afwijken,en dan een ander en dan weder een ander, dan wordt door die leden het door 11 leden ge nomen besluit weder teniet gedaan. De heer Hector zegt, dat hoe aannemelijk het voorstel van den heer van der Ilijden den raad ook moge toeschijn en, hij na het genomen besluit tot openbare aanbestedingen daaraan het oor Diet leenen mag. Evenwel zou hij het doelmatig achten om de becijfering van den heer van der Hijden als maatstaf in aanmerking te nemen bij de be- oordceüng van al of niet goedkeuring der te houden aan besteding. De lieer Yerkuyl Quakkelaar hoopt dat de raad zich nim - mer zal vernederen door te bandelen zooals de heer Hec tor heeft aangegeven. Wat toch zou er van worden als bij elke aanbesteding gezocht werd of er geen personen zijn die het werk voor minder geld zouden willen uitvoe- rea, om daarvan de goedkeuring der aanbesteding afhan kelijk te maken De heer Hector repliceert, dat zijn doel alleen is to letten op de verhouding volgens de cijfers van den heer van der Hijden, die men a priori kent; a posteriori zou hij dit volstrekt niet verlangen. Hij ziet niet in dat de raad zich in eenig opzicht vernederen zou. De lieerde ICruyffgelooft dat men door eene wijziging van de aanbesteding aan den wensch van den heer van der Hijden zou kunnen tegemoetkomen, namelijk door

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1