m waren reeds niet ver meer van de plaats, waar zij kon den nederdalen. Ongeveer te vier uur kwam de George Sand, zonder beletselen te ondervinden, neder bij Roye in het Somme-departement. Minder gelukkig was de Armand Barbès, die bij Mont- didier iu de boomen verward raakte. Eenige boeren en een heer, die zich daar met zijn rijtuig bevond, boden alle mogelijke hulp. De minister Gambetta ontving echter eenige gelukkig onbeteelcenende kwetsuren. Te Hontdidier zag de minister zich spoedig met de meeste bereidwilligheid in staat gesteld om zich naar Amiens te begeven. De ballons werden mede naar Amiens gevoerd en den volgenden morgen begaf de heer Gambetta met een extra- trein zich naar Rouaan. De luchtreizigers hadden «enige postduiven medegenomen om van hun behouden aan komst het bericht naar Parijs te kunnen terugbrengen. Be Fransche vloot in de Oostzee. Aan het Decnsche dagblad Dagbladet ontleenen wij het volgende „Terwijl op Franschen bodem de hopelooze strijd, dien Frankrijk gedrongen is vol te houden tegeneen vijand die de buitensporigste eischen stelt, steeds voortduurt, is een tooucel van het groote drama afgespeeld, dat men thans kan beoordeelen en waardeerende operaties der Fran sche vloot in de Oostzee. De blokkade, die nooit in wer kelijkheid heeft bestaan, is opgeheven; de Fransche oor logsschepen hebben de Deensche wateren reeds verlaten, en, onmiddellijk na hun vertrek, ging de onbeschaamde Duitsche Grille door de Sond, om te bewijzen dat alle gevaar geweken was, en is zij in het Kattegat gekomen. „Wij kunnen, helaas! niets goeds zeggeu van de opera ties der Franschen in de. Oostzee; het schijnt integendeel dat gebrek aan orde, goede uitrusting en een bepaald plan, waardoor reeds zulke wrange vruchten in den oor log te land zijn geplukt, zich in nog grooter mate op het eskader in de Oostzee heeft doen gevoelen; en het is moeilijk om van deze expeditie te spreken, zonder zich van strenge uitdrukkingen te bedienen. „Acht of negen dagen verliepen na de oorlogsverkla ring vóórdat het eerste gedeelte van de Fransche vloot van Cherbourg kon vertrekken en het vertrok te midden van de opgewonden verwachtingen van het pnbliek. De keizerin kwam te Cherbourg, de keizer zond een manifest, de admiraal Bouët-Willaumez hield een opgewonden rede. Niemand onzerjweet met zekerheid, wat op de vloot is voorgevallen, maar wij hebben hooren beweren, dat de Franschen op den 27cn Juli de Pruisische gepantserde battery Arminius, bij Frédériksbaven niet hebben laten passeercn omdat zij haar niet gezien hadden, maar omdat geen enkele der Fransche schepen strijdvaardig was en den strijd met het vijandelijke schip durfde ondernemen» „Het is waarschijnlijk dat dit verhaal overdreven is, maar het is zeker dat de Fransche schepen zijn wegge zonden in een toestand, waarin men een oorlogsschip dat zee moet kiezen, zelfs in vredestijd, niet behoort te vinden. Wij hebben niet veel van de Oostzee-vloot ge zien, hoewel onze blikken voortdurend met verlangen op de Sond gericht waren in de hoop van den rook en de drie kleur van haar schepen te zien, om gelegenheid te hebben door woorden en daden onze sympathie voor Frankrijk in dezen oorlog aan den dag te leggen, maar de Fran schen bleven op grooten afstand en weigerden iedere vertrouwelijke betrekking met Kopenhagen, waarschijn lijk uit vrees van hunne zwakke zijde bloot te zullen leggen. Tot op het laatste oogenblik van hun verblijf in onze wateren bleven de officieren en matrozen als het ware verborgen. En toch was de stad Kopenhagen voor hen onmisbaar, want een groot deel van de bewapening der vloot, ik zal niet zeggen het grootste gedeelte, is van hier geleverd. „In deze omstandigheden behoeft men er zich niet over te verwonderen, dat de blokkade der Oostzeehavens niet vóór den 15cn Augustus werd verklaard, dus langen tijd nadat de verdedigers der kusten die geheel in staat van tegenweer hadden gebracht, en zelfs de kleinste baai met groote hinderpalen was voorzien. „De verliezen van Woerth en Forbach hadden reeds plaats vóórdat men in Frankrijk metde organisatie van een landingskorps, waarop zulke groote verwachtingen ge bouwd waren, gereed was, en van dat oogenblik was het zeker dat geen man naar de Oostzee zou of kon worden gezonden, voordat de fortuin zich geheel had gekeerd. „Men kon niet onderstellen dat de Fransche admiraal en zijn officieren acht weken in de Oostzee zouden kun nen kruisen, zonder iets te doen of een enkel schip te nemen. „Waarschijnlijk heeft men dan ook op de vloot ver schillende plannen gennakt, en zeker heeft het niet aan moed noch aan goeden wil ontbroken; maar zonder de bezwaren die uit een slechte wapening, onervaren lieden en gebrek aan landingstroepen voortvloeien, te willen rekenen, is er eene omstandigheid, die van iederen aan val, zoowel tegen de Duitsche kusten, als tegen de ver sterkte plaatsen moest afhouden, n.l. dat de Duitsche legers een zóo groot gedeelte van Frankrijk bezet had den, dat zij volkomen in staat waren zich meer dan vol doening te verschaffen voor ieder voordeel, dat de Fran schen op de kusten der Oostzee zouden behalen. „Door een en ander is de Fransche vloot, die slecht georganiseerd was, die geheel gereed moest zijn, en die eenige van de sterkste schepen der wereld heeft, werke loos gebleven en heeft zonder gevolg gekruist. Haar vertrek is een treurig bedrijf te meer in het droevig drama dat het ongelukkige, overwonnen Frankrijk ons aanbiedt, maar een bedrijf dat ons Denen rechtstreeks en smartelijk diep in het harte treft, want het ontneemt ons onze illusiën en onze hoop, waarin wij reeds meer malen zoo bitter werden bedrogen. Brieven uit België. Gent8 October. Tot hiertoe is er niets aan den politieken horizon wat eenige kans aanbiedt om tot den vrede te komen tusschen de twee oorlogvoerende partijen, hoezeer dit ook door iedereen gewenscht wordt. Hier, evenals elders, onder vindt de handel den invloed van den oorlog; vele werk lieden zijn zonder arbeid, en in de laatste zitting van onzen gemeenteraad is besloten geworden een request aan den koning te zenden, om te verzoeken, dat het gouvernement de noodige bevelen zou geven om de citadel van Gent, door onze stad aangekocht, te barer beschikking te stellen, teneinde men, door deze te doen slechten, gedurende den winter aan onze talrijke werk lieden, arbeid zou kunnen verschaffen. Het college van schepenen had zich tot den minister van oorlog gewend, maar geen antwoord bekomen en heeft zich bijgevolg rechtstreeks aan den koning geadresseerd. Men hoopt nu op een gunstig antwoord. In dezelfde zitting werd de vraag ter tafel gebracht vanwege de koorzangmaatschappij het Willems-genoot- schap, om van de stad ondersteuning te bekomen tot het inrichten van een grooten internationalen zangkampstrijd voor de gemeentefeesten van 1871. Deze vraag is naar de bevoegde commission verzonden. Wij hebben hier Donderdag opnieuw een tiental ge kwetsten (Franschen) gekregen, die door de vrijmetse laarsloge „de Vrijheid" zullen verzorgd worden. Zij zijn in het lokaal van dien kring geherbergd en worden op diens kosten onderhouden. Gisteren is alhier een der Fransche gekwetsten, welke in het hospitaal der Byloque werden verzorgd, overleden het is de tweede sedert hunne aankomst. De eerste had een kogel in de borst, die men er niet had kunnen uit halen; de tweede, een Fransch ruiter, was door een mi trailleuse in den buik geschoten, en het is onbeschrijflijk wat hij heeft geleden, alvorens te sterven. Ouder de ge kwetsten zijn er die zonderlinge wonden hebóen beko men onder anderen is er een soldaat, die een kogel door de knie is geschoten, de wond staat zeer schoon, de pijn is zeer draaglijk, maar daarbij voelt hij zulke hevige pijnen in den voet, dat dit hem belet te rusten nacht of dag, ofschoon er niets aan den voet te zien is. Een ander is door eenen kogel het vel van het hoofd wegge nomen, dat heeft hom geen groote wond toegebracht, maar integendeel is hij langs den linker kant geheel lam. Zulke gevallen geven voorzeker wel stof tot studie voor de heelmeesters. De bovengenoemde militairen die over leden zijn, werden met krijgseer begraveneene de putatie van de verschillende wapens der bezetting onzer stad woonde die treurige plechtigheid bij. In den katholieken kring worden de gekwetsten ook goed verzorgd. Deze week heeft men een Fransch s ol- daat, die deu voorarm was afgezet, nog .een stuk tot boven den elleboog moeten afzetten, daar de kanker er in was. De ongelukkige was zou bevreesd voor de pijn, dat hij bijna liever verkoos te sterven, dan eene tweede maal die verschrikkelijke operatie door te staan. Er komen talrijke giften in voor de vreemde gekwet sten, zoowel iu geld als iu stoffelijke voorwerpen. In ons nieuw hospitaal zijn er nog 100 bedden beschikbaar voor gekwetsten, indien zij naar onze stad mochten gezonden worden. Er waren er met de eerste zending slechts een vijftigtal ontvangen, die verdeeld zijn tu3schcn het hos pitaal en den katholieken kring. Om voor een oogenblik ons van zoovele ellende af te wenden, nog even een oog op de schoone kunsten. De groote Fransche schouwburg is hier Zoudag geopend. De zaal was geheel vol, en iedereen was ongeduldig om de eerste vertooning bij te wonen, niet zoozeer om de artisten in de groote opera La Juive te hooren, als wel om over het nieuwe orchest te oordeelen. Niemand dacht dat het aan den directeur zou gelukt zijn een nieuw orchest samen te stellen, daar geen muzikant van Gent de plaats van de artisten van het oud orchest wilde innemen. Dank zij de beschikbare artisten tengevolge van den oorlog in Frankrijk, is de directeur in zijne pogingen geslaagd, en het orchest heeft ten volle aan zelfs strenge eischen beantwoord. Door het ontstaan conflict zijn nu echter een vijftigtal onzer stadgenooten zonder betrekking. Ik verneem evenwel dat zij voornemens zijn een reeks concerten in te richten, om alzoo zich daardoor schade loos te stellen voor het verlies, dat zij dezen winter zul len lijden. Wat de artisten-zangers der opera betreft daar is nog al veel goeds bij, en met een weinig verwis seling zullen wij dezen winter een tamelijk goeden troep hebben. Jeftijöingen. De Nederlandsche schooner Fenna, gezagv. Mulder, van Middlesbro naar Triest bestemd, is ter reede van Ylissingen gekomen, zijnde de stuurman met het storm weder over boord geslagen en verdronken. Heden is te Nieuwediep aangekomen het barkschip Riga, gezagv. P. Tobiassen. Alles wel aan boord. Cpmödslu'richtm. Graanmarkten enz. Rotterdam, 11 October. Ter markt van heden waren aangevoerd: 996 runderen, 154 vette, 3 nuchtere kalve ren, 228schapen, 350 varkens en 309 biggen. Runderen, le qual. 70, 2e qual. 55 cent; kalveren le qual. 90, 2e qual. 70 cent: schapen 70 cent per kilogram. Vlissingen, 11 October. Boter f 1.40 a /T.25 per kilo gram. Prijzen Tan effecten. Amsterdam 11 October 1870. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2^ pet. 52^ *dito dito dito 3 62-jV *dito dito dito 4 83^ *Aand. Handelmaatschappij 4^ dito exploitatie Ned. staatssp. 90 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2J 564 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 „92 *Certific. adm. Hamburg 5 *dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 754 *Cert. ƒ1000 1864 5 90 ♦dito f 1000 1866 5 90| ♦Loten 1866 5 2054 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4| 801 *Certifie. dito4 62 *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 ♦Obligatiën 1867 4 66-ft *Obl. 1869 4 661 ♦Certificaten 6 404 *Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 209J ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito 41 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 831 dito dito Jelez Orel 5 834 dito dito Charkow Azow. 5 82.J Polen. ♦Schatkistobligatiën4 644 Pruisen. ♦Obligatiën5 Oostenrijk. ♦Oblig.metall. in zilver Jan.Juli 5 52-iY ♦d ito dito April'Oct. 5 524 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 44^ ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 50-1 ♦Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. ♦Obligation2J thans 3 26§- ♦dito 18673 271 ♦dito Binnenlandsche3 23£ Portugal. ♦Obl. 1856—1863 3 „281 ♦dito 18673 Tnrkije. dito (binnenl.) 5 411 Griekenl. dito (blauwe). 5 Egypte. dito 1868 7 744 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 911 ♦dito dito dito (1882) 6 94f ♦dito dito dito (1885) 6 94 ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) 70 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 dito St.Paul Pac. Spw. 1«= sec. 7 dito dito dito 2C sec. 7 dito dito 1869 dito 7 64 Brazilië. ♦Obl. 1863 4J ♦dito 1865 5 89 Mexico. dito 1851 3 v Grenada. dito afgestempeld6 Ecuador. dito Venezuela dito8 o

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3