OÜRANT. N°' 242. Woensdag 1870. 12 October. öuitmlanö. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. Middelburg 11 October. Aan de heden gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal is te Middelburg door 280 kiezers deelgenomen. Aan de stemming van 8 Juni 1869 namen in dezelfde gemeente 368 kiezers deel. De opening der biljetten heeft a. Donderdag plaats. Den 17en November a. zal te 's-Gravenbage worden aanbesteed: de voltooiing van de buitenhaven te Veere en de nieuwe haven te Middelburg. Ter yervulling der bestaande vacature van commies voor den burgerlijken stand op de gemeente-secretarie alhier, is door burgemeester en wethouders benoemd de heer J. Schutters, thans commies belast met de zakeD der nationale militie. In de plaats van laatstgenoemden is benoemd de heer G. W. Vroone, thans evenzeer com mies ter secretarie. Te Ellewoutsdijk is met 22 van de 23 stemmen tot lid van den gemeenteraad benoemd de heer J. van Liere. Te Driewegen moet eene herstemming voor een lid van den gemeenteraad plaats hebben tusschen de heeren J. de Dreu, die 8, en J. Baveko,die5 stemmen verkregen. De ontvangsten der Maatschappij tot exploitatie van staatspoorwegen hebben gedurende de negen verloopen maanden van dit jaar bedragen f 3,011,640.79, tegen f 2,672,432.64 in hetzelfde tijdvak van 1869 of gemid deld per dag en per kilometer sedert 1 Januari 1870 f 12.36i tegen f 11.72 in 1869. Kerknieuws. De heer Jansen Schoonhoven, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Moerdijk, hee ft voor bet beroep naar Vlissingen bedankt. Bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Zaam- slag is gisteren, uithoofde van het bedanken van den can- didaat N. de Jonge, tot predikant beroepen de heer D. Niessen, W.Jz. te Nieuwe-Tonge. Marine en leger. Bij koninklijk besluit van den 7*0 dezer is aan den vice admiraal O. A. Uhlenbeck opgedragen de betrekking van kommandanfc der zeemachten chef van het departe ment der marine in Nedcrlandsch-Indië, ter vervanging van den daarmede nu belasten schout-bij-nacht J. An- dreae. Gemengde berichten. In den afgeloopen nacht is do schuur, bewoond door den landbouwer Milano te Retranchement en eigendom van den heer Breydeldcbroxs, door brand vernield; zeven kalveren en een varken kwamen in de vlammen om. Alles was tegen brandschade verzekerd. Een Hongaarsch officier, thans in dienst der Ver- eenigde staten, heeft onlangs een stelsel van telegrafische verbinding voor verschillende legers in oorlogstijd uit gevonden en aan het Pruisisch ministerie van oorlog verkocht. Dit stelsel berust op het gebruik van vuurpij len van verschillende kleuren waardoor twee legers, die 20 kilometers van elkander verwijderd zijn, kunnen correspondeeren, zoodat b. v. Bazaine thans berichten zou kunnen wisselen met den bevelhebber van Thion- ville. Iedere piil heeft eene beteekenis van zes woorden, zoodat een bericht van 300 woorden door 50 granaten wordt overgebracht. De beteekenis van iederen pijl kan zoo gewijzigd worden dat het bericht voor den vijand onverstaanbaar blijft en het stelsel bevat alle woorden der strategie en taktiek. De prijs voor iedere granaat zou ongeveer f 1.50 bedragen. Men leest in 1' Indépendance beige de volgende curieuse advertentie, welke zeker wel andere van dien aard nog verre ovefic^ft: „Aan diplomaten en staatslie den. De schrgvé^een historisch en politiek werk der hoogste waarde, bevattende de meest volledige levens beschrijvingen der souvereinen van Europa en waarvan de meeste hunner een exemplaar hebben aangenomen, vraagt d charge réciproquede hulp van eenig politiek per soon, teneinde de ridderorden te verkrijgen, welke hij heeft verdiend. Men adresseere zich met gefrankeerde brieven aan den heer baron M., puste restante, "Vigostreet Londen." 'v' Onder de door het Fransche gouvernement publiek gemaakte brieven behoort ook een brief, welke door de koningin der Nederlanden aan den FranscheD keizer werd geschreven op 13 Juli 1866, gedurende den Oosten- rijksch-Pruisischen oorlog en naden atstand van Venetië. Die brief bevat het volgende „Gij maakt u zonderlinge illusiën! Uw prestige is se dert de laatste veertien dagen meer verminderd dan ge durende uw geheele regeering. Gij veroorlooft de ver nietiging der zwakkerengij laat de insolentie en bruta liteit van uw naasten buurman bovenmatig vermeerderen; gij neemt een geschenk aan en gij hebt zelfs niet eens een vriendschappelijk woord over voor hem die u dat ge schenk geeft. Ik betreur het dat gij mij als belangheb bende bij de quaestie beschouwt en dat gij niet het groot gevaar inziet van een machtig Dnitschland en van een machtig Italië. Het is de dynastie, welke daardoor wordt bedreigd en daarvan de gevolgen zal ondervinden. Ik zeg u dit als de waarheid, welke gij te laat zult moeten erkennen. „Gij moet niet gelooven dat het ongeluk hetwelk mij in de ongevallen van mijn vaderland treft, mij onbillijk maakt of wantrouwend. Nadat Venetië was afgestaan, hadt gij Oostenrijk moeten helpen, naar den Rijn mar- cheeren en uwe voorwaarden stellen „Oostenrijk te laten vernietigen is meer dan een misdaad, bet is eene fout. Misschien is dit mijn laatste brief, doch ik zou meenen te kort te doen aan een oude en innige vriendschap, indien ik nu voor de laatste maal niet de g e h e e 1 e waarheid zeide. „Ik denk wel niet dat zij zal worden aangenomen? maar ik wil eenmaal kunnen zeggen dat ik alles gedaan heb om den ondergang te voorkomen van datgene het welk mij zooveel vertrouwen en zooveel genegenheid had ingeboezemd." De gemeenteraad van Zwolle heeft besloten, zich tot de regeering te wenden met het verzoek dat de werkzaamheden aan de versterkingen nabij de stad gestaakt worden, evenals dit met die te Delfzijl i3 ge schied. Een ij veraar voor de Zondagsviering, .te Arnhem, heeft bij geschreven publicatie bekend gemaakt, dat „het stadsbestuur niet mag toelaten, dat de Zondag ont heiligd wordt door komediespel, vooral in deze tijdsom standigheden." „Dat is schande" eindigt hij zijn manifest, hetwelk hij in zijn heilige verontwaardiging over het aankondigingsbiljet van het concert des heeren Stumpff, op 11 October, had geplakt. Dat het ras van hen, die concerten en tooneelvoorstellingen als zon dige vermaken beschouwen, niet is uitgestorven, is zoo algemeen bekend, dat de man het gerust had mogen na laten, dit nogmaals te berichten. Hij deed daarom beter niet op onze muren te morsenzulke proclamaties heb ben toch nooit eenig gevolg. (Arnh. cour.) Bij decreet van het gouvernement te Parijs is al daar de prijs van het vleesch tot 13 November vastge steld op twee franken het kilo, zijnde vijf en negentig cent Nederlandsch. Thermonieterstand. 10 Oct. 'sav. 11 u. 48 gr. 11 'smorg. 7 u. 48 gr. 's midd. 1 u. 55 gr. 'sav. 6 u. 52 gr. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Het wetsontwerp tot bevordering van den aanvoer van vrije arbeiders in de kolonie Suriname, bevat twee artikels van den volgenden inhoud Art. 4 der wet van 8 Augustus 1862 (Staatsblad n°. 64) gewijzigd bij de wet van 25 December 1866 (Staatsblad n°. 191), wordt aangevuld als volgt: „Voor den aanvoer van vrije arbeidersin Suriname kan van staatswege ook op andere wijze dan door uitlo- ving van premiën medewerking worden verleend, mits de kosten van deze medewerking gedragen worden door de planters te wier behoeve de aanvoer geschiedt." Art. 2. Tot het geven van voorschotten tegen billijke rente, aan minder bemiddelde planters voor het aanvoe ren van arbeiders volgens artikel 1 dezer wet, worden beschikbaar gesteld de hier te lande aanwezige gelds waarden, voortgesproten uit overgenomen renten van de gelden, welke aan de reserve-kas in Suriname toebe- hooren. De voorgestelde wijziging van hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor 1869 heeft geene verhooging van het eindcijfer dier begrooting ten gevolge. Door afschrij ving op andere posten is voorzien kunnen worden in eene meerdere uitgaaf aan loodsgelden ad f 33,200 en wegens aankoop van meubelen, tengevolgevan bet over brengen der inrichting voor de adelborsten van bet wachtschip naar het nieuwe gebouw ad f 7129.70. In de memorie van toelichting wordt op den voorgrond gesteld, dat bij de opheffing der slavernij in Suriname men het eens was, dat van staatswege in den aanvoer van werkkrachten moest te hulp gekomen wordenmen verschilde evenwel over de wijze waarop, en de grens waar binnen dit zou geschieden. De uitkomsten der aangewende pogingen om het hoofddenkbeeld te verwezenlijken, worden daarop uit eengezet, waaruit onder anderen blijkt dat inde prak tijk van de gewenscbte kolonisatie weinig of niets kwam. Intusschen zijn nu door de koloniale staten drie verordeningen ontworpen, met de eerste waarvan de regeering zich heeft kunnen vereenigen: cleze stelt vast dat de aanschaffing van vrije arbeiders in Suriname hoofdzakelijk, zonder particulieren aanvoeren te weren, geschieden moet door het koloniaal bestuur. Tegen de verdere voorstellen van financieelen aard bestonden overwegende bezwaren. Blijkens art. 2 heeft de regeering evenwel gemeend aan de bezwaren van minder bemiddelde planters te gernoet te komen, mits voldoende waarborgen worden gegeven. Bij de overgelegde bescheiden, betreffende het verhan delde in de kolonie Suriname over deze zaak is ook medegedeeld een met Engeland gesloten tractaat, waarbij aanwerving van koelies in de Britsche bezit tingen op denzelfden voet als aan Frankrijk wordt vergund. Van het gebruik maken der bevoegdheid die het wetsontwerp aan de regeering geeft om op kosten der planters tot aanvoer van arbeiders mede Ie werken, moet telkens bij de koloniale begrooting blijken. Zie verder het Lijvoegsel.) Algemeen overzicht. Niet alleen tegenover België geeft het machtige Duitschland blijk van groote arrogantie, maar zelfs tegenover Engeland begint het een hoogen toon aan te slaan. In officieele stukken te verklaren dat het Enge land's verzekeringen omtrent zijn wensch naar vrede „niet gelooft," is op diplomatiek gebied reeds eeue be langrijke schrede naar eene schorsing der diplomatieke betrekkingen. Intusschen kennen wij den inboud dezer zonderlinge depêche van den heer von Bernstorff aan ord Granville nog slechts door een telegrafisch resu-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1