MIDDELRURGSCHE COURANT. r 24i. Dinsdag 1870. 11 October. öinnrnlanö. Gedeputeerde staten van Zeeland maken bekend, dat een ontwerp van een reglement voor «te Cala- miteusc waterschappen In Zeeland, hetwelk bij de Provinciale Staten, in hunne aanstaande najaars vergadering in overweging zal worden gebragt, en aan de besturen der calamiteuse en der daaraan grenzende polders is verzonden, tevens met de memorie van toe lichting, voor het algemeen verkrijgbaar is bij de gou vernementsdrukkers U. F. AUER ZOON, tegen betaling der kosten ad 75 cent. Middelburg, 6/7 October 1870. Gedeputeerde Staten voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN Voorzitter. BUTEUX, Griffier. Middelburg 10 October. Volgens Het vaderland zal de nieuwe postwet met 1 Januari a. in werking treden. Gelijk men weet, is daarbij aan de regeering de bevoegdheid voorbehouden om haar geheel ot bij gedeelten in te voeren. De voor bereidende werkzaamheden zijn echter ver genoeg ge vorderd, om een geheele invoering te veroorloven. Onder anderen zal men met 1 Januari op elk postkantoor cor- respondentiekaarten kunnen bekomen, bestemd om korte correspondentiënwaarvan de inhoud niet geheim be hoeft te blijven, voor 2\ cents door bet geheele rijk te verzenden. Uit Arasterdam schrijft men ons: „Al houdt, in dezen treurigen tijd van onrust en sombere verwachtingen, onze effectenbeurs zich voort durend goed en al kan men zelfs, wat den reëelen han del betreft, in sommige opzichten wat meer leven bespeu ren, hetgeen zich vooral openbaart in het zoo belangrijke artikel suiker, nu de beetwortelsuiker uitvoer van Frankrijk geheel heeft opgehouden toch is het in de hoofdstad waarlijk niet couleur de rose. Voor eenige dagen althans trof ons de treurmare: „de fabriek van van Vlissingen en van Heel heeft surséance aange vraagd". Van hoe groot gewicht deze tijding voor onze bevolking was, zal iedereen beseffen, die dat prachtige etablissement van nabij kent. De stichting van den heer Paul van Vlissingen (thans eengrijsaard en sedert lang niet meer den chef) was veertig jaren lang een der be langrijkste monumenten onzer stad. De stoomschepen op de helling vaa reusachtige afmetingen gebouwd, de machines voor suikerfabricatie, voor stoorabooten, de groote werken in een woord, in de ruime zalen vervaar digd, maakten het etablissement beroemd over den gan- schen aardbol en het aantal werklieden ging niet zelden twaalf honderd te boven. Een lange reeks van jaren achtereen genoten de deelhebbers eene uitdecling van acht percent. Welke Amsterdammer was niet trotsch op het etablissement van Paul van Vlissingen en Dudok van Heel „In de maand April vernam men echter dat de fabriek belangrijke sommen zou behoeven om aan hare ver plichtingen te kunnen voldoen. Toen werd eene com missi e benoemd van negen respectabele mannen om de zaak te onderzoeken en middelen te beramen om de fa briek in stand te houden, en later werd door de commis si e voorgesteld om vijf tonnen gouds bijeen te brengen daardoor zou de zaak gered zijn! Niet zonder moeite kwam die som bijeen, en nu reeds hebben de directeuren alweder surséance moeten aanvragen. Dat men algemeen niet ontstemd, maar zelfs verontwaardigd is, spreekt van zelf; allerhande verzwarende geruchten gaan dan ook iond. De directeuren geven echter als redenen cphet opzeggen van kredieten, tengevolge van den oorlog, en het missen van een tweehonderdtal werklieden welke ia 's lands dienst hadden moeten treden, waardoor men in de onmogelijkheid verkeerende om aan contracten te voldoen, ook de voorgeschreven termijnen niet betaald kreeg. Heden middag zijn de crediteuren opgeroepen en daarna heeft de rechtbank de provisioneele surséance toe gestaan voor drie maanden. Tot leden der commissie om naast de directeuren de zaak te beheeren, zijn benoemd 'de heeren C. van dei' Vliet, koopman in ijzer en voor naam crediteur, en Tideraan, ingenieur van de marine;' terwijl mr. Pijnappel tot consulent is benoemd. Tegen Vrijdag 14 October is eene vergadering van aandeel houders uitgeschreven door ie beide bestuurders, terwijl zij in hunne circulaire de overtuiging te kennen geven van later de crediteuren ten volle te kunnen voldoen." Vrijdag avond hield te Amsterdam de Internationale vredebond eene vergadering o«i zijn statuten vast te stellen, waarvan art. 1 luidt: „het doel van het verbond is den vrede te bevorderen en te handhaven. Onder anderen zal men trachten dit doel te bereiken door het uitgeven van populaire geschriften, het houden van voor drachten en het zich in verbinding stellen met binnen- en buitenlandsche vereenigingen ter bevordering van vrede, volksbeschaving, enz." waartoe ook het pas versche nen weekblad: „De vredebond," wil medewerken. De naam dien de bond heeft aangenomen en het middel waardoor hij o. a.zijn doel wil trachten te bereiken, n. 1. het zich in verbinding stellen ook met buitenlandsche vereenigingen, valt grootendeels in den geest van een schrijver in den Spectator, die er terecht op wijst dat alléén dan Nederlandsche vredebonden beteekenis kun nen krijgen,als zij ophouden Nederlandsche vereeni gingen te zijn, en zich aansluiten aan een Europecschen bond. De schrij ver betoogt dat vredebonden'alleeu ten doel kun nen hebben aanvallen te voorkomen omdat de grondwet het dragen van wapenen tot handhaving der onafhankelijk heid van den staat en tot beveiliging van zijn grond gebied als een der eerste plichten aan ieder ingezetene voorschrijft. Een Nederlandsche vredebond zou dus ligt ontaarden in eene bede tot de groote mogendheden; „valt ons toch in 's hemelsnaam niet aan De schrijver erkent gaarne, dat onderwijs, ontwikke lingen beschaving tot vermindering van het oorlogvoeren kunnen leiden, maar herinnert dat oorlogzucht toch met beschaving en kennis gepaard kunnen gaan, en wijst op Thiers's werk: „Le consulat et l'einpire" en Victor Hugo's: a la Colonne." Het tegengaan van soldaatje spelen acht hij een veel krachtiger middel om den oorlog uit de maatschappij te verwijderen, en stelt wat reeds zoo vaak en toch nog niet genoeg betoogd is, het wenschelijke voor om art. 58 uit de grondwet te schrappen, „dat ons koningen in uniform geeft, te paard met. pickelhauben of kolbakken op en degens of sabels op zij, die hoofdkwartieren be trekken, verkenningen doen, revue's houden, marschen meemaken en kampen bezoeken of keizers met gepluimde steken en schitterende ordeteekenen, die de legerhoof den in den weg loopen en eindigen met hun degen over te geven." „Dat moest wel .'"roept de schrijver uit. Dat allesnoemt hij dat ook een overblijfsel van 't vroegere geloof, toen de vorsten de oudste zonen heetten van den „Heer der heir- 8charen" en hij wil dat vorsten burgers en geen mili tairen zullen zijn, evenals de president van Amerika, die geen oorlog zal uitlokken om zijne dynastie te hand haven, of zijn prestige te herwinnen, die zelfs geen Alabama-quaestie tot een oorlogsvoorweudsel gebruikt. Ten slotte dringt de schrijver er ernstig op aan dat men zich zal aansluiten bij de Ligue internationale de la pais, die in 1867 te Parijs is gesticht, en die hare ver takkingen over geheel Europa moet uitbreiden om tot een gunstig resultaat te geraken. In de Bijdragen voor onderwijs en opvoeding wil men het onmogelijk maken van den oorlog aan de onderwijzers opdragen, door hen aan de kinderen te laten leeren, dat men zijn vaderland veel beter dient als men het zoo veel mogelijk vrede en rust doet genieten, dan zijne vaderlandsliefde te toonen door in de ure des ge vaars de wapenen aan te gorden. Deze schrijver heeft gelijk dat hij het aankweek en van militaire neigingen wil overlaten aan de inrichtingen tot opleiding van krijgslieden, maar hij moet niet voorbij zien, dat in tijd van nood ieder burger krijgsman moet kunnen zijn. Bij de liefde voor den vrede, mag de liefde voor vrijheid en onafhankelijkheid niet verstikt worden. Willen de onderwijzers de zucht naar vredeaankweeken, laten ze dan ook vooral hunne leerlingen met de middelen bekend maken, die den vrede kunnen bewaren, en waaronder in de eerste plaats gerekend moeten wor den: afschaffing der staande legers en van het recht aan den vorst toegekend om oorlog te verklaren. Laten ze van hunne jongens wakkere staatsburgers maken, die als zoodanig hnnne rechten en verplichtingen kennen, opdat het volk meer en meer worde opgeleid tot dat self- qovemmenlwaarvan alleen voortdurende rust en vrede te wachten is. Volgens een bericht van Zr. M». gezant te Berlijn, is bij besluit van 3 dezer het verbod van uit- en doorvoer van haver en zemelen, over de grenzen van Memel tot Saarbrücken, opgeheven. {Slaals-cour.) Benoemingen en Besluiten. hechterlijke macht. Herbenoemd tot plaatsvervan gend kantonrechter te ICortgene dr. J. H. Bybau en te Zierikzee mr. J. M. Isebree Moens. Onderwijs. De gemeenteraad van Vlissingen beeft heden benoemd tot eersten hulponderwijzer op de school voor meer uit gebreid lager onderwijs voor jongens den heer S. van Bachum de Boer, thans hulponderwijzer te Witmamim, en tot tweeden hulponderwijzer aan dezelfde school den heer J. F. den Hollander, thans hulponderwijzer te Haar lem, beiden met algemeene stemmen. De Leidsche courant zegt, dat het door de dagbladen verspreide bericht dat de hoogleeraar de Wal zou belast zijn met de taak om aan Z. K. ff. prins Alexander der Nederlanden onderwijs in het staatsrecht te geven, naar haar van de meest stellige wijze wordt verzekerd, geheel bezijden de waarheid is. Eergisteren zijn in Zuid-Holland geëxamineerd 10 candidaten voor de wiskunde, waarvan 5 toegelaten; 15 ais hulponderwijzer, waarvan 7 toegelaten; 1 onder wijzeres en 1 onderwijzer in de gymnastiek, beiden toe gelaten. Kerknieuws. De heer J. H. Gravenstein, predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Serooskerke (Walche ren), heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Nieuwerkerk aan den IJsel. Gemengde berichten. Volgens een telegrafische mededeeling van den di recteur der Messageries maritimes te Marseille aan de Nederlandsche agenten van die Maatschappij te Rotter dam, zal het vertrek der pakketboot, die den 16c October nit Marseile moest vertrekken, geen voortgang hebben. Hoewel dit bericht door eene kennisgeving van de Fransche aan de Nederlandsche postadministratie tot dusver niet officieel is bevestigd, bestaat er echter geene de minste anleiding om aan de juistheid daarvan te twij felen. Op grond daarvan wordt het publiek dus verwit tigd dat er op den ll«n October aanstaande, zijnde de aangekondigde vertrekdag van den eerstvolgenden Indi- scheri post, geene verzending van brieven enz. naar Ncj derlandsch Indië zai plaats vinden. Naar men verneemt hebben de proeven, met de mitrailleuses dezer, dagen te Waalsdorp genomen, nog geen bepaald resultaat opgelevei'd, daar de patronen nog niet geheel pasten bij de werktuigen, en voor eerstdaags te herhalen proeven nieuwe patronen te Delft zullen gemaakt worden. Het hoofdcomité van Het roode kruis verzoekt alle verzending van verbandpakken en bessensap naar het vCentraa 1 magazijn te staken. Daar de ambulances te ■Saarbrücken cn Trier zijn opgeheven, kunnen geen

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1