MIDDELBURGSCHE Wm COURANT. N°' 240, a j '1870. Maandag 10 October. Middelburg 8 October. DE VERKIEZING OP AANSTAANDEN DINSDAG. Hoewel vrij langzaam, begint toch ook in ons kiesdis trict de belangstelling in de gemeenschappelijke belan gen van lieverlede toe te nemen. Het politiek leven komt tot ontwikkeling. Men mag dit opmaken uit het in den regel toenemend aantal kiezers dat bij de verkiezing van leden voor de tweede kamer, waarmede de laatste jaren ons nog al ruim begiftigd hebben, aan de stemmin gen deelneemt, alsmede uit de betere wijze waarop de verkiezingen worden voorbereid. Geschiedde de aanbeveling van candidaten vroeger meer op geheimzinnige wijze, werd toen meer uitslui tend in het verborgene gehandeld, tegenwoordig heeft men onderscheidene kiezersvereenigingen, die hunne candidaten in openbare, door het bestuur dier vereeni- ging onderteekende aankondigingen, aanbevelen. Deze kiezersvereenigingen mogen al niet een zoo met juistheid omschreven programma hebben als men wellicht recht zou hebben te verlangen, haar bestaan geeft althans het bewijs van de behoefte die velen gevoelen om zich om trent de te doene keuze met gelijkgezinden te verstaan. Mogelijk kan men er ook een verblijdende getuigenis in zien dat de vroeger zoo sterke beschroomdheid om in meer of min uitgebreiden kring voor zijne politieke rich ting uit te komen, voor meerdere vrijmoedigheid heeft plaats gemaakt. Hoe dat zij, in elk geval geven de aan bevelingen der kiesvereenigingen een gewenschten leid draad aan hen die zich niet zoo in bijzonderheden met den loop der algemeene zaken kunnen bekendmaken, of die het aan bekendheid met geschikte personen ont breekt. Versnippering van stemmen kan zoo licht eene andere uitkomst hebben dan men verlangt, en men doet dus wel door, zoo mogelijk, zijne keuze tot de candidaten der kiesvereenigingen te bepalen. De voor de aanstaande verkiezing door kiesvereeni gingen aanbevolen candidaten zijn de heeren: Jonkheer m<\ J. G. H. van Tets van Goudriaan; Mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt; en Mr. J. P. R. Tak, commies-griffier der tweede kamer. De heer van Tets is de candidaat der kiezersvereeniging Zeeland en wordt voorts aanbevolen door een vijftiental ingezetenen van Middelburg en omstreken, die echter voor een groot deel, zoo niet allen, leden dierzelfdekies- vereeniging zijn. Dat deze candidatuur elders in het district eenigen bijval zou gevonden hebben is, althans in het openbaar, niet gebleken, en er is ook weinig grond oin dit te onderstellen. Zelfs „het Dagblad" dat vroeger de candidatuur van den heer van Tets heeft voorge staan, geeft thans de voorkeur aan den heer van Zuylen. De heer van Tets is in den laatsten tijd permanent can didaat geweest voor het lidmaatschap der tweede kamer. In Juni 1860 in Juni 1862 I in Januari 1865 vin het kiesdistrict Middelburg, in October 1866 I in Juni 1869 J in October 1866 in het kiesdistrict Goes, in Januari 1868 in het kiesdistrict Zierikzee is hij als zoodanig den kiezers aanbevolen, maar telkens zonder bet beoogde resultaat. De vereeniging Zeeland heeft alzoo naar het schijnt een ter bereiking van haar doel niet zeer gelukkige keuze gedaan. De mogelijkheid bestaat echter dat zij in eene verkiezing van den heer van Tets een zoo groot heil ziet voor Nederland, dat zij deze als het ware tegen den zoo vaak gebleken zin der kie zers meent te moeten opdringen, in de hoop dat men zich eindelijk toch weder eens leidzaam zal betoonen. Verwerpt men die mogelijkheid, dan zou men tot de on derstelling moeten komen dat de kiezersvereeniging Zeeland slechts hij gebrek aan ruimte in de keuze zich telkens m; ar tot den heer van Tets bepaalt, en alzoo in zekeren zin met de candidatuur omgaat als met een onzekeren post op eene begrooting, welken men alleen pro memorie uittrekt. Dit zou echter voor den persoon in quaestie niet zeer vleiend zijn. Overigens weten wij niet of ook ditmaal de heer van Tets ergens den wensch heeft uitgesproken dat alleen liberale kiezers hem zouden stemmen. Van ernstigen aard is ongetwijfeld de candidatuur van den heer mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nije- velt. In dezen ziet men terecht den vertegenwoordiger van zeer positieve richting, wiens sterk sprekende politieke antecedenten met zekerheid aanwijzen wat men van hem voor het vervolg kan verwachten. Hij is gekozen door twee kiezersvereenigingen die niet tran- sigeeren, maar steeds recht op haar doel afgaan; zoowel de vereeniging „Nederland en Oranje" te Middelburg als de vereeniging „Vreest God eert den koning" te Vlissin- gen, hebben den heer van Zuylen met warmte aanbe volen. Dat wij echter ook voor deze candidatuur, al achten wij haar van het standpunt der geestverwanten van den heer van Zuylen volkomen te verdedigen, geen sympa thie gevoelen, behoeven wij wel niet te verzekeren. Zeer kort nadat het plan van den heer Fokker om zijn ontslag in te dienen bekend was geworden, vestigden wij reeds de aandacht der kiezers op den commies-griffier Tak. Sedert is de heer Tak de candidaat geworden der kie zersvereenigingen De Grondwet te Middelburg, en Eenheid te Dombnrg. Hij is voorts aanbevolen in eenige door onderscheidene kiezers onderteekende aankondi gingen, en het blijkt alzoo dat de candidatuur van mr. Tak in ruimen kring weerklank heeft gevonden. Wij gelooven terecht. Wie reed's aanvankelijk van zijne be noeming een gunstige verwachting koesterde, zal daarin zeker versterkt zijn na de lezing van het geschrift van den heer Fokker, waarin do vt; diensten van hem dienlhij als zijn opvolger den liberalen kiezers aanbeveelt, wor den opgesomd. De heer Tak wordt ons in dit geschrift voorgesteld als een bekwaam man, die met hart en ziel de liberale richting is toegedaan, als iemand die door de ijverige waarneming zijner betrekking, meer dan iemand buiten de tweede kamer dit zijn kan, op de hoogte is zoo van de wetgeving uit den jongsten tijd als van vele gewich tige staatsrechterlijke en economische quaestiën, welke in den laatsten tijd tot oplossing zijn gekomen of nog hangende zijn. Nadrukkelijk strekt het, volgens den schrijver, ook tot aanbeveling dat de heer Tak een zoo werkzaam deel heeft gehad in de regeling van de zaak der calamiteuze polders, en dat hij in zijn geschrift over het polderbeheer in Walcheren getoond heeft op de hoogte te zijn van dijkrecht en dijkwezen. Maar om al de gronden der aanbeveling op te geven, zouden wij den heer Fokker moeten naschrijven, en dit is onnoodig: zijn geschrift zal wel in veler handen wezen. Wat nu den uitslag der verkiezing aangaat, wij zijn daaromtrent volkomen gerust, d. i. hier met andere woorden: wij vertrouwen dat de heer Tak zal gekozen worden. Dit vertrouwen berust voor een groot deel op het ver blijdend verschijnsel dat de kiezers in ons kiesdistrict steeds getoond hebben volkomen bewust te zijn van hetgeen zij deden. Blijkbaar hebben zij zich telkens rekenschap gegeven waarom zij zóo en waarom niet anders stemden. Terwijl men in zoo vele kiesdistricten soms met leedwezen moet opmerken hoede stemmen van geestverwanten door bijkomende en ondergeschikte overwegingen soms verdeeld worden, waardoor aan de tegenpartij de zegepraal geschonken wordt, heeft hier de stemming steeds een zuiver karakter gehad. Men heeft gestemd op den candidaat der anti-revolutionairen, of op den candidaat der conservatieven, of op den candi- «Ik mag het niet verbergen, dat ik, op staatkundig gebied, steeds de liberale richting ben toegedaan, de richting, die ik voor stond ook toen ik, als commissaris des konings, in uw midden verkeerde. De kiezer, die een anderen weg wenscht gevolgd te zien, moet op mij zijne stem niet uitbrengen." (Woorden van den heer van Tets in zijn brief aan de kiezersvereeniging Zee land, Juni 1869.) daat der liberalen, al naar dat zijn overtuiging mede bracht, maar men heeft zich niet laten bij den neus leiden. Men heeft nooit gehoor gegeven aan raadgevingen in ongeteekeo.de advertentiën, die soms alleen ten doel hebben versnippering van stemmen in de hand te werken. Kiezen de kiezers ook ditmaal als onafhankelijke zelf standige mannen, ieder naar zijne overtuiging, maar ook ieder met oordeel, dan is zeker de uitslag niet twijfel achtig. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan W. F. Rochus- sen, Zr. Ms. gezant te Brussel, tot het aannemen en dra gen van het kommandeurskruis der orde van de Pool ster en het grootkruis der Danebrogs-orde, hun respec tievelijk door hunne majesteiten den koning van Zweden en Noorwegen en den koning van Denemarken ge schonken. Onderwijs. In de eergisteren gehouden zitting van den gemeente raad van Amsterdam is een voorstel van den heer van Nierop ingekomen, strekkende om eene school voor middelbaar onderwijs voor meisjes op te richten. Te Utrecht ziju jl. Woensdag en Donderdag geëxa mineerd: 1 candidaat voor eene akte in deHoogduitsche taal, die is afgewezen, en 1 in de Engelsche taal, die is toegelaten. Voorts 12 candidaten voor eene akte als hoofdonderwijzer, waarvan slechts 3 zijn toegelaten. In Drenthe zijn 2 candidaten als onderwijzeres in de Fransche taal geëxamineerd en toegelaten. In Zuid-Holland zijn gisteren 9 candidaten als hulponderwijzer toegelaten en 6 afgewezen. Op eene vraag, gedaan in de bijeenkomst van de inspecteurs van het lager onderwijs, te s'-Gravenhage gehouden, of een candidaat voor een akte van lager on derwijs, die twee jaren in pauselijken krijgsdienst was geweest, tot het examen mocht worden toegelaten, is door den minister van binnenlandsche zaken ontkennend geantwoord, naardien de betrokken persoon daardoor zijn staat als Nederlander had verloren. Handelsblad Rechtzaken. Bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Noord- Brabant van jl. Woensdag is F. W. H.Zufang, oud 34 jaren, ontslagen ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Valkenswaard, schuldig verklaard aan het in zijne qualiteit van ont vanger verduisteren en aan hunne bestemming onttrek ken van gelden, ten bedrage van meer dan 3000 fran ken, aan bijzondere personen toebehoorende en uit hoofde van zijn post onder hem berustende. Hij is te dier zake veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf van éen jaar en in eene geldboete van f 275. Gemengde berichten. Ook H. K. H. prinses Marie heeft ten behoeve der verloting van Hetroode kruis twee vergulde candelabres bij de hoofdcommissie ingezonden. Eergisteren avond is het personeel van de Neder- landsche ambulance te Saarbrück in den Haag terug gekeerd. Aan het station van den Rijnspoorweg werd het door den heer Bosscha, president van het hoofd comité van Het roode kruis, en door den burgemeester verwelkomd, wier toespraken beantwoord werden door den heer van Hardenbroek, commissaris bij ie ambulance. Bij Veenhuizen is dezer dagen een zeer bouwvallig huisje ingestort, terwijl de bewoners, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, aan tafel zaten. Een kind van zes jaren was dadelijk een lijk. De vader bekwam een ernstige wonde aan het hoofd. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van crediteuren der Fabriek van stoom- en andere werk tuigen, onder directie van de heeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel, is niemand der aanwezigen in verzet gekomen tegen het verleenen van surséance. Tliermometerstand. 7 Oct. 'sav. 11 u. 55 gr. 8 'smorg. 7 u.56gr.Ts midd. 1 u, 64gr. 'sav. 6 u.61 gr..

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1