MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 239. Zaterdag 1870. 8 October. Middelburg 7 October. Den 3en November a. zal te 's-Gravenhage ten behoeve der staatsspoorwegen worden aanbesteed: het leggen van den bovenbouw met de levering van ballast voor het maken der afsluitingen en verdere werken aan het sta tion te Middelburg. Uit Dordrecht schrijft men ons van 6 dezer: „De commissiën van verschillende vereenigingen al hier hadden tegen heden avond de belangstellenden op geroepen tot bijwoning eener openbare vergadering, waarin de wenschelijkheid of onnoodigheid der oprich ting van een vredebond zou besproken worden. Velen hadden aan die uitnoodiging gehoor gegeven. Het resultaat der discussiën was, dat men zulk een vereen i- ging hoogst wenschelijk achtte, maar, over het algemeen dezelfde denkbeelden deelende die reeds in dergelijke vergaderingen werden uitgesproken, vooral verlangde een algemeen Neder lands ch vredeverbond en geen afzonderlijke stedelijke of dorpsverbonden, welken weg sommigen elders schenen te willen inslaan. Daarom werd aan eene commissie van 7 heeren opgedragen, om voorloopig in overleg te treden met de reeds bestaande vereenigingen en andere corporation in den lande tot de oprichting van zulk een algemeen Neder- laudsch vredeverbond, dat zich later in aanraking zou stellen met andere vereenigingen van dien aard in het buitenland." Volgens Het Noorden beoogt het voorstel, door den heer van Houten bij de tweede kamer ingediend, vier wijzigingen in de wet op de personeele belasting: K om bij de taxatie van de huurwaarde de ruimten, uitsluitend gebezigd tot uitpakking eu uitstalling van goederen, d. i. de winkels, buiten aanmerking te laten; 2<>. om eene her ziening der huurwaarde te verkrijgen van de perceelen waarvan de huurwaarde niet in do laatste acht jaren op nieuw is geregeld; 3°.om het onttrekken van stookplaat sen aan de belasting voor te komen; en 4". om het tarief voor de berekening van de waarde van het meubilair, indien daarvan geene taxatie gevraagd wordt, te verhoo- gen. Bij de behandeling der wet op de middeleu ten vorigen jare heeft de voorsteller bij de regeering op het voor dragen dezer wijzigingen aangedrongen. Het voorstel heeft ten doel de personeele belasting en diensvolgens ook de daarop geheven provinciale en gemeentelijke opcenten en de directe gemeentelijke belastingen, voor zoover zij naar den grondslag huur waarde geheven wordt, billijker te regelen. Onderwijs. Gisteren zijn in Zuid-Holland 15 candidaten voor de akte van hulponderwijzer geëxamineerd, waarvan 8 zijn toegelaten. Het Noorden verneemt uit Leiden; dat de eer om aan 's konings jongste zoon, prins Alexander, het staats recht te doceeren, niet is gegund aan den bekenden schrijver der liberale staatkundige overzichten in de Gids, professor J. T. Buys, die aan de overige jongelui in Leiden college in het staatsrecht geeft, maar aan pro fessor J. de Wall. Kerknieuws. Bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Oostka- pelle is tot predikant beroepen de heer C. J. G. van Hoogstraten, thans predikant te Yeessen. Marine en leger. De minister van oorlog heeft de chefs der korpsen ge- gemachtigd, de vrijwilligers die zich voor onbepaalden tijd hebben verbonden, wanneer zij zulks mochten ver langen hun ontslag uit den militairen dienst teverleenen, onder dankzegging voor hunne bewezen diensten. Die genen, welke dit niet mochten verlangen, kunnen tot nader order in de gelederen verblijven. Rechtzaken. Bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland van den 6en dezer is Pieter d'Hondt, oud 63 jaren, arbei der, wonende te Grauw, thaus gedetineerd alhier, schul dig verklaard aan de misdaad van verkrachting, gepleegd aan een kind beneden de volle 15 jaren, en te dier zake, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van éen jaar en in de kosten der procedure. Landbouw. Omtrent den toestand der gewassen in dit eiland wordt ons het volgende medegedeeld „Met wintei'koolzaad clat voor den winter vrij goed stond, heeft door de late en strenge ingevallen vorst veel geleden, zoodat in het voorjaar de verwachting klein was. Door de gunstige weersgesteldheid van Maart, April en Mei herstelde het zich echter in zooverre dat het welig opgroeide, en een gezonde en langdurige bloeitijd hiervan het gevolg was, de peulzetting goed gelukte, en de opbrengst bijna aller verwachting in zulk een drogen zomer overtrof. Enkele partijen zotnerzaad werden ge zaaid; de uitkomsten waren bevredigend, hoewel het beschot minder was dan van eerstgenoemde. „De zaaitijd van tarwe en wiutergerst kon niet ongun stig genoemd worden, waardoor deze gewassen meestal voldoende voor den winter te voorschijn kwamen,doch de strenge vorst en daarmede gepaard gaande harde oos tenwind heeft ze nog al gedund. Vooral was dit aan de vreemde soort of zoogenaamde woltarwe duidelijk zicht baar. De vruchtbaarheid van den grond en de aanhou dende aangename zonneschijn met den hoewel spaar- zarnen regen, heeft deze gewassen zoodanig ontwikkeld en groei en bloei bevorderd dat de opbrengst ruim kan genoemd worden. „Rogge, hoewel hier weinig verbouwd, zal mede be vredigende uitkomsten opleveren. „Haver eu zomergerst hebben door de droogte meer geleden, zoodat deze niet veel stroo hebben geleverd, en de opbrengst dan ook slechts middelmatig gerekend kan worden. „Vlas, dat bij de opkomst veel beloofde, beett echter daaraan niet beantwoord. Tengevolge van onvoldoende regeu is het over 7t algemeen zeer kort en licht gebleven. Sommige partijen hadden dan ook weinig of geen waarde, en de opbrengst is, dooreen genomen, beneden het mid delmatige. „Erwten, die over het algemeen een goede verwach ting deden koesteren, hebben daaraan volkomen beant woord. Het beschot raag dan ook ruim, ja van enkele partijen buitengewoon genoemd worden. „Paardenboouen hebben door de aanhoudende droogteen hitte geleden, en hoewel deze vrucht nog al welig opgroeide, zal liet beschot slechts middel matig zijn. „Witte- en bruineboonen werden in het begin van Mei aan den akker toevertrouwd; door de aangename weersgesteldheid kwamen zij geregeld en goed op en groeiden den ganschen zomer welig. De opbrengst van beide producten mag dan ook zeer voldoende worden genoemd. „In de aardappelen vertoonde zich weder, evenals in vorige jaren, de ziekte, maar deze bepaalde zich groo- tendeels tot het loof; van enkele soorteu werden de knollen aangetast, zoodat hierdoor het beschot wel eenigszins verminderde. Oveiigens is de hoeveelheid echter niet gunstig te noemen. „Mangelwortelen en suikerpenen, vooral de laatuitge- zaaide, hadden bij het opkomeu over liet algemeen door de droogte van den grond veel tegenstand, zoodat vele zeer dun en ongelijk opkwamen, doch door den later gevallen regen borstelde dit geheel en al, en laat hetzich aanzien dat de uitkomsten geen reden tot klagen zullen geven. „Meekrap, die hier op ons eiland weinig wordt geteeld, schijnt voldoende resultaten te zullen opleveren. De jonge kiemen, die in Mei worden gezet, hebben zieh in weerwil van de droogte zeer goed ontwikkeld. „De eerste snede van haver was matig, de tweede daarentegen zeer licht, en de opbrengst bij het voer per bektare gerekend zeer gering. Andere voedergewassen teu dienste van de zomerstalvoedering hebben betere uitkomsten opgeleverd. „De weilanden, bestemd totliet'inzamelen van hethooi, hebben algemeen zeer weinig opgebracht; tengevolge van de aanhoudende droogte en voor de weilanden te weinige regen kan de hoeveelheid dan ook slechts op ruim -g- van het vorige jaar worden gerekend. De wei landen, geschikt ter begrazing met vee, hebben mede niet veel gegeven, zoodat het eten voor het vee niet gunstig was. Evenwel laat tot hiertoe de gezondheids toestand van onzen veestapel niets te wensclien over, en worden zoowel van het melkvee als van het vette goede prijzen gemaakt. „Wat de inzameling van de gewassen betreft, laat deze zomer niets te wenschen over." Gemengde berichten. De Goessche gas-grève gaat hare oplossing te ge- moet. ,In eene door zeer wenigen bezochte bijeenkomst werd jl. Dinsdag mededeeling gedaan dat van de 180 zieh schriftelijk verbonden hebbende gasverbruikers de helft of meer hunne verbintenis niet waren nagekomen en naar men vermoedde slechts zeer weinigen hun woord hadden gestand gedaan om het verbruik te staken tot een billijk concern met de maatschappij was aangegaan. Dewijl zoodoende de noodige aandrang gemist werd om vooicleeliger gasprijzen te bedingen, werd het voorstel gedaan en aangenomen om ook de getrouw geblevenen van hunne verplichting te ontslaan en aan hen over te laten naar willekeur gas te verbruiken. Nu reeds ver schillenden met goed: succes petroleum branden en wel roet 5Cen meer winst, zou men bjj de genomen proef in de zomermaanden, die van luttel beteekenis is, onzes inziens er ook nog enkele wintermaanden aan hebbeu moeten toevoegen, om te meer het groote verschil te kun nen nagaan. Goessche cour.) Zondag avond is te Wageningen een arbeider door een gepensioneerd sergeant van het Indisch leger die bij hem in den kost was, zwaar aan den hals verwond. Deze daad werd zonder eenige bekende aanleiding in beschonken toestand door dien persoon verricht met een dolkmes, waarvan de punt was afgebroken. Gelukkig werd de kracht van de snede eenigszins gebroken dooi de das en den kraag van de onderkleeding, anders ware een moord gepleegd, terwijl nu de verwonde zich redelijk wel bevindt. De dader is dadelijk in hechtenis genomen en naar Arnhem getransporteerd. Een versterking van de politie is te Londen op handen. De hoofdstad telt thans een 9000 gewone be ambten, welk aantal intusscben lang niet voldoende blijkt. Om aan de kerhaaide klachten der burgerij tege moet te komen, wenscht kolonel Henderson nog 811 manschappen meer, opdat, op 293 vaste punten te Lon den, geregeld van 's morgens 8 uur tot middernacht een agent zal kunnen gestationeerd worden. Hierdoor zal de goede burgerij gelijk Daily News bet eigen aardig uitdrukt niet langer naar een dienaar der openbare macht behoeven te zoeken als naar een naald in een hooiberg. Het statiouneeren van agenten op boe ken van straten ware zeker ook elders dan te Londen aan te bevelen. Het Vaderland deelt mede, dat de minister van binnenlandsche zaken de spoorwegmaatschappijen heeft verzocht zorg te willen dragen voor goede reiniging en desinfectie van uit Duitschland komende veewagens, en dat op het nakomen vau dit verzoek aan de grenzen toe gezien wordt. Een monster-komkommer, wegende 25kilogram, is gegroeid in de warmoezerij van het koloniaal militair invaliedenhuis Bronbeek. Deze groote vrucht beeft zich ontwikkeld van zaad uit Emmerik afkomstig, en is be stemd voor Z. M. den koning op het Loo. De Amerikaansche bladen hebben nog al eenig geld voor nieuwstijdingen over. Zoo betaalde de admi nistratie van de New-York Tribune 2260 dollars (in-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1