MIDDELBURGSCIIE COURAN T. N0- 236. Woensdag 1870. 5 October. ÊHnncnUmiX Bij deze courant behoor! een bijvoegsel. ÜITGELOOTE UNDEELEX TN PROVI\€IALE GELDLEEÏHVGEV. De Gedeputeerde Staten van Zeeland, Gezien het proces-verbaal der krachtens het besluit der vergadering van den 9 September 1870, n°.89, op den 29 dier maand, ten overstaan eener commissie uit hun midden, in het openbaar gedane UITLOTIMG van aandcelen, elk van duizend gulden, in na te noemen provinciale geldleeningen Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden: 1°. dut van de provinciale geldleeningen voor de ver betering der middelen van gemeenschap in Zeeland zijn uitgeloot: van de leening van f 150,000, twintig aandeden, genummerd 16, 19, 34, 36, 38 51, 68, 90, 93, 94, 98, 99, 107, 127, 133, 134, 138, 141, 142 en 147, van de leening van 535,000, mede twintig aandeden, genummerd 11,25, 33, 71, 89, 95, 117, 179, 188, 195. 210, 257, 268, 330, 343, 351, 352, 423, 491 en 495;' 2°. dat van de provinciale geldleeningen voor de instandhouding van de stoombootdiensfc op de Wester-Sehelde, ziju uitgeloot: van de leening van f 40,000, twee aandeden genummerd 16 en 40, en van de leening van f 50,000, mede twee aandeden genummerd 24 en 25; 3°. dat de voorschreven vier en veertig aandeden op den 1 Januari 1871 ten kantore van den be taalmeester te Middelburg zullen worden afgelost, elk aandeel met duizend gulden, tegen overgifte van'bet bewijs van aandeel met de daarbij behoo- rende niet verschenen rente coupons. Middelburg, den 1 October 1870. De Gedeputeerde Staten voornoemd, R. W. VAN' LIJNDEN, Voorzitter. BUTEUX, Griffier. Middelburg- 4 October. Heden is bij de tweede kamer eene missive ingeko men van den heer van Foreest, houdende bericht dat hij zijn ontslag neemt als lid der kamer. Tevens is ingekomen een concept tot herziening van het reglement van orde. De beer van Houten heeft een voorstel ingediend tot wijziging def wet op de personeele belasting. De brief van generaal Knoop aan den heer van Foreest, waarbij de generaal verklaarde thans geen lid van de kamer te willen worden, luidt als volgt: „Arnhem, 26 September 1870. „Hoogwelgeb. heer! „In antwoord op uw schrijven van gisteren, heb ik de eer het volgende te berichten: „Ik ben bereid den actieven militairen dienst te verla ten, wanneer mij, onder gewone omstandigheden, het lid maatschap van de kamer wordt aangeboden. De vrees voor oorlog is, geloot ik, thans voor ons land geweken, zoodat men zonder oneer weer de rijen van het leger kan verlaten en het lidmaatschap van de tweede kamer is een werkkring, waarin ik misschien eenig nut kan stich ten en die aan mijne eerzucht beantwoordt. „Maar ik wil thans geen lid van de tweede kamer voor Alkmaar worden, wanneer daartoe door u dat lidmaat schap moet worden nedergelegd. Bij de laatste stemming heb ik mij tegenover u gesteld, zoo ik geloof met het volste recht; ik heb daardoor geenszins te kort gedaan aan de loyaliteit, zooals die van uwe partij mij dit heb ben verweten. Maar ik zou meer stof tot die beschuldi ging hebben gegeven, wanneer ik thans het aanbod aan nam, mij door u gedaanhet nederleggen van uw mandaat zou een gunstbetoon zijn ten mijnen opzichte, en gunsten neem ik niet aan, allerminst van tegenstanders. Zeer gaarne wil ik weer lid van de tweede kamer worden, maar het is mij niet onverschillig op welke wijzeen op de wijze, door u aangegeven, wil ik het niet zijD. „Ik verzoek uwhpogwelgeb. de betuiging te willen aannemen van de bijzondere hoogachting, die ik u toe- Z. M. de koning zal zich morgen uit den Haag naar het Loo begeven. De staats-commissie voor de samenstelling van een nieuw wetboek van strafrecht is door den minister van justitie geconstitueerd. He<Waderl&nd verneemt dat het aan de regeering wen- schei^ESe voorgekomen om de organisatie der korpsen van den len ban der dienstdoende schutterij, gelijk die thans krachtens koninklijk besluit bestaat, nog in stand te houden en zich voorloopig slechts te bepalen tot schor sing der buitengewone oefeningen en het geheel vrijlaten van den werkelijken dienst der bij die korpsen inge deelde of nog in te deelen schutterplichtigen, die uit de reserve zijn opgeroepen. De ministers van binnenland- sche zaken en oorlog zijn intusschen gemachtigd om '.skoniDgs tevredenheid te betuigen aan de dienstdoende schutterijen in hef algemeen en aan de korpsen van den Dn ban in het bijzonder over den goeden geest door deze schutterijen aan den dag gelegd, in hetgeen door de officieren, onderofficieren en manschappen met zooveel ijver en vaderlandsliefde in het belang der veiligheid van den staat gedurende de laatste twee maanden is verricht. Een algetneene order is thans uitgvaardigd om aan de kommandanteu te worden uitgereikt en voor h et front te worden voorgelezen. Benoemingen en besluiten. leger. Benoemd bij het wapen der infanterie van de landmacht in West-Indië tot 2"n luitenant (buiten be zwaar van de schatkist) de sergeant-titulair J. van der Linde Schotsborgh, van dat wapen. Kerknieuws. Aangenomen het beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Vrouwepolder door den heer E. Janzen, candidaat bij het provinciaal kerkbe stuur vau Utrecht. In de namiddaggoddienstoefening der Neder- duitsche hervormde gemeente te Nieuwerkerk in Duive- land hield de heer H. Damsté, beroepen naar Kokange bij Meppel, jl. Zondag zijne afscheidsrede als predikant, naar aanleiding van 2 Cor. 13: 13, laatste gedeelte. Onderwijs. Jl. Zaterdag en Zondagheeftdejongeheeren-kostschool der Broedergemeente te Zeist het feest van haar öOjarig bestaan gevierd. Vele oud-leerlingen uit verschillende plaatsen waren opzettelijk overgekomen, om daarbij te genwoordig te zijn. Tot heden zijn aan de hoogeschool te Utrecht 56 nieuwe studenten ingeschreven, waarvan 17 in de rech ten, 8 in de medicijnen, 8 in de philosophie en 23 in de theologie. Gemengde berichten. De kamer van koophandel en fabriek en te Leiden heeft een adres gericht aan den minister van binnen- landsche zaken, naar aanleiding van het verbod van in- en doorvoer van buitenslands van versche huiden, versch en gezouten vleesch enz. met het oog op de veepest. Zij verzoekt dat bij den invoer van onbewerkte wol wel onderscheiden worde, of die wol afkomstig is uit streken waar de veepest heerscht, of uit streken die onbesmet zijn; in het laatste geval wenscht zij de werking van het verbod te zien ophouden. Men zou den eisch kunnen stellen, dat de herkomst der aangevoerde wol uit een on besmette streek door een deugdelijk certificaat van oor sprong gestaafd was. (Eet vaderland.) De heer Joh. M. Coenen, directeur van het orchest van het Paleis van volksvlijt te Amsterdam, werd jl. Za terdag avond, na afloop van het concert, op hetFrederiks- plein onverwacht van achteren aangegrepen en op vrij ruwe wijze tegen den grond geworpen. Niettegenstaande de aanvaller zich van een stok bediende, heeft de heer Coenen slechts eenige lichte verwondingen aan het hoofd bekomen, daar bij bijtijds door de inmiddels toegesnelde omstanders werd ontzet. De aanvaller, een der leden van het genoemde orchest, is door de politie medegevoerd. Volgens Duitsche bladen, is den 16™ September des avonds in 't bed van graaf von Bismarck te Meaux een ongeveer vier weken oud kind gevonden. Zijn kamer in 't aartsbisschoppelijk paleis zag uit in den tuin, en door dezen moet het een persoon gelukt zijn, in 's graven verblijf te komen. Von Bismarck, die om tien uur van eeue conferentie met den kouing terugkwam, wilde, daar. hij zeer vermoeid was, naar bed gaan, toen hij eenig gedruis daar binneu hoorde. Hij sloeg de gordijnen op en vond een kind, dat een briefje in de hand had, waarop geschreven was: „Mijn man viel bij Sedan, ik heb geen brood, en de wanhoop drijft mij aan om van mijn eenig kind te scheiden. Het heet Vincent." Later vond men ook de moeder, die zich opgehangen had. De kleine is naar Berlijn opgezonden. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwiijksafkondiging van clen 2™ dezer: C. Janse, jm. 21 j. met C. Alewijnse, jd. 21 j. A. Bnijs, jra. 24 j. met D. Flipse, jd. 17 j. F. de Suter, wed". 48 j. met C. M. Stalp, jd. 30 j. J. A. Wijnants, wed". 55 j, met M. J. Roelse, jd. 49 j. A. H. Alberg, jm. 32 j. met R. Friezer, jd. 27 j. (Van 24 September tot 1 October.) Vlissingen. Gehuwd: C. Mommaas, jm. 32 j. met J. Valk, jd. 23 j. Bevallen: E. Kloeg, geb. van Duure, d. D. J. van der Meer, geb. Scharreman, z. A. P. Fritz, geb. Geijsen, z. C. Sinke, geb. Dekker, d. F. C. Legein, geb. Debra, d. (doodgeb.) J. T. M. Hollem, geb. van Reusel, d. Overleden: J. H. W. E. Linnemann, man v: n A. M. Muhlhaus, 73 j. B. Groenenberg, d. 2 m. A. Rutgers, d. 4 m. P. 0. Debra, vrouw van G. L. Legein, 25 j. J. A. Barbé, z. 3 m. W. Huibregtse, d. 2 j. Goes. Gehuwd: P. de Jonge, wed", van C. van Loon, 32 j. met J. de Schipper, jd. 25 j. Bevallen: J. Schuurbiers, geb. de Jonge, d. A. C. Wit kam, geb. van de Ven, d. J. Kien, geb. de Jonge, z. C. Duvekot, geb. de Schipper, d. Overleden: F. Kopmels, gehuwd met T. V. Verhage, 47 j. H. Ellefrink, gehuwd met F. C. Vervenne, 54 j. A. M. van der Mark, d. 11 w. Ziekikzee. Bevallen: G. Versepufc, geb. van Erp, d. J. J. Wetting, geb. Versteeg, z. J. van der Ploeg, geb. van Dijke, d. W. C. Guinée, geb. Schouteu, z. A. M. C. Tuijtel, geb. de Boome, d. E. Specht, geb. Schoenma ker, z. H. C. Gillot, geb. Moquette, z. (doodgeb.) C. Els- cot, geb. de Graaf, d. Overleden: S. Bal, wede. van F. Jacobi, 79 j. J. van der Werf, z. 5 m. F. van Damme, z. 2 j. H. Monté, man van H. Lagcher, 64 j. A. C. C. J. van Altena, d. 2 m. Tliermometerstand. 3 Oct. 's av. 11 u. 54 gr. 4 's morg. 7 u. 50 gr. 's midd. 1 u. 62 gr. 'sav. 6 u. 53 gr. Gemeenteraad Tan Middelburg. Zitting van Maandag 3 October. Installatie ledenre sumtie notulen; missive gemaalbelasting; ontslag hulpon derwijzer; adres cellebroers; mededeeling benoeming zetters; aanbeveling lid gezondheidscommissie; voordracht hulponderwijzer; besluit pensioneeren politie-ageiitenbe slissing verzoek Commercie-compagnie; rapport en voor stel financieele commissie schulddelging; benoeming lid gezondheidscommissie; idem hulponderwijzer; idem vaste commissiën; idem stembureau. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren Verbrugge en Luteijn, uitlandig. De heer Rekker komt later. De voorzitter deelt mede dat door gedeputeerde staten dezer provincie geen bedenking is gemaakt tegen 's raads besluit tot toelating der heeren mr. A. J. v. Eekelen en D. A. Dronkers als leden van den raad. Naar aanleiding hiervan stelt hij voor, thans over te gaan tot de installatie van genoemde heeren. Daartoe besloten zijnde, worden deze door den secretaris binnengeleid. Na de voorge schreven eeden te hebben afgelegd worden zij door den

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1