ik verder kunnen doorreizen oin de Pruisische linies te passeeren." Heden kwam een tweede ballon te Tours. Deze werd bestuurd door den heer Lutz, die een invloedrijk democraat in het departement van de Rhone is, en wiens naam dikwijls voorgekomen is hij de gebeurte nissen van den laatsten tijd. „Het uointner van het Journal officiel van den 24™ September ontbreekt helaas aan de collectie die de heer Lutz medebracht. Dit nommer bevat, naar het schijnt, het verhaal van een belangrijk voorval, dat den vorigen avond heeft plaats gehad, en waarbij de afdeeling Mand- hny de stellingen van Villejuit aan de Pruisen heeft ontnomen. Maar het nommer van den 25™ bevestigt, door eenigo toespelingen op de gebeurtenis van den vorigen avond, het bericht dat door een duii nit Parijs naar Rijsel gebracht is. Op het oogeublik dat deze tijdingen uit Parijs kwa men, werden andere berichten van Orleans naar Tours overgebracht. De trocpenafdeelingen die van Orleans naar de spoorwcglijn gezonden waren,om den gang der Pruisen te vertragen, zijn, na een gevecht tusschen Bazoche en Arthenay, naar Orleans teruggetrokken. Te gelijkertijd hebben de militaire autoriteiten van Orleans aan de regeering van Tours depêches gezonden, waarin zij verklaren, dat bij de tegenwoordigheid van het groot aantal troepen van het Pruisische leger de generaals Orleans verlaten en zich naar de andere zijde van de Loire zullen begeven. De stationschef te Orleans deelt tegelijkertijd mede, dat hij zijn materieel naar Blois vervoerde en dat hij de communicatie tusschen Orleans en Tours afsneed. „De Pruisen zullen heden hunnen intocht, in Orleans hebben gedaan. Blois is nu hun laatste stapelplaats, als zij Tours willen naderen. Zij raken dus de linie van de Loire, die in den tegenwoordigen toestand van het Fran- sche leger geen verdedigingslinie zal zijn, daar de Loire een heideland is, doorsneden door beeken die men bijna droogvoets kan overgaan. De verschillende administra ties die thans te Toura zijn, als die van den spoorweg en die van de bank van Frankrijk, hebben het bevel ontvan gen om zich gereed te houden tot vertrek. De leden van het bestuur van Tours zijn vergaderd, om te raadplegen in welke stad zij hun intrek zullen nemen als hun verblijf te Tours onmogelijk wordt. Men denkt dat het bestuur zich dan te Toulouse zal vestigen." Uit Lotharingen. Een Duitsck correspondent schrijft het volgende uit Nancy, de hoofdstad van Lotharingen. „Als men in Nancy niet zooveel Pruisische, Beiersche en Wurtembergsehe uniformen op pleinen en straten zag, zou men racenen dat in den toestand der stad weinig verandering was gekomen. Met handel en nijverheid gaat het goed door de velerlei behoeften die de voort durend doortrekkende troepenafdeelingen hebben, en, hoewel de geest der bevolking goed Fransch is gebleven, komén allen toch daarin overeen, dat de Duitsche solda ten zich tegenover de bevolking zeer goed gedragen. „Dat men ons met onze overwinningen geen geluk wensckt, spreekt wel van zelf, maar dit verhindert niet dat het verkeer tusschen de Fransche burgers en de Duitsche soldaten bijna hartelijk is zoolang het ge sprek niet over politiek loopt. Intnsschen weten de goede menschcn voor het grootste gedeelte niet in de armen van welken heilige zij zich zullen werpen. De keizer heeft ze verraden; van hem en zijn heelen rommel willen ze niets meer hooren. De republiek heeft weinig vrien den, en sedert zij een communistische richting heeft gekregen, zooals te Lyon, Toulouse en Marseille, wil men er niets meer van weten. Voor de Orleans heeft men in deze streek weinig sympathie, en het heeft den schijn alsof men er zich eigenlijk weinig over beklaagt dat de stad, door de vijandelijke bezetting, geen deel aan de verkiezingen voor de constituante kan nemen. „Voor het oogenblik verlangt men naar vrede, hoewel de hoop algemeen is dat de Duitsche legers voor Parijs nog groote nederlagen zullen lijden en daardoor tot minder harde eischen genoodzaakt zuilen worden. Bij de boeren vindt men de meeste berusting in den tegen woordigen toestand en den alles beheerschenden vrensch om, het moge koste wat het wil, door een spocdigen vrede een einde aan den oorlog te maken. „De burgerlijke regeering doet al het mogelijke omalies spoedig te regelen. Graaf llenard, de prefect, is daarbij door de voormalige ambtenaren der prefectuur vrij goed ondersteund. Deze heeren zijn allen vrijwillig werkzaam gebleven, doch verklaren geen traktementen te willen aan nemen. Op de mairie te Nancy is het andersde ambtena ren aldaar wilden alleen hunne hulp verleenenals ze hun traktement bleven behouden, aan welk verlangen ter stond is voldaan, en zoo gaat thans alles geregeld voort. „Op de prefectuur heeft men het druk met het uitrei ken van passen, die men, om de stad gemakkelijker van levensbehoeften te kunnen voorzien, aan vee- en koren handelaars, voerlieden, kooplieden en dergelijke personen afgeeft, en, hoewel men een menigte daarvan gratis heeft uitgereikt, werd toch reeds ongeveer 2000 franken daar voor ontvangen. „Ongelukkigerwijs had men door toegevendheid ook zulke passen aan wagens voor het vervoer van perso nen, waardoor het verkeer in den omtrek geregeld plaats had, uitgereikt, doch op deze wijze, zonder het te ver moeden, gelegenheid gegeven tot een geregelde geheime postverbinding tusschen Nancy en de andere onbezette landstreken. Door vei raad is het gouvernement tot do ontdekking gekomen van een regelmatigen postdienst van Nancy over Mirecourt en Epihal naar Parijs, waar door brieven en couranten in 48 uren naar de hoofdstad werden overgebracht en het voorloopig bestuur spoedig op de hoogte was van alles wat hier omging. Niet alleen is aan deze onderneming een einde gemaakt, maar ook een 300tal zeer belangrijke brieven en meer dan 100 cou ranten zijn in beslag genomen. Uit een der brieven kwam men tot de ontdekking dat de maire van Nancy, die zich gedurende eenige dagen niet bij deDuitsche ambtenaren had vertoond en zich wegens ziekte had laten veront schuldigen, in dien tijd eens naar Parijs was geweest en ongemerkt was teruggekomen. In verscheidene brieven van dames kwam een gebed voor waaraan door de schrijf sters een bijzondere kracht werd toegekend om de spoe dige verdrijving der Pruisen te verkrijgen, en dat door een vroom priester uit Jeruzalem was medegebracht. Andere schrijvers lieten zich gunstig over de Duitsche troepen en lnume bonding tegenover de burgerij uit. „Zelden vindt men bij de ambtenaren of bevolking eenigeo tegenstand. De maire van het stadje Baccarat, in het zuidelijkste gedeelte van het departement, wei gerde echter onlangs zijne medewerking tot regeling van de inrichting en de heffing der belasting. Om een voor beeld te stellen besloot men te toonen hoe onwillige burgemeesters tot hun plicht werden gebiecht. Een commissaris werd met 50 huzaren en 50 infanteristen naar Baccarat gezonden met bevel om den maire af te zetten en zijn adjunct in de plaats te stellen, en daar men behoefte aan voertuigen, hooi en stroo had, die zaken daar zooveel mogelijk terequireeren. Zoogezegd, zoo gedaan. Toen men bezig was met opladen, kwam het bericht dat een sterke afdeeling vrijwillige scherpschutters aanrukte, die men echter gelukkig ont kwam, en met het gerequireerde en de in de haast als gevangenen medegevoerde maire en zeven leden van den gemeenteraad, kwam de troep te Nancy terug. De leden van den raad werden op hun eerewoord terstond in vrijheid gesteld, doch voor den maire, een der rijkste lieden uitliet departement, moest eene boete van 20,000 franken wegens ongehoorzaamheid worden betaald. „Dezer dagen kwamen hier verscheidene officieren van de bezetting van Toul aan. Ieder van deze heeren kreeg een pas, nadat zij de verklaring van op hun eerewoord in dezen oorlog de wapens tegen Duitschland niet meer te zullen voeren er onder hadden geplaatst. Deze passen worden hen meestal in hun kwartiergebraeht. Een dezer heeren vond goed, den ordonnance die hem den pas overbracht, nadat hij dien in ontvangst had genomen, zonder eenige aanleiding buiten de kamer en van de trap pen te gooien, waarop kj terstond werd gevangen ge nomen. „Het verkeer met de Duitsche soldaten heeft op de Fransche gevangenen zoodanigen invloed, dat hier al verscheidene transporten voorbijkwamen, die de wijs van „die Wacht am Rhein" in marschtempo floten. Een nota ris te Nancy heeft reeds bij het gouvernement het voorstel gedaan om een openbare cursus te openen voor het aanleeren der Duitsche taal. Wellicht zal op de scholen, die den 3«» October weder geopend worden, de Duitsche taal thans een belangrijker rol in het onder wijs spelen dan vroeger." iaLjöimjm. Gisteren voormiddag geraakte eene Belgische tjalk, geladen met suikerpenen, welke met de eb de haven te Neuzen poogde binnen te zeilen, op de punt van den Oostdijk aan den grond en zou hoogst waarschijnlijk op die gevaarlijke plaats eu steilen oever, bij hot vallende water, te gronde zijn gegaan. Gelukkig kwam de stoom boot Wester-Sckelde op dit oogenblik van Vlissingen binnen; de gezagv. zette onmiddellijk de passagiers aan wal, stoomde er heen en sleepte het schip in vlot water, zoodat de schipper voor een treffend ongeluk werd behoed. C)cmöclsbmc!)ten. Graanmarkten enz. Axel, 1 October. Tarwe ƒ9.80 a 10.25; rogge ƒ7. a ƒ7.45; wintergerst 6.25 a ƒ6.55; zomer dito ƒ6.05 a ƒ6.25; haver f 3.75 a 4.20; paardenboonen ƒ7.45 4 7.95; duivenboonen a groene erwten 7.95 a 8.40; gele dito 8.05 4 8.40; Koolzaad 4 Rotterdam, 3 October. Tarwe was middelmatig aan gevoerd en onveranderd; jarige 9.50 4 11mindere 8.50 a 9.25; nieuwe ƒ9.75 4 10.25; mindere 9 4 ƒ9.75. Rogge met ruimeren aanvoer prijshoudend; Zeeuw- sche en Vlaamsche 7.25 4 ƒ8; Noord-Brabantsche 7 4 ƒ7.50; gerst met beperkten handel prijshoudend winter 5.70 4 ƒ6.30; zomer 5 a 6.20; door grooten aanvoer van haver was de stemming flauwer laDge 3.50 a 4 korte ƒ34 f 4.50blauwe erwten onveran derd 9 a 9.25bruine boonen 1 lager, 12.50witte boonen f 1 lager, f 11.50 a 12. Prijzen Tan effecten. Amsterdam 3 October 1870. Nederland. «Certific. Werkelijke schuld 2\ pet. 52 .j- *dito dito dito 3 62-£ «dito dito dito 4 83^ dito exploitatie Ned. staatssp. 88 Rusland. «Obligatiën 1798/1816 5 92 «Certific. adm. Hamburg 5 65-} «dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 751 «Cert. ƒ1000 1864 5 9U «dito ƒ1000 1866 5 9U «Loten 1866 5 205j- *Oblig. Hope Co.'Leening 1860 4i 801 «Certific. dito4 81| *Inscript.Stieglitz&Co.2L'a4eL. 4 8 Li «Obligation 1867 4 86 «Obl. 1869 4 86 «Certificaten 6 «Aand. spoorweg Gr. Maatsck. 5 209 *Ob3ig. dito 4 «dito dito 4i dito spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez Orel 5 83 s dito dito Gharkow Azow. 5 Polen. «Sehatkistobligatiën-4 84 Oostenrijk. «Oblig.metall.in zilver Jan.Juli 5 51f «dito dito April/Oct. 5 52 «dito in papier Mei/Nov. 5 J&rt «dito dito Febr./Aug. 5 *4^ Italië. Leening 18615 49 i Spanje. «Obligatiën.2| thans 3 -dito 18673 2JA «dito Binnenlandsche3 Portugal. «Obl. 1856—1863 3 «dito 18673 -Jol Turkije. dito (binnenl.) 5 40* Egypte. dito 1868 .7 n Amerika. «Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 «dito dito dito (1904) 5 901 «dito dito dito (1882) 6 94? «dito dito dito (1885) 6 9oI'ff «Obl. Illinois7 «dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 dito St-Paul Pac. Spw. Ie sec. 7 dito dito dito 2e sec. 7 82 dito dito 1869 dito 7 83£ Grenada, dito afgestempeld6 Venezuela dito3 8 Prijzen van coupons. Amsterdam, 1 October. Metall. 19.60; Dito zilver ƒ24.15. Dito Eng. per ƒ11.80; Eng. Russen per Eng. Portugal per Fransche Belg. f 55&; Pruis, ƒ341; Hamb. Russen 28£; Russen in Z. R. 28Pools, in Fl. Spaans, Auierik Dollars ƒ2.38; dito papier f2: Spaans.-Frans. Jiöucrtcnticn. Trof mij vóór 14 maanden de gevoeligste slag door het overlijden van mijnen dierbaren echtgenoot, heden be haagde het den Almachtige van onze zijde weg te rukken mijne geliefde jongste dochter PIETRONELLA CORNE LIA, in den bloeienden leeftijd van 19 jaren, na een smartelijk lijden van 14 dagen, doch wij hopen Gode te zwijgen en in Zijnen wijzen wil te berusten. Middelburg, Wed. J. WEIJNMAN, 2 October 1870. en Kinderen. Heden morgen overleed onze geliefde zuster SUSAN NA VOLKERS, na een langdurig lijden, in den ouder dom van bijna 59 jaren. Vrouwepolder, CH. VOLKERS Az. 2 October 1870. J. VOLKERS Az. Algemeene en bijzondere kennisgeving. Heden overleed mijne echtgeuootc ADRIANA VAN HELMOND, in den ouderdom van 51 jaren, na een smartelijk doch geduldig lijden van éen jaar. Middelburg, 1 Oct. 70. J. DE VRIES en kinderen. Algemeene kennisgeving.

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3