ren. Zij staat namelijk tusschen Wagenman, Tweelingen, Stier en Orion in. (Arnh. Ct - Op 30 September is in Groot Britannië een nieuwe postwet in werking getreden, bepalende dat binnen bet koninkrijk voor een halven stuiver zullen verzonden worden1°. een postkaart2». een pakket boeken of sta len, wegende 2 onsen, met verhooging van een halven stuiver; voor elke 2 onsen meer; 3°. een nieuwsblad, met of zonder bijvoegsel. Thermometerstand. 1 Oct. 'sav. 11 u. 54 gr. 2 'smorg. 7 u. 50gr. 's midd. 1 n. 65 gr. 'sav. 6 u. 60 gr. 'sav. 11 u. 54 gr. 3 's mor. 7 u. 50 gr. 'smidd. 1 u. 65 gr. 'sav. 6 u 62 gr. öuitenlanö. Algemeen overzicht. De verschillende berichten die van het oorlogstooncel komen luiden zoo tegenstrijdig, dat het onmogelijk is met zekerheid te zeggen wat er eigenlijk is voorgevallen. De Franschen spreken nog altijd van belangrijke voordeelen bij Parijs, zoowel als te Metz, terwijl een officieel telegram uit het Duitsch hoofdkwartier verze kert, dat de Fransche troepen, die op den 30tn September uitvallen uit Parijs hebben gedaan, met belangrijke ver liezen weder binnen de versterkingen zijn gedreven. De mededeelingen van the Times omtrent de gevech ten te Metz op den 27en luiden gunstig voor de Duit- schers, en de tijdingen uit Tours verzekeren thans dat generaal Bourbaki op dien dag een gelukkigen uitval heeft gedaan en de Pruisen tot Briey heeft teruggeworpen. Geen wonder dat men wanhopig uitroept. „Wat is waar heid?" De Fransche regeering neemt intusschen nog alle mo gelijke maatregelen om het land in staat van tegenweer te brengen, en heeft, bij decreet van 30 September, aan de prefecten opgedragen om een nationale garde te mobiliseeren uit al de manschappen van 20 tot 40 jaren, die zich daartoe zullen aanmelden. Of dat getal wel groot zal zijn mag men betwijfelen, na de laatste gebeurtenis sen te Tours, die het bewijs leveren dat de administratie en de krijgstucht veel te wenscheu overlaten en het vermoeden doen ontstaan dat de regeering gebrek aan geld krijgt. De verkiezingen voor de Constituante zijn nu bepaald op den 16in October. Het is wel mogelijk dat tegen dien tijd het voorloopig bestuur zijn zetel reeds heeft geves tigd in Toulouse, de hoofdplaats van het departement Opper-Garonne, een der zuidelijkste van Frankrijk, daar de Duitsche legerscharen meer en meer op Tours aan rukken, waar de toestand volgens de laatste berichten ook door inwendige verdeeldheid onhoudbaar schijnt te worden. Op zijn terugreis van Petersburg zal de heer Thiers Weenen bezoeken, en daarna zich naar Florence begeven, alwaar, evenals in geheel Italië, tegenwoordig hevige agitatie heerscht, tengevolge van de gebeurtenissen te "Rome. Op verscheidene plaatsen, zooals te Brescia, Bo- ogna,Parmaen Ancona,hebben bewegingen plaats gehad °ie niet ten gunste der monarchie waren, maar het ge volg van Mazzinistischen invloed, en waarop verschei dene arrestatiën volgden. Het ministerie bespoedigt de voorbereidende maatregelen om den zetel van het bestuur te Rome te vestigen, teneinde daar behoorlijk te zijn ingericht voordat Europa tijd zal hebben gehad daarover te denken. Er zijn nog geen bepalingen gemaakt omtrent de bijeenroeping der kamer van afgevaardigden. Het ple- biscit over de vereeniging der Romeinsche provinciën bij het Italiaansche koninkrijk zal den 2cn October plaats hebben, waarop dan de algemeene verkiezingen voor de kamer zullen volgen, die vervolgens deannexatie van den Pauselijken staat kan bekrachtigen. De ministerraad schijnt echter geneigd te zijn om die annexatie voorloopig door een koninklijk besluit te doen vaststellen, dat dan later door de wetgevende macht tot wet zou kunnen worden verheven. De paus heeft, naar men verzekert, aan zijn getrouwe volgelingen verboden aan de volksstemming deel te nemen, zelfs omin ontkennenden zin te stemmen. Het wordt echter betwijfeld of hieraan veel gevolg zal worden gegeven, vooral als men opmerkt dat de inwoners van het gedeelte van Rome dat de Italianen aan den paus willen overlaten, de citta Leonina, er op aandringen om hun stem evenzeer als hunne medeburgers uit te brengen. The Daily Telegraph verklaart te kunnen verzekeren, dat het vertrek van den generaal Ignatieff, den Russischen gezant bij het hof van Turkije, naar Odessa niets te ma ken heeft met de politieke quaestie, maar alleen het ge volg is van particuliere omstandigheden. JLaatste berichten. Rome. De uitslag der volksstemming over de vereeniging der Romeinsche provinciën met het koninkrijk Italië is, voor zooverre die bekend is, dat in Rome zijn uitgebracht 40,805 ja's en 46 neen's en in de provinciën 6406 ja's en 22 neen's Londen. Volgens the Standard zal een gedeelte van het leger van generaal von Werder, dat Straatsburg heeft ingeno men, naar Parijs vertrekken en een ander gedeelte naar Lyon. Versailles. Officieele depêches van het Duitsch hoofdkwartier beweren dat de uitval, den 30cn September door de Pa- rijsche bezetting ondernomen, aan deze 1200 dooden en gekwetsten gekost heeft. Van de Duitschers sneuvelden slechts 80 man en werden 120 gewond. Weenen. Door eenige onzer dagbladen wordt het bericht tegengesproken, dat door Rusland buitengewone krijgs toerustingen worden gemaakt, en tevens verzekerd dat de verhouding der hoven van St.-Petersburg en "Weenen niets te wenschen overlaat. Frankrijk. Tengevolge van gebrek aan levensmiddelen en het achterblijven der soldij zijn de vrijwillige scherpschut ters te Tours tot muiterij overgeslagen die een ernstig karakter heeft gekregen, daar zij de stad dreigden te plunderen en officieren en manschappen op elkander hebben geschoten. Het voorloopig bestuur heeft een gedeelte der man schappen naar Orleans laten vertrekken, teneinde daar door in de stad gemakkelijker de orde te kunnen be waren. Deverkiezingen voorde Constituante zijn bepaald op 16 October. Het voorloopig bewind heeft met betrek king tot die verkiezingen eene proclamatie uitgevaar digd, waarin het herinnert, dat de verkiezingen oorspron kelijk op den 16C(I October bepaald waren, doch later op den 2en Octoberwerden vastgesteld, teneinde daardoor eene wapenschorsing te bespoedigen, doch dat de onaan nemelijke voorwaarden van den heer von Bismarck het besluit badden doen nemen de verkiezingen te verdagen. „Thans vraagt men, zoo luidt de proclamatie, dat het algemeen stemrecht uitspraak zal doen, dat de Consti tuante zal vergaderen voor den dag waarop het republi- keinsche bestuur een beroep zal doen op de toewijding en den moed der Parijzenaars om de bevrijding te helpen tot stand br^jgen. „Indien wij nog zullen strijden, dat dan de vergadering zelve aan het leger dat Parijs moet redden de vaderlands liefde, geest en de onderscheiding geve, die het aan moedigen." De verkiezingen zijn volkomen vrij en de proclamatie beveelt de orde en de rust aan die in overeenstemming zijn met het gewicht der omstandigheden. Het voorloopig bewind te Tours heeft van iemand die van Metz kwam berichten van generaal Bazaine ontvan gen, die vermeldde dat op den 31cn Augustus belangrijke voordeelen op de Duitschers waren behaald, en niet min der op den 23cn en 27en September. Op laatstgenoemden dag had generaal Bourbaki een schitterende uitval gedaan, waarbij hij de Duitschers tot Briey had teruggedrevenBazaine had nog een leger van 100000 gezonde soldaten en de stad was voldoende voorzien van levensmiddelen en munitie. De nationale garde had op zich genomen om de stad te verdedigen, als Bazaine mocht slagen zich een weg door den vijand te banen. De vloot uit de Oostzee is te Cherbourg aangeko men. Van de beide andere eskaders kruist het eene in de Noordzee en het andere in het kanaal om de kusten te beveiligen tegen een eventueelen aanval der Duit sche vloot. Saint-Cloud is tot nogtoe niet door Duitsche troe pen bezet. De laatste berichten uit Lyon melden dat de orde aldaar weder geheel is hersteld. De berichten van de voordeelen door de Franschen op den 28«" en 29*n September hadden te Brussel een zoo groote agitatie doen ontslaan, dat de geheele stad in beweging was, en men b. v. 1' Indépendance van Pruisischgezindheid beschuldigde omdat hij die berich ten niet vermeldde. De redactie van het blad besloot zich zekerheid te verschaften en telegrapheerde naar Valenciennes, alwaar de depêche, die de berichten be vatte, zou zijn aangeplakt. Het antwoord uit Valen ciennes was: „Er is hier niets aangeplakt. De tijding is valsch." - De generaal Uhrich, de verdediger van Straats burg, is te Tours aangekomen en door de leden van het voorloopig bestuur zeer hartelijk ontvangen. Te Tours hoorde men gisteren kanongebulder in de richting van Pont :i Mousson. Duitschland. Uit Ferrières wordt van den 30en September officieel naar Berlijn bericht, dat op dien dag verscheidene Fransche linietroepen Parijs hebben verlaten en het zesde Duitsche legerkorps aangegrepen, terwijl te gelij kertijd de voorhoede van het 5e korps door drie bataljons werd aangetast. Een brigade aanvaardde den strijd tegen het lle korps. Na een gevecht van twee uren, waarin zelfs onze reserve niet werd gebruikt, trok de vijand zich met groote haast en belangrijke verliezen binnen de forten terug. Wij hebben eenige honderden gevangenen gemaakt, en kunnen onze verliezen, die echter niet belangrijk zijn, nog niet opgegeven. De kroonprins was Lij den strijd aanwezig. Men verwachtte Ferrières ieder oogenblik de aan komst van zwaar belegeringsgeschut en dat het hoofd kwartier zal worden verlegd. Het zware geschut dat bij het beleg van Tours is gebruikt wordt niet naar Parijs vervoerd, doch heeft een andere bestemming, die echter nog niet wordt gemeld. Er wordt ijverig gewerkt aan de herstelling van bruggen en tunnels om het vervoer van materieel gemakkelijker te maken. Van de vrijwil lige scherpschutters ziet men in de omstreken van Parijs geen spoor meer. Generaal Vogel von Falkenstein, bevelhebber in de noordelijke provinciën, heeft de buitengewone bepalingen voor de scheepvaart in de zeestreken van zijn komman dement opgeheven. De koning van Pruisen heeft 5000 thalers gegeven om onder de noodlijdenden te Straatsburg te worden verdeeld. De generaal Loevenfeld, gouverneur-generaal van Posen, is benoemd tot inspecteur der beide legerkorpsen der reserve te Glogau en te Berlijn. Te Daily News wenscht Duitschland geluk met den uitslag van de benoeming van den heer Delbrück te Munchen, waardoor de hoop op het vestigen der Duit sche eenheid zeer i3 toegenomen. Een officieel bericht uit Mundolsheim vermeldt dat de Duitschers in Straatsburg een aantal van 1070 kanonnen hebben gevonden en in de bank een som van 2 millioen franken, die het eigendom waren van den staat, benevens 8 millioen waarvan men niet wist aan wien ze behoordeu. Volgens de Staats-Anzeiger bedraagt het aantal Fransche gevangenen in Duitschland thans 150,000. Te Berlijn is een bureau ingericht waar men inlichtingen omtrent de gevangene officieren kan verkrijgen. Uit Tours. Eene correspondentie uit Tours van den 28cn Septem ber bevat het volgende „Er is bepaald dat de tijdingen uit Parijs door middel van luchtballons naar de provincies zullen worden overgebracht. De heer Jules Duruof, die het eerst de verbazingwekkende en gelukkige reis heeft gemaakt, waaraan de regeering van Tours de mededeelingen van Parijs van den 18cntotden 23e" September te danken had, heeft aangekondigd dat er na de zijne nog, bij gunstig weder een of tweemaal in de week, andere luchtballons zouden volgen. Ik weet niet of ik u gezegd heb dat de heer Jules Duruof een luchtreiziger van beroep is. Hij heeft langen tijd de broeders Godard op hunne luchtrei zen vergezeld. Hij is het ook die zoo dikwijls den lucht ballon bestuurde, waarin de heer Wilfrid de Fonvielle zijne talrijke proefnemingen, waarvan hij de resultaten aan het instituut mededeelde, heeft genomen. „De heer Duruof is zoo geoefend in het besturen van de luchtballons, en hij heeft zooveel zelfvertrouwen, dat hij beweert naar Parijs terug te zullen zweven, wanneer zijn ballon weder in orde is. Hij geeft aan hen die hem over zijne stoutmoedigheid onderhouden, ten antwoord; „„Het is voor mij niet moeilijker om binnen Parijs te komen dan om er uit te komen. Het is waar, ik kan niet verzekeren dat ik meer kans heb in het Champs de Mars dan op de Place de Vendöme neêr te dalen. Maar de om trek van Parijs is groot genoeg om kans te hebben dat ik er in zal komen. Indien de kans onmogelijk werd, zon

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 2