OURANT. N°" 235. Dinsdag ©tnncnlaitö. 1870. 4 October. IJITGELflOTE AAiVDEELES HV PBOf lHiCIALE CiELOEEEmEK. De Gedeputeerde Staten van Zeeland, Gezien het proces-verbaal der krachtens hei besluit der vergadering van den 9 September 1870, n°. 89, op den 29 dier maand, ten overstaan eener commissie uit hun midden, in het openbaar gedane UITLOTING van aandeelen, elk van duizend gulden, in na te noemen provinciale geldleeningen Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden: 1°. dat van de provinciale geldleeningen voor de ver betering der middelen van gemeenschap in Zeeland zijn uitgeloot: van de leening van f 150,000, twintig aandeelen, genummerd 16, 19, 31, 36, 38, 51, 68, 90, 93, 91, 98, 99, 107, 127,133,134,138, 141, 142 en 147, van de lecning van 550,000, mede twintig aandeelen, genummerd 11, 25, 33, 71, 89, 95,' 117, 179, 188, 195,210,257,268,330,343, 351, 352, 423, 491 en 495; 2°. dat van de provinciale geldleeningen voor de instandhouding van de stoombootdienst op de Wester-Schelde, zijn uitgeloot: van de leening van 40,0!)0, twee aandeelen genummerd 16 en 40, en van de leening van f 50,000, mede twee aandeelen genummerd 24 en 25 3°. dat de voorschreven vier en veertig aandeelen op den 1 Januari 18Tl ten kantore van den be taalmeester te Middelburg zulleu worden afgelost, elk aandeel met duizend gulden, tegen overgifte van bet bewijs van aandeel met de daarbij behoo- rende niet verschenen rente coupons. Middelburg, den 1 October 1870. De Gedeputeerde Staten voornoemd, R. W. VAN LIJDEN, Voorzitter. BUTEUX, Griffier. Uliddelburg 3 October. In de atdeelingen der tweede kamer is het onderzoek der begrooting van Nederlandsch-Indië voor 1871 jl. Za terdag ten einde gebracht. Heden i3 een aanvang ge maakt met het onderzoek der staatsbegrooting. In de heden namiddag gehouden zitting van den ge meenteraad van Middelburg zijn de nieuw benoemde leden, de heereu mr. A. J. van Eekelen en D. A. Dronkers, geïn stalleerd. Bij eene ingekomen missive van gedeputeerde staten dezer provincie is de raad uitgenoodigcl zich vóór den November a. aan het departement van binnenlandsche zaken te verklaren, of hij voor 't laatst nog gebruik wenscht te maken van den bij de uitzonderingswet toe- gestanen termijn tot heffing van plaatselijke verbruiksbe lastingen (gemaalbelasting). Deze missive is gesteld in handen der financieele commissie. Aan den heer J. P. van Ivamer is, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als hulponderwijzer op school E. Tot hulponderwijzer op school C is benoemd de heer S. K. C. Pieterse, laatst hulponderwijzer te Vlaardingen. Op een adres van de cellebroers, houdende verzoek om een kleine tegemoetkoming als gratificatie, waarop door burgemeester en wethouders ongunstig is geadvi seerd, is de beslissing aangehouden. Door den voorzitter is medegedeeld dat tot leden van het college van zetters zijn benoemd de heeren H. J. Dronkers, D. Jeras M Kz., J. de Kanter, J. J. van der Harst Az., K. Baart cn J. M. Boone Tot lid ^der gezondheidscommissie, in de plaats van dr. J. C. van den Broecke, is benoemd dr. Y. Keyzer. Het voorstel des voorzitters tot pensioneering van do agenten van politie P. de Gloe, P. Ets en D. Gans, tot een bedrag van twee-derden hunner jaarwedde, is aan genomen. Het in de vorige zitting ingekomen verzoek van den raad van toezicht der Commercie compagnie, om uitleg ging van art. 5 van het contract van erfpacht, is inge willigd. Door den voorzitter is, namens de financieele commis sie, mededeeling gedaan van de ontvangst van een zeer uitvoerig rapport van eeu commissie uit haar midden, betreffende het beramen van conversie- en leeningsplan- nen. De conclusie van dit rapport strekt, om burgemees ter en wethouders met de financieele commissie te machtigen, om met de Maatschappij van gemeente-crediet te Amsterdam onderhandelingen aan te knoopen over het sluiten eener leening van f 500,000, waarvan de bepaalde bestemming is a een vrijwillige aflossing, dei- stedelijke gevestigde schulden, op nader vast te stellen wijze; b bestrijding der kosten van buitengewone wer ken, nader te bepalen. Voorts heeft de benoeming plaat j gehad van de leden der vaste commissiën, alsmede van het stembureau voor de aanstaande verkiezing van een lid van do tweede kamer der staten-generaal. De Staats-courant van Zondag en Maandag 2 en 3 dezer bevat bekendmakingen van den minister van finan ciën, dat gelegenheid bestaat tot in dienst stelling van klerken bij de rijks-telegraaf en van leerlingen-telegrafist. Voor laatstgenoemde betrekking kunnen echter alleen in aanmerking komen zij die -het getuigschrift van het eindexamen voor de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus hebben verkregen. De verdere vereischten zijn in de Staats-courant opgegeven. Onderwijs. De uitslag van het in September te Utrecht gehouden staats examen voor de militaire studenten bij de genees kundige school te Amsterdam is geweest ais volgt Ge heel voldaande studenten N. L. Hoewerda, J. H. Hein tjes, J. A. v. Leeuwen, P. G. J. Van Oppenraay, C. J. A. Seiguette en J. C. Caerthé, candidaat-artsen. In het eerste gedeelte voldaan de studenten C. W. P. Dekema, G. H. Schlencker, W. n. van der Veen* G, A. Harema ker, J. Bijleveld en C. C. H. Munting.; Voldaan in het literarisch gedeelte: de studenten J. W. Hofman, P. A. Mensert, H. van Dam, R. A. J. Snethlage, A. A. J, Quanjer, J. H. P. Walraven, J. B. van Delden, F. J. Mi- chelsen, J. Visser, F. A. Schnell, F. G. A Httber, P. A. de Ligny, J. C. P. R. Christan en L. F. Boekelman. On der het getal candidaten dat zich voor bedoeld examen had aangediend zijn eenjgen wegens ziekte verhinderd geweest op te komen. De gemeenteraad van Harlingen heeft benoemd tot leeraar in de staathuishoudkunde aan de hoogere bur gerschool en burger-avondschool mr. F. H. de Veije, te IJselstein, en tot leeraar ia het boekhouden de heer Y. Kuipers, te Harlingen. Het departement 's Hertogenbosch der Maatschap pij tot nut van't algemeen heeft besloten tot oprichting eener school van middelbaar onderwijs voor meisjes. Er is f 16,000 beschikbaar gesteld voor kosten van aankoop van bet gebouw en eerste inrichting. Kerknieuws. Gisteren namiddag hield de heer A. Mac Pherson, beroepen predikant van Montfoort, bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Axel zijne intreerede, naar aan leiding van Efeze 619. Door den bisschop van Haarlem zijn benoemd tot land-deken van bet district Alkmaar en tot pastoor van de St. Laurentius parochie te Alkmaar de heer J. H. Riischeblatt, thans pastoor te Zierikzee, en tot pastoor te Zierikzee, de heer G. H. Spiekerman, thans kapelaan te Leiden. Marine en leger. Eergisteren zijn te Hellevoelsluis buiten dienst gesteld degepantserde drijvende batterij de Draak, kommandant de kapitein ter zee O, J. Damme; het gepantserd ver- dedigingsvaartig Boreas, kommandant de luitenant ter zee 1« klasse K. W. E. von Leschen, en de gepantserde kanonneerboot n°. 10, kommandant de luitenant ter zee lé klasse L. G. C. van Wacbendorff van Rijn. Zr. Ms. stoomschip de Dommel, op de Vlie-reede ge stationeerd geweest, is in bet begin dezer week te Nieuwe- diep geretourneerd en wordt thans uitgerust ter opvol ging zijner primitieve bestemming: West-Indië. Ook hét voor'den loodsdienst in Oost- lndië bestemde stoomschip de Argus wordt eerstdaags weder bemand, om de reis daarheen te aanvaarden door het Suezkanaal. Gemengde berichten. Als eene bijzouderheid wordt ons medegedeeld, dat gedurende de maand September de aangiften van over lijden bij den burgerlijken stand alhier het voor dezen tijd des jaars zeer lage cijfer van achttien niet over schrijdt, en dat tusschen 20 en 29 September geen enkel sterfgeval is aangegeven. In een cloor den heer Domela Nieuwenhuis te Har lingen belegde vergadering van ingezetenen is een con cept-adres aan Z. M. den koning, betrekkelijk den af stand van het recht van oorlogsverklaring, goedgekeurd. Te Almelo is gelijksoortig adres aan de tweede kamer der staten-generaal vastgesteld. Te Vlaardingen heeft een veertigtal leden van verschillende leesgezelschappen eene afdeeling van den Internationalen vredebond gevormd. Volgens bet Handelsblad heeft de naamlooze ven nootschap Fabriek van stoom-en andere werktuigen onder de firma Paul van Vlissingen en Duclok van Heel welke vóór eenige maanden na veel moeite een half mil- lioen ter voortzetting harer werkzaamheden heeft ver kregen, jl. Vrijdag surséance van betaling gevraagd. Het voorstel van den heer Hartogh Heys van Zou- teveen te Delft om, te beginnen met 1871, de kermis definitief af te schaffen, is door den gemeenteraad aldaar met 11 tegen 8 stemmen verworpen. Zaterdag middag heeft de inschrijving van Z. K. II. prins Alexander als student te Leiden plaats gehad. Het gebruik van luchtballons in den oorlog had, volgens the Times, het eerst plaats in het jaar 1794. Toen de Oostenrijkers door generaal Jonrdain uit Lut- tiek verdreven waren, trokken zij zich in een sterke stelling terug en verschansten zich aldaar om verster kingen af te wachten. Eer die echter aankwamen wer den de Franschen aangegrepen en gedwongen zich na een hevigen strijd over te geven. De overwinning der Franschen schreef men voornamelijk daaraan toe, dat zij door twee luchtvaarders zeer nauwkeurig over destelling en de bewegingen der Oostenrijkers waren ingelicht. Ook vroeger bij de belegeringen van Mainz en Ebreu - breitstein en bij den slag van Fleurus hadden de Fran schen zich met goed gevolg van luchtballons bediend. Terzelfdertijd werd in Frankrijk voor het eerst de telegraaf, bestaande uit een stang met twee armen, eene uitvinding van Chappe, aangewend. De vereenigde legers stonden toen in de Nederlanden en een telegra fische lijn liep van Parijs naar Rijssel, waardoor korte berichten met groote nauwkeurigheid spoedig konden worden overgebracht. Het bericht der wederinnaine van Lesle bereikte in een uur Parijs. Jl. Donderdag avond kwamen te Oudenbosch de eerste Nederlandsche zouaven uit Italië aan. 't Waien F. Seeling uit Amsterdam, Bol uit Bloemendaal, van der Veen uit Amersfoort, Versteeg uit Veere cn liutte uit Wijchen. Seeling had in Italië eene wond aan het hoofd bekomen, dochzij was zoo goed als genezen. Volgens hunne verklaring, waren zij gedurende hunne reis door Duitschland op het liefderijkst verzorgd en hadden zij er overvloed. {Maasbode.) De planeet Jupiter is thans weder een schitterend voorwerp aan den nachtelijken hemel. In het begin dezer maand komt z:j even vóór 9 uren, op het einde reeds te 7 uren in het noord-oosten op, en is dan den geheelen nacht omgeven door een schitterenden mantel van ster-

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 1