Éjanïrrlsbmcljtm. JiiUHTtenticn. AANKONDIGING. Jhr. JI'. J. G. 11. VAN TETS VAN G01IDRIAAN, late hem flink zweeten en rollehemin dien toestand door het stof. Daarna trekke men hem een blauwen kiel aan, met een weinig rood op den mouw, geve hem een geweer waarmede hij niet kan omgaan, een bajonnet die hij niet weet te gebruiken en munitie waarmede hij zijn geweer niet kan laden. Vervolgens late men hem eens of twee maal daags marcheeren en bekommere zich overigens zoo min mogelijk over hem. Men geve hem officieren die nooit gediend hebben en die hij uit den grond van zijn hart haat. Als hij geen dienst heeft en dat is voor 11/12 van den tijd het geval dan vertelle men hem onophoudelijk van de algeraeene wapening en brenge hem tot het geloof dat hij en zijns gelijken bestemd zijn om den krijgsroem van Frankrijk weder te herstellen. Als men dat alles gedaan heeft, dan kan men zich in hem een tamelijk goede voorstelling van de Fransche mobiele garde maken. Volgens berichten van Fransche krijgsgevangenen en uit onderschepte brieven bestaat de bezetting van Metz uitsluitend uit mobiele garde. Het leger is rondom de vesting gekantonneerd. Volgens berichten uit Lyon aan the Times van eergisteren had er den vorigen dag eene demonstratie tegen het gouvernement plaats gehad. De generaal Cluseret was het stadhuis binnengedrongen en had de menigte toegesproken. Spoedig was de nationale garde echter onder de wapenen geroepen, die den generaal Cluseret en de verdere leiders der ultra's arresteerden en de rust herstelden. Het gouvernement der nationale verdediging heeft op 20 September eene door alle leden onderteekende proclamatie uitgevaardigd, waarin het verklaart dat zij de politiek oin geen duim gronds en geen steen der vestingen af te staan, tot het uiterste zal handhaven en dat de geruchten omtrent het tegendeel ongegrond zijn. Uit den publiek geraaakten brief van den bankier Jecker aan den heer Conti, chef van het kabinet des keizers, blijkt dat de hertog de Morny zich ten aanzien van Jecker had verbonden om tegen dertig percent der winst de bons door het Mexicaansch gouvernement te doen betalen. Nadat de hertog de Morny overle den was hield de bescherming van den bankier Jecker, welke zich ook tijdens het keizerschap van den Oosten- .rijkschen aartshertog Maximiliaan had geopenbaard ge heel en al op. Uit eene gevonden nota van keizer Napoleon aan het hoofd van zijn kabinet gedicteerd, blijkt dat het door hem noodig werd geacht om vast te stellen dat er geen Belgische nationaliteit bestaat. Daar het kabinet te Berliju van den anderen kant geneigd is om met Frankrijk in de schikkingen te treden, welke Frankrijk noodig acht daarmede te nemen, zou er een geheime overeenkomst kunnen worden getroffen, waardoor beide partijen werden verbonden. D it zon moeten strekken om het vertrouwen to winnen van Pruisen, en te doen zien dat Frankrijk het toekomstig lot van België met Pruisen wil regelen en te Berlijn toonen dat de keizer ergens anders dan aan de Rijngrenzen de sedert de laatste gebeurtenissen in Duitschland noodzakelijke uitbreiding van grondgebied zoekt. Volgens het dagblad 'lElecteur libre is Versailles door een Duitsch legerkorps van tachtig duizend man bezet. De nationale garde is door do Duitschers niet ontwapend, maar doet dienst als politio-macht in de stad." De Fransche vloot uit de Oostzee is, met achterla ting van twee eskaders in de Noordzee, te Cherbourg binnengcloopen. Volgons te Tours uitgegeven decreet wordt de or ganisatie bevolen der mobiel verklaarde nationale garde zullende bestaan uit vrijwilligers en uit alle weerbare mannen van 21 tot40jaren. Bij een ander decreet worden de bestaande korpsen scherpschutters ter beschikking gesteld van het departement van oorlog. De overgave van Totil. De volgende bijzonderheden omtrent de gebeurtenis sen te Toul worden door Julius von Wickede medege deeld: „Met ontzettend veel moeite waren onze 24ponders op den top van den berg St. Michel gebracht, die zich op een afstand van ongeveer 20C0 passen van de stad tot een hoogte van 1000 voeten verheft, en waarvan men een vrijen blik op de vesting heeft. „Het was een fraaie heldere Septembermorgen toen ik daar bij de batterij plaats nam en met mijn verrekijker alles in Toul kon waarnemen, zelfs de bewegingen dei- enkele posten in hun roode broeken op de wallen. Spoe dig begon van alle kanten de donder van het geschut, en, had ik mij vroeger wel eens verbaasd over de geringe uitwerking van een bombardement, als wij met Fransche bommen uit de gladde Fransche kanonnen schoten, deze beschieting had reeds binnen een kwartier gewichtige gevolgen. Onze kanonnen schoten uitmuntend en men kon duidelijk de gaten in de groene wallen der stad opmerken, als een kogel had getroffen. "Van alle kanten bulderde het tegen de stad, overal dreunde het kanon vuur, allerwege zag men de vlammen der stukken en in hooge bogen floten de granaten door de lucht, tot zij knetterend op het doel uiteensloegen. „Het heeft een daemonischen invloed, als men zich in eene batterij bevindt, die in volle werkzaamheid is tegen eene vestingonwillekeurig wordt men met hart en ziel artillerist, gaat de werking van ieder schot na, en verheugt zich levendig als het goed getroffen heeft en men de schade kan waarnemen, terwijl men zich teleur gesteld gevoelt als een kogel doelloos neervalt. Ik kan niet ontkennen dat de kruitdamp en het kanongebulder iets aantrekkelijks voor mij hebben. De manschappen die de stukken bedienden waren allen flinke Pommerschen, Mecklenburgers en Holsteiners, die rustig aan hun ka nonnen werkten en ieder schot in hun plat Duitsch eene opmerking nazonden, zoodat ik dikwijls hartelijk moest lachen. „De Fransche granaten deden ons weinig schade, maar bijna nog meer de geweren, waarmede de vijand op 1500 of 1800 passen trof. Zoodra men over de borst wering der batterij keek, floten eenige kogels rondom de ooren. Zoo was ik eens al pratende met mijn geleide een weinig zijwaartsvgegaau toen een der artilleristen mij toeriep: „„pas op, heer ritmeester, de kerels schieten op u." NauweJijks was het gezegd of een kogel floot tus- schen ons door en had nog zooveel kracht, dat hij achter ons in den dikken tak van een boom drong. „Dat onze kogels goed troffen kon men zien aan de rookzuilen die overal in de stad opstegen. Tegen 4 uur des namiddags donderde en kraakte het aan alle kanten, rondom en boven de stad, en overal stegen groote wolken kruitdamp omhoog toen plotseling op den toren 'der stad een groote witte vlag werd geheschen. Terstond zwegen alle batterijen en reed een Pruisisch militair naar de stad, die spoedig daarop met deu kommandant der vesting, kolonel Hueck, terugkwam. Na langdurige onderhandelingen werden de punten der capitulatie tus- schen de kommandant en den groothertog van Mecklon- burg-Schwerin vastgesteld, en, bij het flauwe licht eener stallantaarn, onderteekend. De bezetting van 2500 man werd krijgsgevangen, doch de officiereu kon den zich begeven waarheen zij wilden, onder belofte van in dezen oorlog de wapens tegen ons niet meer te zullen voeren; 17 hoofdofficieren, waaronder de kommandant, verkozen de krijgsgevangenschap boven de vrijheid. De kommandant gaf' als reden voor de overgave op, dat hij nog slechts voor twee of drie dagen munitie had en dus de stad niet langer kon houden, terwijl zij in dien tijd zonder doel geheel zou zijn verwoest, en dat de mobiele garden te weinig geoefend waren om een storm te kun nen afslaan. „Nog denzelfden avond marcheerde de bezetting naar buiten en kampeerde op eene weide, terwijl de belege raars de stad bezetten. Eene wandeling in de stad gaf verschillende eigenaardige indrukken. In de voorstad zag men eenige geheel- en andere half uitgebrande huizen; de brug over het kanaal hadden de Franschen laten springen, zoodat men over steenen en blokken hout er half moest doorwaden. In de straten zag men overal sporen van bommen en kogels aan de huizen vensters waren ingeslagen, groote gaten in daken en muren, deuren lagen versplinterd, maar toch waren slechts 2 of 3 huizen geheel verwoest of verbrand. „Het hevigst was het gebouw der marine getroffen, doch deschoone kathedraal had vooral uitwendig slechts weinig geleden; aan de buitenmuren was nog al schade toegebracht, en een groot venster benevens een zijdeur waren geheel vernield. Op de wallen, die met groote ge trokken vestingkanonnen gewapend waren, was de ver woesting groot. De wallen waren goed onderhouden en de grachten met water gevuld, zoodat eene bestorming nog veel bloed zou hebben gekost. „Van de .inwoners waren 6 of 8 gedood en 12 of 18 verwond. De beangstigde gezinnen hadden in de laatste dagen in de kelders geleefd, waarvan de luiken door groote hoopen mest waren beveiligd. Thans kwamen allen te voorschijn, koesterden zich in de zon en lagen hunne bedden, die in de kelders vochtig waren geworden te droogen. Men zag veel treurige, bleeke gezichten en hoorde overal klagen. Doch de Fransche luchthartigheid was ook thans merkbaar, en men werd spoedig vroolijk en opgeruimd nu het beleg geëindigd en het ieven veilig was." Prijzen van effecten. Amsterdam 1 October 1870. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2£ pet. 52j-$ ♦dito dito dito 3 62£ ♦dito dito dito 4 83£ Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 „9 2i ♦Certific. adm. Hamburg 5 65£ ♦dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 75 ♦Cert, f 1000 1864 5 91± ♦dito f 1000 1866 5 90* ♦Loten 1866 5 204 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4i 80| ♦Certific. dito4 blir ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 61^ ♦Obligatiën 1867 4 65 ♦Obl. 18694 65* ♦Certificaten 6 40 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 208* ♦Oblig. dito 4 16.0 ♦dito dito 4* dito spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 611 Polen. ♦Schatkistobligatiën4 64 Pruisen. *Obligatiën...5 Oostenrijk. *Oblig.metall.in zilver Jan.Juli 5 52 ♦dito dito April/Oct. 5 52 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 ^4-iV ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 49* ♦Certific. bij Lamaisonc. s. 5 ♦Obligatiën23 thans 3 -6* ♦dito 1867. 3 2<* ♦dito Binnenlandsche3 *6# Portugal. *Obl. 1656—1863 3 ♦dito 18673 28* Turkije. dito (binnenl.) 5 Griekenl. dito (blauwe). 5 Egypte. dito 1868 7 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 90* ♦dito dito dito (1882) 6 9ifs ♦dito dito dito (1885) 6 93* ♦Obl. Illinois7 „96 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec. (7p) 67* dito dito geconsolideerde 7 25i dito dito debentures 8 dito St.Paul Pac. Spw. le sec. 7 dito dito dito 2e sec. 7 dito dito 1869 dito 7 64* Brazilië. ♦Obl. 1863 4i ♦dito 1865 5 88* Mexico. dito 1851 3 Grenada, dito afgestempeld6 23* Prijzen van coupons. Amsterdam, 30 September. Metall. 19.60 Dito zilver f 24.17*. Dito Eng. per f11.80; Eng. Russen per f-; Eng. Portugal per f Fransche f Belg. f551] Pruis. ƒ34*; Hamb. Russen 28*; Russen in Z. R. 28*: Pools. in Fl. fSpaans./"Amerik Dollars [2.38] dito papier f 2: Spaans.-Frans. f Uit een vonnis door de Arrondissements-Rechtbank zitting houdende te Middelburg, den eerSten Juli 1800 zeventig gewezen, op het tot dat einde ingediend ver zoekschrift, op expeditie geregistreerd, en behoorlijk beteekend, blijkt dat het huwelijk, bestaande tusschen CORNELIS JOHANNES MERK, tagrijn, wonende te Middelburg, eischer, en MARIA VAN DER VELDEN, zich ophoudende te Rotterdam, verweerdster, op den 13 Januari 1858 te Rotterdam voltrokken, tengevolge van het door haar begaan overspel, door echtschei ding is ontbonden, met al de gevolgen daaromtrent bij de wet bepaald. Voor uittreksel deugdelijk verklaard, door Middelburg, mij ondergeteekende, Procureur, die 27 Juli 1870. als zoodanig voor eischer werkzaam is. P. REKKER. Ten deze wordt kosteloos geprocedeerd. De Kiesvereeniging Zeeland heeft voor de aanstaande verkiezing als lid der Tweede Kamer tot Kandidaat gesteld, den Heer Oud-Commissaris des Konings in Zeeland, die deze Kandidatuur heeft aangenomen en welken zij de eer heeft als zoodanig aau te bevelen. DE JONGE, Voorzitter. A. P. SNOUCK HURGRONJE. Secretaris; r

Middelburgsche Courant | 1870 | | pagina 3